Search The Query
Search

Stephansdom, czyli Katedra św. Szczepana w Wiedniu – podpowiadamy czy warto ją odwiedzić

katedra św szczepana

Św. Szczepan jako pierwszy z męczenników chrześcijańskich stał się swego rodzaju symbolem „wytrwania w wierze do końca”. Jest patronem wielu europejskich kościołów. Co niezwykłego jest w tym imieniu, że pięknie współbrzmi ze słowem kościół? Jak powstała jedna z katedr Europy uważana za jedną z najpiękniejszych? Jakie tajemnice i zagadki kryje katedra św. Szczepana w Wiedniu?

Katedra św. Szczepana – historia

Katedra św. Szczepana w stolicy Austrii to jeden z najczęściej malowanych na płótnie kościołów. Stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Austrii. To najstarsza i najważniejsza świątynia austriacka. Jest również jedną z największych świątyń Unii Europejskiej. Uwieczniana była od pierwszych etapów swojej historii. W stolicy Austrii, w Archiwum Państwowym można zobaczyć kilka rysunków projektów kościoła na pergaminie. Katedra jest dość charakterystycznym punktem na planie miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejskich obiektów.

Jej losy od samego początku są ciekawe. Późnoromańska katedra powstała w latach 1230 –1263 jako kościół farny. Od 1365 roku stała się najpierw siedzibą kapituły, a później od 1469 lub 1479 biskupów austriackich. W trakcie pierwszej przebudowy świątyni nadano obecną formę gotycką.

W pierwszych latach XII wieku w Wiedniu powstawała nowa parafia. W 1258 roku wybuchł pożar, który zniszczył świątynię prawie doszczętnie. W 1304 roku wybudowano w kościele gotycki chór, którego fundatorem był Albrecht II Kulawy. Później, gdy panowanie zaczął Rudolf IV, czyli ok. 1358 roku zaczęto budować główną nawę w zupełnie innym stylu. Nawa otrzymała kształty pseudohali. Na cześć fundatora dobudowano dwie kaplice boczne. Zaczęto również budować północną wieżę. W 1511 roku prace na wieży przerwano.

Podczas prób zdobycia Europy przez Turków w 1683 roku, katedra była jednym z najlepszych punktów obserwacyjnych.

W 1723 roku katedra stała się główną siedzibą biskupa Wiednia, a rok wcześniej „awansowała” do rangi katedry. W XIX wieku zaczęto prace konserwacyjne w katedrze. Dobudowano m.in. wimpergi, czyli dekoracyjne wysokie trójkąty nad portalami.

Podczas II wojny światowej wszystkie cenne ruchomości wywieziono, by chronić je przed zniszczeniem. Niestety, w czasie wojny katedra uległa zniszczeniom i prace naprawcze trwały aż do lat 80. XX wieku. W niektórych częściach katedry prace konserwacyjne nadal trwają.

Wnętrze i architektura

Wnętrze Stephansdom jest bardzo charakterystyczne. Korpus nawowy ma sklepienie sieciowe, a chór albertyński krzyżowo-żebrowe. W ołtarzu głównym znajduje się scena ukamienowania św. Szczepana. Jego nastawa powstała z trzech różnych rodzajów marmuru.

Nagrobek Fryderyka III i kazalnica to dwa najbardziej charakterystyczne elementy barokowej części wystroju katedry. W katedrze znajdują się także wizerunki Maryi, ponieważ od ostatnich dziesięcioleci XVII wieku świątynia stała się jednym z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego.

Ciekawym elementem katedry przy Stephansplatz jest dach pokryty kolorowymi dachówkami w kształcie rombów.

Stephansdom
Katedra św. Szczepana potrafi przytłoczyć swoim rozmachem

Katedra św. Szczepana – zwiedzanie

W Stephansdom można zobaczyć m.in.:

  • Bramę Olbrzymów, czyli pozostałość po romańskiej budowli. Przez nią wchodzi się do świątyni. Nazwa pochodzi od znalezionej kości mamuta odkrytej podczas wylewania fundamentów.
  • Bramy Biskupa i Śpiewaków – to dwa wejścia do katedry w stylu gotyckim. Przez Bramę Biskupów wchodziły do kościoła kobiety, a prze Bramę Śpiewaków mężczyźni.
  • Mauzoleum Habsburgów – to podziemna część katedry, w której znajdują się szczątki najbardziej znanej dynastii europejskiej. W czasie II wojny światowej obok dawnych królów przed bombami chronili się zwykli mieszkańcy. Szczątki europejskich monarchów znajdują się w 56-ciu urnach.
  • Dzwony – w czterech wieżach katedry można zobaczyć aż 22 dzwony różnej wielkości. Najsławniejszy to dzwon Maryi Panny, który jest trzecim według wielkości dzwonem w Europie.
  • Pummerin – dzwon odlany w 1705 roku z ok. 300 armat przejętych od muzułmanów. Nazwany na cześć Marii Panny i ozdobiony jej trzema wizerunkami jest jednym z najstarszych dzwonów Europy.
  • Stephansplatz – centralny plac miejski, pry którym wybudowano katedrę. Na placu można spotkać osobę przebraną w strój z epoki sprzedającą bilety na wydarzenia kulturalne. Na placu można zjeść sachentort, czyli tzw. torcik wiedeński oraz wypić pyszną kawę.

Zobacz także: Kuchnia austriacka – co dobrego zjesz w Austrii?

Katedra św. Szczepana – informacje dla zwiedzających

Katedrę można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. Od poniedziałku do soboty katedra jest otwarta od 6.00 do 22.00, a w niedziele i dni świąteczne od 7.00 do 22.00. Bilet wstępu kosztuje od 2,50 do 6 euro. Katedrę można również zwiedzić bezpłatnie – w wydzielonych strefach do wysokości ołtarza. Zwiedzanie katedry z przewodnikiem trwa ok. 30-stu min. i zaczyna się codziennie od 15.00.

Zwiedzanie katakumb trwa od 15-stu min. do pół godziny i odbywa się:

  • od poniedziałku do soboty od 10.00 do 10.30,
  • od poniedziałku do soboty oraz niedziele i święta od 13.30 do 16.30,

W lipcu i sierpniu windą można wjechać na wieżę, w której wisi Pummerin w godzinach 18.15–
–19.00. W pozostałych miesiącach winda funkcjonuje w godzinach 8.15–16.25. Od lipca do września katedrę można zwiedzać wieczorem ze spacerem po dachu w soboty od 19.00. W katedrze nie ma barier architektonicznych, co pozwala swobodnie wjechać osobom poruszającym się na wózkach lub wózkami dziecięcymi. Do katedry może wejść pies przewodnik z osobą zwiedzającą.

W niedziele i święta można wziąć udział w Mszy odprawianej w podziemiach. Msza jest odprawiana po łacinie.

katedra św szczepana w wiedniu
Stephansdom to jeden z najstarszych i najpiękniejszych austriackich kościołów

Kilka ciekawostek o Stephansdom

  1. Wieży północnej nigdy nie ukończono. Według legend jej architekt złamał pakt zawarty z szatanem i został zrzucony z wieży.
  2. W katedrze ślub wziął Amadeusz Wolfagang Mozart. Tutaj odbył się również jego pogrzeb.
  3. Kościół na delikatny przechył na lewo.
  4. Na poddaszu kościoła odbywają się wystawy oraz zgromadzenia publiczne.
  5. W 1683 roku w katedrę trafiło ponad 1000 pocisków z armaty.
  6. Przez 500 lat wieża południowa była siedzibą straży pożarnej.
  7. Radio katedralne nadaje muzykę klasyczną.
  8. W katedrze często odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds