Przejdź do treści
samochodem do czech

Samochodem do Czech – co musisz wiedzieć przed wyjazdem? Winiety, przepisy, wyposażenie auta

Z uwagi na bliskość Czech, Polacy często decydują się na podróż autem drogami południowych sąsiadów. Bez względu na to, czy zamierzasz przemieścić się przez ten kraj tranzytem, czy celem Twojej podróży jest któreś z czeskich miast – warto mieć wiedzę na temat przepisów i ograniczeń drogowych obowiązujących w Republice Czeskiej. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim wjedziesz samochodem do Czech.

Podróż do Czech – wymagane dokumenty

Wjeżdżając na czeskie drogi, obowiązkiem jest posiadanie konkretnych dokumentów. Obywatele Polski muszą mieć przy sobie ważny co najmniej 6 kolejnych miesięcy dowód osobisty. Posiadanie paszportu nie jest obligatoryjne, ponieważ Czechy są członkiem Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Poruszając się samochodem, obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia OC, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym pojazdu.

Przepisy drogowe w Czechach

Kodeks i czeskie znaki drogowe są podobne do polskich, jednak mogą się w niewielkim stopniu różnić. Z tego względu, należy szczegółowo zapoznać się z wszelkimi ograniczeniami na drodze, aby wakacyjny wyjazd nie skończył się płaceniem wysokich mandatów. Ograniczenia prędkości w Czechach są następujące:

 • w terenie zabudowanym do 50 km/h,
 • poza obszarem zabudowanym do 90 km/h,
 • na drogach ekspresowych do 110 km/h,
 • na autostradach do 130 km/h.

Warto wspomnieć, że w tym kraju dopuszczalny margines błędu pomiaru prędkości to jedynie 3 km/h. Możesz więc dostać mandat, jadąc nawet 54 km/h w terenie zabudowanym. Zabronione jest także korzystanie z wszelkich aplikacji i wyposażenia wykrywającego fotoradary, a za nieprzestrzeganie czeskich ograniczeń prędkości grożą wysokie mandaty. Co więcej, limit alkoholu we krwi u prowadzącego pojazd wynosi 0 promili, a więc samochód można prowadzić jedynie w stanie całkowitej trzeźwości. W Czechach, tak, jak w Polsce obowiązuje całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania.

czechy ograniczenia prędkości

To musisz mieć w samochodzie – wyposażenie auta w Czechach

Wybierając się w podróż czeskimi drogami, należy obligatoryjnie wyposażyć pojazd w:

 • koło zapasowe,
 • gaśnicę,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelki odblaskowe, znajdujące się w kabinie pojazdu – jedna kamizelka dla każdego pasażera,
 • apteczkę,
 • komplet zapasowych żarówek i bezpieczników.

Należy pamiętać, aby apteczka samochodowa była wyposażona według obowiązujących standardów. W większości krajów europejskich, w tym w Czechach, obowiązują wytyczne i normy DIN 1316, ustalone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W apteczce muszą znaleźć się między innymi: chusty opatrunkowe, chusty trójkątne, koc ratunkowy, nożyce, bandaże elastyczne, opaski elastyczne, jednorazowe rękawiczki winylowe, opatrunki indywidualne typu G i M oraz opakowanie plastrów. Do apteczki samochodowej obligatoryjnie należy dołączyć ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Co więcej, w okresie od 1 listopada do 31 marca kierowcy muszą posiadać opony zimowe, a za ich brak grozi wysoka kara pieniężna i unieruchomienie pojazdu.

Mandaty w Czechach

Od lipca 2021 roku południowy sąsiad Polski wprowadził znowelizowany kodeks drogowy, który zaostrzył obowiązujące przepisy prawne oraz podniósł wysokość mandatów w Czechach. Od tej pory za wykroczenia drogowe grożą kary w wysokości nawet 50 tysięcy koron (około 9 tysięcy zł).

Do „typowych” wykroczeń, bardzo często popełnianych przez kierowców należy przekraczanie limitów prędkości. W Czechach za jazdę powyżej 20 km/h od obowiązującego limitu należy zapłacić karę w wysokości blisko 1000 koron, czyli około 180 zł. Za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h mandaty są o wiele wyższe, a ich kwoty zaczynają się od około 6 tysięcy koron czeskich, czyli blisko 900 zł.

Również podczas parkowania należy skrupulatnie przestrzegać przepisów, ponieważ za zatrzymanie się na miejscu parkingowym wyznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, grozi mandat w wysokości 10 tysięcy koron, czyli około 1800 zł. Za niewłaściwe parkowanie w innym przypadku lub niezapięte pasy zapłacisz mandat w kwocie od 1500 koron (około 270 zł), a za rozmowę przez telefon w trakcie jazdy samochodem kara wyniesie od 1000 koron czeskich (około 180 zł).

Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na płatne drogi w Czechach, ponieważ mandaty za brak obligatoryjnych winiet potrafią być naprawdę wysokie, ale o tym w dalszej części artykułu. Co więcej, na obcokrajowca, który na terytorium Republiki Czeskiej otrzyma 12 punktów karnych, nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów w tym kraju przez 12 miesięcy. Za naruszenie zakazu grozi mandat w wysokości do 30 tysięcy koron czeskich (ponad 5 tysięcy zł).

Winiety w Czechach

Do poruszania się niektórymi drogami południowych sąsiadów Polski niezbędna jest winieta. Czechy wymagają odpowiedniego potwierdzenia zapłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg, do których należy większość autostrad. Z tego względu, wybierając się na przykład z Polski do Pragi, niezbędny będzie zakup winiety, aby zgodnie z przepisami i bez problemów dostać się do stolicy Czech. Do pierwszego stycznia 2021 roku, winiety miały formę naklejek, które umieszczało się na szybie pojazdu. Obecnie naklejki zostały całkowicie zastąpione przez e-winiety. Czechy oferują więc alternatywę dla winiet naklejanych – ich cyfrowa wersja jest powiązana z numerem rejestracyjnym danego samochodu, a przyklejanie potwierdzenia płatności na szybę pojazdu jest zbędne.

Gdzie kupić winiety?

Najwygodniejszym sposobem jest zakup czeskich winiet online. Można go dokonać bezpośrednio na oficjalnej stronie internetowej SFDI (edalnice.cz), płacąc online kartą lub przelewem. Istnieje również możliwość zakupu czeskich winiet w punktach sprzedaży, czyli na stacjach paliw EuroOil lub w oddziałach Poczty Czeskiej. Zamierzając skorzystać z dróg płatnych Czech, możesz kupić winietę w kiosku samoobsługowym. Trzeba jednak pamiętać, że kiosków jest niewiele. Z tego względu, aby przeżyć podróż bezstresowo, lepiej zaopatrzyć się w winietę elektroniczną przed wjazdem do Czech.

Jak wypełnić winietę?

Wypełnienie winiety jest dość proste i nie powinno sprawiać problemów. Kupując winietę elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej, w formularzu należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu wraz z datą, od kiedy winieta ma być aktywowana. W formularzu można zaznaczyć, czy Twój pojazd zasilany jest gazem ziemnym lub biometanem, ponieważ w tym przypadku opłata za winietę jest niższa. W ten sposób Czechy zachęcają kierowców do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie. Po dokonaniu płatności, na podany wcześniej adres e-mail otrzymasz jej potwierdzenie wraz z kodem uprawniającym do zarządzania winietą.

Zakup na stacji paliw lub w oddziale pocztowym to kolejne ze sposobów zakupu e-winiety. Czechy postanowiły maksymalnie uprościć proces, dlatego w tym przypadku również wystarczy podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, kraju rejestracji oraz wybranie rodzaju winiety. Po uiszczeniu opłaty otrzymujesz e-winietę i możesz pełnoprawnie korzystać z płatnych dróg.

Zakup w terminalu samoobsługowym przebiega w ten sam sposób – w terminalu samodzielnie wypełniasz wszystkie powyższe dane. Pamiętaj, że w tym przypadku zapłacisz jedynie bezgotówkowo, a miejsc, gdzie możliwa jest samoobsługowa transakcja, jest niewiele. Ich lista znajduje się na oficjalnej stronie SFDI.

Komfortowi korzystania z winiet elektronicznych sprzyja fakt, że ich aktywację można odroczyć w czasie. Winietę możesz kupić nawet do 3 miesięcy przed planowanym przejazdem przez Czechy.

Co może się stać, gdy nie masz winiety?

W przypadku, gdy nie posiadając winiety, zdecydujesz się na przejazd drogą płatną, czeskie służby mogą nałożyć na Ciebie wysoką karę pieniężną. Funkcjonariusze policji sprawdzają ważność winiety, wpisując w bazę danych numer rejestracyjny pojazdu. Istnieją także bramki kontrolne, które automatycznie sprawdzą winietę, skanując rejestrację samochodu. W przypadku braku winiety na płatnym odcinku autostrady kierowcom grożą mandaty w wysokości nawet do 20 000 koron czeskich, czyli blisko 3600 złotych. Niektórym osobom przysługują zwolnienia od obowiązku posiadania winiety. Należą do nich między innymi kierowcy poruszający się samochodami elektrycznymi lub hybrydowymi. Jeśli osoba, poruszająca się pojazdem objętym zwolnieniem, nie zgłosi wcześniej tego faktu za pomocą odpowiedniego formularza na stronie SFDI, grozi jej grzywna w wysokości do 5000 koron czeskich (około 900 zł). Jeszcze wyższa kara pieniężna czeka osobę, która złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie mając do niego prawa. W takim przypadku grzywna to nawet 100 000 koron czeskich, czyli prawie 18 000 zł.

Ile kosztuje winieta do Czech?

Ceny czeskich winiet różnią się w zależności od przedziału czasowego, w jakim obowiązują. Poniżej przedstawione są ceny winiet dla samochodów osobowych:

 • winieta czeska 10-dniowa: 310 CZK (około 55 PLN),
 • winieta 30-dniowa: 440 CZK (około 80 PLN),
 • winieta roczna: 1500 CZK (około 270 PLN).

W przypadku pojazdów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem (poza pojazdami zasilanymi LPG), ceny są o połowę niższe. Kierowcy poruszający się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi muszą wypełnić zawiadomienie o zwolnieniu z opłaty na stronie internetowej edalnice.cz, a następnie podpisać je podpisem elektronicznym lub poświadczeniem urzędowym.

Telefony awaryjne w Czechach

W Czechach, tak jak w Polsce obowiązuje ogólnoeuropejski numer alarmowy 112, który bezpłatnie przekierowuje bezpośrednio do służb ratunkowych: policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Oprócz niego powinno się znać telefony dyżurne odpowiednie dla Republiki Czeskiej:

 • policja: 158,
 • straż miejska: 156,
 • pogotowie: 155,
 • straż pożarna: 150,
 • pogotowie górskie: +420 1210.

Warto zabrać ze sobą ważną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą bez dodatkowych kosztów wyrobisz w swoim oddziale NFZ. Karta EKUZ zapewnia podstawową opiekę medyczną na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym Czech.

Czechy to malowniczy kraj z mnóstwem atrakcji. Aby z podróży do Republiki Czeskiej zapamiętać zabytki Pragi i panoramę Karkonoszy, a nie przykre sytuacje związane z wysokimi mandatami, przed wycieczką należy zorientować się, jakie przepisy drogowe obowiązują w tym kraju.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.