5 aplikacji mobilnych przydatnych w podróży

Technologia jest nieodzownym elementem naszego życia i towarzyszy nam obecnie niemal wszędzie, również na wakacjach. Jednak smartfon w tym kontekście nie musi się kojarzyć głównie ze scrollowaniem facebooka na kocyku na plaży, odpowiednio używany może być bardzo pomocnym towarzyszem naszych podróży! 

Chociaż zdarzyło nam się pokonać trasę na koniec Sycylii jedynie przy pomocy papierowych map i atlasu i mieliśmy z tego niezłą frajdę to obecnie jednak gniazdo ładowania USB w naszym aucie jest często rozgrzane do czerwoności. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przeglądem mobilnych aplikacji przydatnych w podróży, mamy nadzieję, że również znajdziecie tu coś dla siebie!

Google Maps

Aplikacja doskonale znana i nie trzeba jej chyba specjalnie przedstawiać. My chcielibyśmy się jednak skupić na kilku nowych funkcjach, które nie wszystkim są znane, a znacząco podwyższają komfort jej użytkowania.

Dodatkowe punkty podróży

Trochę nam zajęło, zanim korzystanie z tej funkcjonalności weszło nam w nawyk. Niby wiedzieliśmy o jej istnieniu, ale i tak cały czas z uporem maniaka przybliżaliśmy i oddalaliśmy mapę w poszukiwaniu interesujących nas miejsc. Obecnie “lupka” jest podstawowym elementem niemal każdej podróży i to ona odwala za nas całą robotę, a my skupiamy się na podziwianiu widoków zamiast ekranu smartfona. Korzystanie jest bardzo proste, po wyznaczeniu trasy do głównego punktu docelowego, klikamy na lupę i wybieramy interesujący nas punkt pośredni. Może to być jedna z czterech gotowych propozycji: Stacje paliw, Restauracje, Sklepy spożywcze i Kawiarnie lub własna. Może to być konkretny adres lub ogólna nazwa. Co więcej, nie musimy wpisywać adresu ręcznie, świetnie działa również wyszukiwanie głosowe. Na przykładzie nasze poszukiwanie kempingu w okolicy Dubrownika.

Pobieranie map offline

Kolejna, niezwykle praktyczna funkcja, szczególnie w warunkach deficytu internetu. Umożliwia ona pobranie wybranej trasy lub obszaru do pamięci telefonu i korzystanie z niej bez łączności z siecią. Korzystać z niej możemy na dwa sposoby, (pół)automatyczny, czyli podłączamy się do sieci Wi-Fi wybieramy trasę, a następnie pobieramy ją offline:

lub ręcznie, wchodzimy w menu Map Google (trzy poziome kreski w lewym, górnym rogu), wybieramy Mapy offline, a następnie Wybierz własną mapę.

Zaznaczamy odpowiedni obszar i pobieramy. Z menu Mapy offline możemy również zarządzać pobranymi już mapami, np. poprzez aktualizację lub usunięcie z pamięci telefonu.

Czas pobytu

Jesteście przejazdem i macie ochotę odwiedzić jakieś miejsce, ale nie jesteście pewni, czy wystarczy Wam czasu? A może zdarza się Wam, ominąć jakąś atrakcję w obawie przed tłokiem? Tutaj także Google przychodzi z pomocą! Po wybraniu interesującego nas miejsca, oprócz podstawowych informacji, dowiemy się ile czasu powinniśmy na nie zarezerwować oraz jakie jest aktualne obłożenie. Dzięki temu łatwiej możemy pogodzić nieplanowane atrakcje z naszymi głównymi planami lub dowiemy się czy zdążymy wszystko zwiedzić przed zamknięciem.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteście fanami aplikacji dostarczonych przez Google, możemy Wam również polecić nawigację ViaMichelin oraz MapFactor GPS.

TripAdvisor

TripAdvisor to jedna z podstawowych aplikacji używanych przez nas w podróży. Zawiera ponad 630 milionów recenzji i opinii na temat ok. 7,5 milionów obiektów na całym świecie. To, co dla nas bardzo ważne, jest rozwijana głównie przez społeczność i znajdujemy dzięki niej często miejsca bardzo nieoczywiste, które np. nie zdążyły się pojawić w przewodnikach lub po prostu nie są w kręgu ich zainteresowań. Znajdziemy w niej polecane atrakcje, hotele czy restauracje,  niezależnie czy szukamy czegoś z górnej półki, bardziej swojskiego czy zwykłego fastfooda. Korzystamy i polecamy!

park4night

Bardzo przydatna aplikacja, szczególnie przy nocowaniu na dziko. Zawiera prawdopodobnie największą bazę miejsc noclegowych na łonie natury, parkingów oraz kempingów. Dzięki licznej społeczności (niestety w większości francuskojęzycznej), miejsc stale przybywa, są także na bieżąco oceniane i komentowane. Aplikacja jest w wersji darmowej oraz płatnej, która za 1,99€ miesięcznie lub 9,99€ rocznie oferuje dostęp do mapy w trybie offline oraz możliwość szukania miejsc noclegowych na trasie podróży.
Absolutny must have!

myLPG.eu mobile

Jeśli Wasz pojazd jest zasilany LPG koniecznie powinniście się zaopatrzyć w tą aplikację. Zawiera ona prawdopodobnie największą bazę stacji gazu na terenie całej Europy. Możecie je przeglądać bezpośrednio z mapy, lub program wskazuje Wam te najbliższe wraz z odległością w kilometrach. Musimy jednak uczciwie przyznać, że mimo częstej aktualizacji baz, zdarzają się wtopy i możemy zostać pokierowani do miejsca, które jest od dawna nieczynne. Nie zwlekajcie więc z tankowaniem do ostatniej chwili, szczególnie na terenach ubogich w LPG.

Booking.com

O ile nie mamy ze sobą naszego mobilnego domu, korzystamy właśnie z Booking.com. Zazwyczaj rezerwujemy noclegi na bieżąco, w zależności jaką trasę udało nam się danego dnia pokonać i gdzie się zamierzamy zatrzymać. Z aplikacją możemy to zrobić bez stresu, zawsze wybierając najlepszą ofertę w danym dniu. Jeśli zdecydujecie się już na nocowanie z Booking.com, pamiętajcie o naszych poradach dotyczących bezpieczeństwa rezerwacji oraz łapcie 50 zł zniżki specjalnie od nas! 🙂

A jakie są Wasze ulubione aplikacje w podróży? Pochwalcie się w komentarzu, a na pewno je sprawdzimy i z chęcią dodamy do naszego zestawienia!

5 aplikacji mobilnych przydatnych w podróży
5 (100%) 3 vote[s]

Read Previous

Camping GYTHIONBAY

Read Next

TIRANA w jeden dzień

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *