Search The Query
Search

Świątynia Wang – jak norweski kościół trafił do Polski?

wang karpacz

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karpaczu jest Kościół Wang – świątynia, która wznosi się na wysokości 885 metrów n.p.m. i zachwyca swoją architekturą turystów, którzy rozpoczynają górskie przechadzki. Kościółek Wang to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta, który został wybudowany w Norwegii, a następnie trafił do Polski i stanowi obecnie miejsce odwiedzin i nabożeństw tutejszych mieszkańców i turystów.

Świątynia Wang (Karpacz) – najstarszy drewniany kościół w Polsce

Świątynia Wang w Karpaczu powstała w Południowej Norwegii, podczas okresu chrystianizacji Skandynawii w XII wieku. Stanowi bardzo solidną konstrukcję, a główny materiał, który użyto do jej budowy to sosna norweska, nasycona dodatkowo żywicą, co zapewnia jej ponadczasową trwałość. Architektura Kościoła Wang w Karpaczu nawiązuje do sztuki romańskiej z elementami ludowej kultury nordyckiej. Przetrwała już setki lat, a jej łączenia nie posiadają żadnych gwoździ i składają się jedynie z samych ciesielskich, drewnianych złączeń.

Świątynia uchodzi za wyjątkowy zabytek norweskiej architektury drewnianej, który jest także najstarszym kościołem tego typu w Polsce. Na świecie znajduje się jedynie 25 podobnych obiektów. Co ciekawe, konstrukcja nie została odwzorowana ze stuprocentową dokładnością. Niektóre z przewiezionych elementów nie nadawały się do ponownego użytku, a plany ponownej budowy były niedokładne – kościół został wybudowany zgodnie z zamysłem budowniczych, odnośnie norweskiej świątyni, którą potrafili sobie wyobrazić. Wygląd Świątyni Wang przyciąga spojrzenia zarówno od strony zewnętrznej, jak i poprzez bogate wnętrze.

Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa Świątyni Wang w Karpaczu wywodzi się od nazwy miasteczka, w którym pierwotnie została wybudowana i brzmi dokładnie tak samo, jak obecna nazwa kościoła. Miasto Vang znajduje się na południu Norwegii, tuż przy Jeziorze Vang położonym na wysokości 466 metrów n.p.m. i otoczone jest wysokimi górami, z których największym wzniesieniem jest Grindafjellet (1724 m n.p.m.). Niewątpliwe kościółek znajdował się w pięknej, norweskiej okolicy, choć u podnóża polskich Karkonoszy prezentuje się równie malowniczo i dostojnie.

Jak dojechać do Świątyni Wang?

Wang Kościół znajduje się w Karpaczu, a do docelowego miejsca, w którym stoi należy kierować się główną drogą. Jadąc do miasteczka, już po drodze od strony Jeleniej Góry i Kowar będą pojawiać się informacyjne drogowe tablice, wyznaczające kierunek jazdy. Główne parkingi najbliżej atrakcji znajdują się w odległości około 500 metrów od kościółka, przy ulicy Karkonoskiej lub Spokojniej. O ceny postoju należy dowiadywać się u parkingowych stróży. Ponadto Karpacz jest na tyle turystyczną miejscowością, że w mieście nie brakuje okolicznych parkingów, z których można przejść się pieszo pod samą świątynię. Dojazd możliwy jest także za pośrednictwem linii autobusowej, która wiedzie do Karpacza Górnego, a jeden z przystanków wyznaczony jest zaledwie 300 metrów od Wang.

karpacz świątynia wang

Historia Świątyni Wang

W XIX wieku, Norwegowie stwierdzili, że świątynia Wang wymaga naprawy i jest zbyt mała, na posiadane przez nich warunki, w związku z czym postanowili ją sprzedać. Pieniądze, które chcieli zyskać w ramach zrealizowania transakcji, miały posłużyć na spłatę pieniężnych pożyczek, które zaciągnęli na prace związane z budową nowej świątyni. Owocnej sprzedaży przysłużył się mieszkający w Dreźnie norweski malarz – profesor Jan Krystian Dahl, dzięki któremu kościółek za 427 marek znalazł się w posiadaniu pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV.

Po dokończeniu procesu spisywania formalności, świątynia Wang została rozebrana, przebyła transport przez Szczecin, by następnie znaleźć się w Muzeum Królewskim w Berlinie. Początkowo kościół miał stanąć koło Berlina na Wyspie Pawiej, jednak król rozmyślił się i zaczął poszukiwania odpowiedniejszej lokalizacji dla tego obiektu. Z pomocą przyszła mu hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca i wspólnymi siłami postanowiono, że kościółek stanie w Karpaczu i będzie pełnił rolę sakralnego obiektu dla żyjących na tych ziemiach ewangelików.

Miejsce przeznaczone pod budowę kościółka udostępnił pochodzący z Cieplic hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch, które miało zostać przyjęte w formie podarku. Obszar ten znajdował się na zboczach Czarnej Góry, która stanowiła połowę drogi z dolnego Karpacza na szczyt Śnieżki. Wykorzystano plac zlokalizowany 885 metrów n.p.m i w 1842 roku samodzielnie w tym miejscu ułożył kamień węgielny Król Fryderyk. Budowa trwała dwa lata, a uroczyste otwarcie nastąpiło 28 lipca 1844 roku przy obecności wielu znanych osobistości, które przyczyniły się do powstania świątyni na tym terenie.

Obecny wygląd Świątyni Wang

Podczas odbudowy u podnóża Karkonoszy, wygląd kościoła został nieco zmieniony i dobudowano do niego niektóre z ozdobnych elementów. Wśród zmienionej konstrukcji pojawiły się nowe okna i krużganki. Ponadto wybudowano tuż przy nim kamienną dzwonnicę – wieżę, której zadaniem była ochrona świątyni przed porywistymi podmuchami wiatru. Na kolumnach prowadzących do głównej bramy stoją postacie lwów, które strzegą wejścia, natomiast zewnętrze drzwi o kształcie półkula zwracają uwagę licznymi zdobieniami o motywach roślinnych i zwierzęcych. W latach 60-tych XX wieku dokonano prac konserwatorskich, w ramach których zostało wymienione poszycie dachu oraz dodano instalację grzewczą i elektryczną. Dziedziniec kościoła ozdabiają posadzone krzewy i kwiaty. Znajduje się na nim epitafium poświęcone Fryderyce von Reden, które przedstawia w medalionie jej podobiznę. Za terenem świątyni znajduje się miejski cmentarz.

Świątynia Wang – wnętrze

Wnętrze Kościoła Wang w Karpaczu posiada wiele drewnianych elementów i ornamentowych ozdób. Wykonane z drewna są także pionowe słupy i kolumny, podpierające konstrukcję oraz prowadzące na chór i do portali. Przy jednym z nich widać napis wykonany pismem runicznym, nad którego tłumaczeniem pracowało wielu specjalistów i do końca nie można stwierdzić jego ostatecznego znaczenia. Zagłębiając się dalej, po dwóch stronach ołtarza znajdują się dwie kandelabry, przedstawiające łabędzie – symbol wielkiej miłości. Podczas ceremonii ślubnej zapalane w nich są świece. Elementem wyposażenia, który warto wyróżnić jest także wyrzeźbiony krucyfiks na dębowym pniu, na którym znajduje się lipowa figura Chrystusa.

kościół wang karpacz
Świątynia Wang w Karpaczu zimą

Skandynawskie mity w Świątyni Wang

Świątynia Wang pochodzi z Norwegii, a jej powstanie datuje się na 150 lat od zakończenia ery, w której żyli wikingowie. Mimo to, we wnętrzu można zauważyć wiele zdobień, które nawiązują do mitów o bogach i herosach. Wyróżnia się wśród nich głowy smoków, węże, lwy i motywy roślinne oraz obecność pisma runicznego. Jest to jedyny taki obiekt, który znajduje się poza Skandynawią. Czy przesłanki w jego wnętrzu nawiązują do minionej historii za panowania nieustraszonych wikingów? Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że świątynia swoim wyglądem idealnie wpisała się w krajobraz polskich gór.

Kościół Wang w Karpaczu – porady dla zwiedzających

Wstęp na teren kościoła oraz w celu zwiedzania jego wnętrza podlega opłatom, określonym przez cennik. Nie można zarezerwować zwiedzania na wybraną przez siebie godzinę. Przybywający do kościoła mogą skorzystać z uczestnictwa w odprawianym nabożeństwie lub pomodlić się we własnym zakresie. W niektóre soboty, w związku z odprawianiem mszy ślubnych, kościół może być wyłączony z odwiedzin w niektórych porach.

Świątynia Wang – cennik

Kościół czynny jest codziennie. Od 15 kwietnia do 31października w godzinach 09:00 – 18:00, natomiast od 1 listopada do 14 kwietnia od 09:00 do 17:00. W niedziele i święta o godzinie 10:00 odprawiane jest nabożeństwo, więc zwiedzanie można odbyć dopiero od godziny 11:30. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to wydatek 10 złotych, natomiast dla studentów i dzieci do 6 roku życia, cena wstępu wynosi 5 złotych. Płatne jest także wejście na sam plac, co podlega opłacie 2 złotych oraz wniesienie aparatu lub kamery – 5 złotych.

Co jeszcze zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz to przede wszystkim miasteczko górskie, więc wybierając się na wycieczkę, koniecznie należy spróbować swoich sił na wyznaczonych szlakach. Pierwszy z nich – szlak niebieski rozpoczyna się już w miasteczku i prowadzi pod samą świątynię. Następnie stamtąd można udać się do schroniska Samotnia lub dla bardziej wprawionych na samą Śnieżkę. W centrum miasto można udać się na tor saneczkarski lub do muzeum zabawek, a w bliskiej okolicy znajduje się wiele pięknych naturalnych formacji, jak: Dziki Wodospad, Krucze Skały lub Zapora na Łomnicy. Z pewnością nie ma tu okazji do nudę!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds