Search The Query
Search

Parowozownia Skierniewice – ciekawostki i zwiedzanie słynnej parowozowni

parowozownia skierniewice

Parowozy dawno zostały zapomniane i zastąpione nowszymi pociągami z silnikami spalinowymi. Historia po nich jednak pozostała i jest pielęgnowana na terenach parowozowni w Skierniewicach. Burzliwa przeszłość terenów parowozowni wymagała jej całkowitego odbudowania, jednak wiele obiektów zachowało się w takiej konfiguracji, jak przed laty. Poznaj kawałek historii, odwiedzając parowozownię w Skierniewicach!

Co to jest Parowozownia Skierniewice?

Parowozownia Skierniewice jest trzecim co do wielkości zbiorem historycznych maszyn kolejowych, w którym przez lata znalazło się ich 100. W kolekcji zachowały się m.in. wagony pasażerskie, restauracyjne, węglarki czy dźwigi i żurawie. Co roku obiekt odwiedzają chłonni wiedzy miłośnicy kolei.

Historia Parowozowni

Dziś znana parowozownia niegdyś była częścią stacji – drużyny trakcyjne miały dostęp do mieszkań i biur, a powstała w tamtym okresie wieża ciśnień z pompownią zachowała się po dziś dzień.

Cały obiekt został wyburzony na samym początku I wojny światowej i niefortunne położenie nie pozwoliło na szybkie odbudowanie kompleksu. Powojenne potrzeby na transport sprawiły, że rozpoczęto rekonstrukcję stacji. W czasie II wojny światowej skierniewicka parowozownia była jednym z głównych przewoźników w stronę Warszawy.

Modernizacja parowozowni nastąpiła w trakcie II wojny światowej. Zarówno budynek magazynowy, jak i administracyjno-socjalny wzniesione zostały z czerwonej cegły, a inne powstały z drewna. Lata 80 XX wieku przyniosły parowozowni wiele zmian. Drewniane elementy ogrodzenia zamienione zostały na stalowe, a budynki odnowione.

Gdzie jest Parowozownia Skierniewice?

Parowozownia znajduje się w malowniczych Skierniewicach. Znajdują się one w województwie łódzkim 45 minut od Warszawy i niecałe 40 minut od Łodzi.

Wspominając o dojeździe, nie można pominąć faktu, iż jest on wyjątkowo prosty. Najlepiej dostać się tam pociągiem – parowozownia znajduje się niecałe 500 metrów od stacji „Skierniewice”, jednak istnieje też dogodny dojazd autem lub rowerem przez Bolimowski Park Krajobrazowy.

Zwiedzanie

Zaskoczeniem może być fakt, że parowozownia nie jest otwarta przez cały rok. Na początku stycznia udostępniony zostaje plan Dni Otwartych na kolejne kilka miesięcy.

Przed każdą wycieczką, każdy uczestnik powinien zapoznać się z regulaminem oraz zobowiązać się go przestrzegać. Parowozownię można odwiedzać w każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października. Zwiedzanie dostępne jest dla wszystkich, jednak dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą przebywać na terenie parowozowni bez nadzoru dorosłych.

Regulamin zwiedzania

Jeśli planujesz wycieczkę do parowozowni to zapoznanie się z regulaminem kompleksu jest kluczowym punktem przygotowań do zwiedzania. Odbywa się ono wyłącznie pod opieką przewodnika i zwiedzający zgadzają się poruszać zgodnie z jego wskazówkami. Wejście na teren parowozowni oznacza zapoznanie się z punktami regulaminu i zgodzenie się z nim.

Ciekawe projekty muzealne

Parowozownia może się poszczycić interesującymi projektami muzealnymi, często jedynymi na terenie Polski. Oprócz standardowych wagonów pasażerskich i towarowych, pojazdów pomocniczych, specjalnych i trakcyjnych oraz taboru wąskotorowego w kolekcji znajduje się kilka maszyn, z których posiadania pracownicy parowozowni są wyjątkowo dumni.

W kolekcji znajduje się ponad 80-letni spalinowy „autobus” szynowy, historyczny wagon pasażerski z początków kolei elektrycznej pochodzący z 1898 roku oraz wagon pociągu rządowego PRL stworzony dla gen. A. Zawadzkiego. Ponadto, można tam zobaczyć jeden z pięciu zachowanych w Europie wagonów restauracyjnych CIWL pochodzący z 1910 roku.

Każdy miłośnik kolei, który jeszcze nie zna parowozowni Skierniewice, z pewnością spędzi tam niezapomniane chwile. Zagłębienie się w historię kolei i zapoznanie się ze stuletnimi maszynami będzie ciekawym przeżyciem. Odwiedź parowozownię Skierniewice!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds