Przejdź do treści
heviz

Heviz – największe naturalne jezioro termalne Europy

Hévíz to jedno z najpopularniejszych i dynamicznie rozwijających się uzdrowisk na Węgrzech. Jezioro termalne jest chętnie odwiedzane przez cały rok. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim leczniczym właściwościom. Poznaj historię tego wyjątkowego miejsca i sprawdź, dlaczego warto wybrać się do Heviz!

Heviz – krótka historia

Historia jeziora termalnego Heviz sięga czasów powstania Balatonu – największego jeziora Węgier i zarazem Europy Środkowej, położonego w południowo-zachodnich Węgrzech. Wówczas wybuchające wulkany zmieniły oblicze kraju. Gorące źródła były pierwszą oznaką powulkanicznej działalności, ten fakt uznaje się więc za odkrycie pierwotnego Heviz. 

Lecznicze działanie jeziora było prawdopodobnie znane już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, na co wskazują starożytne monety odnalezione w wodach Heviz i pozostałości ołtarza, który został zbudowany w epoce Arpadów, zachowując pamięć o minionej epoce.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na tym terenie pozwoliły odnaleźć liczne przedmioty pochodzące z okresu wędrówek ludów – plemion germańskich i słowiańskich. Pierwsza pisemna wzmianka o jeziorze Heviz pochodzi z 1328 roku.

Rozwój Heviz rozpoczął się w połowie XVIII wieku, gdy jezioro i jego okolice stały się własnością rodziny Festetics. Wówczas hrabia George Festetics rozpoczął rozbudowę kąpieliska – zorganizował służbę medyczną, zbudował łaźnię i zaczął reklamować dobroczynne i lecznicze działanie wody ze źródła. 

Dziś wyjątkowe właściwości jeziora termalnego Heviz również są doceniane. Turkusowy kolor wody, las otaczający jezioro i promienie słoneczne odbijające się od tafli wody co roku przyciągają tłumy gości. Wokół jeziora utworzono chodniki z ławeczkami, gdzie każdy może poczuć wyjątkową atmosferę Heviz.

heviz węgry

Heviz termy

Jezioro termalne Heviz swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wodzie wodorowęglanowej bogatej w wapń i magnez. Wysoka zawartość substancji mineralnych jest niezwykle skuteczna w leczeniu wielu schorzeń i chorób. 

Lecznicze jezioro Heviz ma powierzchnię 4,4 hektara, a termalne źródło wypływa z głębokości ok. 38 metrów. Woda bogata w minerały, dzięki silnemu strumieniowi całkowicie wymienia się w ciągu 72 godzin.

Operatorem i zarządcą jeziora leczniczego jest Szpital Reumatyczny Św. Andrzeja, który oferuje szeroką gamę usług swoim gościom. Kuracje w Hévíz łagodzą wiele dolegliwości i gwarantują długotrwałe efekty.

W jakich dolegliwościach może pomóc pobyt w Heviz?

 • Bóle pleców, karku i kręgosłupa;
 • zwyrodnienia i zwapnienia stawów np. bóle bioder, ramion, kolan, nadgarstków itd.;
 • problemy ze ścięgnami i mięśniami;
 • rekonwalescencja po wypadkach oraz operacjach reumatologicznych, ortopedycznych i układu ruchu;
 • kontuzje sportowe;
 • działanie prewencyjne i leczenie „wypalenia zawodowego”.

Kuracje są dostosowywane indywidualnie i składają się z kilku etapów. Początkowo odbywa się badanie lekarskie, które umożliwia opracowanie indywidualnego planu kuracyjnego. Następnie odbywają się zabiegi – w idealnym przypadku 1-2 zabiegi przez 2 do 3 tygodni. Końcowym etapem jest ponowne badanie lekarskie uzupełnione oceną efektów kuracji. Co ważne, koszty częściowo lub w całości mogą być pokryte przez NFZ – o szczegóły warto zapytać lekarza pierwszego kontaktu.

heviz jezioro termalne

Co warto zobaczyć w Heviz i okolicach?

Goście przebywający w Heviz często postanawiają odwiedzić również Balaton – w końcu to największe węgierskie jezioro oddalone jest zaledwie o ok. 8 km. Jest ono idealne do żeglowania, windsurfingu oraz wycieczek statkiem. Miejscowości wokół jeziora tętnią życiem, szczególnie w okresie letnim, nie sposób więc się tam nudzić.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, oprócz sportów wodnych doskonale przygotowane są nadbalatońskie szlaki rowerowe. Amatorzy jazdy konnej również znajdą coś dla siebie. Dość częstym widokiem są reklamy zachęcające do skorzystania z usług stadniny.

Jeśli goście szukają atrakcji nieco bliżej Heviz niedaleko uzdrowiska znajduje się dzielnica wina – Egregy. Można dostać się do niej spacerem lub korzystając z kolejki wycieczkowej. To świetne miejsce na zjedzenie pysznej kolacji z lampką wybornego wina. Relaks po „męczącym” dniu dodatkowo umila słynna węgierska muzyka na żywo.

Ofertę rozrywki w Heviz dopełnia bogaty program kulturalny, który trwa prawie cały rok. Wrzesień to czas winobrania, zaś w listopadzie odbywa się Festiwal Rodzinny.

Noclegi w Heviz

Chcąc skorzystać z tradycyjnej kuracji w jeziorze termalnym Heviz można wybrać pośród ofert wielu hoteli znajdujących się w jego pobliżu. W zależności od wybranego terminu, ilości osób, pakietu wypoczynkowego czy leczniczego ceny zaczynają się od ok. 200-300 zł za osobę.

heviz atrakcje

Ciekawostki

 • Głębokość jeziora sięga od 2 do 38 metrów.
 • Temperatura wody latem sięga nawet od 33 do 36 °C, a zimą wynosi od 23 do nawet 25 °C.
 • Jezioro Heviz jest w ciągłym ruchu. Dwukierunkowy przepływ wody sprawia, że kąpiący się goście odczuwają pewien rodzaj masażu.
 • Zimą nad powierzchnią jeziora powstaje spektakularne zjawisko. Z unoszącej się pary, na powierzchni tworzy się chmura parowa, która blokuje ochłodzenie wody, tworząc naturalne inhalatorium. Wdychanie tego powietrza przynosi niezwykłe efekty terapeutyczne, np. pozwala utrzymać zmęczone struny głosowe w dobrej formie.
 • Przy jeziorze w 1795 roku powstało kąpielisko termalne z przestrzenią wypoczynkową, krytymi basenami, ofertą wellness i saunami, które otwarte jest przez wszystkie dni w roku.
 • Wokół jeziora termalnego Heviz znajduje się blisko 50 hektarów lasu, a w nim „Aleja Festeticsów”
 • Jezioro termalne Heviz jest największym na świecie, biologicznie aktywnym jeziorem, które nadaje się do kąpieli.
 • Najciekawsi przedstawiciele fauny jeziora termalnego – to różowe lilie wodne przywiezione do Heviz w latach 1898 – 1906.
 • Ciekawym zabiegiem, można by rzec – specjalnością Heviz jest zabieg „kąpiel z obciążeniem”, który odbywa się w specjalnym basenie z udziałem lekarza specjalisty. Celem zabiegu jest regeneracja kręgosłupa – zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ woda wprowadza ciało w stan odprężenia.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.