bachledova dolina

Bachledova Dolina – wyciągi narciarskie, piesze wycieczki. Dowiedz się, co możesz robić na Słowacji!

Dolina Bachledova to perła Słowacji, która zachwyca turystów pięknymi widokami oraz żywym folklorem. Oprócz tego jest to idealne miejsce dla miłośników zimowych oraz letnich sportów. Zróżnicowane stoki narciarskie i bogate w krajobrazy szlaki piesze przyciągają nie tylko Słowaków, ale i Polaków. Dowiedz się, co jeszcze warto zobaczyć w Bachledovej Dolinie i Zdziarze, znajdujących się blisko polskiej granicy.

Bachledova Dolina – gdzie leży i co to za miejsce?

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na zagraniczny wyjazd niedaleko polskiej granicy, Bachledova Dolina może być strzałem w dziesiątkę. Atrakcyjne dla turystów miejsce usytuowane jest na północnych stokach malowniczej Magury Spiskiej – pasma gór Słowacji znajdującego się w sąsiedztwie Tatr Bielskich. Dolina Bachledova znajduje się zaledwie 15 minut jazdy samochodem od polskiej granicy, a 50 minut jazdy od Zakopanego.

Nazywana inaczej Doliną Bachledzką jest rajem nie tylko dla fanów narciarstwa. To także prężnie działający ośrodek turystyczny, który zimą oraz latem zaprasza do siebie turystów i miłośników gór. Ośrodek turystyczny na obszarze wsi Jezierska i Zdziar to idealne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu, wakacji pełnych atrakcji i uprawiania sportów. Wycieczkowe trasy Bachladovej Doliny nie są oblegane przez turystów, więc polecane są wczasowiczom, którzy cenią sobie ciszę i wytchnienie na szlaku. Zapewniają także niezapomniane widoki na Tatry.

bachledova dolina narty

Ski Jeziersko-Bachledowa

Narty to symbol Bachledovej Doliny. Bachledka Ski & Sun to największy sportowy ośrodek terenów Magury Spiskiej. Przyciąga do siebie turystów zimą oraz latem, zapewniając różnego typu atrakcje i zróżnicowane trasy piesze czy rowerowe. Przede wszystkim jest to biały raj dla miłośników sportów zimowych.

Jakie trasy znajdziemy w Bachledovej Dolinie?

Ośrodek narciarski w Bachledovej Dolinie to idealne miejsce dla rodzin chcących zaznać nieco adrenaliny na stoku. Bachledka Ski & Sun oferuje obszary przeznaczone wyłącznie dla dzieci, szkoły jazdy na nartach z kursami grupowymi oraz indywidualnymi, a także trasy o wszystkich poziomach trudności. Wszystkie szlaki narciarskie liczą łącznie 8,5 kilometrów.

Goście mogą korzystać z 8 tras, w tym 3 (Bachledka I, Bachledka II i Hrebeň) dostosowane są dla początkujących. Pierwsza z nich, Bachledka I jest najdłuższą, bo posiadająca 1830 metrów trasą, na którą prowadzi kolejka kabinowa. Na 3 trasach (Majstrák, Furmanec I i Furmanec II) o średnim stopniu trudności mogą szusować już doświadczeni narciarze. Pozostałe dwie trasy (Slalomák i Efka I – Free ride) to miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych i free ride’u, którzy lubią poczuć prędkość i poślizg śniegu pod nartami.

W ośrodku narciarskim znajdziesz również dwie trasy biegowe – Hrebeň I (Príslop) i Hrebeň II (Bukovina) o łącznej długości 20 kilometrów. Dla użytku turystów dostępny jest także tor saneczkowy Sánkarská trať.

trasy narciarskie, bachledova dolina

Ceny karnetów i godziny otwarcia

Jak prezentuje się narciarski cennik Bachledovej Doliny? W Bachledka Ski & Sun możesz zakupić bilety na kilkugodzinne, jednodniowe lub kilkudniowe wejścia na stoki narciarskie. Kwoty różnią się od siebie w zależności od typu biletu, sezonu oraz ulg. Istnieje również możliwość zakupienia karnetów sezonowych. W okresie zimowym oraz letnim cena takiego karnetu ulgowego (czyli dla osób do 16 roku życia oraz dla seniorów) wynosi 219,00 €, a karnetu normalnego – 239,00 €. Ośrodek jest całoroczny, otwarty codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00, z wyjątkiem kilkudniowego okresu planowanego przeglądu technicznego przed sezonem letnim. Sezon narciarski kończy się w marcu.

Wyciągi całoroczne

Dolina Bechledzka ma do zaoferowania turystom piękne widoki, a dostęp na szczyty jest ułatwiony dzięki wyciągom i kolejkom. Z miejscowości Zdziar na grzbiet Magury Spiskiej kursuje popularny wyciąg krzesełkowy, który prezentuje turystom malownicze górskie krajobrazy. Wybierając się tam, nie warto podjeżdżać samochodem pod dolną stacją wyciągu w Bachledovej Dolinie, ponieważ parking często bywa zapełniony. Dostępna jest także kolej kabinowa – Gondola Bachledka kursująca z Doliny Bachledovej. Umożliwia ona dostęp do ścieżki w koronach drzew dla osób z niepełnosprawnością. Oprócz tego na terenie ośrodka narciarskiego dostępnych jest 5 wyciągów orczykowych dla narciarzy.

Choć jazda kolejką Bachledka Ski & Sun w dwie strony to koszt ponad 10 euro, warto wydać tę kwotę dla niepowtarzalnych widoków, które zachwycają tak samo zimą, jak i latem. Dorosły zapłaci 12,00€, dzieci do lat 16, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością 10,00€. Możesz również zakupić bilet rodzinny w cenie 30,00€. Kolejka jest czynna codziennie podczas godzin otwarcia ośrodka narciarskiego.

Spacer w koronach drzew, Słowacja

Co dobrego i gdzie zjemy w okolicy?

Górskie szlaki Doliny Bachledzkiej nie obfitują w wiele schronisk dla turystów. Ciepły posiłek w drodze na szczyty zjesz między innymi w Bufecie pod Sedačkou znajdującym się na grzbiecie Magury Spiskiej. Centrum gastronomicznym, w którym skosztujesz tradycyjnych słowackich dań, takich jak bryndzowe haluszki, strapaczki, mięso w sosie – obowiązkowo z knedlikami, kwaśnicę, buchty nadziewane dżemem jest Zdziar. Wieś, jako najlepsza baza noclegowa i wypadowa na górskie wycieczki, sprawdzi się idealnie jako punkt, w którym zjesz obiad przed lub po wspinaczce.

Jeśli zaś chcesz skosztować tradycyjnych potraw z widokiem na polskie i słowackie Tatry, możesz wybrać się do restauracji Panorama Bachledka. Skosztujesz tam specjałów Zdziaru i Zamagurza, które powstają z wykorzystaniem regionalnych składników. Chcąc poznać tutejsze smaki, zdecyduj się na potrawy i produkty z mleka krów i owiec pasących się na górskich okolicznych łąkach.

Wycieczki piesze

Bachledova Dolina to miejsce znane przede wszystkim miłośnikom białego szaleństwa. To nie oznacza jednak, że latem turystów ubywa. Ci znajdują tu wyjątkowo atrakcyjne szlaki piesze oraz rowerowe. Magura Spiska, choć jest prawie w całości zalesiona, ma wiele polan, które sprawiają, że przebiegające przez nie szlaki piesze obfitują w malownicze i piękne krajobrazy z widokiem na Tatry oraz Pieniny. Szlaki są idealne, jeśli chcesz poczuć jedność z naturą, odetchnąć i zaznać odpoczynku na łonie natury, ponieważ trasy nie obfitują w zbyt wielu turystów.

Zobacz także: Aktywny weekend na Słowacji – Słowacki Raj

Nie bój się także wyruszyć na wycieczkę z dziećmi – szlaki grzbietu Magury Spiskiej są łagodne, wręcz idealne na rodzinne wycieczki. Celem satysfakcjonującej wycieczki może okazać się szczyt Veterny vrch, czyli Wietrznego Wierchu. Trasa prowadzi przez urokliwe leśne odcinki, by później ukazać widok na górskie krajobrazy. Ze szczytu zaś podziwiać możesz rozłożystą i imponującą panoramę. Wprawne oko przy dobrej widoczności zauważy polskie Trzy Korony, Gorce czy Babią Górę.

Szlaki Bachledovej Doliny słyną z pięknych widoków. Niedawno otwarta atrakcja gwarantuje turystom iście widowiskowe krajobrazy. Mowa tu o niezapomnianym spacerze w koronach drzew. Na grzbiecie Magury Spiskiej znajdziesz drewnianą ścieżkę widokową usytuowaną na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z poziomu ziemi zabierze Cię na wysokość 24 metrów idealnie w korony drzew i pozwoli na podziwianie panoramy Tatr w całej swej okazałości. Trasa liczy 1234 metry i prowadzi do wieży widokowej o wysokości 32 metrów, z której roztacza się niezapomniany widok na Tatry Bielskie, Pieniny oraz Zamagurze. Atrakcja położona jest zaledwie 15 kilometrów od granicy z Polską i czynna jest cały rok.

Spacer w koronach drzew, Bachledova dolina

Jakie jeszcze ciekawe miejsca można odwiedzić?

Planujesz wycieczkę do Doliny Bachledzkiej? Nie musisz martwić się o brak miejsc do odwiedzenia i zobaczenia. Górskie szlaki i stoki narciarskie to nie wszystko, co mają Ci do zaoferowania te słowackie tereny. Jakie są atrakcje Bachledovej Doliny? Aby poznać nieco kultury i historii regionu, warto odwiedzić główną miejscowość Doliny Bachledovej i najważniejszy ośrodek turystyczny Tatr Bielskich, czyli Zdziar. Jest to niewielka urokliwa wieś, w której wciąż widać zachowane pozostałości po kulturze góralskiej. Funkcjonują tu zespoły regionalne, a mieszkańcy posługują się swoją gwarą.

Ciekawym punktem dla turystów może okazać się także tutejsze muzeum etnograficzne. W Zdziarze można zjeść, odpocząć, wypożyczyć się w sprzęt sportowy oraz wyruszyć na ciekawe wyprawy turystyczne w Tatry Bielskie. Zdziarskie szczyty to również idealne miejsce, aby zacząć lub kontynuować swoją przygodę z niezwykle efektownym sportem, jakim jest paralotniarstwo.

Dla turystów, którzy chcą obcować z kulturą góralską, polecamy miejscowości znajdujące się między Magurą Spiską a Zamagurzem, zamieszkałe przez łemkowską grupę etniczną. W podtatrzańskich wsiach Osturnii, Wielkiej Frankowej i Frankówce zachował się żywy i barwny folklor, który można podziwiać między innymi w starej tradycyjnej zabudowie wsi.

Dolina Bachledova ma wiele do zaoferowania turystom chcącym spędzić aktywnie czas, uprawiając sporty i tym, którzy wolą zwiedzanie i zdobywanie szczytów rzadko uczęszczanymi szlakami. Odwiedź urokliwe miejsce w słowackich górach, poznając przyrodę, smaki i kulturę naszych południowych sąsiadów.