Subiektywny ranking 5 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych

Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków jest obecna w naszej rzeczywistości już bardzo długo, przetrwała setki lat. Trudno się temu dziwić, ponieważ większość ludzi zakochana jest w klimacie świąt – rodzinnym cieple, melodiach kolęd, smaku pierników i grzanego wina oraz oczywiście w prezentach. Jarmarki organizowane w okresie świątecznym sprawiają, że rynki wielu europejskich miast wypełniają się turystami spragnionymi tego specyficznego uroku.

Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe powstawały w XIII wieku w Austrii. Uważa się, że ich tradycja wywodzi się z Wiednia, kiedy to po raz pierwszy w 1294 roku świąteczne stragany pojawiły się na rynku tego miasta. Pierwotnie ustawiano je tylko na jeden dzień, miały one umożliwić ludziom przygotowującym się do świąt zakup wszystkich niezbędnych produktów, takich jak żywność, podarki czy przedmioty sakralne. Dodatkowo, na jarmarkach można było zobaczyć występy artystyczne.

Tradycja związana ze świątecznymi jarmarkami dotarła do Niemiec pod koniec XIV w., a następnie rozprzestrzeniła sią na wiele innych europejskich krajów, m.in. Włochy, Szwajcarię, Francję czy Polskę. Dziś na świątecznych straganach możemy zakupić ozdoby, ręcznie robione pamiątki, grzane wino i wiele innych specjałów. Bardzo często jarmarki uzupełniają występy, konkursy, koncerty czy jasełka. Coraz popularniejsze stają się również towarzyszące straganom mobilne lunaparki, nawet jeśli mają one niewiele wspólnego z bożonarodzeniową atmosferą. Każdego roku najpopularniejsze jarmarki bożonarodzeniowe odwiedzają tysiące turystów, poniżej prezentujemy kilka z tych wartych uwagi.

Na skróty:

Norymberga, Niemcy – Christkindlesmarkt

Zaczynamy od jednego z najstarszych i największych jarmarków w Europie. W adwencie zabytkowe zabudowania Norymbergi przystrajane są świątecznymi ozdobami, co nadaje im magicznego klimatu. Aromat świątecznych specjałów i gra świateł sprawiają, że uliczek miasta nie chce się opuszczać. Turyści mogą odwiedzić prawie 200 stoisk z dekoracjami bożonarodzeniowymi, upominkami oraz smakołykami, takimi jak bardzo popularne norymberskie pierniki, pieczone kiełbaski czy korzenne, grzane wino. Centrum jarmarku jest główny rynek, a stragany pojawiają się w mieście pierwszego dnia adwentu i zostają w nim aż do 24 grudnia.

Wiedeń, Austria – Jarmark na Placu Ratuszowym

W zestawieniu nie może zabraknąć najbardziej znanego jarmarku na świecie. Mniej więcej od połowy listopada do Bożego Narodzenia świętami żyje nie tylko rynek, ale i całe miasto. Wszystkie place wypełniane są straganami, na których znaleźć można smakowite wypieki, aromatyczny poncz i wino czy prażone migdały. Dzieci korzystają z kolorowych karuzel, a przedświąteczne kalorie można spalić na urokliwych lodowiskach. Uliczki i budynki udekorowane są lampkami, ich światło ociepla nawet najmroźniejszą zimę. Spotkać możemy wiele instalacji świetlnych nawiązujących do klasycznych bożonarodzeniowych motywów. Dopełnieniem klimatu jest ogromna, cudownie przyozdobiona choinka, która corocznie, według tradycji, przywożona jest z innego landu. Na placu ratuszowym – centrum jarmarków w Wiedniu, rozstawionych jest ok. 150 straganów. Rocznie odwiedza to miejsce ok. trzech milionów turystów.

Praga, Czechy – Jarmark na Rynku Staromiejskim

U naszych południowych sąsiadów magia świąt w centrum miasta zaczyna się od początku grudnia i trwa do końca pierwszego tygodnia stycznia. Na środku rynku, na starym mieście pośród barokowych kamienic ustawiana jest przepiękna choinka, a wokół niej pojawiają się stragany. Możemy tam spróbować tradycyjnego grzanego piwa, gorącego miodu pitnego, langoszy czy trdelników (słodkie drożdżowe ciasto z cukrem i cynamonem w formie walca) oraz nabyć ręcznie robione pamiątki czy ozdoby świąteczne. Wszystko to odbywa się pośród bożonarodzeniowych aromatów i dźwięków kolęd. Choć rynek Pragi jest centrum jarmarku, wiele atrakcji znajdziemy również na Placu Wacława i Placu Republiki oraz na Wzgórzu Zamkowym. Jarmark szczególnie pięknie wygląda po zmroku, kiedy błyszczy blaskiem tysięcy światełek.

Zurych, Szwajcaria – Jarmark na stacji kolejowej

Ten specyficzny jarmark znajduje się na terenie stacji pociągów w Zurychu. Mieści około 150 straganów, a jego centrum stanowi sięgająca sufitu choinka udekorowana siedmioma tysiącami kryształków Swarovskiego. Samo drzewko robi ogromne wrażenie. Jarmark ten jest oczywiście zadaszony (największy tego typu w Europie), więc nie straszna mu nawet niesprzyjająca pogoda. To sprawia, że zawsze można spotkać tam tłumy turystów smakujących tradycyjne wędliny czy sery oraz wybierających świąteczne ozdoby. W Zurychu warto zajrzeć również na Werdmühleplatz. Miejsce to jest szczególnie znane ze względu na Singing Christmas Tree – czyli scenę w kształcie choinki, na której występują regionalne zespoły, wykonując świąteczne utwory. Jarmark w Zurychu rozpoczyna się pierwszego dnia adwentu i trwa do 24 grudnia.

Wrocław, Polska – Jarmark na Rynku

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy warto postawić na nasze polskie jarmarki bożonarodzeniowe, Wrocław będzie idealnym miejscem, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Fantastyczne dekoracje świąteczne, smakowite pierniki, aromatyczne grzane wino i tradycyjne potrawy z całego świata… Jednak nie samą kuchnią i pamiątkami Wrocław w święta żyje. Miasto stawia na klimat rodem z bajek. Grzańca można wypić w towarzystwie prawdziwych krasnali, organizowana jest świąteczna Parada z Mikołajem, odwiedzić można „Galerię Mikołaja” i „Bajkowy Lasek”. Program jarmarku jest również bogaty we wszelkiego rodzaju występy artystyczne. Wrocław to idealne miejsce, by poczuć magię świątecznych jarmarków bez konieczności wyruszania za granice naszego kraju. Tegoroczny jarmark rozpoczął się 23 listopada i potrwa do 24 grudnia.

Subiektywny ranking 5 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych
4.9 (97.78%) 9 vote[s]

Read Previous

BAŁKANY 2018 – 04 – Jesteśmy na wczasach… ;)

Read Next

Mykeny – u źródła naszej cywilizacji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *