Przejdź do treści
woliński park narodowy

Woliński Park Narodowy – miejsce dla miłośników przyrody

Woliński Park Narodowy szczególną popularnością cieszy się w okresie wakacyjnym dzięki bliskości dużych nadmorskich kurortów. Położony w województwie zachodniopomorskim, usytuowany jest pomiędzy Zatoką Pomorską, a Zalewem Szczecińskim. Z wyspą związana jest nie tylko ciekawa historia, ale również dzika przyroda, którą podziwiać można podczas wycieczki do Wolińskiego Parku Narodowego. Bogactwo flory i fauny sprawia, że jest to idealne miejsce na wypoczynek i pełen relaks na świeżym powietrzu.

Kilka słów o Wolińskim Parku Narodowym

Woliński Park Narodowy obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, znajdującej się w województwie zachodniopomorskim. Został utworzony w 1960 roku, a 6 lat później włączono w jego granice wody morskie dzięki czemu stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim. Obecnie łączna powierzchnia Wolińskiego Parku Narodowego wynosi blisko 11 tysięcy hektarów, w tym ekosystemy leśne zajmują 42,5 % powierzchni parku, ekosystemy wodne 42,8 %, a ekosystemy lądowe nieleśne 14,7 % całości. Ścisłej ochronie podlega obszar prawie 500 hektarów. 

Wyspa Wolin urzeka różnorodnością krajobrazów – zobaczyć można urwiste klify, lasy i wszelkiego rodzaju wody otaczające wyspę oraz duże połacie równinnych pól. Przez bliskość popularnych nadmorskich kurortów takich jak Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie czy Dziwnów, latem Woliński Park Narodowy przyciąga do siebie tysiące turystów. Na szczególną uwagę zasługuje najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, unikalna wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Morza Bałtyckiego oraz dobrze zachowane lasy bukowe, w których miłośnicy przyrody i obserwatorzy ptaków odnajdują swój raj. 

woliński park narodowy ciekawostki
Piękne jezioro Zatorek jest jednym z kilku jezior na terenie Wolińskiego Parku Narodowego

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się w Międzyzdrojach na ulicy Niepodległości 3, tuż obok siedziby Dyrekcji Parku. Głównym celem Muzeum Przyrodniczego jest obrazowanie różnorodności przyrody i charakterystycznych dla tego obszaru ekosystemów wraz z ich specyficznymi przedstawicielami fauny. Muzeum przybliża również historię powstania wyspy Wolin, jej budowę geologiczną oraz szereg innych wystaw, które w centrum zainteresowań stawiają bogactwo świata roślin i zwierząt. Znaleźć można również wystawę poświęconą bursztynowi pochodzącemu z Bałtyku oraz pokaźny zbiór fotografii, malarstwa i rzeźby. Dodatkową atrakcją są znajdujące się obok muzeum dwie woliery dla ptaków. Pierwsza dla Orła Bielika, który jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego, a druga dla Puchacza, który należy do przedstawicieli największych sów żyjących w Polsce. 

W Muzeum nabyć można przewodniki, mapy, widokówki, ciekawe pamiątki, publikacje o regionie oraz wydawnictwa własne o Wolińskim Parku Narodowym. Zwiedzanie muzeum jest możliwe niemal codziennie od godziny 09:00. W kasie otrzymuje się bezpłatne audio przewodniki, które prezentują materiały przygotowane w języku polskim, angielskim oraz niemieckim i są dostosowane do dzieci, dorosłych i osób niedowidzących. Na teren obiektu można wjeżdżać wózkiem inwalidzkim oraz dziecięcym. Bilet ulgowy do Muzeum kosztuje 5 zł, a bilet normalny 7 zł, za okazaniem Karty Dużej Rodziny bilet rodzinny zakupić można w kwocie wysokości 2 zł.

Flora i fauna w Wolińskim Parku Narodowym

Flora Wolińskiego Parku Narodowego jest bardzo bogata, stwierdzono tu występowanie ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele chronionych i rzadkich m.in. takich jak kilka gatunków widłaków, kserotermiczna pajęcznica liliowata, polodowcowy relikt zimoziół północny, czy 9 gatunków storczyków leśnych. Zbocza stromych klifów pokrywają gęste zarośla rokitnika zwyczajnego, a płytkie piaszczyste dno Morza Bałtyckiego porastają makroglony – zielenice, krasnorosty, brunatnice itd. Tereny lądowe w znacznej mierze zajmują lasy bukowe, bukowo-dębowe i sosnowe. Gatunki roślin rzadkich spotkać można na obszarze wstecznej delty Świny, występują tam specyficzne zbiorowiska roślinności takich gatunków jak woskownica europejska, kłoć wiechowata itd.

Fauna wyspy Wolin jest bardzo zróżnicowana i bogato reprezentowana przez gatunki rzadkie. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, jest to związane z faktem, że przez Woliński Park Narodowy przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż Bałtyku. Obserwując zwierzęta żyjące na wyspie spotkać można 9 reprezentantów świata płazów takich jak ropucha szara czy rzadkie gatunki traszek. Zróżnicowanie fauny obejmuje również liczne owady, ryby, gady – choć ich lista nie jest długa, bo zawiera jedynie sześć gatunków, a w nich padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i zaskroniec zwyczajny. Bardzo urozmaicony jest również świat ssaków występujących na wyspie m.in. jelenie, dziki, sarny, lisy, zające, kuny, borsuki, żubry czy foki szare pojawiające się od czasu do czasu na plażach parku.

Woliński Park Narodowy – atrakcje

Oprócz naturalnych atrakcji przyrodniczych Woliński Park Narodowy ma do zaoferowania swoim gościom również te o charakterze antropogenicznym, powstałe dzięki staraniom człowieka. Wyjątkowym miejscem na mapie Parku niezaprzeczalnie jest Żubrowisko, latarnia morska, oraz punkt widokowy zlokalizowany w Lubinie. Jezioro Turkusowe zachwyci swą barwą każdego, kto je odwiedzi, a spacer do Bunkra V-3 w Zalesiu przybliży przedwojenne historie. 

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Na wyspie Wolin, niedaleko wsi Wapnica, zlokalizowanej ok. 6 kilometrów od Międzyzdrojów znajduje się jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego jakim jest słynne Jezioro Turkusowe. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (niecałe 7 hektarów) jest dość głębokie (ponad 21 metrów). Swoją nazwę zawdzięcza turkusowo-zielonej barwie wody. Co prawda, woda nie różni się od tej w innych jeziorach, lecz na skutek białego, kredowego dna i rozszczepienia światła, sprawia wrażenie bardziej zielonej. Jezioro Turkusowe w Wapnicy powstało na pozostałościach przedwojennej kopalni kredy. Kopalnia funkcjonowała do 1954 roku, a po zakończeniu eksploatacji wody zaczęły powoli zalewać wyrobisko, aż po 6 latach poziom wody w jeziorze zrównał się z poziomem wody w zalewie Szczecińskim. Jezioro Turkusowe popularnie zwane jest również Jeziorem Szmaragdowym i choć kolor wody zachęca do kąpieli jest to surowo zabronione. Mimo tego jest to niezaprzeczalnie wyjątkowe miejsce na mapie Wolińskiego Parku Narodowego, które warto zobaczyć. 

Zagroda Pokazowa Żubrów

Na północnym wschodzie, 2 km od centrum Międzyzdrojów, w środku lasu położone jest Żubrowisko czyli Zagroda Pokazowa Żubrów o łącznej powierzchni 28 hektarów. Zagroda założona została w 1976 roku, kiedy sprowadzono tu cztery żubry z Puszczy Boreckiej i Białowieskiej. W Żubrowisku przebywa obecnie od sześciu do dwunastu osobników, a każdego roku na świat przychodzi 1 lub 2 cielaki. Zaraz po urodzeniu nadawane są im imiona, które rozpoczynają się sylabą „Po-” od angielskiej nazwy kraju „Poland”. Żubry w tych rejonach nie żyją na wolności, ponieważ nie pozwala na to zbyt uboga baza żywieniowa tutejszych lasów. Zwierzęta przebywające na terenie rezerwatu mają zapewnioną stałą opiekę, także weterynaryjną. W zagrodach zobaczyć można również chore lub osierocone sarny i dziki, które po odzyskaniu sił wypuszczane są na wolność. 

woliński park narodowy zwierzęta
Zagroda Pokazowa Żubrów

Latarnia morska na wzniesieniu Kikut

Na wzniesieniu Kikut w bliskim sąsiedztwie Wisełki wybudowano latarnie morską. Jest to w pełni zautomatyzowana latarnia morska, która nie wymaga stałej obecności ludzi i podlega administracji Urzędu Morskiego w Szczecinie. Została uruchomiona w 1962 roku i zbudowano ją na fundamencie wieży widokowej. Ma wysokość ponad 18 metrów, a światło latarni sięga 16 Mm. Niestety latarnia morska na wzniesieniu Kikut nie jest udostępniona dla zwiedzających. Mimo to, warto wybrać się na spacer w jej kierunku aby zobaczyć ją z zewnątrz. 

Bunkier V3 w Zalesiu

Bunkier V3 to małe muzeum zlokalizowane ok. 3 km na południe od Międzyzdrojów w miejscowości Zalesie. Celem ekspozycji znajdującej się na tajnym poligonie doświadczalnym, jest ukazanie ciekawostek militarnych, które miały zmienić przebieg wojny. W pobliżu bunkra zobaczyć można pozostałości stanowisk ogniowych pocisków V-3. Mini Muzeum Broni V-3 w Zalesiu funkcjonuje od 2004 roku i wciąż odkrywa przed zwiedzającymi tajemnice tajnego poligonu, na którym powstało najdłuższe na świecie działo o długości 130 metrów. Cena biletu indywidualnego to zaledwie 5 zł za osobę. 

muzeum przyrodnicze wolińskiego parku narodowego
Wejście do bunkra

Grodzisko Lubin

Nieopodal Wolińskiego Parku Narodowego w bliskim sąsiedztwie Jeziora Turkusowego w Lubinie znajdują się wyjątkowe tarasy widokowe Grodzisko Lubin. Ten przepięknie położony punkt widokowy gwarantuje odwiedzającym niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag 44 jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny z jeziorem Wicko Wielkie. Tarasy widokowe Grodzisko Lubin umiejscowione zostały na najwyższym punkcie klifu nas Zalewem Szczecińskim (ponad 50 m n.p.m). Z tego miejsca obserwować można bogaty świat ptaków oraz symbol Wolińskiego Parku Narodowego – krążącego nad grodziskiem Orła Bielika. Na tarasach zamontowana została profesjonalna luneta, która umożliwia dokładniejszą obserwację pięknej panoramy. 

Woliński Park Narodowy – ciekawostki

  • Pomysłodawcą Wolińskiego Parku Narodowego był Mieczysław Tarchalski, znany jako bohaterski dowódca oddziałów partyzanckich w rejonie kieleckim podczas drugiej wojny światowej.
  • Na terenie parku wyznaczonych jest aż 7 obszarów ochrony ścisłej, w tym 6 leśnych, które mają na celu utrzymanie naturalnej równowagi biologicznej tego wspaniałego mikrobiologicznego świata.
  • Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Przez wyspę przechodzą cztery szlaki piesze, są tu dwie ścieżki przyrodnicze, oraz 3 szlaki rowerowe.
  • Najstarszym drzewostanem w Parku jest drzewostan dębowy znajdujący się na terenie Obwodu Ochronnego Wisełka, którego wiek datuje się na 353 lata.
  • Na terenie Parku znajdują się 4 punkty widokowe, które cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających jest to: Góra Gosań, Kwacza Góra, Piaskowa Góra oraz Wzgórze Zielonka.
  • Wszystkie jeziora śródlądowe należące terytorialnie do Wolińskiego Parku Narodowego objęte są ochroną i występuje tam całkowity zakaz wędkowania m.in. Jezioro Warnowskie, Rabiąż, Czajcze, Domysłowskie, Gardno i Turkusowe.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.