irlandia klify

Klify Moheru (Cliffs of Moher) – największa naturalna atrakcja w Irlandii

Irlandia to państwo leżące w zachodniej Europie na wyspie, o kapryśnej deszczowej pogodzie i niewielkiej liczbie słonecznych dni w roku. Irlandia to największy konsument piwa na świecie, słynie z ciemnego piwa – Guinessa i whiskey oraz niezliczonych pubów i barów. Jest nazywana Zieloną Wyspą ze względu na piękne zielone krajobrazy i ciekawą przyrodę, stanowiącą główną atrakcję turystyczną.

Czym są największe klify w Irlandii

Klify w Irlandii to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym kraju. Są majestatyczne i zachwycające. Otaczają wyspę niemal z każdej strony. Na zimnej północy znajduje się słynna Grobla Olbrzyma, czyli zespół wystających z morza unikalnych sześciokątnych formacji skalnych. Warto zobaczyć to miejsce i przejść się podziwiając piękne okoliczne klify.

Na południu, niedaleko miasta Cork, położona jest urokliwa wioseczka Ardmore, z której można podziwiać klify. To miejsce raczej nie jest celem turystów, co też ma swoje plusy, ponieważ można pospacerować w samotności. Najsłynniejsze klify w Irlandii to Cliffs of Moher.

Położone w hrabstwie Clare moherowe klify to najchętniej odwiedzana atrakcja w Irlandii. Nic dziwnego, bo widok rozbijających się fal oceanu o strome zbocza zapiera dech w piersiach. Dzięki swoim walorom przyrodniczym są częścią Światowego Geoparku UNESCO.

Klify Moheru w najwyższym punkcie liczą 214 metrów, zbudowane są z wapieni i piaskowców. Są częścią płaskowyżu Burren z charakterystycznym krajobrazem. Przeważają tutaj połacie płyt wapiennych, gdzieniegdzie występują okresowe jeziora, brak tutaj drzew, ale za to jest dużo roślinności niskopiennej, takich jak paproć, skalnica czy storczyk. Co do zwierząt, jakie można tutaj zaobserwować, to są to liczne gatunki motyli i ptaków. Wzdłuż moherowych klifów rozciąga się malownicza trasa turystyczna, której długość to ok. 7km.

Położenie klifów

Najsłynniejsze Klify w Irlandii leżą w zachodniej części tego państwa, w hrabstwie Clare, nad Oceanem Atlantyckim. Trasa biegnąca obok tych klifów jest częścią pięknej i bardzo atrakcyjnej pod względem turystycznym „The Wild Atlantic Way”, liczącej około 2500 km.

klify moheru

Klify Moheru – atrakcje w okolicy

Oprócz pięknych, stromych i zachwycających klifów, na zachodzie Irlandii można zwiedzić jeszcze inne atrakcje.

Doolin Cave

Jest to krasowa jaskinia położona nieopodal miasteczka Doolin. Jest znana, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się jeden z największych cudów natury – Wielki Stalaktyt. Ma on długość 7,3 m długości i waży ok. 10 ton, jednocześnie jest najdłuższym wolno wiszącym stalaktytem na półkuli północnej. Na miejscu można również zaobserwować rzadkie i miejscowe gatunki roślinności oraz przyjazne zwierzęta gospodarskie. Jaskinię i jej okolicę można zwiedzać samemu bądź z przewodnikiem, który zagłębi turystów w historię jaskini oraz opowie o okolicznych gatunkach zwierząt i roślin. Na koniec zwiedzający mogą napić się kawy i zjeść deser w Garden Cafe oraz kupić pamiątki w sklepiku.

Warto wspomnieć o lokalnej ceramice. Glina, z której powstaje ta oryginalna ceramika jest wydobywana z wnętrza jaskini Doolin. Będzie idealną pamiątką lub prezentem dla bliskiej osoby.

Lahinch Beach

Jadąc na południe od Cliffs of Moher natrafia się na niewielką miejscowość przybrzeżną – Lahinch. Turystów, ale także miejscowych przyciąga tutaj piękna piaszczysta plaża. Jej kształt i położenie powoduje, że to istny raj dla surferów. Podczas odpływu plaża ta jest bardzo szeroka i rozległa, ale kiedy nadchodzi przypływ piasek praktycznie znika. Ze względu na obecność ogromnych i silnych fal nie zawsze kąpiel w tym miejscu jest bezpieczna, ale w okresie letnim o bezpieczeństwo w wodzie i na plaży dba ratownik.

Cliff of Moher Visitor Centre

Wycieczkę po klifach dobrze zacząć od wizyty w Centrum Turystycznym, gdzie można zobaczyć ciekawe i pouczające materiały na temat powstania klifów, geologii i natury obszaru otaczającego oraz ich historii.

Godziny otwarcia Centrum mogą się nieznacznie różnić o różnych porach roku, więc najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie i dokonać rezerwacji. Bilet dla dorosłej osoby kosztuje €5.00, dla dziecka poniżej 12 roku życia wstęp jest za darmo, a bilet rodzinny kosztuje €10.00, na podstawie którego zwiedzanie mogą rozpocząć 2 osoby dorosłe oraz 2 dzieci poniżej 12 roku życia.

O’Brien’s Tower

W 1835 roku Cornelius O’Brien zbudował wieżę, która obecnie jest znakomity punktem widokowym na piękne klify i wyspę Aran, a przy dobrej pogodzie można dostrzec jeszcze więcej. W 2019 roku wieża O’Brien przeszła gruntowny remont i prace renowacyjne, mające na celu zabezpieczenie jej na wiele lat przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz poprawę jej wyglądu zewnętrznego. Nie tylko wygląd zewnętrzny został zmieniony, ale wnętrze wieży również.

W środku wieży znajdują się liczne wizualizacje, mające za zadanie przenieść turystów do czasów historycznych. Wstęp do wieży wliczony jest w cenę biletu do Cliffs of Moher.

klify moheru irlandia
O’Brien’s Tower

Hag’s Head

To niezwykła formacja skalna w kształcie kobiecej twarzy spoglądającej w ocean, jest to jednocześnie najbardziej wysunięty na południe punkt moherowych klifów. Stąd rozpościera się przepiękny widok na większość klifów. Istnieje lokalna legenda o zakochanej wiedźmie i jej nieodwzajemnionej miłości.

Moherowe Klify – co ze sobą zabrać na wycieczkę

Na wycieczkę warto zabrać wygodne obuwie i kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ pogoda w pobliżu klifów jest bardzo zmienna. Parasol na nic się tu zda, zazwyczaj opadom deszczu towarzyszy dość silny wiatr.

Aparat fotograficzny lub telefon z dobrym aparatem to absolutnie konieczny gadżet. Dla osób lubiących obserwować dziką przyrodę zaleca się zabranie podręcznej lornetki, tego typu sprzęt można również wypożyczyć na miejscu.

Okolica klifów na zachodzie kraju to piękne, magiczne i warte zobaczenia miejsce. Niezależnie od pogody widoki zapierają dech w piersiach, a ich ciekawa historia i liczne legendy zbierają wokół tego regionu rzesze turystów z całego świata.