cenote ik kil

Niesamowite cenote Ik Kil – miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Meksyku

Cenoty to występujące naturalnie wapienne formacje skalne, które charakteryzują się unikalnymi walorami przyrody. Półwysep Jukatan to bogactwo tego rodzaju cudów natury, a w regionie tym można zobaczyć około 7 000 tego typu zjawisk. Miejscem, które kradnie serca wszystkich turystów odwiedzających ten region jest Cenote Ik Kil – naturalny wodny zbiornik, znajdujący się w pobliżu starożytnego miasta Majów. Zwiedzając tę część Jukatanu nie można pominąć odwiedzenia tej podziemnej krainy.

Basen królów niedaleko Chichén Itzá

Półwysep Jukata zamieszkiwany był dawniej przez Majów, którzy utworzyli na tej ziemi swoje pierwsze imperia. W pobliżu kompleksu Chichén Itzá znajduje się naturalna krasowa studnia, wypełniona turkusową wodą – Cenote Ik Kil. Miejsce to stanowiło bardzo ważny element kultury tej społeczności. Fascynująca skalna grota o odkrytym sklepieniu wywołuje niezwykłe wizualne efekty, gdy do jej wnętrz wpadają promienie słońca. Majowie wierzyli, że tak powstałe formacje mogą być łącznikiem z krainą umarłych. Często w takich okolicznościach przyrody odbywały się rytuały, w których składano do wnętrza cenot ofiary na cześć boga deszczu i wody Chaaka. W jednej ze studni, które odkryto na terenie starożytnego miasta, odnaleziono szczątki i religijne artefakty, dlatego też można oglądać ją jedynie z zewnątrz. Nie dotyczy to zjawiskowej Cenoty Ik Kil, która słynie z odbywających się kąpieli w blasku promieniującego słońca.

Jak dostać się do cenote Ik Kil?

Cenote Ik Kil położona jest w bardzo bliskiej odległości od miasta Majów, więc warto przy okazji zwiedzania tego miejsca, zjechać z trasy i zobaczyć ten urokliwy zakątek. Podróżując z Meridy należy rozpocząć podróż autostradą nr 180 w kierunku Cancun i użyć zjazdu na Chichén Itzá, a następnie ominąć starożytne miasto i kontynuować trasą zgodną z oznaczeniami. Wycieczka możliwa jest także z zachodniej części półwyspu, np. z Tulum oraz dalszej części Meksyku. Warto ustawić nawigację na Ik Kil Archeological Park, na którego terenie znajduje się malownicza cenote.

cenote ik kil

Cenote Ik Kil – opis

Cenote powstała na skutek działalności lodowców i wody. Gdy spadające deszcze wnikały coraz to głębiej w powstałe szczeliny, odsłonięte wapienie były bardzo podatne na wodną działalność, w wyniku czego wydrążone zostały większe groty o unikalnych skalnych naciekach, które wraz z ociepleniem zostały wypełnione wodą. Z punktu powierzchni Cenote Il Kil wygląda jak wydrążona w ziemi dziura o okrągłym kształcie. To, co najlepsze znajduje jest pod ziemią. Utworzona studia ma około 70 metrów wysokości, z czego 27 metrów zajmuje woda. Wnętrze porastają zjawiskowe zielone pnącza wraz ze zwisającymi lianami. Miejsce jest udostępnione do publicznych kąpieli, a w wyznaczonych miejscach można wykonywać skoki do wody. Do poziomu wodnej tafli wydrążono schody, więc bez obaw o to, że trzeba wskoczyć, by skorzystać z uroków rajskiej kąpieli w niecodziennych okolicznościach przyrody.

Cenote Ik Kil – cennik i godziny otwarcia

Cenote Il Kil można odwiedzać codziennie od godziny 08:00 do 17:00. Bilet wstępu to wydatek 150 pesos meksykańskich, czyli około 6USD, dla osoby dorosłej oraz 100 pesos dla dzieci. W cenie jest dostęp do szafek i kamizelek ratunkowych. Na miejscu znajdują się szatnie, sklep oraz restauracja, w której można zjeść coś po intensywnych wodnych kąpielach.