Search The Query
Search

Wielki Mur Chiński – symbol Chin a przy tym największy cmentarz na świecie

mur chiński

Wielki Mur Chiński to zabytek, o którym słyszał chyba każdy. Ogromne fortyfikacje graniczne mające setki lat, rozciągają się na tysiące kilometrów w północnych Chinach. Wielki Mur, zbudowany, aby powstrzymać najeźdźców jest niesamowitym przykładem architektury wojskowej. Dziś to unikalne miejsce światowego dziedzictwa i symbol Chin. Jaka jest długość Chińskiego Muru? Poznaj ciekawostki i historię najdłuższej konstrukcji wykonanej przez człowieka!

Mur 10 Tysięcy Li

Wielki Mur Chiński zwany również Murem 10 Tysięcy Li (Li – jest chińską jednostką odległości i odpowiada 500 metrom) to rozległy bastion wzniesiony w starożytnych Chinach. Wysokość Muru Chińskiego wynosi ok. 9 m, zaś szerokość u podstaw ok. 6,5 m. Jest jednym z największych budynków (projektów budowlanych) jakie kiedykolwiek podjęto. W rzeczywistości Wielki Mur składa się z wielu ścian – wiele z nich równoległych do siebie – budowanych przez około dwa tysiące lat w północnych Chinach i południowej Mongolii.

Najbardziej rozległa i najlepiej zachowana wersja muru pochodzi z dynastii Ming (1368-1644) i biegnie przez około 8850 km ze wschodu na zachód od góry Hu w pobliżu Dandong, południowo-wschodniej prowincji Liaoning, do przełęczy Jiayu na zachód od Jiuquan i północno-zachodniej prowincji Gansu. Ściana ta często wyznacza grzbiety wzgórz i gór, wijąc się po chińskich wsiach, a około jednej czwartej jej długości stanowią wyłącznie naturalne bariery, takie jak rzeki i grzbiety górskie. Prawie cała reszta (około 70 procent całkowitej długości) to faktycznie zbudowana ściana, a pozostałe niewielkie fragmenty to rowy lub fosy. Chociaż długie odcinki muru są teraz w ruinie lub całkowicie zniknęły, nadal jest to jedna z bardziej niezwykłych konstrukcji na Ziemi. Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

mur chiński długość

Mur Chiński – kiedy powstał i ile lat go budowano?

Uważa się, że najwcześniejszy mur został zbudowany pod rządami cesarza Qin, który z powodzeniem zjednoczył części Chin około 221 p.n.e. Wcześniej poszczególne stany budowały własną obronę murów, ale cesarz Qin próbował połączyć ściany, aby zapewnić obronę przed najeźdźcami z północy. Rozkazał zbudować „Wan Li Chang Cheng”, jak nazywano go w Chinach. Większość oryginalnej ściany już nie istnieje. W ciągu następnych stuleci każda dynastia wykonywała więcej pracy, aby utrzymać i rozwijać Chiński Mur. Dynastia Ming przeprowadziła poważny projekt przebudowy przedłużenia Wielkiego Muru, w wyniku którego powstał ściana o długości 6000 kilometrów. Chiński Mur budowano łącznie ponad 2 tysiące lat.

W jakim celu zbudowano Wielki Mur Chiński?

Początkowo Wielki Mur Chiński pełnił funkcje obronne i utrzymywał niechcianych gości z dala, jak na ironię dziś jest odbudowywany, aby przyciągać turystów. Na przestrzeni wieków Wielki Mur był budowany i przebudowywany w trzech głównych celach: jako obrona granic królestwa, w celu obrony północnej granicy Chin oraz w celach turystycznych.

Jaką długość ma Wielki Mur Chiński?

Wiele osób zastanawia się ile km ma Mur Chiński? Oficjalna długość Muru Chińskiego (wszystkich jego odcinków) wynosi 21 196 km. Jest to myląca liczba, ponieważ niektóre sekcje z różnych epok zostały zbudowane jeden na drugim lub tuż obok siebie. Uwzględniono również izolowane odcinki murów obronnych broniące granic państwowych, a nie tylko północne mury graniczne Chin, za które ludzie na ogół uważają Wielki Mur. Dziś do zobaczenia zostało tylko kilkaset kilometrów oryginalnej ściany.

Największy cmentarz świata? Krwawa historia Chińskiego Muru

Wielki Mur był częścią chińskiej strategii zapobiegania masowej inwazji. We wczesnych latach ściany były wykonane z ubitej ziemi, ale setki lat temu opracowano bardziej wyrafinowane metody budowania – przy użyciu kamieni, cegieł i zaprawy murarskiej. Szacuje się, że w budowie Wielkiego Muru pracowało ponad milion osób. Podczas budowy Chiński Mur nazywany był „najdłuższym cmentarzem na ziemi”, ponieważ jego budowa kosztowała życie ponad milion osób, które prawdopodobnie były chowane tuż przy nim.

Najpopularniejsze fragmenty muru – Badaling i Mutianju

Wielki Mur znajduje się na szczycie listy obowiązkowych atrakcji chińskich podróżników, a sekcje Wielkiego Muru Badaling i Mutianyu są zawsze dwoma najlepszymi wyborami. Który z nich najlepiej odwiedzić?

koniec muru chińskiego

Badaling

Badaling jest łatwiej dostępny niż Mutianyu i leży w odległości ok. 75km od Pekinu. Prywatnym transportem można dojechać do obu odcinków w około półtorej godziny. Trasa do Badaling jest łatwiejsza (prosto na północny zachód autostradą), jednak w godzinach szczytu korki w pobliżu mogą być poważne, co sprawia, że Mutianyu jest bardziej dostępną opcją w szczycie sezonu. Badaling jest najlepiej zachowaną i najbardziej kompletną częścią muru. Schody w tej części nie są tak strome, co ułatwia wchodzenie, więc jest lepiej przystosowana do osób o różnym poziomie sprawności fizycznej. Ponadto do schodów w Badaling dodano poręcze. Całkowita długość tego odcinka wynosi 12 km, z 43 wieżami strażniczymi, z czego tylko 3,74 km i 19 wież strażniczych zostało odrestaurowanych i udostępnionych do zwiedzania.

Pierwszy premier Indii Jawaharlal Nehru, któremu towarzyszył premier Chin Zhou Enlai, odwiedził Badaling w 1954 r. Był to pierwszy raz, gdy zagraniczna głowa państwa została przyjęta na Wielkim Murze Chińskim. Od tego czasu ta część muru stała się ważnym miejscem rozrywki dla zagranicznych przywódców. Odwiedziło go ponad 460 szefów państw i szefów rządów. Niektórzy z tych wpływowych ludzi to Richard Nixon, Ronald Reagan, Michaił Gorbaczow, Elżbieta II, Margaret Thatcher, Nelson Rolihlahla Mandela, Borys Jelcyn, George W. Bush, Władimir Putin i Barack Obama.

Mutianju

Mutianju ma lepszą architekturę i scenerię niż Badaling chociaż obie są dobrze odrestaurowanymi i wspaniałymi częściami Wielkiego Muru dynastii Ming. Mutianju to najdłuższy i najlepiej odrestaurowany odcinek Wielkiego Muru, otwarty dla turystów. Dzisiejszy mur jest repliką fortyfikacji dynastii Ming z 1568 roku, co sprawia że można docenić jego pierwotną świetność. Naturalna sceneria widziana z Mutianyu zmienia się przez cały rok. Jesienią okolica wygląda jak złociste morze, a sosny i klony zajmują ponad 90 procent otaczającego obszaru. W Mutianyu do dyspozycji jest wyciąg krzesełkowy i kolejka linowa. Wokół parkingu znajduje się wiele restauracji, w których można spróbować tutejszych potraw. Lokalne pensjonaty i hotele średniej klasy koncentrują się w wiosce Mutianyu oraz u podnóża Wielkiego Muru.

Mutianyu przyjęło także wielu światowych przywódców, takich jak były prezydent USA Bill Clinton, były brytyjski premier John Major oraz byłe pierwsze damy: Melania Trump i Michelle Obama. Wielki Mur w Mutianyu cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością.

chiński mur

Czy Mur Chiński widać z kosmosu?

Jak długi jest Mur Chiński? Na tyle, że widać go z kosmosu? Jednym z popularnych mitów dotyczących eksploracji kosmosu jest to, że Wielki Mur Chiński jest jedyną konstrukcją zbudowaną przez człowieka, którą można zobaczyć z kosmosu. Ale to nieprawda. W rzeczywistości nie można łatwo zobaczyć Wielkiego Muru gołym okiem, nawet z niskiej orbity okołoziemskiej. I z pewnością astronauci Apollo nie mogli go zobaczyć z Księżyca, mimo że ta miejska legenda była szeroko rozpowszechniana.

Kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który spędził pięć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2012–2013, powtórzył fakty dotyczące widoczności Wielkiego Muru z kosmosu. Dodatkowo, kiedy pierwszy chiński astronauta, Yang Liwei, poleciał w kosmos w 2003 roku, powiedział, że nie może zobaczyć struktury Wielkiego Muru z okna swojej kapsuły. Mówiono wtedy nawet o przepisywaniu podręczników zgodnych z tą teorią, co byłoby nie lada wyzwaniem w najbardziej zaludnionym kraju na Ziemi.

NASA potwierdziła, że amerykański astronauta Leroy Chiao wykonał to, co uważa się za pierwsze możliwe do zweryfikowania zdjęcie Wielkiego Muru Chińskiego ze swojego okna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2004 roku, używając obiektywu zmiennoogniskowego. Sfotografował region Mongolii Wewnętrznej, około 322 km na północ od Pekinu, ale sam Chiao powiedział, że nie widział ściany gołym okiem i nie był pewien, czy obraz to pokazuje.

Astronauci Apollo również potwierdzili, że z Księżyca nie widać Wielkiego Muru Chińskiego. W rzeczywistości wszystko, co można zobaczyć z Księżyca, to biało-niebieski marmur planety Ziemi.

Ciekawostki na temat Wielkiego Muru Chińskiego

  • Ściana jest personifikacją chińskiego smoka. Chińczycy wierzą, że smok wiosną ożywia ziemię.
  • Krąży pogłoska, że zaprawą używaną do łączenia cegieł była ludzka kość. Moździerz był faktycznie zrobiony z mąki ryżowej – i nie używano żadnych kości, ani ludzkich, ani innych.
  • Na murze w Gubeikou nadal widoczne są dziury po kulach z ostatniej wojny chińsko-japońskiej z 1938 roku.
  • Wielkiemu Murowi Chińskiemu grozi erozja. Północno-zachodnie odcinki (np. w prowincjach Gansu i Ningxia) bardzo szybko się niszczą. Uważa się, mogą one zniknąć w ciągu 20 lat z powodu zniszczenia przez naturę i człowieka.
  • Podczas rewolucji kulturalnej (1966-1976) z Wielkiego Muru zabrano wiele cegieł, aby wykorzystać je do budowy domów, farm lub zbiorników wodnych. Gdyby nie to, dzisiejszy mur zachowałby się w znacznie lepszej kondycji.
  • Wielki Mur jest w niektórych miejscach na tyle szeroki, że można by przejechać po nim samochodem.
  • Najbardziej znaną ze wszystkich legend Wielkiego Muru Chińskiego jest historia „Gorzkiego płaczu mężczyzn Jiangnu”, której mąż zginął przy budowie muru. Jej płacz był tak gorzki, że zawaliła się część ściany, odsłaniając kości męża, by żona mogła je zakopać.
  • Chiński Mur jest najdłuższą konstrukcją budowlaną wykonaną przez człowieka.
  • Chociaż można by pomyśleć, że praca przy Wielkim Murze była przywilejem i zaszczytem – niestety tak nie było. Wszyscy skazańcy, chłopi i wrogowie dynastii byli zmuszeni do budowy.
  • Mało kto wie, że Mur Chiński schodzi wprost do morza. Przyjmuje się że koniec Muru Chińskiego jest w Lao Long Tou u brzegów Zatoki Pohaj Morza Żółtego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds