Search The Query
Search

Ciekawa historia pałacu letniego w Pekinie

pałac letni w pekinie

Pałac Letni to jedna z głównych atrakcji, z których słynie stolica Chin. Doceniony przez UNESCO, ciągle mierzy się z tłumami turystów, którzy zachwycają się okolicznym jeziorem Kunming czy Wzgórzem Długowieczności, które stanowi najważniejszy punkt całego kompleksu. Choć powierzchnia zajmuje ponad 7 ha, warto poświęcić dzień na zwiedzanie tego urokliwego miejsca. Zastanawiasz się, kto był przetrzymywany w Pałacu Nefrytowych Fal? A może chcesz dowiedzieć się, jak powstała letnia rezydencja dynastii Qing?

Historia Pałacu Letniego w Pekinie

Pałac Letni w Pekinie nazywany jest Yiheyuan – jego historia sięga 1750 r., kiedy cesarz Qianlong rozkazał wybudować rezydencję, którą nazwał Ogrodem Czystych Fal (Qingyiyuan). Zrobił to dla uczczenia 70. rocznicy urodzin swojej matki. Powiększono wtedy, istniejące już wcześniej, jezioro, któremu nadano nazwę Kunming. Ziemia, którą zebrano, żeby jezioro było większe, zostało użyte do budowy najbardziej znanego miejsca na terenie Pałacu – Wzgórza Długowieczności. W kolejnych latach rozbudowywano park i mniejsze budowle, jednak nie stało się ono ulubionym miejscem letniego odpoczynku cesarza, który wciąż preferował Yuanmingyuan. II wojna opiumowa, która wydarzyła się w 1860 r., spowodowała ogromne zniszczenia w Ogrodzie Czystych Fal. Wojska francusko-angielskie prowadziły w okolicy różne działania, które spowodowały prawie całkowite zniszczenie budowli. Na jej miejscu pozostał jedynie gruz.

Więcej o Pekinie przeczytasz w naszym artykule: Pekin (Beijing) – przewodnik po stolicy Państwa środka

Cesarzowa Cixi, nazywana też Wdową lub Orchideą, kazała wybudować nową rezydencję letnią na terenie doszczętnie zniszczonego Qingyiyuan. Brakowało jej środków na odgruzowanie ruin poprzedniej budowli. 4 lata później budowa się zakończyła. Cesarzowa sfinansowała ją ze środków przeznaczonych na budowę floty i handel z urzędami. Na inwestycję przeznaczono 100 milionów taeli, a jeden tael odpowiadał wtedy 37,3 g czystego srebra. Chiński skarb państwa mocno ucierpiał przez nierozważne gospodarowanie pieniędzmi przez cesarzową.

W 1900 r. pałac został zniszczony. Podczas zbrojnego wystąpienia przeciwko cudzoziemcom i panującej dynastii Qing, zdemolowano pomieszczenia rezydencji, zniszczono dekoracje i niemal całe wyposażenie, a na ścianach napisano wulgarne napisy. 8 lat później cesarzowa Cixi zmarła, a z pałacu nie korzystał nikt. Regularnie go okradano i jeszcze bardziej niszczono. Dopiero w latach 50. XX w. budynek odrestaurowano, a następnie przygotowano na wizyty zwiedzających. W 1998 r. UNESCO wpisało go również na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Pałac Letni w Pekinie – zwiedzanie

Pałac Letni nie ma wyznaczonej trasy zwiedzania, można rozpocząć je od dowolnej strony lub po prostu podążać za tłumem, który zawsze pojawia się w pałacu. Zwiedzanie warto rozpocząć od Wschodniej Bramy Pałacowej. Po drodze można wejść do rezydencji cesarzowej, czyli Pałacu Dobroczynności i Długowieczności (Renshoudian), gdzie była również sala audiencyjna. Potem przechodzi się do Pałacu Nefrytowych Fal (Yulantang), gdzie zsyłano i więziono skazańców, więziony był tam też cesarz Guangxu – siostrzeniec cesarzowej Cixi. Następnie poprzez przejście prawie kilometrowym Długim Korytarzem, można dotrzeć do Gór Długowieczności, których historia sięga XII w., czyli niemal samych początków istnienia Parku Yiheyuan. Znajdują się tam najstarsze budowle, a sam korytarz ozdobiony jest kilkunastoma tysiącami obrazów.

