Przejdź do treści
Erywań, armenia

Erywań – co warto zobaczyć w stolicy Armenii?

Erywań to miasto, które warto odwiedzić z kilku powodów. Jeśli chcesz zobaczyć bliskowschodnią architekturę, muzea pełne dzieł sztuki, a także spróbować lokalnych potraw oraz koniaku to musisz koniecznie odwiedzić stolicę państwa Ormian. Przekonaj się, co jeszcze oferuje Ci miasto Erywań oraz jego okolice.

Krótka historia starożytnego miasta

Historia Erywaniu sięga VIII wieku p.n.e., kiedy to jeden z władców Urartu założył warownię Erebuni. Przez kilkaset lat było to miasto, które nie miało wielkiego znaczenia. Wojny Imperium Osmańskiego i Persji sprawiały, że Erywań znajdował się na zmianę pod panowaniem obydwu państw.

Dopiero w XIX wieku, kiedy Erywań przeszedł w posiadanie Imperium Rosyjskiego, nastąpił jego najbardziej prężny rozwój, który był zasługą carów. Powstały w tym czasie między innymi teatr oraz linia kolejowa, która łączyła miasto z Tbilisi. W 1920 roku jednak miasto dostało się pod okupację Armii Czerwonej, z której uwolniło się dopiero w 1991 roku, kiedy to Armenia odzyskała niepodległość, a Erywań stał się stolicą niepodległego państwa.

Atrakcje erywań

Jak się dostać do Erywania?

Do Erywania z Polski najłatwiej dostać się samolotem, które latają praktycznie z większości miast. Ceny zaczynają się już od niecałych 400 złotych. Po wylądowaniu na lotnisku w Zwartnoc, które znajduje się kilkanaście kilometrów od stolicy Armenii, najłatwiej do centrum dostać się za pomocą marszrutek. Koszt tych busików to około 300 dram. Można także skorzystać z taksówek, jednak ich ceny są kilkukrotnie większe. Na lotnisku jest też możliwość wypożyczenia samochodu, który może ułatwić późniejsze poruszanie się po kraju.

Bezpieczeństwo

Podróżując do Erywania, można czuć się bezpiecznym. Jest to miasto stosunkowo spokojne. Nie należy obawiać się zagadujących Ormian, gdyż są oni zazwyczaj nastawieni przyjaźnie i bardzo często chcą coś po prostu sprzedać. Poruszając się po kraju, warto jednak mieć na uwadze napięte stosunki kraju z jego sąsiadami, czyli Turcją i Azerbejdżanem.

Atrakcje armeńskiej stolicy

W stolicy Armenii znaleźć można wiele atrakcji. Są to głównie muzea, ale także zabytki architektury. Znajdziesz tam też miejsca, gdzie możesz zrobić zakupy u lokalnych sprzedawców. Do większości miejsc bez problemu można dostać się pieszo, jeśli natomiast wolisz poruszać się komunikacją miejską, to w Erywaniu możesz skorzystać z metra czy trolejbusów.

Erywań zwiedzanie

Kaskady w Erywaniu

Kaskady są miejscem, a dokładniej muzeum sztuki wbudowanym we wzgórze, które w Erywaniu koniecznie trzeba zobaczyć. Składają się one z kilkuset schodów, które prowadzą na pięć kondygnacji, a także do tarasu widokowego na samej górze. Pod nim znajduje się niedokończona część, która miała być szklanym muzeum. W środku Kaskad znajdują się także schody ruchome, a także winda dla osób z niepełnosprawnością.

Na każdej z kondygnacji znajdują się unikatowe wystawy z dziełami sztuki. Warto przejść się po każdej z nich, gdyż są one dosyć różnorodne. Można tam znaleźć zarówno rzeźby, jak i grafiki czy obrazy. Wrażenie robi też park z rzeźbami, który znajduje się przed Kaskadami.

Plac Republiki w Erywaniu

Jest to główny plac w Erywaniu. Odbywają się na nim wszelkie uroczystości państwowe, a wokół niego znajdują się budynki rządowe czy galerie sztuki. Plac został zaprojektowany w 1924, a w 1926 rozpoczęto jego trzyletnią budowę. W czasach radzieckich był on nazywany Placem Lenina, gdyż mieścił się tam jego pomnik.

Plac Republiki w Erywaniu

Narodowa Galeria Sztuki

Jednym z budynków znajdujących się przy Placu Republiki jest Narodowa Galeria Sztuki. Znajdują się tam dzieła głównie artystów pochodzących z Rosji, Armenii czy krajów zachodniej Europy. Są one różnorodne i znaleźć można tam obrazy takie jak pejzaże czy portrety, a także rzeźby i grafiki.

Fontanna

Duże wrażenie, szczególnie nocą, robi fontanna, znajdująca się przed budynkiem muzeum. Za dnia jest to zwykła fontanna, w nocy natomiast odbywają się pokazy przy użyciu świateł i różnych gatunków muzyki, takich jak jazz czy pop. Jest to darmowa atrakcja, którą w Erywaniu zdecydowanie warto zobaczyć.

Pomnik ludobójstwa Ormian

Zbudowany na wzgórzu Cicernakaberd pomnik ludobójstwa Ormian, został wybudowany, aby upamiętnić ofiary terroru z 1915 roku. Został wybudowany po protestach ludności w 1965, a jego budowa trwała dwa lata. Cały pomnik składa się z 44-metrowej iglicy, dwunastu bloków otaczających wieczny ogień, a także ściany z wypisanymi miejscowościami, w których mieszkały ofiary ludobójstwa.

W 1995 otwarto obok pomnika muzeum poświęcone wydarzeniom z 1915 roku, ale nie tylko. Znajdują się tam także wystawy dotyczące życia Ormian.

Święta Góra Ararat – doskonały punkt widokowy

Jest to góra widoczna z Erywania, chociaż znajduje się we wschodniej Turcji, jednak bardzo blisko granicy z Armenią. Ma ona wysokość 5137 m n.p.m., a na wierzchołku Araratu można dostrzec fragmenty lodowców.

Oprócz tego jednak Ararat odgrywa dużą rolę w kulturze Ormian. Znajduje się on między innymi w godle Armenii, a także jest motywem często używanym w ormiańskiej sztuce. Dlaczego jednak Ararat jest świętą górą? Według Biblii to tam zatrzymała się Arka Noego.

Wejście na tę górę jest jednak trudne i nie chodzi tutaj tylko o stopień wyzwania szlaku, czy odpowiedni sprzęt. Wszystko przez to, że jest ona w strefie zmilitaryzowanej. Z tego powodu potrzebne jest specjalne zezwolenie, a także konieczność udania się na szczyt w grupie zorganizowanej. Konieczne jest też wejście od strony tureckiej.

Święta Góra Ararat, Erywań

Fabryka koniaku

Kolejnym miejscem wartym uwagi w Erywaniu jest fabryka koniaku Ararat. Obok niej znajduje się muzeum. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który dokładnie zapoznaje każdego z procesem tworzenia trunku, a także z jego historią. Znajduje się tam też ściana z beczkami koniaku, gdzie swoje beczki ma trzech polskich prezydentów, a są to Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Na koniec zwiedzania możliwa jest degustacja koniaku.

Bilety do muzeum w fabryce koniaku zaczynają się od 4,500 dram, czyli około 40 złotych. Najdroższy bilet natomiast kosztuje 10,000 dram, czyli około 85 złotych, pozwala on jednak na spróbowanie najdroższych rodzajów koniaku.

Bazary w Erywaniu

Chcąc zrobić zakupy w Erywaniu, warto przejść się tam na bazary. Jest ich kilka, a jednym z popularniejszych jest Wernisaż, który odbywa się w niedziele. Jest to ogromny pchli targ, na którym można znaleźć tak naprawdę wszystko. Łatwo tam o różne starocie, począwszy od dywanów, przez ubrania, aż po zabawki. Znajdziesz tam też ręcznie wykonywane pamiątki. Jest to też ciekawe miejsce, gdzie można zobaczyć, jak wygląda życie rodowitych Ormian. Trzeba jednak przy zakupach uważać i zawsze upewniać się, czy cena podana jest w walucie ormiańskiej, czy też w rosyjskiej.

Jeśli chcesz kupić produkty spożywcze, warto odwiedzić bazar Gum. Można tam znaleźć wszelkie potrawy kuchni ormiańskiej, a także składniki potrzebne do jej przygotowania. Jest tam też często możliwość spróbowania lokalnych specjałów, takich jak chleb lawasz.

Błękitny meczet

Dlaczego warto zobaczyć meczet w stolicy Armenii? Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyny meczet w Erywaniu. Służy on obecnie głównie Irańczykom. Wybudowany został w 1795 roku w stylu perskim. W czasach ZSRR meczet pełnił funkcję miejskiego muzeum, jednak gdy Ormianie odzyskali niepodległość, meczet ponownie zaczął pełnić funkcję religijną.

Zarówno kopuła, jak i portal ozdobione są niebieską mozaiką. W środku jednak jest on wykończony dosyć minimalistycznie. Zwiedzanie meczetu jest możliwe od godziny 10 do 13 oraz od 15 do 18.

Erywań błękitny meczet

Kawałek od Erywaniu – ciekawe miejsca

Będąc w Erywaniu, warto udać się na zachód, a także na północ od stolicy Armenii. Znajduje się tam bowiem kilka wartych zobaczenia miejsc. Najłatwiej dostać się do nich samochodem bądź skorzystać z popularnych w Armenii marszrutek.

Zwartnoc – ruiny katedry

Jednym z miejsc, do których warto zwiedzić, będąc w Erywaniu, jest oddalony od niego o około 15 kilometrów Zwartnoc. Jest to miejscowość, w której większość turystów zaczyna swoją podróż ze względu na znajdujące się tam lotnisko, ale oprócz niego znajdują się tam również ruiny katedry.

Pozostałości po znajdującej się w Zwartnoc katedrze, zostały w 2000 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie została ona wybudowana w VII wieku przez katolikosa Nersesa III Budowniczego i miała ona trzy kondygnacje, które zakończone były kopułą. W roku 930 katedra zawaliła się w wyniku trzęsienia ziemi i nigdy nie próbowano jej odbudować.

Wagharszapat

Jest to miasto, które położone jest zaraz obok Zwartnoc. Zwane jest też historycznie Eczmiadzynem. Znajduje się tam wybudowana na początku IV wieku najstarsza świątynia w Armenii. Świątynia stała się najważniejszym punktem religijnym. Według ormiańskich legend miejsce budowy zostało wskazane przez samego Jezusa.

Obecny kształt świątyni jest skutkiem rekonstrukcji, która miała miejsce pod koniec V wieku. W późniejszych latach została tam również zbudowana dzwonnica o trzech kondygnacjach.

Świątynie w Eczmiadzynie warto zobaczyć nie tylko ze względu na jej budowę, ale także na znajdujące się w niej m.in. krucyfiksy czy relikwie, z których najważniejszą jest grot Włóczni Przeznaczenia. Podobnie jak ruiny katedry w Zwartnoc, świątynia została w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wagharszapat erywan

Jezioro Sewan

Największe jezioro w Armenii, zajmujące dużą część powierzchni kraju znajduje się około godziny drogi od Erywania. Jeśli podróżujesz w okresie letnim, to warto wybrać się tam, chociażby na jeden dzień po to, aby zrelaksować się nad wodą. Można też skorzystać z rozbudowanej infrastruktury turystycznej.

Będąc nad Jeziorem Sewan warto też udać się do klasztoru Sewanawank. Kiedyś znajdował się on na wyspie, jednak po obniżeniu poziomu wody w jeziorze została ona połączona z resztą lądu.

Erywań dopiero od kilku stał się uznanym celem podróży, przez co nie jest to miasto oblegane przez turystów zagranicznych. Dzięki temu będziesz z pewnością mógł poczuć prawdziwy klimat państwa Ormian.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.