Search The Query
Search

Zamek Książ – poznajcie najpiękniejszy zamek Dolnego Śląska

zamek książ

Jesteście fanami dolnośląskich legend i zamków? Lubicie spędzać dzień na zwiedzaniu legendarnych miejsc? Zamek Książ na Dolnym Śląsku to miejsce, do którego wraca się kilka razy w życiu. Osoby mieszkające w okolicy, czasami nawet przyjeżdżają tam specjalnie na obiad i spacer. Poznajcie najpiękniejszy zamek, który niesie za sobą ciekawą historię i w swojej ofercie posiada urozmaicone atrakcje dla wszystkich odwiedzających.

Zamek Książ – trzeci największy zamek w Polsce!

Zamek Książ w Wałbrzychu, jest trzeci w rankingu jeżeli chodzi o wielkość zamków w Polsce. Na pierwszym miejscu jest zamek w Malborku, a na drugim Zamek Królewski na Wawelu. Jednak jeśli chodzi o dolnośląskie zamki, to właśnie Książ jest największy i według wielu osób najpiękniejszy! Jest to miejsce, które można pokochać i, do którego chce się wracać.

Jak dojechać do zamku Książ?

Zamek Książ znajduje się po północnej stronie Wałbrzycha. Dojazd z centrum miasta zajmuje około 12 minut, jednak jeśli w planach macie podróż z innego zakątka Polski i nie macie w planach jechać do centrum, warto w nawigacji wpisać adres zamku. Adres: ulica Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych. Osoby, które zdecydują się na podróż samochodem, muszą wcześniej pomyśleć o parkingu, na którym bez problemu będzie można zostawić samochód. Samochód warto zostawić na Parkingu Głównym, który położony jest w parku i jest oddalony na około 900 metrów od całego „otoczenia” zamku. Spacer z parkingu zajmuje około 10 minut pieszo. Ten parking posiada największą liczbę miejsc parkingowych i przed wszystkim jest asfaltowy. Jeśli chodzi o cennik parkingu strzeżonego, to wygląda on tak:

  • pojazd jednośladowy (6 zł)
  • samochód osobowy (10 zł)
  • bus/ camper (15 zł)
  • autobus (40 zł)

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że jest to opłata jednorazowa. Parking dla gości hotelowych zamku Książ kosztuje 15 złotych za dobę.

Zamek Książ – historia

Zamek Książ został wybudowany w latach 1288-1292 z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka I Surowego i początkowo miał bardzo burzliwy okres. Często należał do różnych państw i przechodził „od jednego właściciela do drugiego”. Był niszczony przez liczne wojny, które miały miejsce na tamtych terenach. Budynek był uznawany za „klucz do Śląska”. Warownia, która była nowo wybudowana, wyróżniała się spośród innych budowli; dogodnym położeniem na wzgórzu (pod względem wojennym) oraz malowniczym położeniem; w środku lasów. Książę Bolko I nadał sobie tytuł „pana na Książu” i zachowali to też jego następcy. W 1392-1463, po wygaśnięciu Piastów świdnicko-jaworskich, właścicielami zamku stali się królowie z rodu Luksemburgów. Po 1463 roku, Książ należał do czeskiego króla Jerzego.

książ zamek
Zamek Książ – widok z punktu widokowego w Książańskim Parku Krajobrazowym

Później, zamek przeszedł pod skrzydła węgierskiego króla Macieja Korwina. Kapitan Georg von Stein, przyczynił się do zmiany funkcji zamku; z twierdzy, na pomieszczenia mieszkalne. Po tej zmianie powstała nowa część zwana „Skrzydłem Macieja”, oczywiście na cześć króla. Następnie władzę przejął Władysław II Jagiellończyk, król Czech i Węgier, później Władysław przekazał swoją władzę swojemu kanclerzowi. W czasie II wojny światowej, w Książu znajdował się oddział niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

Zwiedzanie zamku Książ

W ofercie zamku, jest kilka opcji do wyboru jeżeli chodzi o zwiedzanie. Oprócz zwiedzania, istnieją też różne trasy, którymi można chodzić podczas zwiedzania. Trzy opcje to: zwiedzanie grupowe, indywidualne i audioguide. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem jest możliwe w 15-osobowej grupie i możliwa jest tylko jedna trasa do wyboru (60 minut). Można wybrać przewodnika, który mówi w języku polskim lub innym,, obcym. Można zwiedzić też zamek „na własną rękę”, jednak wiadomo, że bilety wtedy będą droższe i „pochłonie” się wtedy mniej wiedzy. Turyści indywidualni, mogą skorzystać z opcji zwiedzania audioguide, czyli tzw. „słuchawki i walkman”, w którym można przełączać sobie różne informacje i wybierać najciekawsze historie. Oczywiście, z tą opcją również można zwiedzać Książ „w różnych językach”. Czas zwiedzania: około 60 minut. Oczywiście, można sobie wybrać tematyczne zwiedzanie, czyli skupić się na: „Szlaku Daisy”, „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” lub na trasie „Książ Barokowy”.

Nocne zwiedzanie zamku Książ

Nocne zwiedzanie to opcja tylko dla nieustraszonych turystów! Rzadko kiedy się zdarza żeby w jakimś obiekcie była tak interesująca opcja zwiedzania. Nie codziennie jest taka okazja żeby zwiedzić zamek w nocy! W Książu taka opcja jest w piątki i w soboty, dlatego warto wcześniej skontaktować się z działem marketingu i upewnić. Terminy dla turystów, którzy chcą zwiedzić zamek nocą, ale indywidualnie (bez grupy) ogłaszane są pod koniec każdego miesiąca na stronie zamku. Grupy zorganizowane warto wcześniej zgłosić również do działu marketingu, w celu ustalenia szczegółów i terminu. Nocne zwiedzanie trwa około 90 minut zarówno dla indywidualnych turystów, jak i dużych grup. Jest to niesamowita przygoda, w której wyrusza się w podróż z przewodnikiem przez mroczne podziemne korytarze zamku. Grupa zwiedza zamek po ciemku, mając tylko lampy, odwiedza niektóre komnaty zamkowe.

Co ciekawe, można zobaczyć też miejsca, które nie są udostępniane podczas dziennego zwiedzania, między innymi mroczne piwnice. Przejście jest uzupełnione mrocznymi historiami i legendami związanymi z zamkiem Książ. Zjawy mroku zawsze czuwają przy nocnym zwiedzaniu, dlatego na turystę czekają mrożące krew w żyłach sceny. Po takim nocnym zwiedzaniu najlepiej jest nie wracać do domu i w tym klimacie pójść spać do hotelu w Zamku Książ, który również jest bardzo nastrojowy. Odbywają się też specjalne edycje nocnego zwiedzania, które organizowane jest, np. w walentynki „Miłość aż po grób”, czy straszne zwiedzanie w pechowy dzień, czyli w piątek trzynastego. W ofercie jest coś specjalnego dla turystów; nowe trasy, nowe zjawy, ciekawe historie, czy kreatywne zadania. Odważylibyście się na tak wyjątkową atrakcję?

Dziedziniec honorowy

Dziedziniec honorowy, to jedna z najważniejszych części przedzamcza Książa. Dlaczego? Bo to właśnie ona skupia uwagę i tworzy tzw. „pierwsze wrażenie”. Powstał w trakcie barokowej przebudowy zamku w latach 1722-1732. Ród Hochbergów postanowił stworzyć arystokratyczną rezydencję wraz z przepięknym wjazdem do zamku. Dziedziniec honorowy tworzy imponujące wejście do zamku, otoczony jest kamieniami, pięknymi balustradami, na których stoją majestatyczne rzeźby, między innymi postaci mitologicznych. Droga prowadząca na dziedziniec przebiega przez most, strzeżony przez lwy z herbowymi tarczami oraz przez posągi greckich bogów. Obecnie, na przestrzeni dziedzińca, organizowane były koncerty, występy filharmonii, wystawy zabytkowych pojazdów itd.

zamek książ bilety
Główny dziedziniec

Wnętrza zamku Książ

Wnętrza zamku Książ zdecydowanie należą do tych bajkowych. Zwiedzając obiekt, możemy poczuć się niczym księżniczka. Oprócz przepięknego dziedzińca, to właśnie wnętrza robią największe wrażenie na turystach. Barokowe piękne sale, pokoje sypialniane, sala kominkowa, sala balowa. Ulubione miejsce księżnej Daisy, to Biały Salon, który teraz udostępniany jest odwiedzającym. Obok salonu znajduje się gabinet księżnej, jednak czasami jest on niedostępny dla odwiedzających; to właśnie tam Daisy uwielbiała się malować, stroić i pisać pamiętniki. Najlepszą „atrakcją” w tym pomieszczeniu jest przepiękny widok z okna na zieloną okolicę. Powstała też wyremontowana sala kinowa, która znajduje się w komnacie i przeznaczona jest ona dla uczestników festiwalu. Sala Maksymiliana również należy do tych najpiękniejszych wraz z Salą Złotą i Salonem Chińskim. Hol Myśliwski, jest już nieco inny, ale również bardzo interesujący; meble na wystawach są oryginalne z XVIII i XIX wieku. Oczywiście podczas zwiedzania można zobaczyć zdjęcia „z kiedyś” i porównać wnętrza.

Tarasy i ogrody Książa

Tarasy, które znajdują się przy zamku, zajmują powierzchnię 2 hektarów i położone są na 12 różnych poziomach (styl francuski). Ze wszystkich stron można zobaczyć zachwycające widoki na zieloną okolicę, o których w swoich pamiętnikach pisała księżna Daisy. Gospodarcze przeznaczenie tarasów spełniały rolę ozdobną, estetyczną i spacerową. Wokół zamku zaczęły powstawać renesansowe ogrody kwiatowe. Dopiero na początku XX wieku, wygląd tarasów i ogrodów się zmienił, jednak od tamtej pory aż do dnia dzisiejszego wszystko wygląda praktycznie tak samo. Przed II wojną światową, tarasy obsadzano dwa razy do roku (wiosna, jesień), a potrzebnych do tego było aż 20 tysięcy roślin – w większości pochodziły z książęcego ogrodu i palmiarni, z miejscowości obok Wałbrzycha. Do dziś jest to ulubione miejsce turystów – do wiosennych i letnich spacerów z rodziną. Jeśli chodzi o tarasy, to jest kilka nazw i szczególnych miejsc:

  • Taras Podkowiasty – łączy taras Różany z tarasem Środkowym, wygląda przepięknie, uwagę zwracają potężne schody oraz ozdobna balustrada. Oprócz tego warta uwagi jest kamienna fontanna, umieszczona między schodami.
  • Taras Kasztanowy – znajduje się powyżej tarasu Różanego. Nazwa tarasu pochodzi od rosnących w pobliżu kasztanów. Taras otoczony jest balustradą, a na środku można zobaczyć pozostałości fontanny, która została zniszczona w trakcie wojny. Przed wojną fontanna zyskała miano „najpiękniejszej z okolicy”.
  • Taras Zachodni – jest największym ze wszystkich tarasów, położony od zachodniej części zamku. Jego ozdobą są trzy piękne fontanny otoczone bukszpanami, kwiatami i trawami. Największą i najpiękniejszą fontanną jest włoska, która znajduje się w środku. Między basztami, które znajdują się przy tym tarasie, znajdują się rzeźby lwów, które trzymają herby, między innymi rodu księżnej Daisy.
  • Taras Różany – przed wojną nazywany był kaskadowym, tworzą go rozmieszczone symetrycznie kompozycje z bukszpanu i róż. Podobno najpiękniej wygląda on z lotu ptaka albo z górnego tarasu Kasztanowego. W północnej części znajduje się fontanna kaskadowa, która wbudowana jest w skałę.
  • Taras Wodny – jest poniżej tarasu Środkowego i połączony jest z nim schodami. Na prostokątnej części tarasu znajduje się 27 fontann, otoczonych roślinnością. Po dwóch stronach zlokalizowane są dwie baszty, pokryte ceramicznymi dachami.
  • Taras Środkowy – ozdobiony jest fontannami zrobionymi przez śląskiego artystę, oczywiście na tych obiektach jest mnóstwo pięknych zdobień i detali. Z tego tarasu można podziwiać południową część zamku.
  • Taras Bogini Flory – nazwa pochodzi od posągu Bogini Flory, który obecnie jest w skale porośniętej bluszczem. Oczywiście główną ozdobą tarasu jest niesamowita fontanna Trytonów. Ten taras połączony jest z „Orzechowym”, którego nazwa pochodzi od rosnących tam „orzechowców”.
zamek w książu
Pomnik lwa znajdujący się w ogrodzie zamku Książ

Palmiarnia

Oprócz samego zamku Książ, możemy również zwiedzić niesamowitą Palmiarnię, która jest obowiązkowym punktem wycieczki w Wałbrzychu. Jest to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oprócz tego, że sam budynek palmiarni robi na turystach niesamowite wrażenie, to w środku można się przenieść do lasu tropikalnego! Roślinność jest bardzo zróżnicowana, oprócz samych zielonych „obiektów” można zobaczyć niesamowite Ogrody Światła, które zdecydowanie warto zobaczyć wieczorem.

Więcej na temat palmiarni przeczytasz w naszym artykule: Atrakcja dla całej rodziny w okolicach Zamku Książ. Palmiarnia w Wałbrzychu ma już ponad 100 lat i ciągle zachwyca!

Podziemia zamku Książ

Prosto z tarasów da się przejść do podziemnej trasy zamku. Jest to bardziej „mroczna” część Książa, ale warta odwiedzenia. Możecie przejść się 500 metrowym tunelem, który znajduje się 50 metrów pod zamkiem. Tunel wydrążony jest w skale i na boki odchodzą boczne „pomieszczenia”. Ta trasa ciągnie się wzdłuż tarasów i została odkryta dopiero podczas poszukiwań „złotego pociągu”. Korytarze pod ziemią powstały dla Hitlera, podczas II Wojny Światowej. Przy zwiedzaniu można dowiedzieć się tragicznych historii więźniów, którzy własnymi rękami kopali korytarze. Podziemne korytarze powstały w 1944 roku, wcześniej księżna Daisy i inni mieszkańcy, musieli opuścić zamek. Hitlerowcy planowali zbudować tam schron i kwaterę – do tej pracy „zatrudnili” mieszkańców Groß-Rosen, jednak prace nad tym „projektem” nigdy nie zostały ukończone.

Książański Park Krajobrazowy

Zamek Książ znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, dlatego warto zwiedzić jego atrakcje. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc: Zamek Cisy, jeziorko Daisy, zamek Stary Książ. Książański Park Krajobrazowy leży na granicy Podgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych. Od strony północno-zachodniej leży po stronie Wałbrzycha, a od strony północnej graniczy ze Świebodzicami. Roślinność parku jest przepiękna; są liczne mchy i porosty oraz występuje tam kilkaset gatunków roślin. 29 gatunków jest pod ochroną, a na terenie parku znajduje się aż 17 pomników przyrody. Jeśli chodzi o rezerwaty przyrody, to na terenie tego parku znajdują się dwa:

• jeziorko Daisy

• Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha

Na ścieżkach turystycznych znajdują się flagi, które mają różne znaczenie i informują, w jakim konkretnym miejscu odwiedzający się znajduje. Wycieczka do Książańskiego Parku Krajobrazowego jest idealna na niedzielne, wolne popołudnie.

Więcej na temat Książańskiego Parku Krajobrazowego przeczytasz w naszym artykule: Najlepsze atrakcje w Książańskim Parku Krajobrazowym

Zamek Książ – ceny biletów

Wszystkich turystów zawsze interesują ceny biletów do konkretnych atrakcji i zabytków. Jeśli chodzi o bilety do Zamku Książ, to ceny są zróżnicowane. Wszystko zależy co się chce zobaczyć; czy na własną rękę, czy z przewodnikiem itd. Kwoty w cenniku zamku Książ, wahają się od 30 do 80 złotych, jeśli chodzi o dzieci, to płacą one mniej jednak muszą mieć dokument potwierdzający wiek (np. może to być legitymacja). Dzieci do 4 roku życia mają darmowe zwiedzanie. Bilety grupowe są oczywiście tańsze, dlatego warto wybrać się na zwiedzanie zamku większą ekipą. Trzeba wziąć pod uwagę to, że Zamek w Wałbrzychu, to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska, dlatego mogą pojawić się kolejki przy kasach biletowych. Można zaoszczędzić czas i nerwy, kupując bilet online przez stronę internetową. Bilet można wydrukować lub pokazać go obsłudze w formie elektronicznej (na telefonie). Co ciekawe, bilet jest ważny przez 12 miesięcy od daty zakupu.

Godziny otwarcia kas biletowych

Jeśli chodzi o godziny otwarcia kas biletowych w zamku, to:

• od poniedziałku do piątku można zakupić bilet w godzinach: 9:00-16:00

• sobota-niedziela można zakupić bilet w godzinach 9:00-18:00

Z uwagi na to, że jest to atrakcja „weekendowa”, godziny otwarcia kas wydłużone są w sobotę i niedzielę. Co ważne, obiekt można zwiedzać nawet po zamknięciu kas biletowych.

zamek książ w wałbrzychu
Fasada zamku Książ

Zamek Książ jako hotel

Uwielbiacie spać po królewsku? „Hotel Książ” będzie idealny dla Was! W zamku znajduje się hotel, który ma bardzo dobrą opinię. Hotel stanowi największą część bazy noclegowej na teranie Książa. Obiekt usytuowany jest na wysokości 395 m.n.p.m., kontynuuje zwyczaje rodu Hochbergów. Wiele historycznych postaci odwiedziło Książ, a teraz to nawet Ty możesz być tam gościem i spędzić królewską, bajkową noc. Książ Hotel posiada ponad 80 miejsc noclegowych; w tym pokoje 1,2 i 3 osobowe oraz apartamenty. Na terenie obiektu można zorganizować imprezy okolicznościowe, konferencje, czy spotkania biznesowe. Oprócz emocji związanych ze zwiedzaniem, najmłodsi goście mają do dyspozycji pokój z zabawkami i grami. Podobno każdy, kto raz tam pojedzie – zawsze wraca. Ceny pokoi oczywiście różnią się od siebie; zależy to od standardu pokoi i od dni tygodnia. Najtańszy pokój 1-osobowy kosztuje 165 zł, dostawka dla dzieci 85 zł, a najdroższy pokój „Apartament Prezydencki” 1200 zł. Jeśli osoby planują zwiedzanie zamku Książ i nocleg na Dolnym Śląsku, opłaca im się wynająć pokój właśnie w tym hotelu, ponieważ po zarezerwowaniu pokoju, zwiedzanie zamku jest za darmo (nie dotyczy to rezerwacji grupowych).

Ciekawostki

Kultowa, mrożąca krew w żyłach powieść Joanny Bator, pt.: „Ciemno, prawie noc” opowiada o bohaterce, która wraca do swojego rodzinnego miasta Wałbrzycha, aby zrobić reportaż o porwanych dzieciach. Akcja toczy się w Wałbrzychu i w „tle książki” jest dużo legend o księżnej Daisy, mieszkającej w zamku Książ. Można powiedzieć, że wałbrzyski zamek i księżna Daisy byli głównymi postaciami w tej książce i filmie (bo powstała też ekranizacja). W filmie pojawił się również Książański Park Krajobrazowy i podziemia Książa. Warto przeczytać i obejrzeć ekranizację tej książki.

Jakie filmy i seriale zostały nakręcone w Zamku Książ? Oczywiście, trzeba podkreślić, że w Książu kręcono również światowe produkcje

• Dolina Bogów (2016r.), produkcja polsko-amerykańska

• Sapthagiri express (2016r.), produkcja indyjska

• Arabian nights (2015r.), prod. Egipt

• Tajemnica twierdzy szyfrów (2007r.), serial wojenny

• Akademia Pana Kleksa (1984r.)

• Trędowata (1976r.) – kultowa scena bieganiny zakochanej „Stefci Rudeckiej” po Tarasie Wodnym w zamku Książ

• Tortura nadziei (1967r.)

Jak widzimy już od lat 60. XX wieku, Książ, jego okolice i ogrody zachwycają producentów filmowych z całego świata. Na zamku Książ odbywają się różne festiwale kinowe, kwiatowe i inne ważne wydarzenia, na których często przytaczana jest legenda pereł księżnej Daisy.

Legenda pereł księżnej Daisy

Każdy kto słyszał o Daisy, to musiał wiedzieć „co nieco” o legendarnym naszyjniku z pereł, w którym księżna miała zostać pochowana i który został wykradziony z jej trumny. Stało się to po nadejściu Armii Czerwonej i rozkopaniu miejsca w pobliżu Mauzoleum, gdzie służba ukryła trumnę ze zwłokami. Ten naszyjnik miał pochodzić z Morza Czerwonego, z pereł wyławianych przez młodych poławiaczy specjalnie na życzenie męża Daisy. Podczas gdy oboje obserwowali połów ze statku, nalegali na pośpiech i jeden z poławiaczy, młody chłopiec, miał się wyłonić z fal z ogromną perłą, bluznąć krwią z ust, przekląć Daisy – i umrzeć. Podobno nie jest to prawda, jednak powyższa legenda opowiadana jest bardzo często przy różnych okazjach. Podobno w Internecie zyskała też swoje drugie życie i każdy przekręcał legendę według własnego uznania. Pojawiło się wiele wersji tej „historii” i nie jest to wiadomo, która jest prawdziwa i czy w ogóle była jakaś legenda.

Jeśli już nie możecie doczekać się zwiedzania legendarnego zamku na Dolnym Śląsku i macie ochotę zarezerwować nocleg w klimatycznym hotelu – to oznacza, że taka wycieczka jest idealna dla Was! Szykujcie walizki, włączajcie film z zamkiem Książ „w roli głównej” i ruszajcie w drogę – na pewno będzie to jedna z lepszych przygód. Pamiętajcie o dobrym obuwiu na długie spacery po pięknych ogrodach i Parku Krajobrazowym.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds