Search The Query
Search

Czym charakteryzuje się kuchnia meksykańska? Co dobrego zjemy w królestwie chili?

kuchnia meksykańska

Od 2010 roku kuchnia meksykańska widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mix kultur, smaków i pomysłów zgromadzony na jednym talerzu, do tego nasycone kolory i uderzające intensywnym zapachem przyprawy to coś, co skradnie Twoje serce w trakcie podróży po Ameryce Łacińskiej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jeszcze zaskoczy Cię kuchnia meksykańska, czym jest chili con carne i czemu meksykańskie potrawy stały się popularne na całym świecie, konieczne przeczytaj poniższy artykuł.

Kuchnia meksykańska – charakterystyka i historia meksykańskich smaków

To, co znajdziesz na meksykańskim talerzu, jest składową kilku istotnych punktów – kultury, charakterystyki regionu i historii Meksyku. Przede wszystkim to bardzo intensywna mieszanka smaków Starego i Nowego świata, która jest efektem wypraw Europejczyków na nowe kontynenty w czasach kolumbijskich. Ponadto w kuchni meksykańskiej pojawiły się wpływy amerykańskiej sztuki kulinarnej, tworząc szczególny odłam kuchni meksyku, tzw. tex-mex. Do tego dodaj produkty, które są bazą większości meksykańskich dań. Ponad 20 odmian fasoli i inne rośliny strączkowe, kukurydza i wszelkie rodzaje ostrych papryczek, awokado, pomidory, wanilia czy kakao, owoce morza i mięso, na tym stoi kuchnia meksykańska.

Jedzenie meksykańskie najwięcej niepowtarzalności zawdzięcza Majom i Aztekom, którzy stosowali w swoich daniach wymienione roślinny. Przywiezione z Hiszpanii czosnek, cebula czy nabiał to prawdopodobnie najlepsze, co rdzenni mieszkańcy Ameryki otrzymali w kolonialnym darze. W zamian do dziś możemy cieszyć się niepowtarzalną, meksykańską kuchnią, uwielbianą na całym świecie.

Potrawy mesykańskie

Dania meksykańskie – TOP 5

Kuchnia meksykańska za sprawą Amerykanów rozprzestrzeniła się najpierw na Północ od Meksyku, a potem na resztę świata. Popularne nachos z sosem, tacos i awokado dostaniesz w wielu restauracjach jako przystawki, jako fast food, przekąski w kinie lub na stadionie albo jako gotowe produkty w sklepach. Churro, tequila czy Sangria również są wszystkim dobrze znane, niezwykle lubiane i serwowane wszędzie tam, gdzie możesz mieć na nie ochotę. Kuchnia meksykańska stała się swoistą częścią popkultury i coraz częściej występuje bez swojego kulturowego aspektu, jako niezwykle smaczne potrawy z Nowego Świata.

Chili con carne

Fantastyczne danie, które jest łatwe do przygotowania i spodoba się wszystkim tym, którzy nie lubią spędzać dużo czasu w kuchni. Chili con carne to danie jednogarnkowe, w którym głównymi składnikami są kukurydza, wołowe mięso mielone, chili i pomidory. Kluczowe dla tej potrawy są przyprawy – wędzona papryka, chili i pieprz cayenne nadają ostrości i wyrazistości, zioła pogłębiają aromat, tworząc niepowtarzalną mieszankę z duszonymi w pulpie pomidorowej warzywami i mięsie. Danie meksykańskie ma również swoją bezmięsną wersję – chili sin carne. Sekretnym składnikiem warzywnego gulaszu jest gorzka czekolada; czegoś takiego musisz spróbować.

Chili con carne

Quesadilla

Meksykańskie potrawy bardzo często korzystają z produktów pochodzących od kukurydzy. Nie inaczej jest w przypadku quesadilli – serowe nadzienie zamknięte między dwoma plackami kukurydzianej tortilli. Brzmi smakowicie, prawda? A to nie koniec – poza serem, we wnętrzu zapiekanego dania kuchni meksykańskiej mogą się znaleźć: ziemniaki, grzyby, jalapeno, kurczak czy kiełbaski chorizo. Zgodnie z tradycją do przygotowania quesadili używa się sera oaxaca, który zachowuje się i wygląda podobnie jak dobrze znana w Europie mozzarella.

Tacos

Bardzo popularna i charakterystyczna dla kuchni Meksyku przekąska z pewnością zawładnie Twoimi zmysłami, tylko gdy jej spróbujesz. Tacos to niewielkie placki kukurydziane, wypełnione najbardziej meksykańskimi składnikami – w środku znajdziesz kukurydzę lub fasolę, mięso wołowe, rybie lub owoce morza, cebulę, czosnek oraz pokrojone pomidory. Jednak najważniejszym składnikiem, nadającym pełni smaku i wyjątkowości meksykańskiej potrawie są przyprawy – świeżo mielony pieprz, sól, orzeźwiające liście posiekanej kolendry i bazylii, nadające ostrości świeże chili i oregano dla uzupełnienia całej kompozycji. Ślinianki szaleją na samą myśl o tej smakowej euforii. W dodatku jest to danie niezwykle proste do wykonania i fantastycznie sprawdzi się jako część zimnej płyty na różnego rodzaju imprezach. Dla urozmaicenia tacos (i odjęciu sobie odrobiny pracy) przygotuj placki kukurydziane i składniki do własnego skomponowania przez gości. Na pewno będą zachwyceni powiewem kuchni meksykańskiej w Twoim domu!

Tacos

Guacamole

Spożycie awokado, głównego składnika salsy, w przeciągu blisko ostatnich 40 lat wzrosło aż 6-krotnie, wynosząc w Stanach Zjednoczonych ponad 3 mld funtów w 2021 roku. Taki wynik jest skutkiem przede wszystkim spopularyzowania guacamole poza granicami Meksyku, a także sprowadzenia awokado na Stary kontynent, gdzie podbiło serca wielu Europejczyków. Sos przyrządzany na bazie awokado ma bardzo prosty skład – wystarczy zmieszać ze sobą dojrzały, miękki, rozgnieciony owoc, sok z limonki i sól. Można go wzbogacić o natkę kolendry, pomidorki, drobno posiekaną cebulkę i chili, chociaż wariacji na temat pasty znajdziesz mnóstwo. Równie popularne stało się mieszanie sosu z serkiem typu philadelphia, dla lekkiego złagodzenia smaku i nadaniu kremowości całej przystawce. Zazwyczaj obok sosu podawane są nachos, na które nabiera się guacamole i w ten sposób się je je.

Nachos

Nachos to nic innego, jak niewielkie, trójkątne kawałki tortilli, zapiekane w celu nadania im chrupkości; są czymś w rodzaju kukurydzianych chipsów, często sprzedawanych z dodatkiem aromatów, np. serowym, barbecue lub ostrego chili. Tradycyjnie podaje się je z innymi składnikami, np. w formie dużego talerza przystawek z różnego rodzaju salsami, wędlinami, pastą fasolową, warzywami i śmietaną. Innym sposobem podania nachos w kuchni meksykańskiej jest przyrządzenie potrawy-przystawki, np. poprzez zapiekanie ułożonych na blaszce chipsów, obsypanych serem, mięsem i jalapeno lub podawanych w mieszczkach z od razu dodanymi składnikami, polanymi salsą. Coraz popularniejsze staje się eksperymentowanie, w którym kuchnia meksykańska, wplątana jest w typowo amerykańskie fast foody. W wielu restauracjach w Polsce i nie tylko, specjalizujących się w przygotowywaniu burgerów, dostaniesz bułkę, w której poza wołowiną znajdziesz chorizo lub guacamole oraz warstwę składającą się z kukurydzianych chipsów polanych salsą.

Nachos

Meksykańskie jedzenie – czego jeszcze trzeba spróbować?

Niewiele trzeba, aby Meksyk zagościł w Twojej kuchni. Wiele potraw kuchni meksykańskiej spisuje się jako niezawodne przystawki nawet na rodzinnych spotkaniach i rozgrzewa podniebienia przed daniem głównym. Jedzenie meksykańskie jest niepowtarzalne na naprawdę wielu płaszczyznach i już dawno zagościło w Europie, przełamując dotychczas znane i dosyć stonowane smaki Starego kontynentu.

Salsa

Ten rodzaj warzywnego sosu, jak się okazuje, nie jest w pełni obcym zjawiskiem w polskiej kuchni. Pierwsze wzmianki o salsie w polskiej encyklopedii pochodzą z XVII wieku i opisują dip jako coś, w czym się macza; rodzaj przysmaku, kwaskowatej przyprawy do potraw, z dodatkiem octu i pieprzu. Dla kuchni Meksyku salsa to nic innego jak rodzaj pikantnego sosu, podawanego na zimno, przygotowanego z drobno poszatkowanych bądź zmiksowanych warzyw, z dodatkiem przypraw. Wyróżnia się kilka rodzajów salsy: roja (gotowane pomidory, papryka, cebula, czosnek, kolendra), cruda (surowe pomidory, papryka, cebula, czosnek, kolendra), verde (zazwyczaj gotowana miechunka, w Meksyku nazywana „małymi pomidorami”), brava (tabasco, majonez; typowo podawana jako dodatek do ziemniaków) oraz, wcześniej wspomniana pasta z awokado.

