Przejdź do treści
Tanger

Tanger – odkryj tajemnice marokańskiego miasta

Tanger to miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki, tuż przy Cieśninie Gibraltarskiej. Przez wieki było okupowane przez Europejczyków i Arabów, jednak udało mu się zachować marokańską kulturę. To właśnie tu tradycja przeplata się z nowoczesnością, a przechadzając się po niektórych zakątkach można poznać burzliwą historię miasta. Przekonaj się, jakie atrakcje skrywa Tanger i sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zwiedzania!

Tanger – historia wolnego miasta

Tanger uważane jest za bramę do Maroka i ze względu na swoje strategiczne położenie, niemal od początku powstania było atrakcyjną zdobyczą dla imperatorów. Zostało założone najprawdopodobniej przez Berberów i w starożytności nosiło miano Tingis. Po niedługim czasie zostało skolonizowane przez Fenicjan, a po II wieku n.e. władzę nad miastem przejęło Imperium Rzymskie. Po upadku imperium miasto najechali Arabowie i przez następne stulecia nie uzyskało niepodległości, co chwilę zmieniając władców. W 1417 roku przejęty przez Portugalczyków, a w 1684 oddane w ręce Brytyjczyków, którzy jednak nie chcieli wkładać energii w ciągłą ochronę przed atakami ze strony państwa arabskiego i poddali im miasto. Tanger dopiero w 1923 otrzymał status neutralnej strefy międzynarodowej, którą jednak dzielili między siebie Europejczycy (Hiszpanie, Anglicy i III Rzesza). W 1956 roku miasto zostało włączone do niepodległego Królestwa Maroka.

maroko tanger

Medyna – stare miasto

Tanger jest zdecydowanie zróżnicowanym miejscem z wyraźną linią podziału na nowe i stare miasto. W starej części kultywuje się marokańską kulturę i tradycję, można odwiedzić kazbę i medynę. Nazwa medyna odnosi się do starych dzielnic, w których mieszczą się meczety i bazary. Tangerskiej medynie towarzyszą również dwa place: Grand Socco i Petit Socco. Przy Grand Socco można przejść się pomiędzy bazarkami lub odpocząć w jednej z pobliskich kawiarni. Kilka kroków dalej znajduje się Petit Socco, które pochwalić się może dość kontrowersyjną historią. W czasach gdy Tanger przyjęło status miasta międzynarodowego, stało się miejscem niejako poza prawem. Stąd też w budynkach Petit Socco otwierano kasyna, domy publiczne – to właśnie tu załatwiano nielegalne interesy (i ponoć robi się to aż do dziś). Można jednak wybrać się na spacer wąskimi uliczkami i poznać miejsca, w których w XX wieku przebywali znani artyści.

Z kolei nowa część miasta jest kolebką współczesnej globalizacji. Wysokie wieżowce, nowoczesne budynki i restauracje typu McDonalds czy Pizza Hut są niemal na wyciągnięcie ręki. Tanger to miasto różnorodności, w którym kultura i tradycja łączy się z nowoczesnością.

Kasbah

Przechadzając się ulicami medyny, z pewnością trafi się na kasbah, czyli meczet należący do królewskiej cytadeli. Jest to budynek pochodzący z XVII wieku i został wybudowany zaraz po opuszczeniu miasta przez Anglików na polecenie sułtana Mulaja Ismaila. Obecnie w cytadeli znajduje się muzeum z ekspozycją udostępnioną dla turystów. Sam budynek pełnił również funkcję fortecy, dlatego wybudowano go na górce. Trud wspinaczki po schodach wynagrodzi jednak roztaczający się widok.

Kasbah

Północno-zachodni kraniec Afryki

W tym miejscu Afrykę od Europy oddziela jedynie cieśnina Gibraltarska. Tanger jest najbardziej wysuniętym na północny-zachód miastem afrykańskim i niewątpliwie ważnym portowym miastem, na co wskazuje chociażby architektura budynków, która również łączy w sobie dwa style: charakterystyczny element arabskich portowych miast, czyli budowlane otynkowane na biało oraz marokańskie niebieskie elementy zdobnicze. Niektóre ulice medyny są niemalże klaustrofobicznie wąskie, jednak przechodząc między nimi można co jakiś czas ujrzeć panoramę cieśniny.

Cape Spartel

12 kilometrów od Tangeru znajduje się przylądek o nazwie Cape Spartel, który jest najbardziej wysuniętym na północny-zachód miejscem w Afryce. Zlokalizowana jest tam latarnia morska, która była „świadkiem” licznych bitew na okolicznych wodach. Tuż pod przylądkiem można zwiedzić Jaskinie Herkulesa, wchodząc z poziomu Robinson Plage. Swoją nazwę zawdzięczają legendom, jakoby Herkules miał spędzić tu noc przed wykonaniem jedenastej ze swoich prac.

Cape Spartel

Jaskinie są stworzone częściowo przez siły natury, a częściowo przez działalność człowieka. W II połowie XX wieku zostały uznane za obiekt dziedzictwa narodowego, zanim to jednak nastąpiło, były przez mieszkańców wykorzystywane jako źródło pozyskiwania kamieni oraz burdele. Szybko okazało się, że przeznaczenie turystyczne będzie bardziej dochodowe i do dziś jaskinie można zwiedzać (najlepiej w porannych godzinach). W 1995 roku rockowa grupa Def Leppard dała tam swój koncert.

Tanger bezpieczeństwo – informacje praktyczne

Tanger to miasto turystyczne, co rzuca się w oczy już po pierwszych chwilach pobytu. Nawet jeśli nie wynajęło się wycieczki z przewodnikiem, to spacerując samemu po ulicach z pewnością natrafi się na mężczyzn oferujących swoje usługi. W Tangerze należy również uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w komunikacji publicznej i na zatłoczonych bazarach.

Tanger to ciekawa destynacja zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. Warto odwiedzić kasbah oraz Jaskinie Herkulesa, a także poznać klimat miasta przechadzając się po marokańskiej medynie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.