Search The Query
Search

Kuchnia turecka – dowiedz się jakie smaki możesz odkryć! Różnorodność potraw w Turcji

kuchnia turecka

Choć wielu osobom potrawy tureckie kojarzą się głównie z kebabem oraz baklawą, to nie są to jedyne dania, które mają to pochodzenie. Turcja jest krajem, który posiada bogato rozwiniętą kuchnię. Znajdziesz w niej nie tylko świetne propozycje na obiad, ale także na przekąski oraz słodkie desery. Przekonaj się sam, co kuchnia turecka może Ci zaoferować!

Kuchnia turecka – z czego słynie?

Kuchnię turecką wyróżnia jej ogromna różnorodność. Duża część tureckich dań pochodzi jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego, którego terytorium obejmowało między innymi część Azji, Europy, a także Afryki. Z tego też powodu, w kuchni tej znajdziesz mnóstwo różnych smaków, które zostały zaczerpnięte właśnie z tych terenów.

Jednym ze składników, który w kuchni tureckiej spotyka się najczęściej, są warzywa. Turcy mają w zwyczaju dodawać je do praktycznie większości potraw. Dodatkowo bardzo często w ich daniach pojawiają się wybrane rodzaje mięsa, a także różnego rodzaju owoce morza. Coś, co jest charakterystyczne dla kuchni tureckiej, to używanie ogromnej ilości soli, która musi pojawić się praktycznie w każdej potrawie. W daniach nie brakuje także ogromnej ilości przypraw, do których należą między innymi pietruszka czy pieprz. Ważnym rolę w kuchni tureckiej odgrywa także nabiał. Bardzo często używa się tam serów, a także jogurtów.

kuchnia turecka

Kultura jedzenia

Choć w większości tureckich potraw występuje mięso, to jest to głównie wołowina oraz jagnięcina. Ma to związek przede wszystkim z główną religią tego kraju, czyli islamem. Zabrania on jej wyznawcom jedzenia zwierzęcej krwi, a także wieprzowiny. 

Z powodu religii dla Turków też bardzo ważną rzeczą jest to, w jaki sposób spożywa się posiłki. Jedną z ważniejszych rzeczy w tureckiej kulturze jedzenia, jest jedzenie razem przy wspólnym stole. Traktują oni moment ten jako jeden z najważniejszych w ciągu dnia i bardzo go celebrują, a więc nie ma tu mowy o szybkim zjedzeniu posiłku.

Mieszkańcy Turcji należą do osób wyjątkowo gościnnych, dlatego kiedy ktoś będzie chciał Cię czymś poczęstować, to nie wypada mu odmówić. W Turcji odmowa posiłku jest raczej traktowana jako niekulturalna, a więc warto o tym pamiętać i starać robić się to jak najrzadziej. Dodatkowo pamiętaj, aby tureckie przystawki jeść rękami, a nie za pomocą sztućców, gdyż jest to tam lepiej odbierane.

Bakłażan królem tureckiej kuchni

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w kuchni tureckiej dużą role odgrywają warzywa. Tym, które wykorzystuje się w przygotowywaniu posiłków na wiele różnych sposobów, jest bakłażan, którego często nazywa się tureckim królem warzyw. Przepisów na wykorzystanie bakłażana w potrawach jest wiele. Z tego też powodu można znaleźć go wśród składników wielu sałatek, a także w kebabie czy po prostu jako dodatek do mięsa i ryżu.

Tureckie jedzenie

Choć do najpopularniejszych dań kuchni tureckiej należą w większości potrawy, które można dostać w wielu ulicznych barach, to jednak nie tylko tym się ona cechuje. Tureckie jedzenie to także ogromna ilość przystawek, różne sposoby podawania mięsa, a także przepyszne tureckie śniadania.

Kebab turecki – o co tu chodzi?

Chyba najbardziej znaną potrawą, z którą kojarzy się większości osób kuchnia turecka, jest popularny na całym świecie kebab. W kraju jego pochodzenia jest on na tyle popularny, że występuje aż kilkadziesiąt jego różnych rodzajów, które wiążą się między innymi ze sposobami jego przyrządzania. Mieszankę mięsa, sosów oraz warzyw podaje się zazwyczaj w picie, bułce, bądź tortilli. W Turcji najczęściej wybiera się do niego baraninę, bądź kurczaka. W Polsce najbardziej popularnym rodzajem jest döner kebap, którego robi się z opiekanego na pionowym ruszcie mięsa.

Zobacz także: Kebab przepis – dowiedz się, jak przygotować pysznego, domowego kebaba prosto z Turcji!

Z tą potrawą wiąże się również ciekawa legenda, która mówi, że kebab został wymyślony przez kucharza tureckich wojowników. W jaki sposób? Podobno jemu zawdzięcza się stworzenie sposobu na przyrządzanie mięsa. Zaczął on od wypełnienia rusztu gorącym węglem, a następnie w jego środek wbił miecz z baranim mięsem, po którym spływał tłuszcz.

kebab turecki

Kebab bakłażanowy

Bakłażan i kebab – jak połączyć te dwie popularne w Turcji potrawy? Odpowiedzią na to pytanie jest kebab bakłażanowy. Choć wyglądem nie przypomina on tego znanego wszystkim, to jednak jest on tak nazywany. W kształcie przypomina on roladki. Nadziewa się go przygotowanymi z wołowiny kotlecikami z dodatkiem cebuli, pietruszki i czosnku. Bakłażana z mięsem łączy się za pomocą wykałaczek, na których górę nabija się bardzo często kawałki pomidora oraz papryki, a następnie zapieka się w piekarniku. Podaje się je zazwyczaj polane sosem.

Jakie mięso spożywają Turcy i jak się je podaje?

Jedzenie mięsa w Turcji ściśle związane jest z obowiązującą tam religią, czyli islamem. Z tego też powodu nie spożywa się tam wieprzowiny, a mięsem, które tam króluje, jest wołowina oraz jagnięcina. Rzadziej spotykanym natomiast jest drób.

Sposób podawania potraw z mięsem jest różny. Przykładowo jest ono jednym z głównych składników popularnego w Turcji kebaba. Często też można spotkać się z robieniem z niego różnego rodzaju szaszłyków, a także kotlecików. Dodatkowo mięsem nadziewa się różnego rodzaju warzywa, bądź po prostu podaje się jako dodatek do potraw zrobionych wyłącznie z nich.

Meze, czyli tureckie tapas

Meze, to nic innego jak po prostu tureckie przystawki. Często podawane są one podczas tureckich imprez, jako coś do przegryzienia w trakcie picia alkoholu, a także jako posiłek podawany przed daniem głównym. Jednak imprezy to niejedyne miejsce, gdzie można spróbować tureckich przekąsek. Dostaniesz je także w tamtejszych restauracjach, a także w wielu domach. Mogą być one przygotowane zarówno na ciepło, jak i na zimno. W zależności od regionu jako meze podaje się na przykład potrawy zrobionych na bazie warzyw, owoców morza, mięsa, a nawet jogurtów.

tureckie tapas

Tureckie śniadanie

Dla Turków pierwszy posiłek w ciągu dnia jest zdecydowanie tym najważniejszym. Składa się on z kilku podstawowych elementów, do których należą między innymi białe pieczywo w postaci grubo krojonego chleba. Do warzyw, które są często podawane w trakcie tureckiego śniadania, należą warzywa takie jak ogórki, pomidory czy oliwki. Nie może tam też zabraknąć serów oraz jajek i masła. Oprócz tego często występującymi elementami tureckiego śniadania są różnego rodzaj dżemy, a także wędzona turecka kiełbasa. Śniadanie nie może się też obyć bez herbaty.

Simit – tureckie bajgle

Czymś, co jada się w Turcji na śniadanie i nie tylko jest simit. To nic innego jak rodzaj tureckich bajgli. Robi się je z ciasta chlebowego, które następnie formuje się na kształt pierścienia. Rzeczą charakterystyczną dla simitu jest posypywanie go sezamem. Jest to element kuchni tureckiej, który pojawia się nie tylko na stole śniadaniowym w towarzystwie różnych dżemów, ale także w towarzystwie dodatków słonych, jak na przykład warzywa. Oczywiście i tutaj nie może zabraknąć tureckiej herbaty, którą często się do niego podaje.

Będąc w Turcji simit można dostać praktycznie w każdym miejscu. Oprócz piekarni i sklepów spożywczych, bez problemu można go znaleźć na wielu ulicznych targach. Jeśli będziesz mieć okazję być na jednym z nich, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób tureckie bajgle są tam do dostania. Niech nie zdziwi Cię widok sprzedawców, którzy na głowie będą nosić talerze pełne simitów.

Simit

Potrawy tureckie

Potrawy tureckie charakteryzują się ogromną różnorodnością. Kuchnia tego kraju cechuje się dużą ilością posiłków, które bez problemu znajdziesz zarówno w budkach na ulicy, jak i w tradycyjnym tureckim domu. Powód? Kuchnia turecka to nie jedynie szybkie posiłki z ulicznych barów, ale także różnego rodzaju zupy, nadziewane warzywa, a nawet ryż.

Lahmacun

Będąc w Turcji jedną z potraw, którą możesz spotkać najczęściej na ulicach jest lahmacun. To rodzaj fastfooda, przypominający wyglądem pizze, przez co często nazywa się go turecką pizzą. Jest jedna rzecz, która jednak odróżnia go od tradycyjnej włoskiej potrawy, a jest to brak sera.

Podstawę lahmacuna stanowi bardzo cienkie ciasto drożdżowe. Farsz, który się na nie kładzie, przygotowuje się najczęściej ze zmielonej baraniny bądź jagnięciny. Oprócz mięsa dodaje się do niego warzywa takie jak pomidor, papryka, cebula czy pietruszka, a nawet chilli. Najlepiej smakuje upieczony w kamiennym piecu do pizzy, ale jeśli chcesz spróbować tej tureckiej potrawy w domu, to bez problemu zrobisz ją także w piekarniku. Pamiętaj jednak o tym, aby ciasto drożdżowe było chrupkie.

Lahmacun to jedna z tureckich meze. Najczęściej podaje się ją w towarzystwie cytryny. Dlaczego? Potrawa ta smakuje świetnie, jeśli skropi się ją właśnie sokiem z niej. Można też ją podawać z różnego rodzaju jogurtowymi sosami, a także zawiniętą w rulon z dodatkiem sałatek i warzyw.

Lahmacun

Kabak dolmasi

Prostym w wykonaniu daniem, które popularnym w Turcji jest kabak dolmasi. Czym ono jest? To nic innego jak nadziewana farszem cukinia, której warto spróbować w towarzystwie jogurtu.

W tym wypadku farsz wykonuje się przy użyciu wołowiny. Dodaje się również do niego ryżu, a także koncentratu pomidorowego oraz cebuli. Możesz ją upiec zarówno na patelni, jak i w piekarniku. Danie podaje się najczęściej z towarzystwem listków mięty.

Pide

Pide jest kolejnym daniem, które również często nazywa się turecką pizzą. Tutaj rzeczą odróżniającą potrawę od tradycyjnej włoskiej pizzy jest jej kształt, który przypomina charakterystyczną łódkę, w której środku jest farsz. Spód pide, wykonuje się z ciasta drożdżowego i nacina w kratkę.

Pomysłów na farsz do pide jest wiele, dzięki czemu każdy może dopasować potrawę pod swoje preferencje smakowe. Doskonale będzie smakować ona z farszem wykonanym z mięsa, pomidorów i papryki z dodatkiem sera, jaki i ze szpinakiem wraz z serem feta. Warto też spróbować wersji pide z jajkiem, które wybite jest na wierzchu.

Kumpir, czyli turecki ziemniak

Kolejnym posiłkiem, często jadanym w Turcji jest kumpir. Jest to nic innego jak duży ziemniak, który faszerowany jest różnego rodzaju dodatkami. Podaje się go zarówno w budkach na ulicy w formie fastfooda, jak i tureckich restauracjach.

Zobacz także: Kumpir — poznaj tureckie danie, którego podstawą jest ziemniak

Jeśli chcesz zjeść kumpir, możesz wybierać z ogromnej ilości dodatków. Do najpopularniejszych należą warzywa, a także różne rodzaje mięsa, czy serów. Często używa się też do jego wykonania kiełbasy. Do najpopularniejszych dodatków, którymi można wypełnić kumpir, należy między innymi mozzarella, czerwona kapusta czy kukurydza z puszki. Można również polać go różnymi sosami. Chcąc wykonać kumpir, oprócz dużego ziemniaka, będziesz potrzebować też masła, które wraz z serem stanowią jeden z głównych dodatków.

turecki Kumpir

Burek

Choć burek jest potrawą jedzoną częściej na Bałkanach, to i w Turcji możesz go w wielu miejscach znaleźć. Jest to nic innego, jak danie z ciasta filo na słono, które wypełnia się różnego rodzaju dodatkami. W kraju półksiężyca ma ono najczęściej formę naleśnika, bądź rulonu.

W krajach bałkańskich, jednym z najczęstszych dodatków, którymi wypełnia się burek, jest zmielone mięso. W wersji tureckiej jednak częściej się z niego rezygnuje, szczególnie w jego naleśnikowej wersji i w zależności od regionu wybiera się inne składniki.

I tak na przykład burek przyrządza się z serem feta i pietruszką, a następnie smaruje się masłem i piecze. Jeśli robiony jest on w formie rolki, to wybiera się do niego najczęściej mięso mielone z dodatkiem fety, szpinaku i ziemniaków, po czym piecze się je w niewielkiej temperaturze. Burek może być podawany także w formie półksiężyców, gdzie oprócz zmielonego mięsa dodaje się do niego cebule i smaży się na oleju. Burek w Turcji przygotowywany jest też często z dodatkiem groszku, bądź papryki.

Dolma

Dolma w tureckiej kuchni to nic innego jak różne rodzaje potraw polegające na nadziewaniu. Można wyróżnić jej dwa rodzaje. Pierwszy z nich polega na wypełnianiu na przykład warzyw, owoców, bądź też innych składników za pomocą różnego rodzaju dodatków. Drugi sposób na przyrządzenie dolmy to po prostu nadziewane liście winogrona, które wyglądem przypominają polskie gołąbki, tylko w mniejszej wersji.

Do warzyw, które najczęściej są nadziewane, należy bakłażan oraz cukinia. W tureckiej kuchni bardzo często też faszeruje się różne owoce morza. I tak na przykład midye dolma to nic innego, jak małże, które wypełnia się za pomocą ryżu oraz cebuli, a także przyprawia się pieprzem oraz przyprawą pimento. Popularne są także kalmary nadziewane za przy pomocy sera halloumi, czosnku, pietruszki, cebuli oraz świeżej bułki tartej, które po smaży się na maśle, oliwie oraz sosie pomidorowym. Będąc w Stambule, możesz natomiast natrafić też na nadziewane makrele.

Nadziewane liście winogrona, czyli sarma to świetny sposób na spróbowanie drugiego rodzaju dolmy. Głównym składnikiem farszu jest ryż, do którego dodaje się zmielone mięso, cebulę oraz przyprawy, a także paprykę. Po jego przygotowaniu owija się go przy pomocy liści winogrona w małe ruloniki. Z tego też powodu w Polsce sarma często nazywana jest „tureckimi gołąbkami”.

Dolma

Pilaw

Choć potrawy, w których głównym składnikiem jest ryż, kojarzą się głównie z potrawami ze wschodu, to jednak i w kuchni kraju półksiężyca znalazło się miejsce dla jednej z nich. Potrawą tą jest pilaw, który w Turcji również ma swoją wersję.

Przygotowywanie pilawu należy rozpocząć od przygotowania ryżu w taki sposób, aby po ugotowaniu był on sypki. Należy także zrobić bulion, w którym ryż będzie później gotowany. Najpopularniejszym rodzajem pilawu w Turcji jest ten, który miesza się z orzo, które jest małym rodzajem makaronu przypominającym ryż. Przygotowany w ten sposób pilaw podaje się zazwyczaj jako dodatek do większych posiłków.

Falafel – coś dla wegetarian

W kuchni tureckiej znajdzie się także propozycja dla osób, które nie jedzą mięsa. Falafel jest potrawą, która zyskała sławę także poza Turcją i obecnie można ją dostać na całym świecie, głównie w miejscach, gdzie można zjeść kebaba. Stanowi on idealny zamiennik mięsa dla wegetarian, ze względu na wysoką zawartość białka. Ale czym falafel jest?

Zobacz także: Falafel co to jest – historia tradycyjnego dania z Bliskiego Wschodu! Przepis na falafel – krok po kroku

Falafel to nic innego jak przygotowywane z ze zmielonej ciecierzycy kotleciki, bądź kulki. Jeśli chcesz zrobić je samodzielnie, to najlepiej jest użyć surowej ciecierzycy, gdyż wtedy masz pewność, że Twój falafel będzie idealny!

Falafel

Turecka zupa z cukinii

Zupa z cukinii jest jedną z popularniejszych w Turcji. Oprócz głównego składnika często dodaje się do niej ziemniaki. Można ją przygotować w postaci zupy krem, i tak też najczęściej jest podawana. Coś, o czym trzeba pamiętać w trakcie przygotowywania tej potrawy to, to aby cukinia, której używasz, była świeża. Jest to zupa, która będzie nie tylko świetnie smakować, ale też wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie.

Zupa z selera

Jeśli szukasz posiłku, który sprawdzi się świetnie w trakcie zimy, to koniecznie spróbuj tureckiej zupy z selera. Warzywo to sprawdzi się świetnie jako wzmacniacz Twojego układu odpornościowego. Jej wykonanie jest proste i potrzebujesz do tego jedynie selera, ziemniaków oraz marchewki, a także liści selera. Warto też spróbować kremowej wersji zupy, z dodatkiem miętowo-czosnkowego sosu i jogurtu.

Herbata turecka i jej fenomen

Najpopularniejszym napojem w Turcji zdecydowanie jest herbata. Podaje się ją w specjalnych szklankach przypominających kwiat tulipana, czyli symbolu tego kraju. Stała się ona popularna na początku XX wieku, kiedy zaczęto ją w Turcji uprawiać w dużych ilościach.

Czaj, czyli turecką herbatę przygotowuje się w specjalnie przeznaczonym do tego dwupoziomowym czajniku. Dolny poziom przeznaczony jest na wodę, natomiast w górnym umieszcza się liście herbaty. Następnie należy odczekać około 20 minut, aby herbata odpowiednio się zaparzyła. Po tym czasie należy wlać najpierw płyn z górnego naczynia i zalać go wodą z dolnego. Turcy najczęściej słodzą ją też jedną, bądź dwiema kostkami cukru.

Jeśli chodzi natomiast o picie herbaty, to Turcy potrafią wypić jej kilkanaście szklanek w ciągu dnia, niezależnie od pory roku. Powód? Jest to nieodłączny element każdego posiłku. Czaj można też dostać wszędzie, nawet na komisariacie policji. Warto pamiętać, że jeśli ktoś zaproponuje nam herbatę do wypicia, to nie należy jej w żadnym przypadku odmawiać, gdyż jest to niemile widziane w kulturze tureckiej.

herbata turecka

Inne tradycyjne napoje tureckie

Turecka kuchnia pełna jest różnych rodzajów napoi. Oprócz wspomnianej już wcześniej herbaty można znaleźć tam takie, które będą orzeźwiające w trakcie upałów, jak i takie, które ogrzeją cię w trakcie zimowych wieczorów. Warto wspomnieć, że większość z nich ma też mnóstwo właściwości zdrowotnych. Choć Turcja jest krajem muzułmańskim, to bez problemu znajdziesz w niej też typowe dla tego kraju alkohole.

Ayran na upał

Jeśli szukasz idealnego orzeźwienia w trakcie lata, to turecki ayran będzie idealnym napojem! Popularny turecki napój przygotowuje się przez połączenie ze sobą jogurtu (najlepiej sprawdzi się ten grecki) z wodą w proporcjach 2:1, bądź 1:1, a także z solą.

Podaje się go po wcześniejszym schłodzeniu, ponieważ zimny smakuje najlepiej. Często ma on charakterystyczną piankę. Ayran zazwyczaj pije się przy jedzeniu kebaba z metalowych kubeczków kształcie tulipana. W Turcji jest on przygotowany w domu, ale można też spotkać gotowy napój w sklepach, a nawet w ofercie tamtejszego McDonalda.

Napój ten posiada również wiele właściwości zdrowotnych. Działa ona pozytywnie między innymi na odporność organizmu czy układ pokarmowy, a także ma dobry wpływ na pracę nerek.

Sahlep na chłodne dni

Jeśli natomiast chcesz spróbować czegoś, co ogrzeje cię w trakcie zimy spróbuj sahlepu. Jest to napój rozgrzewający, który przygotowuje się ze sproszkowanych bulw storczyka. Najczęściej przygotowuje się go przy użyciu mączki salepowej, z dodatkiem mleka i cynamonu. Ma on dzięki temu delikatny korzenny posmak.

Podobnie jak ayran, sahlep także pozytywnie wpływa na organizm. Świetnie sprawdzi się przykładowo w trakcie kaszlu, a także w trakcie problemów z układem pokarmowym. Jego regularne picie zwiększa także odporność.

sahlep

Sok z rzepy

Napój nazywany w Turcji sokiem z rzepy, tak naprawdę zawiera jej mało. Popularny şalgam, o którym mowa wytwarza się z czarnej marchwi z jedynie niewielkim dodatkiem rzepy. Do jego przygotowania używa się też często soli oraz bulguru. W smaku jest on na natomiast lekko pikantny, natomiast wyglądem przypomina czerwone wino.

Podobnie jak dwa wcześniejsze tureckie napoje, posiada on wiele właściwości zdrowotnych. Należą do nich między innymi wzmocnienie kości, a także zębów. Pozytywnie wpływa on także na trawienie, lecz należy jednak nie pić go w zbyt dużych ilościach, aby nie nabawić się wzdęć.

Şalgam najczęściej podawany jest na zimno do posiłków, takich jak kebab. Często też piję się go na przykład z marynowaną marchwią. Napój ten stanowi też świetny dodatek do popularnego tureckiego alkoholu, czyli raki.

Raki, czyli anyżowa wódka

Najpopularniejsza w Turcji jest wódka anyżowa, czyli raki, którą uważa się tam za napój narodowy. Oprócz anyżu robi się ją przy użyciu świeżych winogron. Jest to alkohol wysokoprocentowy. Jego najpopularniejsza odmiana Yeni Raki ma 45% alkoholu.

Jest to jednak alkohol, który spożywa się powoli. Najczęściej pije się go, dodając do kieliszka z raki wodę lub lód. Wódka w ten sposób mętnieje i wyglądzie przypomina mleko, z tego też powodu często nazywa się ją „lwim mlekiem”. Turcy lubią pić ten alkohol w towarzystwie przystawek zwanych meze, do których należą między innymi owoce. Bardzo często lubią oni też napić się raki ze wspomnianym już wcześniej şalgam.

turcja raki

Najsłynniejsze tureckie desery – sama słodycz

Potrawy tureckie, to także mnóstwo słodkich deserów. Wśród nich znajdziesz nie tylko ciasta, ale także inne rodzaje słodyczy jak na przykład tureckie galaretki.

Baklawa i jej historia

Czym jest popularna turecka baklawa? Jest to jeden z najpopularniejszych w Turcji deserów, które znane są także poza krajem swojego pochodzenia. Ma on również za sobą ciekawą historię.

Historia baklawy sięga XV wieku, kiedy to Konstantynopol został najechany przez cesarstwo otomańskiej, i w tamtejszym pałacu zaczęto baklawę przygotowywać. Z tego też powodu, przez długie lata kojarzyła się z bogactwa i podawano ją na przykład na weselach. Dopiero w XIX wieku stała się ona deserem bardziej powszechnym, na który mógł sobie pozwolić prawie każdy pochodzący z klasy średniej. Ciasto filo, z którego robi się baklawę, zawdzięcza się Grekom, do których deser ten dotarł dzięki tamtejszym żeglarzom.

Na przestrzeni lat przepis na baklawę ulegał wielu zmianom. Obecnie w Turcji baklawę przygotowuje się ze wspominanego już ciasta filo, które przekłada się warstwami orzechów wymieszanych z cukrem i miodem, a także kajmakiem. Po przygotowaniu piecze się ją w piekarniku. Deser podaje się pokrojony w różne kształty oraz polany najczęściej syropem zrobionym z dodatkiem syropu z cytryny. Co ciekawe, w okresie letnim może się zdarzyć, że w Turcji zostanie Ci ona podana z lodami.

Rachatłukum

Kolejnym z popularnych tureckich słodyczy jest rachatłukum. Są to małe kostki galaretki które, robi się z soków owocowych, zagęszczanych za pomocą różnych rodzajów skrobi, lecz najczęściej jest to ta ziemniaczana. Swój smak rachatłukum zawdzięcza na przykład wanilii, bądź wodzie różanej. Często do deseru dodaje się między różne rodzaje orzechów, a także owoców. Najbardziej tradycyjnym dodatkiem są jednak pistacje. Rachatłukum podaje się najczęściej po wcześniejszym obtoczeniu go w wiórkach kokosowych, bądź cukrze pudrze.

Rachatłukum

Kadayifi

Jednym z ciekawiej wyglądających deserów w kuchni tureckiej jest kadayifi. Swój wygląd zawdzięcza on ciastu, z którego jest wykonany. Robi się go z ciasta filo, które pocięte jest na cieniutkie nitki. Do ich posklejania niezbędne jest użycie masła. Najczęściej nadziewa się je przy pomocy różnych dodatków, do których należą między innymi orzechy. Na samo koniec piecze się je w piekarniku oraz polewa się je syropem, aby ciasto było miękkie. Aby ciasto dobrze nasiąkło, ważne jest, aby syrop, bądź ciasto były gorące.

Tureckie chałwy

Tradycyjna turecka chałwa zwana jest też w Turcji „helva”. Podstawową masę produkuje się z nasion sezamu oraz miodu. Często dodaje się do niej różne aromaty smakowe, bądź używa dodatków w postaci orzechów, rodzynek czy czekolady. Podawana jest ona najczęściej w towarzystwie popularnej tureckiej herbaty, bądź kawy. Można ją też jeść jednak bez żadnego napoju.

Jeśli planujesz wyjechać do Turcji, to zdecydowanie musisz spróbować tamtejszych dań, czy tradycyjnej tureckiej herbaty. Z pewnością znajdziesz tam smaki, do których będziesz chciał wracać, gdyż ogromna różnorodność tureckich potraw sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds