cork

Z czego słynie Cork? Drugie co do wielkości miasto w Irlandii

Cork to miasto, które nie raz nazywane jest przez rodowitych Irlandczyków drugą stolicą państwa. Nie brak tu miejsc do zwiedzania a także gastronomicznych lokali i kulturalnych wydarzeń, które czynią z tej miejscowości tętniący życiem kompleks. Wszystko to, co związane z Irlandią – smaczna kuchnia, dobre piwo i nadmorskie malownicze miasteczka w niedalekiej odległości od centrum miasta to powód by odwiedzić ten region i poczuć irlandzki klimat.

Cork (Irlandia Południowa) – ogólne informacje

Miasto Cork położone jest w Irlandii Południowej, w odległości około 20 kilometrów od południowego wybrzeża i 200 kilometrów od stolicy państwa – Dublina. Można znaleźć wzmianki na temat miasta pochodzące już z VI wieku, jednak rozwój osady nastąpił dopiero w XVII wieku i obecnie stanowi drugie największe miasto znajdujące się na terenie Irlandii. Cork zamieszkiwany jest przez ponad 120 tysięcy mieszkańców, z czego wielu z nich to przyjezdni studenci, gdyż miasto to posiada świetne uczelniane zaplecze. Ponadto miasto jest stolicą hrabstwa utworzonego na południu kraju o tej samej nazwie – Cork. Region ten cechuje się najcieplejszym klimatem z całej Irlandii, czystymi wodami i piaszczystymi plażami, które czekają na odwiedzających turystów.

Cork – jak dojechać?

Miasto jest stosunkowo dobrze zlokalizowane i istnieje wiele sposobów by dostać się do centrum. Pierwszy z nich – najszybszy i najwygodniejszy to podróż samolotem. Lotnisko usytuowane jest około 10 minut drogi taksówką lub autobusem od centrum, a port lotniczy obsługuje loty z niemal 50 różnych miejsc, w tym z Polski. Transport do miejscowości Cork możliwy jest także na drodze morskiej do portów w Dublinie lub Rosslare, jednak ten typ przemieszczania się związany jest z koniecznością dodatkowego dojazdu z tych lokalizacji. Podróżując po Irlandii, do Cork bezproblemowo można dostać się samochodem, gdyż do miasta wytyczona jest z Dublina linia autostradowa M8. Istnieje wiele punktów i wypożyczalni samochodów, a region posiada wiele parkingowych miejsc, także na ulicach miasta. W niedalekiej odległości od Cork znajduje się także stacja kolejowa, do której kursuje wiele pociągów o lokalnych i krajowych połączeniach oraz dworzec autobusowy.

Noclegi w Cork

W Cork nie brakuje miejsc, które mogą służyć zakwaterowaniu. Turyści mogą wybierać wśród ofert hoteli o różnych standardach, ale także pensjonatach czy kwaterach, ulokowanych na obrzeżach miasta. W związku z dużą ilością przyjezdnych studentów, w mieście do wynajęcia jest także wiele prywatnych mieszkań, które mogą posłużyć za miejsce noclegowe na parę dni w trakcie podróży. Bez względu na to czy wśród preferowanych miejsc noclegowych są luksusowe apartamenty, czy wiejskie małe domki – każdy znajdzie w Cork miejsce do spania, odpowiadające jego oczekiwaniom w dość przystępnych cenach.

cork irlandia
W Cork znajdziemy wiele takich kolorowych domków

Cork – stolica rozrywki, kultury i nauki

Cork jest jednym z większym kulturalnych ośrodków całej Irlandii, a miasto to już w 2005 roku otrzymało status Europejskiej Stolicy Kultury. To miejsce historycznego dziedzictwa, w którym nie brak miejsc do odkrywania tradycyjnych uroków Irlandii, muzeów, galerii, a także pubów i restauracji z lokalnym jedzeniem.

Miasto festiwali

Co roku w mieście organizowanych jest wiele muzycznych festiwali i kulturalnych wydarzeń, które urozmaicają życie mieszkańców w Cork. Zdarzały się takie lata, w których liczba imprez tego typu wynosiła aż 24 na rok. W mieście została wybudowana scena, na której odbywa się wiele z nich, a inne – organizowane są w teatrach lub miejskich pubach. Jednym z najbardziej znanych na światową skalę muzycznych eventów jest Cork Folk Festival oraz Cork Jazz Festival, podczas których koncerty obywają się przez całe dnie i noce. Można wśród pozostałych wydarzeń wyróżnić także odbywający się West Cork Literary Festival, Cork Midsummer Festival oraz Indiependence.

Życie studenckie w Cork

Cork jest miastem typowo uniwersyteckim, ponieważ żyje w nim aż 25 000 studentów, uczęszczających na zajęcia w dwóch cenionych uczelniach: University College Cork i Cork Institute of Technology, co stanowi 25% całej populacji miasta. Poza kompleksami tych dwóch uniwersytetów, w mieście znajduje się wiele innych szkół wyższych i uczelnianych instytucji. W związku z obecnością wielu młodych mieszkańców, infrastruktura została odpowiednio przygotowana i nie brak tu miejsc do wyjść i spotkań, kin, teatrów, czy sportowych obiektów. W Cork funkcjonuje wiele lokali z muzyką na żywo, pubów i barów a także miejsc, w których organizowane są studenckie wieczory.

Co warto zjeść w Cork?

Miasto Cork w Irlandii to raj dla miłośników dobrego jedzenia, a w miejscowych restauracjach królują same wartościowe i dobre jakościowo produkty. Daniem, które zasługuje na wyróżnienie wśród miejscowych specjałów jest Dirsheen – rodzaj kaszanki na bazie krwi różnych zwierząt, gotowany z bułką tartą. Przysmak ten można nabyć na angielskim rynku, jednak powinni na niego uważać turyści z chorobami serca i wysokim cholesterolem, gdyż danie to jest niezwykle tłuste i ciężkie. Ponadto będąc w tej okolicy, warto spróbować wytwarzanych lokalnie serów wiejskich, z których produkcji słyną Irlandczycy. Talerz serów w ramach przystawki podczas wizyty w restauracji będzie świetnym pomysłem. Co na danie główne? Wśród cenionych posiłków warto wyróżnić boczek z kapustą lub wędzonego łososia, serwowanego na sodowym chlebie.

Atrakcje w Cork

Przechadzając się po uliczkach miasta, można odwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc i zabytkowych obiektów. Jednym z nich jest pochodząca z XVII wieku Twierdza Elżbiety, która została wybudowana po bitwie w Kinsale, a celem jej postawienia była ochrona murów miasta. Służyła także jako skład żywności, koszary wojskowe i posterunek, a obecnie z jej najwyższego piętra można podziwiać panoramę miasta.

Kolejnym z miejsc wartych odwiedzenia w Cork jest rynek angielski, funkcjonujący od 1788 roku. Miejsce to wyglądem nie zmieniło się na przełomie setek lat, a w jego wnętrzu znajdują się stragany, które obfitują w lokalne specjały. W miejscu tym spotykają się znajomi i rodziny, a szczególnie często odwiedzane jest przez przyjeżdzających do miasta turystów.

Dla miłośników ciekawych form przyrody, świetnym miejscem na spacer może okazać się publiczny Park Fitzgeralda, znajdujący się na Mardyke Walk. Na jego terenie znajduje się wiele roślinności i drzew różnych gatunków oraz elementów sztuki ogrodniczej. To miejsce idealne do organizowania pikników.

cork city
Wejście do miejskiego więzienia, jednej z głównych atrakcji turystycznych miasta Cork

Atrakcją turystyczna dla osób w każdym wieku jest zwiedzanie budynku miejskiego więzienia. W środku odrestaurowanego gmachu można znaleźć wiele eksponatów, przedstawiających historię społeczeństwa i wejścia na przestępczą drogę niektórych obywateli. Dodatkowo, do odwiedzenia tego miejsca zachęca także niezwykła architektura, będąca częścią dziedzictwa tego miasteczka.

Podobnie jak budynek miejskiego więzienia, udostępniono zwiedzającym także wnętrze starych wodociągów. Wybudowane nad przepływającą przez Cork rzeką Lee czerwone budynki przyciągają turystów, którzy w środku nich przy pomocy interaktywnych eksponatów, mogą zgłębiać wodną historię miasta.

Będąc w Cork, warto odwiedzić także powstałe tu galerie lub muzea. Publiczne Muzeum w Cork jest jednym z najstarszych tego typów obiektów w całej Irlandii. W jego wnętrzu można znaleźć wystawy obrazujące życie mieszkańców miejscowości na przełomie siedmiu ostatnich lat oraz dotyczące wydarzeń historycznych kraju i świata w ciągu minionych 4 stuleci. Kolekcje prac irlandzkich artystów można podziwiać w znajdującej się przy Uniwersytecie w Cork Galerii Glucks, która otrzymała wiele nagród i wyróżnień, związanych z działalnością. Organizowane są w niej często różnego rodzaju warsztaty, filmowe pokazy oraz koncerty.

Cork – co warto zobaczyć w okolicy?

Okolica Cork są bogate w krajobrazowe walory, a jednym z nich około 2 godziny jazdy samochodem od miasta jest Mizen Head – najbardziej wysunięty na zachód punkt Irlandii. Uwagę turystów przyciąga niezwykłymi widokami i urokliwym mostem Mizen Bridge. Nie wyjeżdżając aż tak daleko, bowiem zaledwie kilka kilometrów za miastem można wybrać się na wycieczkę do mieszczącego się w pobliżu Zamku Blarney, powstałego w 1446 roku. Wśród atrakcji związanych z Zamkiem w Blarney jedna dotyczy legendy. Na terenie posiadłości znajduje się słynny kamień, a każdy kto dotknie go do góry nogami, otrzyma dar elokwentnej mowy. Dzięki dawnym wierzeniom, atrakcja zyskała wiele na popularności i bardzo chętnie jest odwiedzana przez turystów, szczególnie z dziećmi.

zamek w blarney
Zamek w Blarney

Ciekawostki o Cork

Cork dawniej był największym potentatem produkcji masła na świecie. Na ziemiach tego miasta prawdopodobnie został zasadzony pierwszy ziemniak w historii całej Irlandii. Uważa się, że miasto posiada drugi co do wielkości naturalny port i może poszczycić się założeniem najstarszego klubu jachtowego, który funkcjonuje od 1720 roku.