Samochodem na WĘGRY

Jeśli wybieracie się samochodem na Węgry, to niezależnie czy będzie to przeprawa typowo tranzytowa, czy planujecie trochę dłuższy pobyt, warto się do tego odpowiednio przygotować. Kontrole policyjne, obowiązek posiadania winiet i podstawowe przepisy drogowe. W niniejszym wpisie przedstawiamy Wam zbiór najważniejszych informacji.

Na skróty:

Dokumenty wjazdowe

Obywatele Polski korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Węgier jest ważny paszport lub dowód osobisty. Aktualnie możemy przebyć całą drogę z Polski jedynie z dowodem osobistym. Pobyt do 90 dni nie wymaga dodatkowych pozwoleń.

W przypadku krajów Unii Europejskiej nie trzeba martwić się o polskie prawo jazdy, uprawnienia do prowadzenia samochodu wydane w jednym kraju UE są uznawane we wszystkich pozostałych. Można go używać jeśli jest ważne, spełnia się wymagania wiekowe odnośnie kategorii prowadzonego pojazdu, nie zostało zawieszone, ograniczone albo cofnięte w państwie, w którym się je wyrobiło.

Informacje ogólne

Styl jazdy Węgrów przypomina bardzo mocno widoki znane z polskich dróg. Jedyną większą różnicę można zaobserwować głównie w terenie zabudowanym, gdyż lokalni mieszkańcy bardzo często zostawiają auta zaparkowane wzdłuż ulicy. Takie obrazki można napotkać nawet na głównych drogach przelotowych, a przejazd przez taką miejscowość często przypomina jeden wielki slalom.

Przepisy drogowe na Węgrzech

 • Ograniczenia prędkości:
 • Na Węgrzech obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach,
 • Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa poza terenem zabudowanym. Na obszarze zabudowanym mogą być wyłączone w dzień i przy dobrej widoczności.
 • Rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu są zabronione.
 • Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. (!!!)
 • Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech

Węgry są sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w związku z czym obowiązuje Was wyposażenie z kraju rejestracji pojazdu. Ze względu na niską elastyczność funkcjonariuszy węgierskiej policji, sugerujemy jednak posiadanie wszystkich wymaganych elementów.

Wymagania dotyczące wyposażenia:

 • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • linka holownicza,
 • kask ochronny dla motocyklisty i pasażera,
 • urządzenie zabezpieczające dla dzieci w wieku do lat 12, odpowiednie dla ich rozmiarów
 • dodatkowych lusterek bocznych i dodatkowego trójkąta ostrzegawczego dla pojazdów z przyczepą

Drogi na Węgrzech

Autostrady i drogi ekspresowe

Na pierwszy rzut oka ciężko rozdzielić te dwie kategorie węgierskich dróg. Charakteryzują się podobną numeracją i standardem, jednak drogi ekspresowe nie spełniają najczęściej wszystkich wymagań dotyczących autostrad. Z naszego punktu widzenia najistotniejszy jest jednak fakt, że wjeżdżając na którąś z nich musimy się zaopatrzyć w winietę, którą można kupić przez internet (np. korzystając z naszego poradnika: Jak kupić winiety online na Węgry?) lub m.in. na większych stacjach benzynowych. Jeśli zdarzy Wam się zagapić i wjechać na autostradę bez winiety, to możecie ją nabyć w ciągu 60 minut. Kontrole odbywają się elektronicznie, więc istnieje mała szansa na pominięcie tego systemu.

Szczegółowe informacje dotyczące winiet oraz ich ceny znajdziecie w oficjalnym i aktualnym informatorze w języku polskim: INFORMATOR (w przypadku problemów z dostępem, kopia na naszym serwerze: WINIETY INFORMATOR).

Drogi lokalne

Jeśli zamierzacie poruszać się tylko po drogach lokalnych (czyli nie oznaczonych kolorami na powyższej mapce), posiadanie winiety nie jest wymagane. My bez większych problemów przejechaliśmy odcinek z Czech do granicy z Serbią (z przystankiem nad Balatonem) tylko drogami lokalnymi. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre z nich są bardzo przeciętnej jakości i lepiej się w takim wypadku nastawić na jazdę typowo “widokową”, co samo w sobie jest nawet przyjemnym doświadczeniem 🙂

Kontrole policyjne i wysokość mandatów na Węgrzech

Na kilkanaście tysięcy zjechanych w 2018 kilometrów po wielu europejskich krajach, nieuzasadnioną niczym kontrolę mieliśmy tylko dwa razy – w Serbii i właśnie na Węgrzech.

Policja jest tu dość znana z zasady “zero tolerancji” zarówno dla nawet minimalnej zawartości alkoholu we krwi, ale także dla pospolitych wykroczeń drogowych. Zalecamy wysoką ostrożność i uważność na znaki drogowe.

Przykładowe wysokości mandatów:

 • przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym – 30 000 forintów, czyli ok. 400 zł,
 • przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym – 60 000 forintów, (ok. 800 zł),
 • nie zatrzymanie się na czerwonym świetle – do 100 000 forintów (niecałe 1400 zł)
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem nawet minimalnej ilości alkoholu – do 100 000 forintów

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Samochodem na WĘGRY
5 (100%) 14 vote[s]

Read Previous

Bałkany 2018 – 06 – Koniec, a jakby początek

Read Next

BERLIN w jeden dzień

2 Komentarze

 • Przydatne informacje 🙂 na pewno kiedyś wykorzystamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *