tulum wakacje

Atrakcje w Tulum: kompletny przewodnik po Meksykańskim raju

Gorące meksykańskie słońce, rajskie plaże i moc zabytków pozostawionych przez cywilizację Majów to podpunkty składające się na listę „najlepsze wakacje życia”, które mogą stać się rzeczywistością każdego, kto postanowi wybrać właśnie ten urlopowy kierunek. Tulum – miasteczko na Półwyspie Jukatan słynie z plaż o białym piasku, turkusowej wody oraz ciszy, której można doznać, relaksując się w miejscowej oazie. Uprzejmi mieszkańcy, smaczna kuchnia i zimne drinki w kokosowej łupinie – czy tak wygląda raj na ziemi?

Dlaczego warto odwiedzić Tulum?

Tulum nie jest dużym miasteczkiem, ale wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrody i ciepłym klimatem, dzięki czemu szybko stało się małym ośrodkiem turystycznym. Meksyk stanowi odległy cel podróżniczy, szczególnie dla Europejczyków, ale właśnie to pozwala zakosztować w tym miejscu nieco egzotyki oraz poznać inną kulturę.

Wakacje w tym miejscu to oderwanie się od rzeczywistości, a pobyt tu przypadnie do gustu zarówno wielbicielom zyskiwania nowego odcieniu skóry i relaksu na plaży, jak i poszukiwaczom zabytkowych atrakcji, którzy nie potrafią zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Tutejsze plaże zapewniają doskonałe warunku do plażowania – woda jest czysta i błękitna, piasek drobny, a wybrzeże porastają drzewa palmowe, które dają schronienie podczas najbardziej gorącej pory dnia. Atutem wyjazdu w to miejsce jest to, że nie jest ono dotychczas tak oblegane przez turystów, jak inne znane światowe kurorty, dzięki czemu można obcować z dziewiczą naturą i cieszyć się z posiadania plażowej przestrzeni tylko dla siebie. Tulum to prawdziwy przyrodniczy zakątek na mapie świata i świetna baza wypadowa, by udać się do pozostałych atrakcji regionu, a w bliskiej odległości znajduje się Rezerwat Biosfery Sian Ka’an, który stanowi oazę ekoturystyki.

Miasto bywa nazywane idealnym miejscem dla hipsterów i miłośników roślinnej żywności. Wiele z serwowanych potraw bazuje wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, dzięki czemu Tulum stanowi królestwo dla wegan i wegetarian. Odbywa się tu również wiele warsztatów jogi i prelekcji na temat jedności ducha i ciała. Dla tutejszych mieszkańców niezmiernie ważny element życia stanowi posiadanie dobrej relacji z matką ziemią.

tulum

Do Tulum przybywają turyści, którzy przecierają szlaki Majów zamieszkujących dawniej ten region, bowiem miasto to swoje historyczne początki posiada właśnie w czasach rozkwitu imperium tej cywilizacji. Miejsce to stanowiło zamkniętą twierdzę o ograniczonym dostępie z trzech stron. Poza wzniesionymi zabudowaniami, w okolicy znajduje się wiele świątyń i archeologicznych stanowisk, ukazujących cuda architektury tamtego okresu.

Kiedy przyjechać do Tulum?

Kiedy w Polsce króluje mroźna zima, w Meksyku trwa gorące lato. Najlepszą porą na wakacyjną podróż do Tulum będą miesiące od listopada do końca kwietnia, choć najcieplejszy okres przypada na okolice świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie rozpoczyna się również największy turystyczny sezon, który trwa do marca i przybywa w tym czasie najwięcej odwiedzających. Znacznie mniej wczasowiczów można zauważyć we wrześniu oraz październiku – wciąż jest ciepło, choć są to miesiące, w których występuje pora deszczowa. Opady nie są obfite lecz występują niemalże codziennie – najczęściej przez kilka godzin, po czym następnie znów wychodzi słońce.

Tulum – gdzie się znajduje?

Wybierając się na wakacje marzeń, należy rozpocząć planowanie podróży na północ Ameryki Północnej, ponieważ miasto Tulum położone jest w Meksyku, w zachodniej części Półwyspu Jukatan. Kurort znajduje się około 65 kilometrów na południe od Playa del Carmen i 125 kilometrów od Cancun, w którym znajduje się najbliższy port lotniczy. Jest to nadmorska miejscowość, która rozciąga się wzdłuż turystycznego szlaku Riwiery Majów nad wybrzeżem Morza Karaibskiego.

Więcej o atrakcjach Meksyku przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć będąc w Meksyku? 10 najciekawszych miejsc!

Jak dostać się z lotniska w Cancun do Tulum?

Istnieją trzy możliwości transportu z lotniska w Cancun do planowej destynacji wypoczynku. Podróż do Tulum zajmuje około 1,5 h jazdy, a trasę tę można pokonać, korzystając z połączeń autobusowych. Z portu lotniczego odjeżdża autobus ADO, którego trasa prowadzi bezpośrednio do miasta. Inną opcją jest dostanie się na dworzec centralny w Cancun i dojazd do Tulum właśnie stamtąd. Można skorzystać z ofert prywatnych kierowców, którzy posiadają swoje stanowiska na lotnisku. Warto ten środek transportu zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, tak by mieć pewność, że danego dnia będzie on możliwy oraz ustalić wycenę kursu. Z pewnością takie rozwiązanie będzie oszczędniejsze w kosztach niż podróż taksówką. Pozostałą opcją dostania się do miasta dla osób posiadających prawo jazdy jest wynajęcie samochodu w jednej z miejscowych wypożyczalni i w ten sposób kontynuować podróż do miejsca docelowego.

Jak poruszać się po mieście i okolicy?

Tulum w Meksyku jest miastem, po którym przemieszczanie się nie stanowi większego problemu i można dostać się w wiele jego części, wsiadając na wypożyczony rower i zwiedzając okolice właśnie w ten sposób. Z wielu ośrodków na plaże w określonych godzinach kursują autobusy, choć bywają one często przepełnione. Popularne jest korzystanie z miejskich taksówek, które można złapać na każdym kroku. Poruszanie się w obrębie miasta nie jest drogie, choć zauważalny jest znaczny wzrost cen wieczorową porą. Po okolicy najkorzystniej przemieszczać się wypożyczonym samochodem, gdyż opcja ta jest najbardziej wygodna i pozwoli odwiedzić te miejsca, na których najbardziej zależy urlopowiczom. Przy największych atrakcjach lub restauracjach znajdują się wyznaczone parkingi. Do okolicznych miejscowości kursują autobusy.

Co robić i zobaczyć podczas pobytu w Tulum?

Tulum największą popularność zyskuje dzięki pięknym turystycznym ośrodkom, w których można doznać luksusowego wypoczynku. Warto zwiedzić każdą część wybrzeża, bowiem miasto słynie z pięknych plaż. Niezwykłe jest to, w jaki sposób natura ukształtowała tu teren – nie brak mniejszych zatok i kompleksów jaskiń, wypełnionych lazurową wodą. Warto odwiedzić zachowane ruiny Majów oraz spróbować lokalnych przysmaków w miejscowych restauracjach.

Piękne plaże

Turyści przybywający do Tulum w wypoczynkowych celach nie mogą narzekać, bowiem jest gdzie zasięgnąć błogiego relaksu. Miasteczko posiada bardzo ładny fragment wybrzeża, który obfituje w drobny, jasny piasek, a cała plaża stanowi szeroki fragment o łagodnym zejściu do morza. Woda na mieliźnie przybiera błękitną barwę, a miejsce to sprawdzi się na wakacje z całą rodziną. Zdarza się tak, że w wybranych okresach otaczająca woda wyrzuca wodorosty lecz na ogół plaże są bardzo zadbane i czyste. Najbardziej popularna jest Tulum Beach, ale warto odwiedzić również Playa Pariso i Playa Mayo.

Ruiny Majów w Tulum

Choć Tulum nie jest tak popularne, jak Chichen Itza czy Teotihuacan to zasługuje na specjalne wyróżnienie w naszym przewodniku, ponieważ miejsce to może śmiało dorównać zachowanemu dziedzictwu kultury Majów w wymienionych miastach. Nieopodal plaży znajdują się pozostałości zabudowań dawnego kompleksu rozwiniętej cywilizacji, które stanowią jeden z później wybudowanych przez nich osad. Wiele z nich cechuje niezwykłe położenie, bowiem udało się je postawić na zboczach stromych klifów. Najsłynniejsze obiekty to Templo del Dios del Viento, czyli Świątynia Boga Wiatru oraz El Castillo. Zabudowania pochodzą z okresu XIII-XV wieku, a Tulum dzięki rozwojowi za czasów życia Majów i powstałym obiektom nazywane było Miastem Świtu. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach: 08:00 – 17:00, a bilet wstępu kosztuje około 75 peso od osoby dorosłej.

tulum meksyk
Ruiny Majów w Tulum

Cenoty

Tulum i okolice tego regionu Meksyku słyną z występowania na tym obszarze wielu naturalnych form geologicznych a te, które można podziwiać w mieście to cenoty. Są to głębokie studnie krasowe, utworzone w wapiennych skałach, będące swego rodzaju typem jaskini, wypełnionych czystą, lazurową wodą. Tak powstałe baseny można odwiedzać, a niektóre przeznaczone są do zażywania w nich rajskich kąpieli, z tym że woda wypełniająca powstałe formy może być bardzo chłodna a nawet lodowata. Najbardziej popularna jest Gran Cenote, mieszcząca się około 5 kilometrów od centrum miasta, do której wejście płatne jest 180 peso, ale warto poszukać także mniejszych, w bliższej okolicy, które z pewnością będą mniej oblegane przez turystów.

Laguna Kaan Luum

Niezwykle wartą zobaczenia atrakcją w okolicy Tulum jest Laguna Kaan Luum, która zachwyca niecodziennym kolorem wody i okoliczną przyrodą, a o lokalizacji tego miejsca wie niewielu odwiedzających ten region. Laguna to ciche i spokojne miejsce, które stanowi wodny zbiornik o zdecydowanie ciemniejszym środku, którego barwa wynika z obecnego w tym miejscu obniżenia poziomu dna. Kąpiel w tym miejscu jest zakazana, jednak warto zobaczyć ten turkusowy zakątek karaibskiego wybrzeża. Opłata za wstęp wynosi 100 peso, a do laguny prowadzi leśna ścieżka. Miejsce to znajduje się między Tulum a Playa del Carmen i można dotrzeć tam zarówno samochodem, jak i miejską komunikacją.

Lokalne jedzenie

Tulum słynie z podawania specjałów meksykańskiej kuchni, koktajli i świeżo wyciskanych soków, a spróbowanie chociaż niektórych z nich stanowi nieodłączny element podróży! Wiele z podawanych potraw wyklucza serwowanie mięsa i przygotowywanych jest jedynie w oparciu o warzywa i owoce, z których powstają pełnowartościowe posiłki lub smaczne przekąski. W związku z położeniem nadmorskim, wiele z dań zawiera także owoce morza lub ryby. W mieście nie brak mniejszych, lokalnych knajp, w których z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odkrywczego i smakowitego.

Niesamowite hotele

Wakacje w meksykańskim mieście mogą być formą bardzo ekskluzywnego wypoczynku – wszystko zależy od wyboru hotelu lub ośrodka wczasowego i jego standardu. Mimo że Tulum jest niewielkim miastem, posiada rozbudowaną noclegową bazę, w której znajdą się propozycje dla najbardziej wymagających wczasowiczów. Wiele z luksusowych apartamentów posiada standardy rzędu hoteli pięciogwiazdkowych, których największą zaletą jest prywatność. Wakacje w willi z basenem czy widokiem na morze, a może swobodne mieszkanie w boho stylu? Wszystko spersonalizowane jest pod klienta, by zaspokoić każdą potrzebę jego pobytu.

Pobliskie atrakcje

W trakcie odpoczynku od plażowania, ciekawą opcją spędzania czasu będzie wycieczka po okolicy. Warte odwiedzenia jest położone około 20 minut jazdy od Tulum – Macario Gómez, małe hipisowskie miasteczko o bogatym centrum i pięknych plażach. W miarę możliwości koniecznie trzeba zobaczyć również Playa del Carmen, a nie szukając daleko, ponieważ około 3 kilometrów za miastem znajduje się Rezerwat Biosfery Saan Ka’an, w którym można podziwiać unikalną florę i faunę tego regionu.

meksyk tulum
Playa del Carmen znajduje się ledwo godzinę drogi samochodem od Tulum

Tulum a bezpieczeństwo

Planując wakacje w Meksyku, wielu podróżujących zastanawia się, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny lub może przynieść jakieś zagrożenia. To państwo kontrastów i samotne zwiedzanie obcych terenów może skończyć się różnie lecz nastawiając się na pobyt w turystycznych kurortach, takich jak Tulum nie ma powodu do obaw. Miasteczko jest bezpieczne, a żeby spokojnie spędzić wymarzony wypoczynek, warto rozważyć opcję dodatkowego ubezpieczenia.