Potem wspinając się po schodach, można podziwiać piękną panoramę całego Pałacu Letniego. U dołu wzgórza warto się przyjrzeć zachwycającym pawilonom, których nie tylko nazwa jest piękna. Pawilony wchodzą w skład Pałacu Rozwianych Obłoków. Obok nich stoi również Pagoda Kadzidła Buddy czyli wielopiętrowa wieża, w której trzymane są relikwie. Po północnej stronie Gór jest kompleks jezior, który przypomina ten z Suzhou. Obowiązkowym punktem w Letnim Pałacu jest też jezioro Kunming, którego powierzchnia stanowi prawie ¾ całej powierzchni pałacu. Jest to sztuczne jezioro, a z ziemi, którą wykopano, żeby je stworzyć, zbudowano Wzgórze Długowieczności. Na brzegu jeziora jest restauracja, w której warto, szczególnie o zachodzie słońca, spróbować lokalnych potraw. Siedząc przy stoliku, można podziwiać widok na cały kompleks.

pałac letni pekin
Pałac Letni to jedno z nielicznych miejsc w stolicy gdzie zachował się duch dawnych Chin

W okolicy znajduje się też Marmurowa Łódź, w którą cesarzowa zainwestowała środki przeznaczone na modernizację chińskiej floty. Łódź nigdy nie wypłynęła, nieustannie stoi nad brzegiem jeziora. Obok niej znajduje się Pawilon Oczyszczenia Serca i Wieża Powitania Wschodzącego Słońca.

Warto skorzystać także z atrakcji, jaką jest przepłynięcie promem na drugą stronę jeziora. Po drodze można zobaczyć Most Siedemnastu Łuków, który prowadzi do wysepki, na której postawiono Świątynię Króla Smoka. Zamiast promu można wypożyczyć rowerki wodne i samodzielnie przepłynąć jezioro.

Pałac Letni – praktyczne informacje

Stolica Chin, skutecznie promuje Letni Pałac – co roku odwiedza go mnóstwo turystów, ale też lokalnych mieszkańców. Pałac znajduje się w odległości ok. 20 km od centrum Pekinu. Na miejsce dojeżdża metro – linia nr 4 lub 10. Przystanek, na którym należy wysiąść to Beigongmen. Można też wysiąść na stacji Xiyuan, która jest trochę bliżej i prowadzi alejką bezpośrednio do wejścia. Wstęp nie jest drogi, a w ofercie są aż trzy rodzaje biletów. Można wykupić zwiedzanie pałacu za 30 CNY w miesiącach kwiecień-październik lub 20 CNY od listopada do marca; bilety kompleksowe, które obejmują zwiedzanie pałacu, ale też wszystkich atrakcji dodatkowych, które znajdują się na terenie kompleksu (60 CNY w sezonie i 50 CNY w pozostałe miesiące) lub odebrać darmowe bilety dla dzieci do 6 roku życia i seniorów.

Zakup dostępny jest na miejscu lub przez stronę internetową. Kupując bilety na miejscu, trzeba przygotować się na oczekiwanie w kolejce do kasy. Przez Internet możliwe jest też wykupienie wycieczki z przewodnikiem anglojęzycznym. Bilety na poszczególne dodatkowe atrakcje można kupić też po wejściu na teren kompleksu. Trzeba wtedy kupić podstawowy bilet, który okazuje się przy wejściu, a podczas zwiedzania zdecydować, które ponadprogramowe atrakcje będzie się chciało zwiedzić. Kasa znajduje się obok wejścia na teren poszczególnych budynków. Nie trzeba więc od razu płacić pełnej kwoty.

pałac letni
Pałac Letni w Pekinie

Na zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień lub większą jego część. Oficjalne strony podają, że wystarczą 2 godziny, jednak żeby zwiedzić cały kompleks będzie to niewystarczający czas – jego powierzchnia to 70 000 m2. Warto wybrać się do Summer Palace, gdy jest ładna pogodna. Deszcz na pewno zniechęci do odwiedzenia miejsc, które nie mają zadaszenia, a te robią ogromne wrażenie. Trasa zwiedzania będzie prosta również dla dzieci. Nie ma stromych i niebezpiecznych przejść, więc nawet dziecięcy wózek nie będzie przeszkodą podczas zwiedzania.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds