samochodem do czech

Samochodem do Czech

Chcecie samochodem odwiedzić Ostrawę, Pragę, Brno i wiele innych pięknych miejsc w kraju naszych południowych sąsiadów? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by podróż przebiegała bez przykrych niespodzianek. Dowiecie się m.in.: jakie dokumenty będą Ci potrzebne, jakie przepisy drogowe obowiązują w Czechach, co zabrać ze sobą i ile mogą kosztować mandaty.

Dokumenty wjazdowe

W Czechach z wymaganymi dokumentami sprawa jest bardzo prosta. Kraj ten znajduje się w Unii Europejskiej i strefie Schengen, więc do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Należy zabrać ze sobą również prawo jazdy i ważne OC.

Przepisy drogowe w Czechach

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów warto przypomnieć sobie podstawowe przepisy ruchu drogowego, a zwłaszcza zasadę prawej ręki – bardzo często jest ona wykorzystywana. W weekendy, kiedy ruch jest mniejszy, możemy znaleźć wiele skrzyżowań, na których sygnalizatory są wyłączone i trzeba wyjątkowo uważać na oznakowanie związane z pierwszeństwem przejazdu. Istotna jest także prędkość – możecie zostać zatrzymani nawet, jeśli przekroczycie ją o 4 km/h. Poza tym przepisy niewiele różnią się od tych stosowanych w Polsce. Czesi jeżdżą bardzo spokojnie, więc nie powinniście mieć większych problemów z dostosowaniem się do warunków panujących w ruchu drogowym.

Najważniejsze przepisy

 • Ograniczenia prędkości:
czechy ograniczenia prędkości
 • kierowca musi być absolutnie trzeźwy (0,00 promila!),
 • pasy bezpieczeństwa powinni mieć zapięte wszyscy pasażerowie pojazdu,
 • przez telefon komórkowy kierowca może rozmawiać tylko z użyciem zestawu głośnomówiącego,
 • światła mijania powinny być włączone cały rok przez 24 godziny na dobę,
 • opony zimowe są wymagane od 1 listopada do 31 marca, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można spodziewać się wystąpienia na drodze takich warunków.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Czechach jest bardziej rozbudowane niż w Polsce, ale kraj ten ratyfikował Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym. Oznacza to, że w samochodzie wystarczy mieć jedynie wyposażenie wymagane przez przepisy kraju, w którym jest zarejestrowane auto. W praktyce jednak czescy policjanci często nie wiedzą o istnieniu tej reguły i wystawiają mandaty. Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, wyposażenie pojazdu w Czechach musi obejmować:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • koło zapasowe, lewarek i klucz,
 • gaśnicę,
 • komplet zapasowych żarówek wraz z bezpiecznikami,
 • apteczkę w standardzie unijnym.

Drogi w Czechach

Stan dróg w Czechach jest porównywalny do tego, jaki mamy w naszym kraju, ale sieć autostrad i dróg ekspresowych nie jest tak rozbudowania i nic nie wskazuje na to, by miała się dynamicznie rozwijać. Normą są remonty i ostrzeżenia o nierównej nawierzchni. Po czeskich drogach jeździ się jednak dość przyjemnie. To przede wszystkim zasługa mniejszego ruchu niż w Polsce oraz braku konieczności zatrzymywania się przy bramkach pobierających opłaty. Trzeba podkreślić, że drogi w Czechach są często bardzo źle oznakowane, dlatego też weźcie ze sobą sprawdzoną nawigację.

Kontrole policyjne i wysokość mandatów w Czechach

Policja w Czechach do wypełniania swoich obowiązków podchodzi bardzo poważnie. Na samym początku warto zauważyć, że mandaty w tym kraju należy płacić na miejscu gotówką Wspominaliśmy już o dość skrupulatnym dbaniu o nieprzekraczanie prędkości. Mandat za tego typu wykroczenie to 1000 do 10 000 CZK i 5 punktów karnych (po uzbieraniu 12 nie można jeździć po czeskich drogach przez rok). Niezapięte pasy będą kosztować 2000 CZK i 2 punkty karne. Pamiętajcie także o przepisowym parkowaniu – na tym polu czeska policja jest również wyjątkowo drobiazgowa a wysokość mandatów waha się od 5000 do 10 000 CZK. Dotyczy to również zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych. Patrole często zwracają uwagę na stan techniczny pojazdu i prawidłowo ustawione światła mijania – nie mogą one oślepiać innych kierowców. Należy jednak podkreślić, że nieprawdziwy jest stereotyp, według którego policja z Czech specjalnie zatrzymuje polskich kierowców i jest dla nich wyjątkowo surowa. Zagraniczni podróżni traktowani są w taki sam sposób, jak Czesi.

Co jeszcze trzeba wiedzieć wybierając się samochodem do Czech?

Jeśli chcecie podróżować w Czechach autostradami i drogami szybkiego ruchu, musicie zaopatrzyć się w winiety. Mają one formę klasycznej naklejki na szybę i znajdziecie je w specjalnych przygranicznych punktach, niektórych sklepach lub na stacjach benzynowych. Winiety są dostępne w trzech wersjach: na 10 dni (ok. 53 zł), miesiąc (ok. 75 zł) i cały rok (257 zł). Po zakupie należy nanieść na winietę długopisem numer rejestracyjny samochodu i przykleić ją w dolnym rogu szyby po stronie pasażera. Pamiętajcie, że jeśli winieta straci ważność, trzeba niezwłocznie usunąć ją z samochodu.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Zobacz także: