Search The Query
Search

Pilzno Czechy – odkryj słynne miasto piwa

plzeň

Każdy z nas kojarzy zapewne piwo Pilzner, ale czy każdy zna jego historię? Powstało ono w położonym w zachodniej części Czech Pilźnie, które do dziś znane jest na całym świecie jako miejsce narodzin tego słynnego trunku. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jak zapoznać się z historią piwa Pilzner Urquell i co robić poza wizytą w browarze? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Pilzno Czechy – historia piwnego miasta

Pilzno to miasto położone w zachodnich Czechach. Znajduje się w kotlinie, w której liczne potoki tworzą rzekę Berounkę. Największą sławę tej miejscowości przyniosło piwo Pilsner Urquell i fabryki Škoda Transportation. W Pilźnie mieszka prawie 200 tysięcy mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosi 137,66 km².

Wszystko wskazuje na to, że pierwsze osady pojawiły się tam już około 5 tysięcy lat p.n.e., jednak nie był to jeszcze początek miasta, które znamy dziś. Pod koniec XIII wieku Wacław II (król Czech oraz Polski, który wprowadził praski grosz) założył tam osadę, która dzięki handlowi bardzo szybko się rozwinęła. Ponad 300 lat później miasto Pilzno zostało na krótki okres stolicą Czech.

Tereny te nie zostały ominięte przez wojnę trzydziestoletnią ani epidemie. W XIX wieku miasto zaczęło jednak odzyskiwać świetność i dynamicznie się rozwijać. Istotną funkcję pełnił tam przemysł żelazny, na którego czele stał Emil Škoda. Był on właścicielem huty, która najpierw pełniła funkcje zakładu zbrojeniowego, a później fabryki samochodów. Dziś nazwisko mężczyzny znane jest na całym świecie.

Jak jednak rozwinął się w Pilźnie przemysł piwny? Jego początki datuje się na okres panowania Wacława II, ponieważ to on umożliwił mieszkańcom warzenie piwa. Z biegiem wieków w mieście powstawało wiele browarów, a browarnicy cały czas udoskonalali swoje umiejętności. W XIX wieku wymuszono na nich połączenie wielu browarów w jeden, słynny dziś Pilsner Urquell.

czeski browar

Pilzno Browar

Budowa browaru w Pilźnie zakończyła się w 1842 roku. Wtedy też browarnik Josef Groll stworzył piwo, którego na świecie jeszcze nie było. Jego autorski trunek z wykorzystaniem drożdży dolnej fermentacji stał się przełomowym krokiem w historii browarnictwa. Piwo pilzner charakteryzuje się jasnym kolorem, słodowym aromatem, kwiatowo-ziołowym chmielem i okazałą pianą.

Potrójna dekokcja, warzenie równoległe i leżakowanie w drewnianych beczkach stosowane jest do dziś, a wszystko po to, by smak piwa pozostawał taki sam jak za czasów Grolla.

Browar Pilzner Urquell jest dostępny dla turystów. Zwiedzanie obiektu trwa około półtorej godziny, podczas której można zapoznać się z historią słynnego napoju, obejrzeć kotły warzelne, rozlewnię czy piwnicę browaru. To właśnie w piwnicach piwo leżakuje w ogromnych dębowych beczkach. Podczas wycieczki po browarze można spróbować niefiltrowanego pilznera prosto z beczki. Na ten moment zwiedzania wielu turystów czeka najbardziej. Bilet wstępu do browaru kosztuje 250 koron czeskich.

W Pilźnie znajduje się także Muzeum Browarnictwa. Można tam zobaczyć np. najmniejszy dzban na świecie, laboratorium browarnicze czy gotycką słodownię. To jedyne profesjonalne muzeum tego typu w Czechach, które strzeże całej legendy czeskiego browarnictwa. Pod względem koncepcji i rozmiaru ekspozycji nie ma sobie równych na całym świecie. To właśnie tutaj poznasz tajniki produkcji i serwowania piwa na przestrzeni wieków. Zobaczysz kufle ze szkła, ceramiki i cyny, a także kolekcję butelek do piwa i inne  kolekcjonerskie ciekawostki. Wstęp kosztuje 100 koron czeskich.

Ciekawe atrakcje

Choć mogłoby się wydawać inaczej, Pilzno to nie tylko browar, ale też wiele innych atrakcji. Zanim miasto stało się miejscem narodzin słynnego piwa, było po prostu zwykłym miastem. Cały czas się rozwijało i rozbudowywało. To poskutkowało tym, że dziś znajduje się tam m.in. Plac Republiki, czyli przepiękny, zabytkowy rynek główny Pilzna. Dookoła placu znajdują się kolorowe budynki, a wśród nich widnieje znana katedra św. Bartłomieja.

Katedra św. Bartłomieja

To rzymskokatolicki kościół, który pełni też funkcję siedziby pilzneńskiego biskupa. Jego znakiem rozpoznawczym jest najwyższa w Czechach wieża kościelna, która ma aż 102 metry wysokości. Znajduje się na niej tras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Pilzna. Do początku lat 80. XX wieku kościół św. Bartłomieja był najwyższym budynkiem w kraju. Do rangi katedry wzniósł go Jan Paweł II w 1993 roku.

Gotycką świątynię, której budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku, warto odwiedzić ze względu na jej walory architektoniczne i dekoracyjne wnętrze. Bardzo okazale prezentują się ołtarze oraz witraże w oknach. Znajduje się tam także rzeźba Madonny z Pilzna, wokół której krąży legenda, że wykonał ją niewidomy twórca z pomocą Maryi. Gdy skończył, ta przywróciła mu wzrok, by mógł zobaczyć, co wyrzeźbił.

Katedra św. Bartłomieja Pilzno

Pilzneńskie ZOO

Znajdujące się w Pilźnie zoo to nie tylko okazja do zobaczenia aktualnie żyjących zwierząt, ale też dawno wymarłych dinozaurów. Poza zoo znajduje się tam bowiem DinoPark.

Ogród zoologiczny jest połączony z ogrodem botanicznym, a mieszkające tam zwierzęta są wyjątkowe i rzadko spotykane. Na terenie zoo znajduje się m.in. wyspa lemurów czy wybieg dla niedźwiedzi. W DinoParku można zobaczyć modele wymarłych dinozaurów oraz wybrać się do kina 3D.

Pilzneńskie zoo jest czynne przez cały rok. Od listopada do lutego godziny otwarcia to 9.00-17.00, a od marca do października 8.00-19.00. Latem na teren kompleksu można wejść najpóźniej o godzinie 18:00, a zimą o 16:30. DinoPark czynny jest tylko od kwietnia do października, w tych samych godzinach co zoo.

Ceny biletów do zoo:

Dorośli – 180 CZK
Dzieci, studenci, seniorzy – 130 CZK
2 osoby dorosłe + 2 dzieci – 580 CZK
2 osoby dorosłe + 3 dzieci – 680 CZK

Ceny biletów do zoo i DinoParku:

Dorośli – 310 CZK
Dzieci, studenci, seniorzy – 220 CZK
2 osoby dorosłe + 2 dzieci – 990 CZK
2 osoby dorosłe + 3 dzieci – 1090 CZK

Warto wiedzieć, że ceny te zawierają dotację na programy ratujące przyrodę. Jeśli nie chcesz brać udziału w składce, poinformuj obsługę w kasie. Zapłacisz wtedy o 3 CZK mniej za każdą osobę.

Można też odwiedzić sam DinoPark, a do ceny biletu nie jest wtedy doliczana darowizna. Oto cennik:

Dorośli – 150 CZK
Dzieci, studenci, seniorzy – 110 CZK
2 osoby dorosłe + 2 dzieci – 400 CZK
2 osoby dorosłe + 3 dzieci – 450 CZK

Dodatkowe zniżki należą się grupom zorganizowanym ze szkół i przedszkoli. Seniorom powyżej 60. roku życia w poniedziałki przysługuje 30% zniżki na wstęp. W zoo obowiązuje ścisły zakaz wstępu psów i innych zwierząt.

Historyczne podziemia

Nie tylko podczas zwiedzania browaru można zejść do pilzneńskich podziemi. Pod miastem znajdują się też historyczne dwu- i trzypiętrowe korytarze, które powstawały od XIV do XIX wieku. Trasa przeznaczona dla turystów umożliwia zapoznanie się z dawnym systemem do transportowania wody oraz miejscami, w których gromadzono żywność. W średniowieczu właśnie składowanie pożywienia było głównym celem tych piwnic. Z czasem zakres funkcji korytarzy zaczął się poszerzać.

fontanna rynek

Rynek i stare miasto

Plac Republiki (Náměstí Republiky) to centrum rynku Pilzna. Choć główną budowlą zdaje się tam być katedra św. Bartłomieja, to warto zwrócić uwagę także na okazały renesansowy ratusz z XVI wieku. Na prostokątnym placu odbywają się targi z lokalnymi produktami, na których można zaopatrzyć się w znakomite owoce, warzywa czy wyroby. Dookoła rynku można skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej. Znajduje się tam wiele restauracji oraz kawiarni, z których chętnie korzystają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Pilzna.

Niedaleko znajduje się też Wielka Synagoga, która jest największą synagogą w Czechach, drugą w Europie i trzecią na świecie. Powstała w XIX wieku, a jej architektem był Emmanuel Klotz. Uległa zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, jednak została później odbudowana i dziś służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych, np. koncertów. Warto ją odwiedzić, ponieważ jest ona istotnym zabytkiem nie tylko w Czechach, ale i na świecie.

Wewnątrz znajduje się m.in. Aron ha-kodesz, czyli specjalna szafa do przechowywania Tory oraz ręcznie malowanie niebieskie sklepienie, które swoim wyglądem ma przypominać niebo. Wejście do synagogi jest płatne.

Gdzie spać w Plzen?

Oferta noclegowa w Pilsen jest dość szeroka. Ceny za noc także są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć tanie noclegi w kwaterach prywatnych oraz droższe apartamenty znajdujące się w centrum. W Pilźnie nie ma raczej luksusowych obiektów, ale z pewnością znajdzie się wiele miejsc o odpowiednim standardzie. Wszystko zależy od naszych preferencji i budżetu, jaki możemy na to przeznaczyć. By zapewnić sobie jak najlepsze miejsce do zwiedzania, warto poszukać noclegu w pobliżu centrum miasta. To idealna opcja dla osób lubiących zwiedzać pieszo. Jeśli nie zależy nam na lokalizacji, można spać w ciekawych miejscach na obrzeżach miasta. Ważne, by przy rezerwacji skorzystać z usług sprawdzonych pośredników lub bookować noclegi przez oficjalne strony lokali. 

Ciekawostki

Oto garść ciekawostek dotyczących Pilzna:

  • W herbie miasta znajduje się wielbłąd, ponieważ Władysław II Jagiełło podarował to zwierzę czeskim wojskom walczącym pod Grunwaldem;
  • Urodził się tam obecny bramkarz klubu Chelsea F.C. – Petr Čech;
  • Pilzno było stolicą Czech przez niespełna 2 lata;
  • Nieopodal Wielkiej Synagogi znajduje się mniejsza Stara Synagoga;
  • W Polsce także znajduje się miasto Pilzno, które leży w województwie podkarpackim;
  • Niedaleko Pilzna znajduje się Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy słynący z licznych źródeł mineralnych;
  • Od tamtejszego piwa wywodzą się wszystkie dzisiejsze piwa typu pils;
  • Wydajność rozlewni piwa, którą można zobaczyć w browarze, to 120 tysięcy butelek na godzinę;
  • W Pilźnie znajduje się centrum nauki Techmania, gromadzące mnóstwo eksponatów związanych z firmą ŠKODA i nie tylko;
  • W mieście można odwiedzić także Muzeum Lalek Teatralnych, a czeskie lalkarstwo widnieje na liście światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO;
  • W Muzeum Etnograficznym można obejrzeć wnętrze XIX-wiecznej apteki;
  • Wymiar Placu Republiki to 139 na 193 metrów;
  • Pilsner Urquell w Pilźnie smakuje zdecydowanie najlepiej.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds