Przejdź do treści
wiedeń atrakcje dla dzieci

Wiedeń z dziećmi – Czy to miasto ma do zaoferowania coś więcej niż nudne muzea?

Osoby, które planują podróże z dziećmi, zdają sobie z tego sprawę, że czasami jest to „wyższa szkoła jazdy”. Dzieci są dobrymi kompanami podróży, jednak czasami trzeba dostosować trochę atrakcji „pod nich” i pójść na kompromis. „Jeśli będziesz grzeczny w muzeum, to za chwilę odwiedzimy ZOO”. To zawsze działa! Na początek trzeba wybrać konkretne miejsce, które również oferuje różnorodne atrakcje dla najmłodszych, np. Wiedeń. Jak się okazuje, stolica Austrii ma dla najmłodszych sporo do zaoferowania. Jesteście gotowi na austriacką podróż z dziećmi?

Wiedeń- co warto zobaczyć?

Jeżeli planuje się weekendowy wyjazd do Wiednia, można ten czas spędzić bardzo produktywnie. Stolica Austrii ma wiele atrakcji do zaoferowania. Do głównych punktów należą:

 • Gotycka Katedra świętego Szczepana, która jest jednym z najbardziej cennych budynków sakralnych w Wiedniu. Budowa tego kościoła zakończyła się w 1276 roku.
 • Ratusz – również zbudowany jest w stylu gotyckim i robi ogromne wrażenie na turystach. Ten budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta, a jego budowa zakończyła się w 1883 roku.
 • Budynek Parlamentu, który wyróżnia się piękną attyką. Przyozdobiona jest ona pięknymi, marmurowymi figurami. W środkowej części parlamentu znajduje się Sala Przyjęć z portretami i Sala Kolumnowa.
 • Pałac Schönbrunn, który kiedyś był rezydencją cesarską teraz oferuje masę atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych- ciekawe muzea, zoo i piękne ogrody robią wrażenie na turystach.
 • Belweder to miejsce, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Kiedyś to miejsce było letnią rezydencją księcia Eugeniusza, a teraz pełni funkcję pałacu i ogrodu, w którym można spędzić piękne, wiosenne popołudnie.

Oprócz tych miejsc, Wiedeń ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla dzieci, między innymi: park Prater, Wiedeński ogród zoologiczny, Muzeum Historii Naturalnej, muzeum dla dzieci w pałacu Schönbrunn, muzeum dziecięce Zoom oraz motylarnię. Brzmi zachęcająco? Teraz warto dowiedzieć się kilku ciekawostek i praktycznych informacji związanych ze zwiedzaniem tych miejsc.

Wiedeński ogród zoolgiczny

Kultowe zoo w Wiedniu powinno znaleźć się na liście MUST SEE każdego rodzica. To miejsce znajduje się w pobliżu palmiarni, którą również „przy okazji” można zobaczyć. Mimo tego, że atrakcja jest dodatkowo płatna, warto się tam wybrać. Ogród zoologiczny w Wiedniu, jest najstarszym (już w 1752 roku to miejsce zostało otwarte jako cesarska menażeria) ogrodem na świecie i znajduje się w nim aż 700 gatunków zwierząt. Podobno ten obiekt jest uznany za jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych na całym świecie.

Więcej o wiedeńskim ZOO przeczytasz w naszym artykule: Najlepsze ZOO na świecie? Poznaj ogród zoologiczny w Wiedniu i jego mieszkańców!

Koło każdego „wybiegu” i „pomieszczeń” ze zwierzętami jest mała tabliczka z informacjami na temat konkretnych zwierząt. W wiedeńskim zoo, dzieci między innymi mogą zobaczyć: słonie, żyrafy, lwy, orangutany, pandy, flamingi, pingwiny. Szczęściarze mogą trafić na karmienie zwierząt, a to zawsze jest jakaś dodatkowa atrakcja dla pociechy. Zoo w Wiedniu wyróżnia się tym, że jako jedne z nielicznych posiada pandę wielką, która jest bardzo rzadkim gatunkiem. Warto też podkreślić, że to właśnie w tym zoo przyszedł na świat słoń indyjski (jako pierwszy w Europie). Oprócz zwierząt, w tym miejscu można podziwiać zabytkowy pawilon w stylu barokowym.

wiedeń co zobaczyć
Mieszkańcy wiedeńskiego ZOO

Kiedyś odbywały się tu uroczyste, cesarskie śniadania. Co ciekawe, ogród znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Nie musicie się martwić o jedzenie, na terenie zoo można zawsze coś przekąsić w budkach i restauracjach (jedna z nich znajduje się w wyżej wspomnianym pawilonie). Jeśli chodzi o koszt takiej przyjemności, to bilet dla osoby dorosłej kosztuje 18,50 Euro, a bilet dla dziecka powyżej 6 lat to koszt 9 Euro.

