karpacz atrakcje dla dzieci

Karpacz – najlepsze atrakcje dla dzieci

Karkonosze to góry o niezwykle bogatej historii, pełnej legend i tajemnic, najwyższe pasmo Sudetów. W samym sercu Karkonoszy leży Karpacz. To idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny. Niezależnie od pogody – i wy, i wasze pociechy nie będziecie się nudzić. To, co Karpacz może zaoferować najmłodszym to interaktywne, edukacyjne atrakcje i dużo ruchu na świeżym powietrzu, wszystko w pięknej, górskiej scenerii. Podaruj dzieciom wypoczynek jak z bajki. Cudowne wspomnienia zostaną z nimi na lata.

Karpacz z dzieckiem – praktyczne wskazówki

Karpacz dla dzieci to niezapomniana przygoda. Piękna górska miejscowość, położona u stóp Śnieżki, wyposażona jest w kompletną infrastrukturę turystyczną – hotele, restauracje, szlaki turystyczne, różnorodne atrakcje. Jest wiele miejsc w mieście, które warto zobaczyć, ale za najważniejsze uchodzą Kościół Wang i Dziki Wodospad. To atrakcje, które także mogą spodobać się dzieciom.

Kościół Wang to średniowieczny kościół z miejscowości Vang w Norwegii, przeniesiony do Karpacza w 1842 roku. Jak budynek znalazł się w Karkonoszach? W XIX kościół przestał wystarczać społeczności norweskiej miejscowości. Norwedzy postanowili sprzedać stary kościół, by mieć pieniądze na zbudowanie nowego. Budynek rozebrano i spakowano na statek. Tak trafił najpierw do Szczecina, później do Berlina, a na samym końcu do Karpacza. Tu poskładano go w całość (co nie było proste, bo wiele elementów nie nadawało się do użytku lub zostało zgubione). Dziś kościół pięknie się prezentuje u Podnóży Śnieżki.

Kolejnym obowiązkowym punktem do zobaczenia w Karpaczu jest Dziki Wodospad, czyli zapora na rzece Łomnica. Została zbudowana w latach 1910-1915 i jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Karpaczu. Idealny cel rodzinnej wycieczki, nie zapomnijcie zabrać aparatu fotograficznego – okolica jest naprawdę malownicza.

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu

Karpacz dla dzieci ma wiele do zaoferowania. Oto 10 najfajniejszych atrakcji!

Prosta wyprawa w góry

Wycieczka w góry z dziećmi (zwłaszcza małymi) wydaje się wyczerpującym wyzwaniem? To nie musi być takie trudne! Górskie spacery z dziećmi uczą ich wytrwałości i szacunku do przyrody, mogą też przerodzić się w pasję na całe życie – dlatego nie można się poddawać. Grunt to dobrze wszystko zaplanować, tak by dzieci się nie nudziły i nie straciły sił. Trzeba być też przygotowanym na różne sytuacje, które mogą przytrafić się w drodze. Wybierając się z rodziną w góry, wyposażcie się w odpowiednie buty, kurtkę przeciwdeszczową, płyn do dezynfekcji rąk, apteczkę (szczególnie plastry na otarcia), przekąskę i wodę. Nawet jeśli na dole jest ciepło, na szczycie może wiać – weź czapeczkę lub cokolwiek, co odsłoni pociechę od wiatru. Skoro już jesteście w Karpaczu, warto pomyśleć o zdobyciu Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy.

atrakcje dla dzieci karpacz
Górskie spacery uczą dzieci wielu wartości i mogą okazać się przy tym super atrakcją

Pierwszy odcinek można pokonać wyciągiem krzesełkowym – to frajda dla dzieci. Później na sam szczyt zostaje już tylko godzina drogi. A jeśli macie ochotę, możecie też poznać Śnieżkę z czeskiej strony – jest równie piękna.

Park Bajek

Zabierz całą rodzinę do bajkowego świata, rodem z Królowej Śniegu, Calineczki, Śpiącej królewny, Kota w butach i wielu innych opowieści dla dzieci. Odwiedźcie chatkę Baby Jagi, posłuchajcie bajek, siedząc na ławce – taka zabawa rozwija wyobraźnię.

W Parku można też wspiąć się na szczyt miniaturowej Śnieżki, w mrocznym tunelu poszukać skarbu Ducha Gór lub zjechać na pontonie. Dodatkowymi atrakcjami są plac zabaw, drzewo wspinaczkowe, karuzela, proce, trampolina i gry wodne.

Na uwagę zasługuje też lokalizacja miejsca, gdzie od upału można odpocząć w cieniu pięknych drzew.

Godziny otwarcia: codziennie 10.00 – 18.00 (tylko w sezonie letnim)
Ceny biletów: 15 zł – dziecko, 10 zł – osoba dorosła
Adres: Wilcza 2, 58-540 Karpacz

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice to podziemna, interaktywna wystawa opowiadająca o historii i legendach Karkonoszy. Zajrzycie do pracowni alchemicznej, poznajcie karkonoskich zielarzy i hutników szkła, spotkajcie Ducha Gór.

Miejsce zostało stworzone przez utalentowanych artystów i ludzi z pasją. Półmrok, delikatne barwne oświetlenie, eksponaty i scenografia przygotowane z precyzją i wyczuciem tworzą niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę. Wizyta w tej magicznej przestrzeni oddziałuje na wszystkie zmysły i pobudza wyobraźnie.

Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 18:00
Ceny biletów: ulgowy: 17 zł, normalny: 21 zł, dzieci w wieku do 4 lat – bezpłatnie.
Adres: Mickiewicza 1A, 58-540 Karpacz

Muzeum Zabawek

Muzeum stworzono na bazie kolekcji zabawek zbieranych z całego świata przez Henryka Tomaszewskiego – wybitnego artystę, twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Na wystawie znajdziemy: Misia Uszatka, kolorowe matrioszki, lalki w strojach ludowych czy lalkową inscenizację kolacji chanukowej. Niektóre eksponaty pochodzą z odległych stron świata.

Dodatkową atrakcją jest Sala Tradycji Kolejnictwa.

Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 9:00 – 16:30, sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
Ceny biletów: bilet normalny – 14 zł, bilet ulgowy – 7 zł
Adres: Kolejowa 3, 58-540 Karpacz

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

To najlepszy dowód na to, że z klocków zbudować można wszystko. Największe wrażenie robi sześciometrowa, interaktywna makieta okolicy. Oprócz tego możecie zobaczyć chatkę Baby Jagi, Międzynarodową Stację Kosmiczną, miasteczko Harr’ego Pottera i wiele innych budowli stworzonych z klocków lego.

karpacz z dzieckiem

Dodatkowo muzeum posiada kolekcję konsoli gier video.

Godziny otwarcia: codziennie – 10:00 -17:00
Ceny biletów: zależy od ilości osób i zwiedzanych wystaw, dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny
Adres: Mickiewicza 11, 58-540, Karpacz

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Poznajcie historię Karkonoszy od momentu powstania kontynentów aż po dziś. Zobaczcie, jak wypiętrzały się góry, przenieście się do epoki lodowcowej, spotkajcie prehistoryczne zwierzęta, odkryjcie, jak wyglądała praca średniowiecznych górników, podziwiajcie karkonoskie nocne niebo. Aż ciężko uwierzyć, że muzeum poświęcone w większości tematyce przyrodniczej, może być tak ciekawe dla dzieci i młodzieży. Animacje są zachwycające, pełne zapierających dech w piersiach krajobrazów. A to wszystko w akompaniamencie filmowej muzyki – robi wrażenie.

Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 18:00
Cena biletu: Bilet normalny – 24 zł, Bilet ulgowy: 17 zł, Bilet rodzinny: 79 zł. Zniżki z kartą dużej rodziny!
Adres: Karkonoska 5, 58-540 Karpacz

Tory saneczkowe Kolorowa

W Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa znajdują się dwa tory saneczkowe letni (jeden z najdłuższych w Polsce!) i całoroczny. To dobra rozrywka dla tych, którzy lubią czuć wiatr we włosach.

Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 20:00
Cena zależy od liczby wykupionych przejazdów.
Adres: Konstytucji 3, Maja 51a, 58-540 Karpacz

Świat kolejek

Prawdziwy raj dla małych i dużych amatorów kolejek elektrycznych. Makiety prezentują różnorodne scenerie – miasteczko, Dziki Zachód, zimowy krajobraz, a nawet podwodny świat (którego tłem jest prawdziwe akwarium). Najfajniejsze dla dzieci jest to, że same mogą sterować pociągami. Dodatkowymi atrakcjami są: gry multimedialne, sala wirtualnej rzeczywistości, w której możecie przejechać się kolejką górską i punkt widokowy z panoramą Karkonoszy.

Godziny otwarcia:
codziennie 10:00 – 18:00
Ceny biletów: normalny – 19, ulgowy – 15, rodzinny – 60
Adres: Karkonoska 32, 58-540 Karpacz

Park wodny Tropikana

W Parku wodnym Tropikana dla każdego znajdą się atrakcje – dla rodziców: basen sportowy, hydromasaż, jacuzzi, sauny, grota lodowa siłownia; dla dzieci – brodzik, piaskownica (całoroczne, a w sezonie letnim na dworze), kaskada wodna, zjeżdżalnie; dla całej rodziny – basen rekreacyjny, grota solna, tężnia solankowa.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 11:00-21:00, sobota – niedziela: 8:00-21:00
Ceny biletów (w zależności od terminu): dorośli – 40 – 50 zł / 1,5 godziny, dzieci do lat 14 – 20 -25 zł/ 1,5 godziny
Adres: Karkonoska 14, 58-540 Karpacz

Niektóre atrakcje dostępne są wyłącznie latem.

Park linowy

W parku linowym Tarzan znajdziecie trasy o różnym stopniu trudności, dla dzieci w różnym wieku i dla dorosłych. Na trasach na dzieci czekają atrakcje: tyrolki, mosty, kładki, siatki i wiele innych. Park linowy to nie tylko zabawa, ale też aktywność fizyczna, która rozwija zmysł równowagi i koordynację ruchową. Jeśli ciągle Wam mało to możecie skusić się na skoki na euro bungee lub samochodziki. Czas na przygodę!

atrakcje karpacz dla dzieci
Karpacz to także miejsce wielu legend, które warto wpleść opowiadając dziecku o regionie

Nad bezpieczeństwem zabawy czuwa wykwalifikowana obsługa. Możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Godziny otwarcia:
od 23 czerwca do 31 sierpnia codziennie od 10:00 do zmroku.
Ceny biletów: bilet normalny – 43 zł, bilet ulgowy – 37 zł
Adres: Tarzan. Park linowy, Gimnazjalna 2, 58-540 Karpacz

Całoroczne lodowisko

Wyjście na łyżwy w upalny letni dzień? W Karpaczu to możliwe!

Tafla lodowiska pokryta jest sztucznym lodem. W praktyce powierzchnia sprawdza się równie dobrze jak naturalny lód, a dodatkowo nie jest zimna ani mokra (co sprawia, że wypadki są mniej dotkliwe). Lodowisko to aż 600 m2 przestrzeni na zabawę. Kolorowe oświetlenie i muzyka tworzą przyjemną atmosferę. Dobre miejsce, by nauczyć swoją pociechę jazdy na łyżwach.

Godziny otwarcia: 10.00 – 21.00 (w sezonie letnim i zimowym), 11.00 – 18.00 (w weekendy poza sezonem)
Ceny biletów: 12 zł, 6 zł za godzinę wypożyczenia łyżew
Adres: ul. Gimnazjalna 2 (obok Białego Jaru), 58-540 Karpacz