Przejdź do treści
hawaiʻi

Hawaje. Które wyspy hawajskie mają największy urok?

Hawaje to marzenie podróżnicze bardzo wielu turystów. Cały archipelag składa się jednak z kilku wartych uwagi wysp. W niniejszym artykule przedstawiam te najbardziej popularne. Dowiesz się także, co może Cię czekać podczas ich zwiedzania i na co musisz szczególnie uważać. Chcesz spędzić wakacje na Hawajach? Zapraszam do lektury!

Kilka słów o archipelagu Hawaje

Hawaje to najmłodszy z 50 stanów USA. Jako jedyny w całości znajduje się na wyspach. Nie wszystkie wyspy należą jednak do stanu. Obszarem nienależącym jest atol Midway. Stolicą Hawajów jest Honolulu. To też największe miasto w całym stanie. Archipelag Hawajski to archipelag powulkaniczny, który znajduje się w Polinezji na Oceanie Spokojnym. Hawaje składają się z ośmiu wysp głównych. Są to: Hawaiʻi, Oahu, Kauai, Molokai, Lānai, Maui, Niihau i Kahoolawe. Poza tym do Hawajów należy też kilkanaście mniejszych wysepek czy gór podwodnych. Cały archipelag ma 2400 km długości. Jest on częścią Grzbietu Hawajskiego.

Pierwsi ludzie zamieszkali na Hawajach w IV wieku. Byli to Polinezejczycy z Tahiti. Trafili tam, ponieważ podążali za kierunkiem lotu ptaków. Europejczycy dowiedzieli się o Hawajach w 1778 roku dzięki odkryciu Jamesa Cooka. Polinezejczycy mieli go za bóstwo, ponieważ przybył tam na potężnym statku. Republika Hawajów powstawała od 1894 do 1898 roku. Stany Zjednoczone przejęły Hawaje w 1898 roku. 

Bezpieczeństwo na Hawajach

Hawaje należą do bardzo bezpiecznych celów podróżniczych. Oczywiście, wszędzie może wydarzyć się nieszczęście, ale Hawaje nie słyną ze szczególnej przestępczości czy innego rodzaju niebezpieczeństw. Są jednak aspekty, na które trzeba zwracać uwagę.

Często przed podróżą na Hawaje możemy natknąć się na ostrzeżenia dotyczące bezdomnych. Szczególnie wielu z nich znajduje się na wyspie Oahu. Są oni jednak przeważnie obojętni na turystów i nieszkodliwi.

Rzeczą, na którą warto uważać, są złodzieje, szczególnie ci plażowi. Jest to oczywiście aspekt, na który trzeba zwracać uwagę także winnych miejscach na świecie. Nie warto zostawiać swoich rzeczy na plaży bez opieki, gdy wchodzimy do wody. Zawsze należy mieć na nie oko i nic złego nie powinno się wydarzyć. W turystycznych miejscowościach na ulicach przez całą dobę znajduje się mnóstwo ludzi, więc można czuć się bezpiecznie zarówno za dnia, jak i w nocy. W tropikalnych lasach także nie czyhają na nas szczególne zagrożenia. Na Hawajach nie spotkamy raczej niebezpiecznych dla nas drapieżników czy jadowitych owadów.

wakacje na hawajach

Choroby tropikalne

Choroby tropikalne to jedna z największych obaw turystów podróżujących do odległych, egzotycznych krajów. Okazuje się, że udając się na Hawaje, wcale nie trzeba się tym zbytnio przejmować. 

Hawaje to, mimo swego tropikalnego klimatu, jeden z bezpieczniejszych kierunków podróżniczych. Nie ma tam ryzyka groźnych chorób takich jak malaria czy japońskie zapalenie mózgu. Od turystów nie wymaga się też szczególnych szczepień. Oczywiście mogą wystąpić różnego rodzaju zatrucia pokarmowe, ale to może zdarzyć się w wielu miejscach. By czuć się bezpieczniej, przed każdym wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem. To on najlepiej oceni, czy powinniśmy się np. na coś zaszczepić. Warto też dodać, że Hawaje słyną z bardzo wysokiego poziomu opieki zdrowotnej. Zarówno kompetencje lekarzy, jak i wyposażenie szpitali są naprawdę świetnie oceniane. Duża liczba jednostek leczniczych wpływa na szybkość i jakość pracy. Do hawajskich szpitali przywozi się nawet pacjentów z innych wysp, np. Mikronezji.

Zagrożenia wodne

Najbardziej niebezpieczna w wypadku Hawajów okazuje się woda. To właśnie w oceanie czekają na nas zagrożenia, których warto się wystrzegać. Mimo uroku i piękna hawajskich plaż, spędzając na nich swój wolny czas, należy zachować ostrożność. Pierwszym zagrożeniem są przede wszystkim ogromne fale. Z jednej strony stwarzają one doskonałe warunki do surfowania, ale z drugiej mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków. 

Przed wejściem do wody warto poobserwować przez jakiś czas, jak zachowują się fale. Należy wybierać plaże strzeżone, czyli takie, na których znajduje się ratownik. Warto pamiętać, by nie przeceniać swoich umiejętności pływackich, bo ocean może być naprawdę nieprzewidywalny. Kąpiele w hawajskich falach to zdecydowanie coś, na co należy szczególnie uważać.

hawaje

Drugie zagrożenie, które może czyhać na nas podczas pobytu na Hawajach to rekiny. Wielu turystów bardzo obawia się ataku tego drapieżnika. Czy słusznie? I tak, i nie. 

Na Hawajach występuje kilkadziesiąt różnych gatunków rekinów. Nie wszystkie z nich są jednak zainteresowane atakiem na człowieka. Te niebezpieczne łatwo jest natomiast ominąć. Należy po prostu przestrzegać tych ważnych zasad:

 • nie odpływaj daleko od brzegu;
 • nie wchodź do wody z krwawiącymi ranami, które mogą zwabić rekina;
 • nurkuj w większych grupach i unikaj samotności;
 • korzystaj z oceanu za dnia, ponieważ rekiny atakują głównie w nocy;
 • pływaj tylko w przejrzystych wodach;
 • obserwuj brzegi, ponieważ niektóre rekiny lubią tam odpoczywać;
 • pod wodą nie noś ubrań w neonowych kolorach, bo rekiny doskonale widzą jaskrawe barwy;
 • unikaj rybaków, wokół których znajduje się krew martwych ryb, ponieważ może ona przyciągnąć rekiny;
 • obserwuj swoje otoczenie i reaguj, gdy tylko coś cię zaniepokoi;
 • jeśli zobaczysz rekina, zachowaj spokój i powoli wyjdź z wody.

Hawaje – wyspy główne

Jak wspomniałam wcześniej, Hawaje składają się z ośmiu wysp głównych i kilkunastu mniejszych wysepek. Warto zatem zapoznać się z historią, kulturą i atrakcjami wysp najpopularniejszych wśród turystów. 

Oahu (Hawaje) – główna wsypa archipelagu

Pierwsza omawiana wyspa z archipelagu Hawaje, Oahu, to trzecia co do wielkości i pierwsza co do zaludnienia wyspa stanu. Na południu wyspy znajduje się stolica Hawajów, czyli miasto portowe Honolulu. Jest to główne miasto całego stanu. Zaledwie kilka mil dalej znajduje się słynna zatoka Pearl Harbor. Aktualnie nazywa się ona Joint Base Pearl Harbor-Hickam. 

Oahu ma kształt czworoboku, a jego powierzchnia wynosi ponad 1500 km². Wyspa jest górzysta, a jej brzegi są w większości bardzo strome. Na Oahu znajduje się kilka pasm górskich. Najwyższym punktem jest szczyt Ka’ala (1227 m n.p.m.), należący do Gór Waianae. Sprawia to, że miejsce to stanowi świetną bazę wypadową do wędrówek. Poza tym warto korzystać z szerokiej oferty sportów wodnych.

oahu hawaje

Na wyspie można zobaczyć kilka pozostałości po wulkanach. Znajdują się tam kaldery i punkty widokowe, które często stanowią miejsce wielu wycieczek. Do najbardziej znanych należą Koko Crater, Diamond Head, Makapuu Point czy Hanauma Bay. Oahu została odkryta przez Europejczyków 18 stycznia 1778 roku. Dokonali tego James Cook wraz ze swoimi towarzyszami. W 1845 roku król Kamehameh przeniósł stolicę Hawajów do Honolulu. Wcześniej tę funkcję pełniła miejscowość Lahaina. 7 grudnia 1941 roku doszło do japońskiego ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor. Zginęło wtedy około 2500 osób. 

20 lat później w Honolulu urodził się późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – Barack Obama. Oahu to miejsce, w którym powstawały zdjęcia do wielu znanych seriali i filmów, w tym np. do Avataru czy Zagubionych.

Na wyspie zrodził się pomysł na smak jednego z najpopularniejszych napojów energetycznych – Monster Ripper energy juice. Poza tym powstało tam wiele teledysków, m.in. do piosenki Nicki Minaj. 

Niesamowite krajobrazy wyspy i mnogość ciekawostek przyciągają na Oahu kilka milionów turystów każdego roku. To zdecydowanie najpopularniejsza z wszystkich wysp archipelagu. Nazywana jest też wyspą miłości, gdyż stanowi częsty wybór na podróż poślubną. 

Wyspa Kauai – Hawaje dla miłośników przyrody

Kauai to kolejna górzysta wyspa archipelagu Hawajów. Jej powierzchnia wynosi prawie 1500 km². To właśnie ona postała jako pierwsza w wyniku działań wulkanicznych. Najwyższy punkt Kauai jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na całym świecie. Znajduje się on w dolinie Mount Wai’ale’ale. Mieszka tam kilkadziesiąt tysięcy osób, które w dużej części zajmują się uprawą ananasów, ryżu oraz trzciny cukrowej. Wyspa jest zamieszkiwana od około 700 roku. Pierwszymi mieszkańcami byli Polizynejczycy. 

Kauai jest uznawana za najpiękniejszą hawajską wyspę. Lokalsi nazywają ją wyspą ogrodów, ponieważ charakteryzuje się ona niezwykłą roślinnością. Jest tam też bardzo dużo kawy i… kur. Te zwierzęta spotkać można prawie wszędzie. Występuje tam też charakterystyczny dla regionu ptak petrel hawajski. Na wyspie przeważają krajobrazy górskie, a wśród nich można odnaleźć wiele pięknych wodospadów. Efektowne plaże ozdobione są dodatkowo wysokimi klifami, co wpływa na niezwykły rajski klimat. Pośrodku wyspy znajduje się kanion Waimea, nazywany Wielkim Kanionem Pacyfiku. Liczy on kilkanaście kilometrów długości i jest zdecydowanie jednym z punktów obowiązkowych do zobaczenia na Kauai. Swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza m.in. szerokiej palecie barw. Tamtejszy krajobraz jest niezwykle malowniczy i różnorodny. 

Żyzność gleb sprzyja bujnej, egzotycznej roślinności. Sprawia to, że Kauai jest doskonałym miejscem na wakacje dla osób kochających naturę. Miłośnicy przyrody znajdą tam coś dla siebie właściwie na każdym kroku. Nie bez powodu wyspa ta określana jest najpiękniejszą.

wyspa kauai

The Big Island (Hawaiʻi)

Hawai’i to najmłodsza i największa wyspa archipelagu Hawajów. Jej powierzchnia wynosi ponad 10000 km². Czyni ją to także największą wyspą Stanów Zjednoczonych. Hawai’i nazywa się także The Big Island. Geneza nazwy nie jest jasna. Pierwsza wersja mówi o tym, że Hawai’i pochodzi od imienia bohatera, który jako pierwszy dotarł do wyspy. Druga głosi natomiast, że nazwa została zaczerpnięta z mitologicznej wyspy zmarłych – Hawaiki. 

Legenda mówi, że Hawai’i powstała w wyniku sporu dwóch bogów: Pele, czyli boga wulkanów, i Kamapua, który kontrolował pogodę. Dlatego zachód wyspy charakteryzuje się lepszą, słoneczną pogodą, a wschód częściej dotykają deszcze. Wyspa składa się z pięciu gór wulkanicznych, z których tylko jeden wulkan jest wygasły.

Na jednym z drzemiących znajduje się należące do hawajskiego uniwersytetu obserwatorium astronomiczne. Na wyspie można zaobserwować aż 12 różnych stref klimatycznych. To rzadko spotykane i niezwykłe zjawisko przyrodnicze. Hawai’i może zaskoczyć nas właściwie każdą pogodą. To właśnie Z The Big Island pochodzi jedna z najlepszych i najdroższych kaw na świecie, czyli Kona Coffee. Do największych atrakcji zaliczyć można też Narodowy Park Wulkanów. Tam czeka na nas nie tylko niezwykła przyroda, ale też imponujące rzeki lawy.

Wyspa księżycowa Maui

Maui to druga, tuż za Hawai’i co do wielkości wyspa hawajska. Jej powierzchnia wynosi niemal 1900 km². Znajduje się na niej czynny wulkan Haleakalā. Legenda głosi, że półbóg Maui pewnego dnia wszedł na jego szczyt i złapał promienie słońca, by zmusić je do dłuższego oświetlania wyspy. Haleakalā jest najwyższym punktem Maui. Wyspę porastają gęste, tropikalne lasy. Tamtejsza ziemia jest bardzo żyzna, co sprzyja uprawom m.in. trzciny cukrowej czy ananasów. Ważnymi gałęziami gospodarki są tam także turystyka i rybołówstwo. 

Maui nazywana jest wyspą doliny, ponieważ między dwoma wulkanami utworzył się tam charakterystyczny przesmyk. Nie oznacza to jednak, że nie może pochwalić się imponującym wybrzeżem. Wyspa jest rajem dla miłośników sportów wodnych, a w szczególności kiteboardingu i windsurfingu. Szczególnie istotne jest miasto Hookipa. To właśnie tam odbywają się zawody windsurfingowe, a miejsce uważane jest za światową stolicę tego sportu. Maui to też dobre miejsce na odpoczynek i trekking. To wyspa, na której odnajdą się wielbiciele różnych typów podróżowania.

wyspy hawajskie

Molokai

Molokai znajduje się pomiędzy Oahu a Maui. Jej głównym miastem jest Kaunakakai. National Geographic uznało ją za dziesiątą z kolei wyspę na świecie, którą warto zobaczyć. Jej powierzchnia wynosi 673 km². Zamieszkuje ją jedynie 8000 osób. Ważnym aspektem dla tamtejszej ludności jest hodowla bydła i ananasów. 

Podobnie jak inne wyspy hawajskie, Molokai obfituje w gęste lasy i wzniesienia. Wyspa powstała z dwóch wulkanów, a jeden z nich częściowo osunął się do oceanu. Jego pozostałość stanowi najwyższy klif na świecie. Ma on 1010 metrów wysokości. Najwyższy punkt na wyspie znajduje się 1517 m n.p.m. Na Molokai można zobaczyć jeden z najwyższych wodospadów na Ziemi. Znajduje się tam Ol’upena, który liczy 900 metrów wysokości. W XIX wieku miejsce to słynęło ze zsyłek trędowatych. Chorzy przebywali na półwyspie Kalaupapa w północnej części Molokai. 

Lanai

Lanai to szósta co do wielkości wyspa Hawajów. Nazywa się ją też Wyspą Ananasów. Plantacje tych owoców były tam szczególnie popularne w przeszłości. Powierzchnia Lanai wynosi 364 km². Wyspę zamieszkuje jedynie 3000 osób. W 2012 roku prawie całą wyspę wykupił amerykański biznesmen Larry Ellison. Charakteryzuje się ona niesamowitymi klifami i bajecznymi plażami. Znajduje się na niej wiele luksusowych hoteli, w których można oddać się rozrywkom takim jak np. golf.

wyspy hawajskie

Flora i fauna na hawajskich wyspach

Hawajski klimat jest niezwykle zróżnicowany. Znajduje się tam wiele stref klimatycznych, które sprawiają, że warunki pogodowe mogą być naprawdę zaskakujące. Niestety, na Hawajach znajduje się bardzo dużo zagrożonych gatunków zwierząt. 

Na Hawajach żyje mnóstwo organizmów endemicznych. Niemal całość tamtejszych kwiatów, ptaków i owadów się do nich zalicza. Na wyspie nie spotkamy drzew iglastych, ryb słodkowodnych, gadów i ssaków lądowych. 

Niektóre części wysp są obszarami chronionymi przez National Park Service. Na Hawajach można odwiedzić dwa parki narodowe — Haleakalā na wyspie Maui oraz Wulkany Hawaiʻi na wyspie Hawai’i. Jest tam też kilka Historycznych Parków Narodowych. 

Ciekawostki o wyspach hawajskich

Hawaje to bardzo inspirujący i różnorodny obszar świata, który przyciąga swoją egzotycznością i ciekawą historią. Oto garść ciekawostek na temat tego miejsca:

 • Hawaje to najbardziej odizolowane miejsce życia ludzi na Ziemi. Najbliżej stamtąd do Kalifornii – 3900 km;
 • Hawaje to jedyny stan, w którym rośnie kawa, a na dodatek jest ona niezwykle doceniana;
 • Na Hawajach narodził się surfing;
 • Hawaje mają dwa oficjalne języki – hawajski i angielski;
 • Hawaje mają własną strefę czasową, do które należy jeszcze tylko część Wysp Aleuckich;
 • Hawaje są jednym z największych dostawców ananasów na świecie;
 • „Aloha” może być używane zarówno na przywitanie, jak i na pożegnanie;
 • Na Hawajach zginął słynny James Cook;
 • Hawaje cały czas się powiększają, ponieważ na Big Island znajduje się bardzo aktywny wulkan;
 • Hawajami nazywa się również japońską Okinawę i Budvę w Czarnogórze.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.