Salsa

Ceviche

Kolejna przystawka kuchni meksykańskiej, tym razem kluczowym składnikiem są marynowane poprzez zalanie surowego mięsa sokiem z limonki, dodaniem soli, cebuli i papryczki chili ryby i owoce morza . Podawane zazwyczaj w formie sałatki, w której znajdziesz ziemniaki, kukurydzę, sałatę, awokado; ciekawą odmianą jest podawanie ceviche z bananem, co dodatkowo uwydatnia smak potrawy i wprowadza owocowe nuty, nadając słodko-kwaśny wyraz całemu daniu.

Enchilada

Kuchnia meksykańska słynie z intensywności swoich dań, jaką osiąga za sprawą dodawanego do potraw chili. Enchilada jest fantastycznym podsumowaniem dla tego zjawiska, ponieważ nazwa potrawy pochodzi od czasownika enchilar, co tłumaczy się jako „dodać paprykę chili”. Enchilada to po prostu zawinięty w tortillę farsz z mięsa, sera i warzyw, który polewa się ostrym, pomidorowym sosem, a następnie zapieka. Danie podaje się w towarzystwie ryżu lub fasoli i warzyw, całość polana jest sosem mole. Po prostu Meksyk zamknięty na jednym talerzu. Kuchnia meksykańska wyróżnia kilka rodzajów sosów do enchiladas, którymi są: czerwony (papryka chili wymieszana z warzywami sezonowymi), czerwony (pomidory, papryka chili), zielony (miechunka pomidorowa, czerwone chili) i mole (papryka chili, gorzka czekolada, orzechy, pieczone liście awokado).

Enchilada

Gorditas

Idealne na drugie śniadanie lub lunch gorditas to rodzaj faszerowanej bułki, przygotowanej z mąki kukurydzianej, w podobny sposób do tortilli. Wyrobione ciasto wyrabia się w dłoniach, w grube placki, nie większe od dłoni, wypiekane na kamieniu lub smażone na głębokim oleju. Pod wpływem temperatury, ciasto lekko pulchnieje i przybiera złotawy kolor. Tak przygotowane bułeczki rozkrawa się wzdłuż do połowy i rozszerza, wypełniając tradycyjnym farszem z gniecionej fasoli, serem, cebulą, pietruszką, chicharron lub chorizo, sosem śmietanowym, a także oliwą z chili. Układane warstwami składniki w bułce wyglądem przypominają świetnie znane w Polsce danie tureckie – kebab.

Chimichanga

Jak głosi jedna z legend, chimichanga dołączyła do dań kuchni meksykańskiej zupełnie przez przypadek w 1922 roku za sprawą właścicielki restauracji El Charro. Ta, przygotowując burrito, niechcący upuściła je wprost do garnka z rozgrzanym olejem. W przypływie emocji chciała przekląć, ale zamiast soczystego wulgaryzmu z jej ust wydobyło się „chimichanga”. Gdy emocje opadły, postanowiła spróbować swojego zasmażonego burrito, a że taka wariacja na temat potrawy bardzo się jej spodobała i zasmakowała, postanowiła wprowadzić ją do swojego menu pod przypadkiem wymyśloną nazwą. Danie kuchni tex-mex, szczególnie popularne w północnym Meksyku, to po prostu zasmażane burrito, wypełnione farszem mięsnym lub warzywnym, niekiedy z dodatkami fasoli, ryżu i sera. Obok dania zazwyczaj podaje się pikantne sosy lub guacamole.

Chimichanga

Meksykańskie słodkości

Meksykańskie dania to nie tylko fasola i chili, ale także niebywale słodkie, grzeszące kaloryką słodkości, które na pewno skradną Twoje serce. Kuchnia meksykańska także w słodkim wymiarze nie zawodzi i zachwyca intensywnością aromatów i smaków, łączonych w niebywałe smakowe fuzje, często zaskakujące pikanterią lub kwasowością ze świeżo wyciśniętej limonki. Takich deserów nie znajdziesz nigdzie indziej!

Ciasto meksykańskie

Tradycyjne ciasto czekoladowe polane sosem kawowo-cynamonowym – kwintesencja meksykańskiej kuchni na słodko to właśnie ten deser! Wyjątkowo soczyste i mokre ciasto, aksamitnie czekoladowe, w którym wyczujesz nuty pomarańczy i kawy, za sprawą ważnego składnika – likieru Kahlua. Do tego kakaowo-cynamonowy sos, podkręcający smaki i zapachy, lekko rozgrzewający zmysły i ciało, a także zapewniający, że ciasto długo nie wyschnie. Koniecznie skosztuj tego deseru, na pewno nie będzie to ostatni raz, gdy się na niego skusisz.

Churros

Churros pojawiły się w kuchni meksykańskiej razem z przybyciem na kontynent Hiszpanów. Jest to ciasto przypominające to na ptysie lub pączki, wyciskane na głęboki olej przez tylkę w kształcie gwiazdy, w formie pałeczek. Po wysmażeniu na złoto-brązowy kolor zazwyczaj obtacza się je w mieszaninie cukru i cynamonu lub w samym cukrze. Przekąska jest równie popularna w Europie, poza Hiszpanią spotkasz ją we Francji czy Portugalii, a nawet Turcji. Kuchnia meksykańska serwuje te słodkości w zestawieniu z czekoladowym sosem, który bardzo często, aby przełamać wszechogarniającą słodycz, doprawia się pieprzem cayenne lub ostrą papryką.

Churros

Przyprawy meksykańskie

Bezsprzecznie kuchnia meksykańska ma jedną królujacą przyprawę i jest nią chili. Papryczka w formie płatków, proszku, na świeżo czy marynowana jest kluczowa podczas uzyskiwania w meksykańskich potrawach wyrazistego smaku, aromatu i ostrości, bardzo charakterystycznej dla regionu. Ponadto, dla przełamania ostrości przypraw, stosuje się świeżą, liściastą kolendrę, nadającą niezwykłej intensywności i orzeźwienia daniom. W połączeniu ze śmietaną, pomidorami lub awokado w przyrządzanych w kuchni meksykańskiej salsami dają niepowtarzalny efekt, który na pewno pozytywnie Cię zaskoczy. Równie aromatycznymi przyprawami, które meksykańska kuchnia wprowadziła do swoich dań to rozmaryn czy kmin rzymski. Zioła, mimo intensywności, nie dominują potraw, a jedynie wyodrębniają kolejne nuty smakowe, które przyprawią Cię o niejeden zawrót głowy z wrażenia. Kolejnym ciekawym zestawieniem jest stosowanie słodkich przypraw jak cynamon czy wanilia, a także kakao i czekolada. Poza tym, że są nieodzownym składnikiem deserów i napojów, to często, podobnie jak chili dodaje się do deserów, tak one są składnikami wytrawnych potraw, w celu podbicia smaku.

Meksykańska kuchnia jest uzależniona od kultury i religii

Rytuał jest nieodzowną częścią kuchni meksykańskiej i ma ogromny wpływ na przygotowywane potrawy. Specjalnie stosowane narzędzia i naczynia, metody przygotowania i pozyskania np. mięsa powodują, że jedzenie jest nie tylko potrzebą do ludzkiego przetrwania, ale także transcendentalnym procesem. Kuchnia meksykańska łączy w sobie rytułały powiązane z tubylczymi wierzeniami i bóstwami (kukurydza jest uważana za boski pokarm oraz główny składnik z jakiego zostali ulepieni ludzie) oraz z obrządkami chrześcijańskimi, niezwykle ważnymi w całej meksykańskiej kulturze. Istnienie całego świata przypisywane jest bóstwom i ten boski pierwiastek jest naprawde dobrze zauważalny w kuchni meksykańskiej; dostrzeżesz go w przestrzeganych postach, obchodach święta zmarłych, Bożego Narodzenia, czy Wniebowzięcia NMP.

Meksykańska kuchnia jest niezwykle zróżnicowana, łączy ze sobą przeciwieństwa i nadaje im nowy, niespotykany wygląd. W dodatku potrawy znane z kuchni meksykańskiej, są dosyć łatwe w przygotowaniu i zazwyczaj mało czasochłonne. To może zachęcić Cię do eksperymentowania we własnym domu i tylko pobudzi apetyt na więcej. Może dzisiaj na obiad przygotujesz chili con carne, w ramach deseru spróbujesz churros, a wieczorem zrelaksujesz się przy margaricie? Zobacz, jak niewiele trzeba, aby odkrywać zakamarki kuchni meksykańskiej!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds