Search The Query
Search

Przygotowanie przyczepy kempingowej i kampera na zimę

Image

Zima to zazwyczaj ciężki okres nie tylko dla nas, ale także dla naszego sprzętu. Oczywiście znajdą się na pewno zwolennicy tezy, że sezon na karawaning trwa cały rok, a wszystko rozbija się o odpowiedni sprzęt i jego modernizacje, ale nie ma co ukrywać, większość z nas przeznacza ten okres na snucie kolejnych, wyprawowych planów. Jeśli już jednak podjęliśmy tą trudną decyzję o zakończeniu sezonu, nasuwa się pytanie co zrobić ze sprzętem i jak go odpowiednio przygotować.

Część zadań warto wykonać niezależnie czy zimujemy sprzęt pod chmurką, czy w zamykanej i ogrzewanej hali, gdyż nawet tam mogą się pojawić szukające schronienia gryzonie. Poza tym chyba nikt nie lubi rozpoczynać sezonu od gruntownego sprzątania, a tym bardziej od walki z pleśnią czy stęchlizną. Pamiętajcie, że czysta budka, to zadowolona budka, a zadowolona budka będzie służyć swoim właścicielom dopóki koła pozwolą 🙂

Jak przygotować wnętrze przyczepy na zimę?

  • Podstawa to oczywiście porządek! Sprzątamy szafki i myjemy podłogi, tak aby nie zostawić żadnych śladów pożywienia. Szczególnie ważne jest pozbycie się wszelkich otwartych opakowań po produktach spożywczych, gdyż sprzyjają rozwojowi zarówno tych większych, jak i tych mikroskopijnych szkodników. Po sprzątaniu wycieramy wszystko do sucha.
  • Wszystkie drzwiczki zostawiamy otwarte lub przynajmniej uchylone, zapewni to cyrkulację powietrza we wszystkich zakamarkach. Dotyczy to także lodówki oraz drzwi od szafy i łazienki, które można ew. czymś podeprzeć, aby się nie opuściły na zawiasach. Jeśli macie możliwość zostawienia okien w pozycji rozszczelnionej, skorzystajcie z niej.
  • Zabierzmy do domu wszystko, co może chłonąć wilgoć, czyli pościele, koce, zasłony czy dywaniki. Materace, jeśli musimy je zostawić zaleca się przechowywać w pozycji pionowej.
  • Zamykamy instalacje wodną, gazową, odłączamy akumulatory.
  • Opróżniamy toaletę, spuszczamy wodę ze wszystkich instalacji hydraulicznych, krany pozostawiamy w pozycji otwartej.
  • Dla dodatkowego zabezpieczenia się przed gryzoniami często polecane są kostki toaletowe (prewencja) oraz klasyczne trutki (działanie),
  • Możemy zostawić pochłaniacz wilgoci lub miskę z solą kuchenną.

Przygotowanie do zimowania z zewnątrz

  • Dokładnie myjemy z użyciem kosmetyków do karoserii samochodowej, ew. woskujemy,
  • Zabezpieczamy miejsca narażone na korozję, przerwy w laminacie zabezpieczamy lakierem poliuretanowym lub renowacyjnym, otwory szpachlówką poliestrową lub żywicą epoksydową.
  • Jeśli posiadamy ślady korozji, czyścimy te miejsca do gołego metalu i zabezpieczamy farbą antykorozyjną.
  • Elementy gumowe smarujemy mieszaniną gliceryny z denaturatem (50/50)
  • Bardzo ważną czynnością jest odpowiednie ustawienie przyczepy na podporach. Nieprawidłowe rozłożenie nacisku może skutkować nawet uszkodzeniem całej konstrukcji i pojawieniem się nieszczelności. Zalecanym przez niektórych rozwiązaniem jest wypoziomowanie na kołach za pomocą np. klinów najazdowych, rozstawienie podpór, a następnie zdjęcie kół. Chociaż w tym przypadku sprawdźcie czy szkielet Waszej przyczepy „udźwignie” takie rozwiązanie. Jeśli zimujecie pod chmurką i nie planujecie użycia pokrowca to warto przewidzieć lekki spad do odpływu wody z dachu. Najważniejsze, aby nie „naciągać” przyczepy podporami, gdyż może to skutkować wykrzywieniem całej konstrukcji.

Zimowanie przyczepy pod chmurką

  • Przeprowadzamy wszystkie czynności opisane powyżej, plus:
  • demontujemy akumulatory,
  • Części metalowe, takie jak śruby, otwory, elementy zaczepu, śruby podporowe możemy natłuścić towotem,
  • Sposób konserwacji samego zaczepu najlepiej sprawdzić w instrukcji producenta, gdyż smarowanie zaczepu ze stabilizatorem może się skończyć koniecznością wymiany okładzin ciernych. Sam zaczep możemy zabezpieczyć np. torebką foliową.
  • Na czystą i suchą przyczepę nakładamy specjalny pokrowiec. Materiał musi zapewniać cyrkulację powietrza, dlatego zwykłe plandeki i folie odpadają.
  • Doglądajmy regularnie naszą budkę, szczególnie w okresie większych opadów śniegu. Nagromadzenie jego większej ilości może spowodować odkształcenie dachu. W mroźny i słoneczny dzień warto przewietrzyć trochę wnętrze i skontrolować czy wszystko jest w porządku.

Część osób zastanawia się także nad zachowaniem butli gazowej podczas mrozów, nie ma jednak tutaj żadnych powodów do obaw – jedyne co Wam grozi to spadek wydajności gazu podczas użycia przy większym mrozie, ale to już temat na inny wpis 🙂 Wystarczy dobrze zakręcić i czekać na wiosnę!

A jakie są Wasze sposoby na zabezpieczenie przed zimą przyczep i kamperów? Koniecznie dajcie o tym znać w komentarzu!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Leave a Reply

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds