hajduszoboszlo

Hajdúszoboszló: Praktyczny przewodnik

Hajduszoboszlo (Hajdúszoboszló) to bardzo popularny kurort wypoczynkowy, również wśród polskich turystów. Pierwsze baseny termalne powstały w tym miejscu w 1927 roku, a od tego czasu ich oferta jest sukcesywnie rozszerzana o nowe obiekty. Prawdziwy rozkwit miasta przypada jednak na początek XXI wieku, gdy ukończono warte 2,5 miliarda forintów (ok. 33 mln zł) prace modernizacyjne. To one nadały obecny kształt kąpielisku plażowemu, uruchomiono Aquapark, a do „śródziemnomorskiego brzegu” dobił charakterystyczny statek piracki. Ostatnie duże modernizacje zostały przeprowadzone w 2010 i 2014 roku, kiedy do użytku został oddany Aqua-Pałac, a Aquapark powiększył się o nowe, jeszcze większe zjeżdżalnie.

Walory zdrowotne

Woda w Hajduszoboszlo zawiera w odpowiednich ilościach jod, brom, sól kuchenną i węglan wodoru, a jej skład można porównać do rozcieńczonej w proporcjach 1:5 wody morskiej. Unikalny skład i temperatura źródła wynosząca 75°C powodują, że jest doskonałym uzupełnieniem leczenia licznych schorzeń. Kuracjusze najczęściej odwiedzają to miejsce ze schorzeniami reumatycznymi, ale kąpiele pomocne są także przy rehabilitacji pourazowej, problemach natury ginekologicznej, a także przy niektórych chorobach dermatologicznych. Oczywiście nie możemy zapominać o ich bardzo przyjemnym „efektem ubocznym” , czyli permanentnym stanie błogiego relaksu. 🙂

Bogactwo urodzaju

Pierwsza wizyta na kąpielisku otwartym (inaczej zwanym „plażowym”) Hungarospa może przysporzyć niezłego zawrotu głowy. Mnogość atrakcji, różne cenniki, oferty łączone, a przede wszystkim spore odległości do przebycia pomiędzy poszczególnymi obiektami potrafią zdezorientować niejedną osobę. Dodatkowo można odnieść wrażenie, że Węgrzy uwielbiają komplikować wszystko do granic możliwości. Zwykły cennik kąpieliska potrafi zawierać kilkadziesiąt różnych pozycji, a na końcu i tak okazuje się, że musimy za coś jeszcze dodatkowo dopłacać.

Postanowiliśmy w związku z tym przygotować dla Was małą ściągawkę, jak się poruszać i jak korzystać z dobrodziejstw Hajdúszoboszló.

hajduszoboszlo baseny
Tablice są ustawione na każdym kroku, a i tak nam się zdarzało zgubić 🙂

Teren kompleksu zajmuje obecnie nieco ponad 30 hektarów i jest podzielony na 5 głównych obiektów:

 • Kąpielisko otwarte,
 • Baseny lecznicze,
 • Aquapark,
 • Aqua-Palace,
 • Kryta pływalnia

Poniżej znajdziecie szczegółowy opis każdego z nich, warto jednak wiedzieć, że podstawowym i najczęściej wybieranym miejscem jest kąpielisko otwarte. Wejście na jego teren zapewni Wam dostęp do basenów odkrytych, basenów leczniczych (można z nich korzystać w ramach jednego biletu), stoisk gastronomicznych i wszelakich atrakcji na świeżym powietrzu. To jest najbezpieczniejsza opcja na początek, jeśli nie jesteście jeszcze obeznani z kompleksem i zdecydowani z czego będziecie korzystać. Aquapark i Aqua-palace to obiekty, które wymagają dodatkowych wejściówek (lub biletów łączonych). Pierwszy z nich zawiera zjeżdżalnie wodne i jest podzielony na starą część (z małymi zjeżdżalniami) i nową (tzw. duże zjeżdżalnie – Extrem Zona). Aqua-palace to kryty, wodny park rozrywki. Dostęp do niego jest możliwy z wewnątrz kąpieliska otwartego, ale także bezpośrednio z ulicy. Jest jeszcze mieszcząca się obok kempingu (Thermal Camping) kryta pływalnia. Dla jego mieszkańców jest dostępna bez dodatkowych opłat, a zawiera basen sportowy oraz basen z wodami termalnymi.

Hajduszoboszlo mapa
Hungarospa

Jak widać, jest w czym wybierać i nie bez kozery samo Hungarospa reklamuje się jako „największy kompleks wodny w Europie”. 🙂

Hajduszoboszlo – baseny i inne atrakcje

Kąpielisko otwarte

Kompleks zawiera 13 basenów odkrytych i w teorii czynny jest od 1 maja do końca września. Praktyka pokazuje jednak, że część basenów jest napełniania dopiero pod koniec maja, a poza głównym sezonem większość stoisk gastronomicznych jest dostępna tylko w weekendy. Z drugiej strony przełom maja i czerwca może być trafnym wyborem jeśli tak, jak my, nie lubicie zbyt dużego ścisku. Obiekty, oprócz Węgrów i Polaków odwiedzają chętnie także turyści ze Słowacji i z Rumunii, dlatego mimo 30 hektarów łącznej powierzchni zagęszczenie w szczycie sezonu potrafi być naprawdę spore. Trudno się temu dziwić, gdyż cena w połączeniu z dużą ilością atrakcji działa tutaj jak magnes. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mieszkańcy sąsiadującego kempingu oraz hotelu mogą korzystać z kąpieliska bez dodatkowych opłat.

Hajduszoboszlo baseny
Niedzielne majowe popołudnie w Hajdúszoboszló 🙂

Śródziemnomorskie wybrzeże
Najciekawszy element kąpieliska i największy odkryty basen Europy Środkowej. Swoim wyglądem za sprawą palm, piaszczystej plaży i sztucznej fali nawiązuje do wybrzeży Morza Śródziemnego. Całość przyozdabia wielki piracki statek i latarnia morska.

Niestety, aby śródziemnomorskiego klimatu stało się zadość całość plaży jest szczelnie wypełniona leżakami, wypożyczanymi oczywiście odpłatnie (600 lub 700 HUF). 🙂

Baseny dla dzieci
Dla dzieci przeznaczone są przede wszystkim baseny w pobliżu wejścia do Aquaparku. Znajdują się tu baseny dla najmłodszych, ale także dla trochę starszych dzieci z przygotowanymi bramkami do piłki wodnej i sieciami wspinaczkowymi. Ta część chyba najbardziej przypadła nam do gustu, gdyż ze wszystkich węgierskich kąpielisk termalnych nasz dwulatek bawił się tu najlepiej. Oprócz wodnych atrakcji dostępny jest także zadbany i przyzwoity plac zabaw.

Hajduszoboszlo basen dla dzieci
Ulubiony basen maluchów

Centrum sportowe i wyspa dla naturystów
Standardowo na tego typu obiektach znajdziecie sporo atrakcji towarzyszących, mniej lub bardziej czynnych w danym momencie. Tu przygotowane jest dodatkowo zaplecze do gry w siatkówkę, tenisa, ping-ponga i piłkę nożną. Chętni mogą skorzystać również z wyspy dla naturystów (szczelnie otoczonej zielenią). 🙂

Baseny lecznicze / spa

Pierwszy basen z wodą termalną został otwarty w 1927 roku i funkcjonuje aż do dziś. Obiekty z upływem czasu były powiększane i modernizowane, a oferta została rozszerzona o zabiegi medyczne i spa. Łącznie kompleks zawiera trzy kryte baseny z wodą o temperaturze 38, 36, 32°C oraz cztery baseny otwarte. Funkcjonują tu także trzy gabinety lekarskie, sala gimnastyczna, sale zabiegowe oraz gabinety masażu. Obiekt jest czynny przez cały rok.

Aquapark

Aquapark znajduje się na terenie kąpielisk otwartych, ale do wejścia na jego teren wymagane jest wykupienie dodatkowego biletu. Oprócz tego przy zakupie musimy zdecydować, czy interesują nas również tzw. duże zjeżdżalnie, które wymagają biletu w nieco droższym wariancie. Pierwotna część parku wodnego posiada 9 rodzajów zjeżdżalni, z czego najwyższa sięga na nieco ponad 10 metrów. W 2014 nastąpiła rozbudowa parku o dodatkowy hektar, który zajęło 6 kolejnych zjeżdżalni (sięgające nawet 16 metrów), a także sala wspinaczki. Wśród zjeżdżalni, które tu spotkacie wymienić można „Kamikaze”,„Czarna dziura”, czy „Szalona rzeka”, a z dodatkowych atrakcji tunel grawitacyjny, pętle wodne, superfale, tsunami, łódź kosmiczna i rura wodna.

hajduszoboszlo aquapark
Część Aquaparku z tzw. małymi zjeżdżalniami

Aqua-Palace

To kolejne rozwiązanie na niepogodę, ale nie tylko. Kryty kompleks o powierzchni 15.000 m2 oferuje nam 20 basenów, z czego 7 tematycznych, a całość jest urozmaicona dodatkowymi atrakcjami, takimi jak zjeżdżalnie, masaże wodne, rwące rzeki itp. Znajdziecie tutaj baseny:

 • w jaskini lodowej
 • kinowy
 • z wodami termalnymi Páva
 • tropikalny
 • a’la Ganges
 • w stylu rzymskim
 • z wodą morską
 • w jaskini
Aqua-Palace od strony kąpieliska plażowego.

Oprócz basenów tematycznych dostępne są także zjeżdżalnie wodne, kąpielisko termalne oraz piętro przeznaczone dla dzieci, z gąszczem dodatkowych atrakcji.

Kompleks funkcjonuje od 2010 r. i jest czynny przez cały rok. Aby skorzystać z jego atrakcji należy wykupić dedykowany bilet.

Kryta pływalnia

Najskromniejszy ze wszystkich obiektów, ale dość chętnie odwiedzany przede wszystkim przez mieszkańców kempingu, którzy wstęp mają opłacony w ramach pobytu. Jego największe plusy to, że jest pod nosem, posiada basen sportowy (gdzie można swobodnie popływać bez tłoku) oraz kilka mniejszych basenów z wodami termalnymi. Czyli w zasadzie wszystko co potrzeba, aby w deszczowe popołudnie mieć niezła darmową alternatywę dla głównego kąpieliska. Czynny przez cały rok.

Hajduszoboszlo kryta pływalnia
Kryta pływalnia zawiera basen sportowy oraz dodatkowe pomieszczenie z basenami termalnymi.

Gastronomia

Mimo, że oferta stoisk gastronomicznych jest szeroka, to nieco powtarzalna. Znajdziecie tu oczywiście stoiska specjalizujące się np. w langoszach, ale przeważnie są one obwieszone cenami chyba wszystkich możliwych potraw, które można mrozić i bieżąco przygotowywać odgrzewać. Ogólnie jest zjadliwie, ale w zależności od stoiska raz lepiej, raz gorzej. My decydowaliśmy się raczej na miejsca, które oferują tylko gotowe zestawy obiadowe. Najczęściej są to dwie, trzy pozycje, opisane w kilku językach (również po Polsku) i kosztujące ok. 1400-1600 HUF.

Hajduszoboszlo stoisko gastroniiczne
Wśród dostępnych stoisk gastronomia dominuje, ale znajdziecie także punkty z artykułami plażowymi, zabawkami i pamiątkami.

Hajduszoboszlo – Ceny

Węgrzy uwielbiają złożone i wielowariantowe cenniki. Ceny różnią się w zależności od wieku, wariantu, pory dnia, pory roku i kilku innych czynników. Samo wejście na baseny odkryte, czyli najpopularniejsza opcja zawiera 7 różnych pozycji. Do tego dochodzi cennik karnetów, oferty łączone, opcje dodatkowe i finalnie mamy 30 kwot do prześledzenia i przeanalizowania. A to dopiero pierwsza z atrakcji! Niestety nie bardzo możemy tu liczyć na pomoc obsługi (chyba, że biegle władacie językiem węgierskim). Na komunikację w języku angielskim lub niemieckim raczej bym nie liczył. Można tu jednak odnieść wrażenie, że najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa po… Polsku! Wielu pracowników obsługi rozumie pojedyncze słowa, ale niestety dotyczą one tylko podstawowej komunikacji.

Wracając jednak do cen, przygotowaliśmy dla Was kilka reprezentatywnych pozycji. Poniższe ceny są w forintach, także musicie je przemnożyć (+/-) przez 0,0135. Dla przykładu 5 000 HUF to ok. 66 zł. Stan na czerwiec 2019.

Rodzaj01.05-30.06
01.09-30.09
01.07-31.08
Bilet wstępu na kąpielisko otwarte
i baseny termalne
2.100,-
2.600,-
Bilet wstępu na kąpielisko otwarte
i baseny termalne ULGOWY
1.700,-2.100,-
AQUAPARK (duże) + baseny5.000,-6.000,-
AQUAPARK (duże) + baseny
ULGOWY
4.600,-5.500,-
AQUAPARK (małe) + baseny
(lub osoba towarzysząca na duże)
3.600,-4.500,-
AQUAPARK (małe) + baseny
ULGOWY
3.200,-4.000,-
Aqua-Palace3.400,-4.000,-
Aqua-Palace
ULGOWY (uczniowie i studenci)
2.300,-2.900,-
Aqua-Palace
ULGOWY (dzieci do lat 7)
1.300,-1.800,-
Kryta pływalnia1.500,-1.700,-
Kryta pływalnia
ULGOWY
1.100,-1.300,-
PAKIET ALL INCLUSIVE*
(„CUDOWNE WĘGRY”)
8.000,-
„CUDOWNE WĘGRY”
ULGOWY
6.500,-
Leżak na brzegu „morza”600,-700,-

*bilet wstępu do Aqua-Palace, na Baseny termalne i odkryte oraz do Aquaparku (duże zjeżdżalnie) 

Hajduszoboszlo – Noclegi i baza noclegowa

Nas naturalnie interesuje najbardziej kemping, a świetnym wyborem będzie opisany już wcześniej: Thermal Camping Hajduszoboszlo. Jeśli chcecie się z nim dokładniej zapoznać to zapraszamy do lektury tego wpisu, ale gdybyśmy go mieli podsumować w trzech słowach to by brzmiały: jedyna sensowna opcja. 🙂 Niestety drugi z kempingów (Hajdu Camping) jest obecnie w trakcie większych modernizacji, łącznie z lokalizacją i wielkością terenu, i wszystko wskazuje na to, że nastąpi zmiana charakteru jego funkcjonowania. Jeśli to właśnie tam planowaliście się wybrać, upewnijcie się wcześniej czy na pewno jest taka możliwość.

W okolicy znajdziecie również liczne hotele i pensjonaty o różnym standardzie i poziomie cen. Kilka z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu, oferując nieograniczony dostęp do obiektów. Te, o wyższym standardzie posiadają także własne baseny i gabinety spa.

Do najbliżej położonych, a zarazem najpopularniejszych hoteli należą (kliknięcie na daną pozycje przekieruje Was do oferty na Booking.com):

Całą bazę noclegową możecie przejrzeć na tej mapie:

Booking.com

Hajduszoboszlo – Jak dojechać?

Samochodem

Jadąc zarówno od strony Budapesztu, jak i słowackich Koszyc możecie dotrzeć do Hajdúszoboszló autostradą lub drogami krajowymi, nie wymagającymi winiety. Jeśli Waszym priorytetem jest czas to najlepszym rozwiązaniem będą zdecydowanie autostrady M3/M35 w kierunku Debreczyna, a następnie droga krajowa nr 4. Jeśli natomiast preferujecie spokojną jazdę „widokową” to już w Budapeszcie szukajcie drogi nr 4, dojedziecie nią (bez konieczności posiadania winiety) do samego celu.

Samolotem

Najbliższe lotnisko znajduje się w Debreczynie 25 km od Hungarospa. Z Polski niestety brakuje połączeń bezpośrednich, za to bilety z jedną przesiadką zaczynają się już od ok. 400 zł. Najbardziej komfortowe naszym zdaniem połączenie, to lot do Budapesztu, który z Warszawy trwa nieco godzinę, a najtańsze bilety można znaleźć już poniżej 100 zł, a następnie dojazd pociągiem lub autokarem IC.

Pociągiem

Miasto leży przy linii kolejowej łączącej Budapeszt z Debreczynem, także dostępne są wygodne i bezpośrednie połączenia kolejowe. Podróż do Hajdúszoboszló trwa od 2,5 do 3,5h, a bilet kosztuje ok. 4000 HUF. Połączenia możecie sprawdzić tutaj: https://www.mavcsoport.hu/en

Autokarem

Niestety na tę chwilę Flixbus nie zagląda już do Debreczyna, pozostaje nam więc jedynie Węgierski odpowiednik PKS, tzw. autobusy intercity 🙂 Z Budapesztu do Hajdúszoboszló można dotrzeć z 1 przesiadką, podróż potrwa ok. 5h i wyniesie Was ok. 5000 HUF.

Wyszukiwarka połączeń jest dostępna tutaj: https://menetrendek.hu/ . Niestety tylko w j. węgierskim, ale jej konstrukcja jest dość prosta i np. automatyczny tłumacz wbudowany w przeglądarkę Google Chrome w zupełności wystarcza.

Hajduszoboszlo – Atrakcje w okolicy

Przede wszystkim polecamy Wam wyprawę do oddalonego ok. 30 kilometrów Parku Narodowego Hortobágy. Jest to pierwszy i zarazem największy węgierski park narodowy i obejmuje obszar pierwotnego stepu puszty. Główna kumulacja atrakcji jest w pobliżu wioski Hortobágy, a my oprócz bezkresnych, stepowych krajobrazów polecamy Wam wizytę w pobliskim mini ZOO. Spotkacie tam węgierskie zwierzęta domowe, ale także charakterystyczne pusztańskie bydło. Możliwe są także wycieczki bryczkami czy autokarem po parku. Kompleksowe informacje uzyskacie w mieszczącym się tuż przy charakterystycznym rondzie w Hortobágy punkcie informacji turystycznej. Co jest dość nietypowe dla Węgier, porozumiecie się tam bez problemu w j. niemieckim i angielskim.

Mapa: