Przygotowanie przyczepy kempingowej i kampera na zimę.

Zima to zazwyczaj ciężki okres nie tylko dla nas, ale także dla naszego sprzętu. Oczywiście znajdą się na pewno zwolennicy tezy, że sezon na karawaning trwa cały rok, a wszystko rozbija się o odpowiedni sprzęt i jego modernizacje, ale nie ma co ukrywać, większość z nas przeznacza ten okres na snucie kolejnych, wyprawowych planów. Jeśli już jednak podjęliśmy tą trudną decyzję o zakończeniu sezonu, nasuwa się pytanie co zrobić ze sprzętem i jak go odpowiednio przygotować.

Część zadań warto wykonać niezależnie czy zimujemy sprzęt pod chmurką, czy w zamykanej i ogrzewanej hali, gdyż nawet tam mogą się pojawić szukające schronienia gryzonie. Poza tym chyba nikt nie lubi rozpoczynać sezonu od gruntownego sprzątania, a tym bardziej od walki z pleśnią czy stęchlizną. Pamiętajcie, że czysta budka, to zadowolona budka, a zadowolona budka będzie służyć swoim właścicielom dopóki koła pozwolą 🙂

Jak przygotować wnętrze przyczepy na zimę?

 • Podstawa to oczywiście porządek! Sprzątamy szafki i myjemy podłogi, tak aby nie zostawić żadnych śladów pożywienia. Szczególnie ważne jest pozbycie się wszelkich otwartych opakowań po produktach spożywczych, gdyż sprzyjają rozwojowi zarówno tych większych, jak i tych mikroskopijnych szkodników. Po sprzątaniu wycieramy wszystko do sucha.
 • Wszystkie drzwiczki zostawiamy otwarte lub przynajmniej uchylone, zapewni to cyrkulację powietrza we wszystkich zakamarkach. Dotyczy to także lodówki oraz drzwi od szafy i łazienki, które można ew. czymś podeprzeć, aby się nie opuściły na zawiasach. Jeśli macie możliwość zostawienia okien w pozycji rozszczelnionej, skorzystajcie z niej.
 • Zabierzmy do domu wszystko, co może chłonąć wilgoć, czyli pościele, koce, zasłony czy dywaniki. Materace, jeśli musimy je zostawić zaleca się przechowywać w pozycji pionowej.
 • Zamykamy instalacje wodną, gazową, odłączamy akumulatory.
 • Opróżniamy toaletę, spuszczamy wodę ze wszystkich instalacji hydraulicznych, krany pozostawiamy w pozycji otwartej.
 • Dla dodatkowego zabezpieczenia się przed gryzoniami często polecane są kostki toaletowe (prewencja) oraz klasyczne trutki (działanie),
 • Możemy zostawić pochłaniacz wilgoci lub miskę z solą kuchenną.

Przygotowanie do zimowania z zewnątrz

 • Dokładnie myjemy z użyciem kosmetyków do karoserii samochodowej, ew. woskujemy,
 • Zabezpieczamy miejsca narażone na korozję, przerwy w laminacie zabezpieczamy lakierem poliuretanowym lub renowacyjnym, otwory szpachlówką poliestrową lub żywicą epoksydową.
 • Jeśli posiadamy ślady korozji, czyścimy te miejsca do gołego metalu i zabezpieczamy farbą antykorozyjną.
 • Elementy gumowe smarujemy mieszaniną gliceryny z denaturatem (50/50)
 • Bardzo ważną czynnością jest odpowiednie ustawienie przyczepy na podporach. Nieprawidłowe rozłożenie nacisku może skutkować nawet uszkodzeniem całej konstrukcji i pojawieniem się nieszczelności. Najlepszym rozwiązaniem jest wypoziomowanie na kołach za pomocą np. klinów najazdowych, rozstawienie podpór, a następnie zdjęcie kół. Ważne, aby nie “naciągać” przyczepy podporami oraz aby koła nie miały styku z podłożem.

Zimowanie przyczepy pod chmurką

 • Przeprowadzamy wszystkie czynności opisane powyżej, plus:
 • demontujemy akumulatory,
 • Części metalowe, takie jak śruby, otwory, elementy zaczepu, śruby podporowe możemy natłuścić towotem,
 • Sposób konserwacji samego zaczepu najlepiej sprawdzić w instrukcji producenta, gdyż smarowanie zaczepu ze stabilizatorem może się skończyć koniecznością wymiany okładzin ciernych. Sam zaczep możemy zabezpieczyć np. torebką foliową.
 • Na czystą i suchą przyczepę nakładamy specjalny pokrowiec. Materiał musi zapewniać cyrkulację powietrza, dlatego zwykłe plandeki i folie odpadają.
 • Doglądajmy regularnie naszą budkę, szczególnie w okresie większych opadów śniegu. Nagromadzenie jego większej ilości może spowodować odkształcenie dachu. W mroźny i słoneczny dzień warto przewietrzyć trochę wnętrze i skontrolować czy wszystko jest w porządku.

Część osób zastanawia się także nad zachowaniem butli gazowej podczas mrozów, nie ma jednak tutaj żadnych powodów do obaw – jedyne co Wam grozi to spadek wydajności gazu podczas użycia przy większym mrozie, ale to już temat na inny wpis 🙂 Wystarczy dobrze zakręcić i czekać na wiosnę!

A jakie są Wasze sposoby na zabezpieczenie przed zimą przyczep i kamperów? Koniecznie dajcie o tym znać w komentarzu!

Przygotowanie przyczepy kempingowej i kampera na zimę.
4.9 (97.14%) 21 vote[s]

Read Previous

CZARNOGÓRA – praktyczne informacje

Read Next

Samochodem do CZARNOGÓRY

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *