Przejdź do treści
palmiarnia wałbrzych

Atrakcja dla całej rodziny w okolicach Zamku Książ. Palmiarnia w Wałbrzychu ma już ponad 100 lat i ciągle zachwyca!

Palmiarnia w Wałbrzychu to największy i najpiękniejszy bukiet, jaki został wręczony kobiecie. Księżną, dla której zbudowano ten piękny ogród, nazywano „Daisy”, jednak w Palmiarni zobaczysz wiele więcej gatunków roślin. Ogrody powstały w XIX w. i przetrwały do dziś! Jeżeli chcesz napić się kawy w otoczeniu lemurów oraz najstarszych drzewek bonsai, koniecznie odwiedź wałbrzyską Palmiarnię. A jeżeli nie wiesz, jak wygląda daktylowiec kanadyjski to następny weekendowy wyjazd powinien objąć zwiedzanie Palmiarni!

Historia palmiarni w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy Jana Henryka XV, ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, który zamieszkiwał Zamek Książ. Książę zlecił budowę z myślą o swojej ukochanej małżonce Marii Teresie Cornwallis-West, która była nazywana Daisy. Była ogromną miłośniczką oryginalnych roślin, lecz jej sercu były bliskie przede wszystkim kwiaty. Palmiarnia to największy „bukiet kwiatowy”, który stanowi symbol wielkiej miłości do Marii – to jedyny obiekt w Polsce, który zachował pierwotną konstrukcję. Ulubionym miejscem księżnej było rosarium, gdzie uprawiano m.in. białe róże, które dzisiaj znane są pod nazwą „daisy”, zupełnie tak jak księżna. Taras Różany, który można zwiedzić podczas spaceru po zamku Książ, to również pomysł księżnej. Aby mieć pewność, że oba te miejsca będą wyglądały nienagannie i tak, jak sobie wymarzyła, sprowadziła ogrodników z Wielkiej Brytanii. Ogrody do tej pory utrzymywano w stylu francuskim, jednak dzięki pomocy ogrodników zmieniono je w tradycyjne, piękne ogrody angielskie, które wyróżnia naturalność i romantyczny klimat. Ogrody były wypełnione ulubionymi roślinami księżnej – rododendronami. Palmiarnia była źródłem świeżych warzyw i owoców m.in. dla książęcej kuchni. Bogata roślinność Palmiarni stanowi najpiękniejszy widok, jaki oferuje Książański Park Krajobrazowy.

Palmiarnia Wałbrzych – co zobaczymy?

Co zobaczyć w wałbrzyskiej palmiarni? Na pewno warto zacząć od tropikalnego lasu, który rozpoczyna się niemal od razu po przejściu przez główną bramę. Czuć przyjemną wilgoć, a wokół zasadzone są różne egzotyczne rośliny – waszyngtonia nikowata czy daktylowiec kanaryjski. Dalsza wycieczka powinna obejmować przejście zielonym korytarzem. Po drodze można podziwiać ściany skalne, zbudowane z wulkanicznego tufu z Sycylii, po których spływają strumyki wody. Skałki to najbardziej popularne miejsce w Palmiarni, słynie główne z tego, że jest wykorzystywane jako tło do selfie! Dalej przechodzi się obok drzew cytrusowych, a w końcu dociera się do kaktusów. Można także obejrzeć życie żółwi, które trzymane są w sadzawce oraz białe pawie, które słychać na całym terenie.

W Palmiarni w Wałbrzychu są również Ogrody Światła, które wieczorami czarują wszystkich odwiedzających. Ogród wypełniony jest światłem barwnych motyli, wzburzonych fal, morskich stworzeń, a także pokazu tańca, który wykonują świetlne hologramy.

Zobacz także: Wałbrzych atrakcje — miejsca i zabytki, których nie możesz pominąć, odwiedzając Wałbrzych!

Wystawa drzewek Bonsai

Stała wystawa drzewek Bonsai przyciąga turystów z całego świata. Zwiedzanie jej oraz pozostałych terenów Palmiarni to największe atrakcje Wałbrzycha. Miniaturowe drzewka zaprezentowane są na blatach stołowych, dzięki czemu można obejrzeć je z każdej strony. Sztuka bonsai sprawia, że rośliny zmieniają swój wygląd w zależności od poru roku – warto zatem regularnie zaglądać do Palmiarni i sprawdzać, co się zmieniło. Niektóre okazy mają nawet kilkadziesiąt lat, a inne dopiero co powstają. Po każdej roślinie widać, że nie jest to łatwa sztuka, wymaga mnóstwa czasu, doskonałej precyzji oraz estetyki. Wystawa znajduje się w jednej z bocznych szklarni, w środku można zobaczyć ok. 50 roślinnych eksponatów oraz ok. 150 różnych faz formowania bonsai. Każde drzewko jest dokładnie opisane, aby można było lepiej poznać jego historię.

zamek książ palmiarnia
Główna część palmiarni to 15 metrowy zabytkowy budynek z kopułą zbudowaną z metalu i szkła | źródło: Grabowski Foto / Shutterstock.com

Kawiarnia „Pod Palmami”

Jeżeli przez zwiedzanie zamku Książ oraz innych obiektów, stracisz siły i będzie potrzebna przerwa, kawiarnia „Pod Palmami” to idealne miejsce na chwilę relaksu. Można napić się aromatycznej kawy, spróbować domowych ciast, a także naturalnych lodów np. o smaku waniliowym lub owoców sezonowych. Dzięki temu, że jest ulokowana wewnątrz, można poczuć się tak, jakby spędzało się czas w samym środku dziczy. Kawiarnia znajduje się w jednej z największych szklarni, którą specjalnie odnowiono. Między szklarniami jest też wewnętrzny ogród, w którym można podziwiać pawie. Obok zrobiono także przeszklony wybieg dla lemurów oraz zewnętrzną wystawę drzewek bonsai. Co może być lepszego niż wypoczynek na łonie natury, z filiżanką pysznej kawy w ręce?

Palmiarnia Wałbrzych – praktyczne informacje

Palmiarnia w Wałbrzychu mieści się przy ul. Wrocławskiej 158. Parking znajduje się niedaleko wejścia, jednak liczba miejsc jest ograniczona, a postój płatny. Wjazd z drogi krajowej nr 35 znajduje się ok. 150 m przed rondem przy Palmiarni, a samo rondo zlokalizowane jest na wjeździe do Wałbrzycha od strony Wrocławia. Miejsce otwarte jest w godzinach 12-16 od poniedziałku do czwartku oraz 10-16 od piątku do niedzieli. Ogrody Światła można zwiedzać od 16:30.

W cenie biletu na zwiedzanie zamku Książ zawarte jest również zwiedzanie Palmiarni. Obiekty znajdują się w odległości ok. 2 km od siebie. Co więcej, bilet jest ważny przez rok, więc nie trzeba od razu wykorzystywać zwiedzania obu atrakcji. Cena takiego kompleksowego biletu (czyli zwiedzanie zamku, Palmiarni oraz tarasów) to kwota 35 zł za bilet normalny oraz 25 zł za ulgowy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zwiedzanie jedynie Palmiarni, cena biletu to 21 zł za bilet normalny oraz 11 zł za ulgowy.

Więcej o zamku Książ przeczytasz w naszym artykule: Zamek Książ – poznajcie najpiękniejszy zamek Dolnego Śląska

Zwiedzanie warto zacząć od Palmiarni, gdyż można tam kupić bilet niemal bez kolejki, a te często zdarzają się w kasach biletowych w Zamku. Bilety dostępne są również online – można okazać je ochronie przy wejściu zarówno w formie papierowej, jak i na ekranie telefonu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.