Park rozrywki Prater

Najpopularniejszy park rozrywki w Wiedniu jest miejscem idealnym dla dzieci w każdym wieku. Można w nim znaleźć bardzo dużo atrakcji, zaczynając od karuzel, a kończąc na gabinecie luster. Oczywiście całą rodziną warto „wsiąść” na Diabelski Młyn i podziwiać widoki na piękny park. Co ciekawe w Diabelskim Kole można zarezerwować sobie kolację lub spędzić uroczystość, np. zorganizować dziecku wyjątkowe urodziny. Każda atrakcja jest płatna indywidualnie, w niektórych miejscach brany pod uwagę jest wiek, a z karnetem Vienna City Card można dostać zniżkę, dzięki której zaoszczędzi się kilka Euro.

Więcej o parku rozrywki Prater przeczytasz w naszym artykule: Park rozrywki Prater w Wiedniu. Moc atrakcji dla dzieci i dorosłych!

W parku Prater oczywiście znajdzie się czas na obiad i przekąski oraz na zakup różnego rodzaju pamiątek lub kolorowych balonów. Na spokojnie na atrakcje w Praterze można poświęcić cały dzień. Na koniec warto wybrać się do Muzeum Czekolady, które znajduje się na terenie parku. To miejsce jest bardzo kolorowe i jaskrawe, dlatego zdjęcia też wyjdą przepięknie! Co ciekawe, wiedeński Diabelski Młyn z parku Prater był „gwiazdą” w hollywoodzkich produkcjach filmowych, np. w filmie „Trzeci człowiek” lub w filmie z Jamesem Bondem w roli głównej, pt.: „W obliczu śmierci”. Dzięki tym filmom, w 2016 roku, obiekt został wpisany na listę „Skarbów europejskiej kultury filmowej”. Taką „światową” ciekawostkę na pewno zapamiętają dzieci, które dowiedzą się, że będą w miejscu, w którym zostały nakręcone filmy. Dlatego czasami warto jest wiedzieć takie „smaczki”.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Nazwa brzmi bardzo naukowo, jednak jak się okazuje jest to jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mogą w interesujący (nie nudny) sposób dowiedzieć się kilku ważnych kwestii związanych z ziemią i przyrodą. Zwiedzanie tego miejsca jest podzielone na kilka etapów, a zaczyna się od parteru. Tam znajdują się wystawy geologiczne, przedstawiające historię ziemi, minerały, meteoryty oraz rośliny. Na pierwszym piętrze zobaczymy między innymi zwierzęta; małpy, antylopy, gryzonie itd. Oprócz tego, że eksponaty są stare, w muzeum pojawił się również nowoczesny element, czyli animacja chodzących ludzi pierwotnych oraz multimedialne planetarium. W muzeum znajdują się również sezonowe wystawy z różnymi grami i zabawami dla najmłodszych. Wejście jest płatne, bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 Euro, a dzieci do 19 lat wchodzą za darmo. Oczywiście z kartą Vienna City Card bilet dla dorosłych jest tańszy o 2 Euro.

wiedeń atrakcje dla dzieci
Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Muzeum dla dzieci w Pałacu Schönbrunn

Wszystkie osoby, które odwiedziły ten pałac z dziećmi, zaliczają tę wizytę do najlepszych, ponieważ nie jest to nudne zwiedzanie starych wnętrz. Trzeba jednak wejść do części, w której znajduje się muzeum dla dzieci, a jest to skrzydło zachodnie pałacu. Dzieci mają do dyspozycji 12 sal, w których mogą skorzystać z różnych atrakcji i ciekawych akcesoriów. Najlepsze jest to, że można tam przymierzyć stroje, w których dzieci poczują się jak prawdziwi arystokraci. Czego konkretnie można się tam dowiedzieć? Miejsce nie jest skupione na historii, ale tylko i wyłącznie na dzieciach. Można zobaczyć jakimi zabawkami kiedyś bawiły się dzieci, jakie były ich zajęcia i czego ich uczono. Brzmi bardzo interesująco! Jeśli chodzi o wstęp, to dla osoby dorosłej kosztuje on 8,80 Euro, natomiast dzieci i studenci płacą 6,70 Euro. Z kartą Vienna City oczywiście jest taniej.

Muzeum dziecięce Zoom

Kiedy odwiedzający planują zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki, warto zajrzeć też do muzeum Zoom, które znajduje się w pobliżu tych atrakcji. Jest to pewnego rodzaju centrum edukacyjne, w którym odbywają się zajęcia i warsztaty. Nie jest to otwarty obszar jak w muzeum, tylko trzeba przyjść do konkretnej sali na konkretne zajęcia. Grupy są niewielkie, a każde dziecko na starcie otrzymuje ogromny „zastrzyk” wiedzy. Opiekunowie grupy zawsze robią wstęp na zajęciach i zachęcają dzieci do czynnego udziału w edukacyjnych zabawach.

Prowadzący mówią po niemiecku i angielsku, dlatego jeśli jakieś dziecko czegoś nie rozumie, to warto mu przetłumaczyć konkretne zdania. W tym miejscu dzieci mogą się zintegrować z innymi dziećmi, a rodzice mogą zamienić kilka słów z innymi rodzicami. W różnych pomieszczeniach atrakcje dostosowane są do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli chodzi o kwestię płatności, to jeden rodzic wchodzi za darmo, drugi natomiast musi zapłacić 5 Euro. Bilet dla dziecka uzależniony jest od atrakcji.

Motylarnia Wiedeń

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji można przenieść się do kolorowej krainy z…motylami! Jeśli ktokolwiek zapyta się, co warto zobaczyć w Wiedniu, na pewno ten punkt musi znaleźć się na liście podczas planowania podróży. Dom Motyli, czyli Schmetterlinghaus, to przestrzeń gdzie motyle są tak oswojone, że latają blisko turystów. Jest to piękne miejsce, które przypomina tropikalną dżunglę z wodospadami. Spacerując w tym miejscu, można dowiedzieć się kilku ciekawostek odnośnie tych zwierząt i zaobserwować około 400 gatunków motyli. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 6,5 Euro, natomiast za dziecko powyżej 3 roku życia należy zapłacić od 3,5 do 5 Euro.

motylarnia wiedeń
Motylarnia w Wiedniu

Dom Muzyki

Jest to atrakcja dla dzieci od 5 roku życia, która również cieszy się ogromną popularnością. Można udać się w muzyczną podróż, po wyjątkowym muzeum dźwięku. Wystawa pokazuje jak tworzą się dźwięki i muzyka. Pociechy mogą poczuć się jak prawdziwi muzycy; można zagrać na ogromnych instrumentach czy skomponować własną melodię. Ceny biletów: osoba dorosła 13 Euro, dzieci powyżej 3 lat 6 Euro, a dzieci powyżej 12 lat 6 Euro.

Która atrakcja najbardziej do Was przemówiła?

Ciekawostki o Wiedniu:

Skoro już wiecie co warto zobaczyć w Wiedniu i jakie atrakcje będą dla dzieci najlepsze i najbardziej interesujące, a podróż z najmłodszymi nie skończy się płaczem, to teraz czas na kilka istotnych ciekawostek:

 • jednym z najpopularniejszych zabytków jest pałac w Schönbrunn. Jest to też największy zabytek, w którym mieści się aż 1441 pokoi. Ku zaskoczeniu mieszkańców już od połowy lat 50. XX wieku jest główną atrakcją turystyczną. Dlaczego ku zaskoczeniu? Otóż według Austriaków najważniejszym zabytkiem jest Katedra świętego Szczepana, która znajduje się w centrum Wiednia.
 • jak wiemy w Austrii używa się języka niemieckiego, ale ten dialekt jest bardzo wyjątkowy. Mówi się, że jest to najbardziej melodyjny rodzaj akcentu.
 • często na Wiedeń mówi się „miasto marzeń” lub „miasto muzyki”, a wszystko to przez fakt, że jest to miasto o najwyższym standardzie życia na świecie.
 • w Wiedniu znajduje się jedna z trzech siedzib ONZ na świecie, co świadczy o potędze tego miasta.
 • stolica Austrii ma jeden z największych cmentarzy w Europie, na którym znajduje się około 3 milionów grobów. Na cmentarzu Zentralfriedhof zostało pochowanych wielu kompozytorów, między innymi: Beethoven i Strauss.
 • psy są najcenniejszymi i najważniejszymi zwierzętami dla Austriaków. Wszędzie można wejść z psem, w restauracjach nie ma zakazu wprowadzania psów. Co ciekawe, jeśli idzie się do pracy i nie ma się z nim zostawić zwierzaka w domu, można go zabrać ze sobą.
 • w stolicy Austrii, w 1683 roku został wyprodukowano pierwszy „słodki wypiek”, który teraz zwany jest croissantem (francuskim).
 • Wiedeń ma bardzo rozbudowaną sieć tramwajową, jedną z najstarszych w Europie, dlatego warto przejechać się tramwajem. Dla dzieci też będzie to pewnego rodzaju atrakcja.
 • Wiedeń położony jest w sercu Europy, dlatego mieszkając w tym mieście można sobie pozwolić na wycieczki do innych, większych europejskich miast.
 • warto też zwiedzić Wiedeń od „kulinarnej strony”. Skosztowanie wiedeńskiego sznycla i tortu Sachera, to obowiązkowy punkt wycieczki.
 • w prezencie można przywieźć oryginalne kulki Mozarta, czyli czekoladowe kuleczki z marcepanem

Powyższe ciekawostki dotyczą również dzieci, każdy powinien wiedzieć gdzie jedzie i jaka historia kryje się za konkretnym miastem. Ze wszystkich informacji wynika, że stolica Austrii czyli Wiedeń ma do zaoferowania bardzo dużo atrakcji, szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych. Czasami okazuje się, że to rodzice bawią się znacznie lepiej niż ich pociechy! Może tak być, że weekend na zwiedzanie tego miasta nie wystarczy. Jednak zawsze jest to pretekst do ponownego odwiedzenia Wiednia.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.