mamajuana

Mamajuana – magiczny alkohol z Dominikany

Mamajuana to wyjątkowy, narodowy napój Dominikany. Jego skład zależy od producenta i proporcji składników – kolor oraz smak mogą się więc nieco różnić. Napój ten zaczęli w pierwszej kolejności robić szamani – w celu leczenia niepłodności u kobiet. Dziś jednak jest on dumą narodową w Republice Dominikany i uważa się, że jest w stanie wyleczyć z niemal każdej choroby.

Czym jest mama juana?

Mamajuana jest popularnym, narodowym napojem alkoholowym Dominikany. Powstaje ze zmieszania rumu, czerwonego wina oraz miodu w butelce z korą drzewa i ziołami. Pierwotnie napój ten przygotowywali Indianie Taino. Gotując korzenie, sporządzili pewnego dnia napój przypominający herbatę, do którego stopniowo zaczęli dodawać alkohol. Od tamtego czasu każdy region, miasteczka i wioski wypracowały swoje receptury, których podstawą jest mieszkania liści, kory, patyków i przypraw. Jeśli chodzi o smak tego napoju, jest dość słodkawy, lekko korzenny i ściągający.

Na Dominikanie możemy kupić zarówno gotowe już butelki tego napoju, jak i samą korę w formie suszu. Przygotowanie mamajuany nie jest wcale skomplikowane. Ma ona bursztynowy kolor. Niektórzy piją ją z małych kieliszków, jednak nie brakuje również zwolenników delektowania się tym napojem oraz mieszania np. z colą.

mama juana
Mamajuana

Mamajuana – właściwości

Mamajuana jest napojem uwielbianym zarówno przez lokalnych, jak i przyjezdnych. Jakie zatem ma właściwości? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Według Dominikanów to napój który cechuje nie tylko charakterystyczny smak, ale także cenne właściwości. Mówi się, że jest to eliksir długowieczności. Odmładza i leczy niemalże wszystkie możliwe choroby, w tym m.in. problemy z poczęciem i potencją. Mamajuana często zwana jest również ciekłą viagrą – nie bez powodu.

Wśród głównych efektów tego napoju wyróżniamy działanie kojące, pobudzające trawienie, pobudzające apetyt, moczopędne i immunomodulujące. Odnotowano pozytywne skutki dla zdrowia, począwszy od działania na złagodzenia objawów grypy czy problemów z trawieniem, a skończywszy na cyrkulacji krwi, potencji seksualnej, nerek i wątroby. Według niektórych regularnie spożywany napój wykazuje również właściwości odmładzające. Sam rum, który jest niezbędne do wykonania tego napoju, wykazuje korzystnie działanie zmniejszające ryzyko zawałów oraz raka nerek. Ponadto działa antyseptycznie, przeciwdrobnoustrojowo, zwiększa odporność oraz łagodzi zapalenie stawów. Właściwości mamajuany są więc po części zasługą rumu, który stanowi cenny alkohol. Oczywiście, żeby móc cieszyć się właściwościami tego napoju, należy spożywać go regularnie.

Mamajuana – przepis

Napój ten możemy sporządzić w bardzo prosty sposób, jeśli zakupiliśmy jego podstawę, czyli susz z korą, przyprawami i patykami. Wystarczy wsypać tę zawartość do butelki o pojemności min. 750 ml. Następnie należy dodać 2 łyżki miodu (jeśli nie mamy, to cukru) oraz zalać karaibskim rumem. Dodatkowo można dolać jeszcze odrobinę wina bądź zamienić je z rumem – zależy to od naszych indywidualnych preferencji.

Po wykonaniu napoju należy wymieszać zawartość, zamknąć oraz odstawić na około 2 tygodnie. Mamajuanę najlepiej przechowywać w ciemnym i względnie chłodnym miejscu – nie może to być jednak lodówka. Po 14 dniach napój jest gotowy do picia. Kora w formie suszu to popularna pamiątka, którą turyści wywożą z wyspy. Warto zaznaczyć, że można ją zalewać kilkukrotnie. Starcza na sporządzenie około 2 litrów tego napoju, aż korzenie nie staną się czarne. Samodzielne jego przygotowanie od zera nie jest możliwe – bazą są zioła, gałązki oraz kory z drzew rosnących na Dominikanie.

Handlarze, bardziej zaawansowanym osobom rekomendują, aby sporządzać napój w butelkach zawierających dodatkowo owoce morza, tj. ośmiornicę, chrząstki rekina, małże czy lambi. Osoby, które chcą posmakować zarówno mocniejszej, jak i słabszej wersji tego napoju, mogą przyrządzić go na dwa sposoby. Do pierwszej butelki dodać większą ilość wina, a mniejszą rumu, a do drugiej na odwrót – więcej rumu, mniej wina. Pierwsza wersja z pewnością będzie lepszą propozycją dla fanów mocnego trunku.

mamajuana przepis
Susz z korą i patykami – podstawowe składniki do zrobienia mamajuany

Gdzie kupić mamajuana?

Mamajuanę kupimy oczywiście na Dominikanie. Znajdziemy ją zarówno w płynnej postaci, jak i w suszu. Produkty dostępne są niemal w każdym sklepie, a ich koszt nie przekracza 6 dolarów, najczęściej jednak kupimy jedno opakowanie za 2-3 dolary. Jeśli jednak nie wybieramy się na Dominikanę, a mimo to chcielibyśmy spróbować popularnego napoju alkoholowego, możemy zamówić go przez Internet, jednak wówczas musimy liczyć się z późną dostawą oraz wysokim kosztem wysyłki.

Mamajuana to popularny, dominikański napój. Każdy turysta powinien go spróbować, a najlepiej samodzielnie przyrządzić według indywidualnych preferencji. Nie jest to wcale trudne, a smak może zaskoczyć niejedną osobę.