Przejdź do treści
weekend w wiedniu

Czy weekend w Wiedniu wystarczy aby poznać to miasto?

Zróżnicowana infrastruktura stolicy Austrii bez wyjątku zachwyci każdego. Jeżeli jesteście miłośnikami architektury, sztuki, czy po prostu lubicie ładne miejsca – przepadniecie bezpowrotnie. To zdecydowanie jedno z tych miast na świecie, w którym każdy przyjezdny znajdzie coś dla siebie. Niezwykle czarujący, wyjątkowy Wiedeń jest miejscem, do którego chce się wracać, nie tylko wspomnieniami.

Wiedeń zwiedzanie

Miasto ma bardzo wiele do zaoferowania przyjezdnym. Oczy turystów cieszy przede wszystkim bogata, niezwykle piękna architektura. To właśnie na wzór tej wiedeńskiej powstały takie miasta jak Kraków, czy przepiękny Lwów. Co zwiedzić w Wiedniu?

Przede wszystkim zabytkowe pałace i bogato zdobione budynki. Wszechobecna zieleń otuli Was na każdym kroku, a całość bajkowego obrazu dopełnią wiedeńskie muzea, których w mieście jest ponad sto! Wiedeń słynie z pysznej kuchni i malutkich kawiarni. Odwiedzając stolicę nie możesz do nich nie wstąpić, a pyszna kawa i wiedeńska czekolada sprawią, że poczujesz niepowtarzalny klimat miasta. Wiedeńska kultura kawiarniana została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Choć 3 dni to zdecydowanie za mało, by zwiedzić całe miasto, to w zupełności wystarczą, by zakochać się w tym zabytkowym miejscu i zaraz po powrocie planować kolejną podróż do Miasta Zieleni.

Weekend w Wiedniu – co warto zwiedzić

Przygotowaliśmy dla Was listę najważniejszych atrakcji turystycznych, które musicie odwiedzić zwiedzając Wiedeń w 3 dni. Zdajemy sobie sprawę, że czas zwiedzania jest ograniczony i to jedynie przedsmak, tego co ma do zaoferowania miasto, dlatego listę ograniczyliśmy do obowiązkowych punktów na mapie… a łatwo nie było. Atrakcje w stolicy Austrii znajdują się na każdym kroku!

Pałac Schönbrunn

To letnia rezydencja Habsburgów, jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w całej Europie. Pałac skrywa w sobie aż 1 400 komnat, z których tylko 45 jest udostępnione do zwiedzania przez turystów. W skład zespołu pałacowo-ogrodowego wchodzą m.in. pałac, park, ogród zoologiczny, palmiarnia, a nawet labirynt!

Schönbrunn można zwiedzać zarówno z audioprzewodnikiem, jak i z przewodnikiem, który z chęcią odpowie na nurtujące Was pytania, a wierzcie nam, będzie ich sporo! To niesamowite miejsce, przepełnione historią, która przyciąga tłumy turystów. Dlatego polecamy wcześniej wykupić bilet wstępu, zdecydowanie zyskacie więcej czasu na eksplorowanie zarówno pałacu, jak i jego terenów. Najlepiej zdecydować się na bilet „Classic Pass” za 24 €. Umożliwia on wstęp do pałacowych komnat, zwiedzanie królewskich ogrodów, oranżerii, labiryntu i kawiarni Gloriette, z której można podziwiać panoramę Wiednia.

wiedeń co zwiedzić
Gloriette w ogrodach pałacu Schönbrunn

Na terenach parku przy pałacu będziecie mogli pospacerować zupełnie za darmo, jest on otwarty dla turystów przez cały rok. Park jest zdobiony fontannami, rzeźbami, a dodatkowo zadbane rabaty z kolorowymi kwiatami dodają uroku temu miejscu. To bardzo przyjemne miejsce na spacer, szczególnie w godzinach porannych, gdy nie ma jeszcze tłumów. Jeżeli nie macie ochoty na spacer, po terenach pałacu kursuje pociąg, koszt biletu to 8 €.

Pałac Schönbrunn mieści się na uboczu miasta. Dojazd z centrum zajmuje około 20 minut, najszybciej dostaniecie się tam metrem (linia U4).

Więcej o Pałacu Schönbrunn przeczytasz w naszym artykule: Letnia rezydencja Habsburgów. Czym zachwyci nas Pałac Schönbrunn w Wiedniu?

Pałac Hofburg

Zlokalizowany w centrum miasta pałac, był niegdyś zamieszkiwany przed cesarską rodzinę Habsburgów. Składa się z 18 grup budynków, 19 podwórek i prawie 3 tysięcy pomieszczeń. Pałac jest udostępniony do zwiedzania przez turystów, można zobaczyć muzeum Księżniczki Sisi, Apartamenty Cesarskie czy unikatową kolekcję sreber. Bilet wstępu kosztuje 13,90 €.

Znajduje się tam także ogromny skarbiec, w którym można zobaczyć insygnia królewskie, 2 korony, szmaragdy, czy nawet kieł narwala, który ówcześnie uznawany był za Świętego Graala. Bilet do Skarbca kosztuje 12 €.

Więcej o Pałacu Hofburg przeczytasz w naszym artykule: Dawne serce Imperium Habsburgów. Poznaj wiedeński Pałac Hofburg

Natomiast jeśli wolicie omijać takie atrakcje jak muzea, polecamy Wam wykupienie biletu wstępu (15 €) na pokaz tańczących w rytm muzyki klasycznej, koni z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. To miejsce dość popularne, dlatego warto wcześniej zająć miejsca.

Na terenach pałacu znajduje się również motylarnia, w której możecie podziwiać ponad 50 różnych gatunków z całego świata. Niektóre z okazów potrafią osiągać naprawdę spore rozmiary, a ich kolorystyka zachwyca. Bilet wstępu do tej atrakcji kosztuje 7 €.

Opera wiedeńska

Wiedeń jest światową stolicą muzyki, a Opery Wiedeńskiej jest jedną z najważniejszych w świecie muzyki. Budynek został wzniesiony w latach 1863-1869 i od tamtej pory gwarantuje najlepszy repertuar na całym świecie. Opera wiedeńska prezentuje nie tylko program operowy, ale także dzieła baletowe w wykonaniu Wiedeńskiego Baletu Narodowego.

Więcej o Operze wiedeńskiej przeczytasz w naszym artykule: Wiedeńska Opera Narodowa to gwarancja najlepszych sztuk na świcie

Bilety są niezmiernie ciężko dostępne nawet dla mieszkańców, a w przeddzień sprzedaży przed gmachem Opery ustawiają się tłumy. Jeżeli nie uda Wam się zdobyć biletów na spektakl, to jeszcze nie wszystko stracone. W lecie odbywają się transmisje z wystawianych sztuk, są wyświetlane na telebimach przed budynkiem.

wiedeń na weekend
Budynek Opery wiedeńskiej

Raz do roku w Wiedeńskiej Operze organizowany jest bal. To bardzo wyjątkowe wydarzenie, na które zostają zaproszeni najważniejsze osobistości ze świata. Jeżeli i Wy chcecie podziwiać piękno Opery możecie wykupić wycieczkę z przewodnikiem, to doskonała okazja, by zerknąć za kulisy i poznać kilka ciekawostek na temat tego tętniącego kulturą miejsca. 

Belweder w Wiedniu

To właściwie dwa budynki – Belweder Górny, który początkowo pełnił funkcję reprezentatywną i Belweder Dolny, który był rezydencją letnią księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. W późniejszych latach Belweder przeobrażono na pewnego rodzaju muzeum, w którym przechowywano zbiory austriackiej sztuki począwszy od średniowiecza. Taką też funkcję pełni do czasów współczesnych. Dwa budynki połączone są ze sobą przepięknymi ogrodami, które po dzień dzisiejszy zachowały swój barokowy charakter.

Więcej o Wiedeńskim Belwederze przeczytasz w naszym artykule: Belweder w Wiedniu – poznajmy najcenniejsze dzieła sztuki w Austrii!

To najpopularniejsza wśród atrakcji, którą co roku odwiedza ponad 6 milionów turystów. Bilety obejmujące wstęp do dwóch budynków kupicie za około 20 €.

Katedra św. Szczepana

Znajduje się w historycznej części miasta i jest symbolem Wiednia. Katedra św. Szczepana to najwyższy budynek na Starym Mieście, o wysokości 107 metrów. Katedra udostępniona jest zwiedzającym, którzy mogą odwiedzić zarówno samą katedrę, jak i jej katakumby. Nieodłącznym elementem tego zabytku jest dzwon Pummerin, ulokowany na Wieży Północnej, drugi co do wielkości, dzwon wolnobijący w całej Europie. To najważniejszy obiekt sakralny w całym kraju, jest tu pochowanych wielu władców kraju Cesarz Fryderyk III Hohenzollern, czy książę Rudolf IV Założyciel z dynastii Habsburgów.

Więcej o Katedrze św. Szczepana przeczytasz w naszym artykule: Stephansdom, czyli Katedra św. Szczepana w Wiedniu – podpowiadamy czy warto ją odwiedzić

Charakterystycznym elementem 800-letniej Katedry jest kolorowy dach, którego dachówki ułożone są na kształt cesarskiego orła Habsburgów. Widnieją tam również herby Wiednia i Austrii. Wstęp do katedry jest bezpłatny. Bilety obowiązują w momencie, gdy chcecie zwiedzić katakumby, czy wejść na wieżę.

Hundertwasserhaus

Co jeszcze warto zwiedzić w Wiedniu? Charakterystyczny budynek, przypominający kolorowy kalejdoskop, który znajduje się na rogu Kegelgasse i Loewengasse. Ta niezwykła budowla jest dziełem Friedensreicha Hundertwassera, który zaprojektował budynek mieszkalny przedstawiając naturę na równi z człowiekiem. Budynek można podziwiać tylko z zewnątrz. W środku mieści się 50 mieszkań, 4 restauracje i jedna praktyka lekarska, a na jego tarasach rośnie około 250 roślin i krzewów.

co zwiedzić w wiedniu
Kolorowy budynek znajdujący się na rogu ulic Kegelgasse i Loewengasse

Targ Naschmarkt

Zdajemy sobie sprawę, że zwiedzanie Wiednia potrafi być męczące, dlatego mamy dla Was propozycję miejsca, w którym można odpocząć i posilić się po całym dniu spacerowania. To właśnie tu wieczorami przychodzą wiedeńczycy, by spędzić czas z przyjaciółmi przy dobrym winie i smacznym jedzeniu. Znajdziecie tu takie kuchnie jak austriacka, azjatycka, włoska, czy hinduska.

To najsłynniejszy z targów, który ma do zaoferowania aż 120 stoisk. Oprócz restauracji znajdziecie tu także sklepy mięsny, rybne i te z serami. Warto jest zajrzeć tutaj także w sobotę, odbywa się wtedy lokalny pchli targ i można niekiedy trafić na prawdziwe perełki.

Komunikacja miejska

Wiedeńska komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana i liczy ponad 1 000 kilometrów tras. Miasto oferuje trzy podstawowe środki transportu: metro, autobusy i tramwaje. My zdecydowanie polecamy ten pierwszy. Dlaczego? Ponieważ to najszybszy sposób dostania się do wybranego przez Was celu! Siatka połączeń metra ma 5 linii i jest rozplanowana bez zarzutu. Niedaleko każdej z wyżej wymieniowych atrakcji znajduje się stacja metra. A elektryczne tablice pokażą Wam kierunek jazdy i czas przyjazdu pociągu. Jeżeli wolicie naziemne środki transportu Wiedeń ma do zaoferowania równie dobrze rozwiniętą sieć tramwajową, która liczy 28 linii i autobusową, aż 131 linii. Jednak w przypadku tej drugiej, jak w każdym dużym mieście, należy jednak liczyć się z korkami.

Więcej na temat komunikacji miejskiej w Wiedniu przeczytasz w naszym artykule: Czy metro w Wiedniu to najlepszy sposób przemieszczania się? Sprawdź komunikację miejską w Wiedniu

Bilet jednorazowy kupicie za 2,40 €, jeżeli jednak planujecie przemieszczać po mieście głównie komunikacją, polecamy bilety 2-dniowe lub 3-dniowe, które kosztują kolejno 14,10 € i 17,10 €.

Zakupicie je w automatach, czy sklepach z tytoniem.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.