Search The Query
Search

Szanghaj – najludniejsze miasto w Chinach

szanghaj atrakcje

Planując wyjazd do Chin należy się skrupulatnie przygotować, choć tak naprawdę nie można przygotować się w pełni. To kraj, który nieustannie zaskakuje, a jego oblicze poznamy, dopiero gdy spędzimy tam co najmniej kilka dni… ba! tygodni! Choć Szanghaj nie jest ustawową stolicą kraju, często jest za nią uważany… dlaczego? To miasto uwielbiane przez obcokrajowców, którzy postanowili je wybrać na swój dom. To przede wszystkim miejsce, w które łączy w sobie kulturę wschodnią z zachodnią, a to niebanalne połączenie jest gwarancją niezapomnianych wspomnień.

Co warto wiedzieć o Szanghaju?

Nazwa miasta pochodzi od chińskich znaków „na” oraz „morze”, często interpretując ją jako „najdalszy zasięg morza”. Miasto ma ponad 1000-letnią historię, które początkowo widniało na mapach jako mała, rybacka wioska, która z czasem (i za sprawą wpływów zachodu) nabrała dużego znaczenia. Szanghaj, zwany również Królową Orientu był pierwszym portem, który został otwarty na zagraniczny handel. W tym momencie zaczęły być widoczne znaczne wpływy zachodu, dzięki którym miasto rozwijało się dynamicznie przez wgląd na handel jedwabiem, herbatą i opium.

Wraz ze szybkim rozwojem gospodarczym, równolegle rozwijała się ciemna strona miasta – niezliczone miejsca do palenia opium, kasyna i domy publiczne były codziennością, a przybywający obcokrajowcy zatrzymywali się w Mieście Grzechu na o wiele dłużej niż czas rozładunku statku.

Szanghaj ma bogatą historię przeplataną wojnami i wiele zachodnich akcentów. Znajdziecie tu wiele kontrastów i z pewnością zostaniecie nieraz zaskoczeni… Więc jaki jest Szanghaj?

Szanghaj – atrakcje

Śmiało można nazwać to miasto wizytówką Chin, a zachodnie wpływy są tu niemal wyczuwalne po wyjściu z pokładu samolotu. Znajdziecie tu tradycyjne, chińskie korzenie, mocno przeplatane z brytyjską i francuską kulturą i architekturą. To jedno z tych miast, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pokusimy się stwierdzeniem, że to miasto nie rozczarowuje… Szanghaj – co warto zobaczyć?

Shanghai miasto

Bund

To zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne miejsce w całym Szanghaju i duma miasta. Bund łączy w sobie kolonialne, przepiękne pod względem architektury budynki i nowoczesne drapacze chmur położone po drugiej stronie rzeki w dzielnicy Pudong.

Promenada ciągnąca się na kilometr długości, to doskonałe miejsce na spacer, dzięki któremu będzie mogli przyjrzeć się bliżej wiekowym budowlom. Są one pozostałością po czasach kolonialnych, a obecnie dachy niektórych z nich są przekształcone na bary. Klimatyczne, otwarte tarasy są skierowane ku rzece Huangpu, więc to doskonałe miejsce, by podziwiać nocą zapierającą dech w piersiach panoramę na Bund.

Jeśli wolicie inną formę zwiedzania, proponujemy Was alternatywę – rejs statkiem po rozległej rzece. Najlepszą porą jest oczywiście wieczór, gdy zachodzące słońce okrywa światłem budynki i powoli zachodzi, a jego miejsce zastępują olśniewające światła, które ukazują znakomitość wszystkich budynków. Kolorowe światła tańczące wraz z cieniami na rzece są gwarancją niezapomnianych wspomnień i urzekających zdjęć.

Promenadę Bund warto jest zwiedzić o każdej porze dnia, ale jeśli jesteście rannymi ptaszkami i chcecie bliżej poznać mieszkańców Królowej Orientu, zachęcamy Was do odwiedzenia tego miejsca wczesnym porankiem. Chińczycy zwracają szczególną uwagę na swoje zdrowie i regularnie uprawiają ćwiczenia, a Bund to doskonała okolica na obserwację. Miejscowi ćwiczą tu tai chi – interpretację sztuk walki jako gimnastykę połączoną z medytacją, czy uprawiają jogging.

Ogród Yuyuan

Ogród Spokoju i Pocieszenia, to niesamowity chiński ogród zlokalizowany w północno-wschodniej części Starego Miasta. Znajdziecie tu wiekową, charakterystyczną dla Chin architekturę, ze zdobionymi małymi rzeźbami dachami. Niskie budynki położone nad wodą, połączone są uroczymi mostkami, po których spacer (mimo tłumów) to czysta przyjemność.

Można pokusić się o stwierdzenie, że cały kompleks budynków tworzy małe, wodne miasteczko. Jedną z atrakcji turystycznych w samym Yuyuan jest dokarmianie ryb koi, które gromadnie pływają między przepięknymi liliami wodnymi. To idealne miejsce na oderwanie się od zgiełku miasta i zatopienie się w starodawnych Chinach.

Zobacz także: Ogród Yuyuan – oaza w centrum Szanghaju

To również dobre miejsce na kupno pamiątek – znajdziecie tu liczne sklepiki, w których znajdziecie machające łapkami złote koty, bogato zdobione pałeczki i wszelkiego rodzaju herbaty.

Znajdujący się obok centrum handlowe Yuyuan Turist Mark i przylegająca do parku taoistyczna Świątynia Boga Miasta to popularne atrakcje, które można odwiedzić tego samego dnia zwiedzania, bez dłuższego przemieszczania się metrem lub taksówkami. Co w Szanghaju jest dość niespotykane – odległości są tu naprawdę spore!

Ogród Yuyuan

Szanghaj – stare miasto

Nanshi jest sercem miasta, którego historia sięga ponad 2000 lat! To właśnie wokół tego obszaru powstał Szanghaj. Rozciąga się od południowej części promenady Bund do południowo-zachodniej części rzeki Huangpu. Ówcześnie jego granice wyznaczały wysokie mury obronne, po których dziś został niewielki odcinek.

Wiele ze starych budynków zostało zastąpionych tymi nowoczesnymi, ale wciąż można tu zobaczyć niską, charakterystyczną dla starożytnych Chin architekturę. Kompleks Yuyuan i Świątynia Boga miasta wchodzą w skład Starego Miasta i są jednymi z najpopularniejszych atrakcji w całym mieście.

W tym miejscu musimy wspomnieć o przepięknej Herbaciarni, które także jest wizytówką Starego Miasta. Odwiedzając to miejsce należy jednak mieć na uwadze wysokie ceny, a w szczególności, jeśli planujecie tam odpoczynek. Ceny za kubeczek herbaty mogą zdecydowanie zaskoczyć, gdyż wahają się od ponad 100 RMB (ok. 57 zł) za klasyczną herbatę i mogą sięgać nawet 330 RMB (ok. 190 zł) za dwa kubki małej herbaty! Miejsce kusi są historią i pięknym otoczeniem, natomiast jeśli nie chcecie przepłacać, zdecydowanie polecamy Wam mniejsze herbaciarnie, ukryte w krętych uliczkach Szanghaju.

Od 2006 roku cały obszar Starego Miasta jest objęty ochroną i uznany za Obszar Krajobrazu Historyczno-Kulturowego.

Zobacz także: Pekin (Beijing) – przewodnik po stolicy Państwa środka

Port w Szanghaju

To największy port handlowy na świecie, w skład którego wchodzi kilka mniejszych. Znajduje się w pobliżu miasta Szanghaj i łączy w sobie port głębinowy i port rzeczny. Zlokalizowany przy wodach najdłuższej rzeki w Azji – Jangcy, dzięki swemu położeniu stał się bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym i strategicznym. Port Szanghaj został oddany do użytku w 1842 roku, a jego pozycja w rankingu transportu morskiego wyraźnie wzrastała z roku na rok.

W roku 2010 został okrzyknięty największym portem morskim świata, zostawiając daleko w tyle Port Singapur. Wtedy to chiński port obsłużył 29,05 miliona TEU (równowartość objętości kontenera o długości 20 stóp), prawie o pół miliona ładunków więcej niż Singapur. W roku 2019 liczba przeładowanych TEU wyniosła nieco ponad 43 miliony. Szacuje się, że miesięcznie port w Szanghaju opuszcza 2000 kontenerowców płynących we wszystkich kierunkach świata. Istnieje również bezpośrednie połączenie Szanghaj-Gdynia, a czas trwania transportu wynosi nieco ponad miesiąc.

Port Szanghaj

Świątynia Nefrytowego Buddy

Została wzniesiona w 1882 roku, by służyć jako miejsce przechowywania dwóch pomników Buddy, przywiezionych z Birmy. Nazwa miejsca pochodzi od surowca, z jakiego pomniki są wykonane. Nefryt to skała o charakterystycznej biało-zielonej palecie barw. Świątynię wybudowano w stylu nawiązującym do architektury z okresu Sang. W skład kompleksu wchodzą trzy pawilony o żółtych ścianach wewnętrznych i są połączone dziedzińcami, na który wierni palą aromatyczne kadzidła i składają dary. Świątynia jest zamieszkiwana przez około 70 mnichów.

Pierwszym z pawilonów jest Pawilon Niebieskich Królów, w którym, jak nazwa wskazuje, znajdują się cztery posągi Królów. Drugi – Wielki Pawilon Majestatu – prezentuje trzy podobizny, trzech wcieleń Buddy. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Pawilon Leżącego Buddy, w którym znajduje się mniejszy, leżący na łożu z sekwoi Budda.

Największym zainteresowaniem wśród wierzących i zwiedzających cieszy się wysoki na 1,9 metra Biały Budda, ukazany w pozycji siedzącej i bogato zdobiony kamieniami. Jego wagę szacuje się na tysiąc kilogramów!

Świątynia nie jest duża, ale uważana jest za oazę spokoju, w której można oddać się medytacji. Czas zwiedzania szacuje się na około 30 minut, w zależności od ilości turystów. Wejście kosztuje 20 RMB, czyli ok. 11 zł. Dostaniecie się tam metrem linii 13, wysiadając na stacji Jiangning Road.

Zobacz także: Makau (Chiny) – miasto będące światową stolicą hazardu

Szanghaj – Pudong

To nowoczesna dzielnica miasta (licząca niecałe 30 lat!), której panoramę możecie podziwiać przede wszystkim z Bundu. Znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Huangpu i ma status specjalnej strefy ekonomicznej, która ma na celu ściągnięcie kapitału zagranicznego. W dzielnicy finansowej znajdują się szczególne dla tej części miasta budynki, m.in. Wieża Telewizyjna z bordową kopułą – Oriental Pearl Tower, drapacz chmur Jin Mao Tower, który w swych 88. kondygnacjach mieści hotel Grand Hyatt i biura oraz Shanghai World Financial Center – charakterystyczny budynek przekraczający 100 pięter z luką w kształcie trapezu na samym szczycie.

Pudong Szanghaj

Wycieczka do Szanghaju – praktyczne informacje

Mogłoby się wydawać, że poruszanie się po takim ogromnym mieście jak Szanghaj może być kłopotliwe i powszechnie panuje takie przekonanie. Przybywamy do Was z wyjaśnieniem… poruszanie się po Szanghaju jest niesamowicie proste! Owszem, odległości czasem mogą być przytłaczające, jednak system transportowy jest tak sprawny, że dostanie się z jednego końca miasta na drugi nie będzie problemem.

Szanghaj jest zdecydowanie lepiej zorganizowany pod względem transportu od stolicy kraju, Pekinu. Wynika to z mniejszej ilości samochodów na ulicach – ich liczba jest ograniczona, a tablice rejestracyjne sprzedawane są za pomogą systemu aukcyjnego.

Jak poruszać się po mieście?

Jedną z najwygodniejszych opcji, jest poruszanie się taksówką. Taksometry nie się drogie, a cena za przejechany kilometr. Początkowa cena to 12 RMB, około 7 zł i będzie się zwiększała wraz z przejechanymi kilometrami. Jak najlepiej złapać taksówkę? Tak, jak w większości dużych miast na świecie. Musicie stanąć bezpośrednio przy ulicy (oczywiście z zachowaniem bezpieczniej odległości) i machnąć ręką w kierunki zbliżającego się pojazdu.

Szacuje się, że w Szanghaju jest 50 tysięcy taksówek! Ich kolor przynależy do konkretnej firmy przewoźnej, jeśli chcecie uniknąć przepłacenia za kurs zdecydowanie odradzamy te bordowe i ciemno-czerwone. Wybierając taksówkę jako transportu musicie się liczyć z korkami, natomiast wielu z kierowców zna poboczne drogi, którymi się sprawnie poruszają, omijając zatłoczone drogi.

Szanghaj taxi

Wskazówka: kierowcy nie mówią po angielsku, adres, pod który chcesz pojechać najlepiej jest mieć wydrukowany w języku mandaryńskim. Dodatkowo warto zawsze mieć przy sobie niższe banknoty – kierowcy często mają problem z wydawaniem większych kwot.

Jeśli chcecie wybrać jeszcze tańszy środek transportu, to możemy polecić Wam transport autobusami. Szanghaj ma ponad 1000 linii autobusowych, w których skład wchodzą te w centrum miasta, na obrzeżach, jak i trolejbusy. Autobusy kursują w małych odstępach czasu, a cały rozkład jest czytelny. Dużym minusem są tłumy korzystające z tego środka transportu i korki.

Metro w Szanghaju

To zdecydowanie środek transportowy, na który zawsze możecie liczyć. Ogromny system kolei podziemnej i nadziemnej liczy 413 stacji i aż 16 linii metra. Jest drugim, zaraz po Pekinie, systemem metra co do wielkości na całym świecie. Każda z linii ma swój kolor, dzięki czemu podróżującym jest łatwo się odnaleźć. Pociągi kursują co kilka minut, dzięki czemu nawet w godzinach szczytu ruch jest szybko rozładowany.

W typowy dzień pracujący z systemu korzysta ponad 10 milionów użytkowników! Na stacjach obowiązuje zasada ustawiania się w kolejki, tak by uniknąć rozpychania się i tłumów. W godzinach szczytu pracownicy stacji pomagają w organizacji i zatrzymują kolejkę w odpowiednim momencie, gdy do pociągu nie zdoła wejść więcej osób.

Zobacz także: Wyspa Hokkaido – Sapporo oraz inne atrakcje

Bilety na metro można kupić na każdej stacji, w specjalnych automatach, obsługujących także w języku angielskim. Cena biletu jest niska, zazwyczaj w okolicach 4 RMB, oczywiście im dłuższa jest nasza podróż, tym koszt podróży wzrasta. Jeśli planujecie poruszać się metrem częściej niż dwa razy dziennie, to zdecydowanie polecamy kupić bilet dzienny, za 18 RMB.

Ciekawostka – na każdej ze stacji są tzw. bramki bezpieczeństwa, przez które trzeba przejść i zeskanować swój bagaż. Dopiero po wykonaniu tej czynności możecie kierować się w stronę peronu.

Szanghaj – ceny

Choć Chiny z reguły są kojarzone z niskimi cenami, przypadku Szanghaju jest nieco inaczej. Samo przemieszczanie się po mieście (w porównaniu do Polski) nie jest drogie, natomiast różnice zaczynają się w kosztach „życia codziennego”.

Szanghaj market

Często ceny produktów w supermarketach są wysokie, dlaczego bardziej opłaca się jeść w lokalnych knajpkach niż samemu gotować. W tym miejscu zdecydowanie polecamy wybranie się na wieczorny spacer, to właśnie wtedy lokalny streetfood ożywa i całe ulice zmieniają się w uliczne restauracje! Znajdziecie tu wszystko – od grillowanych warzyw i owoców morze, po smażony ryż z warzywami.

Ceny streetfoodu są niskie, za całą ucztę zapłacicie około 40 RMB. Oczywiście koszta jedzenia są uwarunkowane miejscem, do którego się wybierzecie. Jeśli wolicie restauracje o wysokim standardzie musicie liczyć się z rachunkiem wynoszącym kilkaset RMB!

Baza noclegowa w mieście jest niesamowicie rozbudowana. Cena oczywiście jest uwarunkowana Waszymi preferencjami. Jeśli marzycie o pokoju z widokiem na całą panoramę miasta w takim hotelu jak Mariott czy Raddison cena za noc wynosi około 800 zł. Natomiast jeśli stawiacie na standardowe, przeciętne warunki to najlepiej jest wynająć apartament, za który zapłacicie między 100 a 250 złotych za noc.

Szanghaj i okolice

Planując pobyt w Szanghaju warto także pomyśleć o zwiedzeniu okolicznych miast. My zdecydowanie polecamy wycieczkę do Suzhou. Znajdziecie tam przepiękne chińskie ogrody, w który czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Do miasta dostaniecie się szybką koleją, której infrastruktura jest niesamowicie rozbudowana i pokonanie 90 km nie zajmie dłużej niż kilkanaście minut.

Kolejnym miastem wartym polecenia jest Hangzhou. Znajdziecie tu przede wszystkim West Lake, który jest wizytówką miasta. To ogromne jezioro w samym centrum, które z jednej strony przedstawia nam krajobraz górski z buddyjskimi pagodami, a z drugiej nowoczesną metropolię. To doskonałe miejsce na spacer, a baza gastronomiczna jest tu szeroka, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli chcecie zwiedzić West Lake i mieć inne spojrzenie na brzeg zdecydowanie polecamy Wam wyprawę łodzią.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds