Przejdź do treści
Cebu

Cebu – jakie atrakcje czekają na Ciebie na Filipinach?

Cebu, Filipiny – nie jest to najpopularniejsza wśród turystów wyspa kraju, ale może właśnie w tym tkwi jej urok. Cebu słynie z turkusowych plaż, wodospadów, raf koralowych i imponujących świątyń, które jeszcze nie zostały opanowane przez tłumy przybyszów. To miejsce, w którym naprawdę czuć kulturę i klimat Filipin, a wyjątkowa natura pozwala poczuć się jak w prawdziwym raju. W artykule omawiamy największe atrakcje Cebu. Być może to właśnie tam spędzisz kolejne wakacje?

Cebu Filipiny – co to za miejsce, gdzie leży?

Cebu to prowincja składająca się z wysp leżących w środkowej części Filipin. To jedna duża wyspa i ponad 160 mniejszych wokół. Ma podłużny kształt – prawie 200 kilometrów długości i nieco ponad 30 kilometrów w najszerszym miejscu. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Na wyspie można podziwiać zarówno piaszczyste plaże, jak i wędrować po górach. Panuje tam klimat tropikalny. Najważniejszym miastem na wyspie jest miasto Cebu, liczące prawie milion mieszkańców.

Cebu Kawasan wodospad

Cebu – atrakcje

Ze względu na swoje doskonałe położenie Cebu przyciąga turystów z całego świata. Skuszeni pogodą, nieziemskimi widokami i ogromem atrakcji przybywają tam licznie każdego roku. Poniżej przedstawiamy najlepsze atrakcje na filipińskiej wyspie.

Raj dla nurków

Wszystkie filipińskie wody kryją w sobie prawdziwe cuda natury. Zapierające dech w piersiach rafy koralowe i niezwykłe morskie zwierzęta to coś, co mogą odkrywać miłośnicy nurkowania. Poza tym na dnie tamtejszych mórz znajdują się wraki statków, które zachwycą podwodnych odkrywców. Jakie miejsce wybrać na nurkowanie? W całych Filipinach jest ich mnóstwo, ale biorąc pod uwagę jedynie Cebu, na szczególną uwagę zasługują okolice Moalboal, m.in. mała wyspa Pescador. To właśnie tam można podziwiać ogromne żółwie i maleńkie sardynki na tle jednych z najokazalszych raf koralowych na świecie.

Filipiny, Cebu

Świątynia taoistyczna w Cebu

W drugiej połowie XX wieku ludność chińska zbudowała w Cebu świątynię taoistyczną. Dziś stanowi ona jedną z największych atrakcji miasta. Znajduje się dokładnie w Beverly Hills Subdivision Cebu City. Składa się z wielu pięter i imponuje złożonością architektury. Do kolorowej świątyni prowadzą trzy odrębne trasy, a wejście ma przypominać Wielki Mur Chiński. Budynek mogą odwiedzać zarówno wyznawcy taoizmu, jak i wszyscy chętni. Z wysokiej świątyni rozpościera się imponujący widok na dzielnicę Beverly Hills, a elementem charakterystycznym jest dużych rozmiarów posąg przedstawiający smoka.

Świątynia Leah

Kolejna świątynia na liście to budowla, której pomysłodawcą był biznesmen Teodorico Adarna. Mężczyzna zainicjował wzniesienie świątyni na cześć swojej zmarłej żony. Leah odeszła wskutek nowotworu w 2012 roku. Małżeństwo miało kilkoro dzieci i kilkanaścioro wnucząt, w tym aktorkę – Ellen Adarna. Świątynia została wzniesiona na wzgórzu, dlatego nie tylko prezentuje się okazale, ale oferuje też wspaniały widok na miasto. Na dziedzińcu głównym znajduje się charakterystyczna fontanna z posągami przedstawiającymi ludzkie sylwetki, a podłoga wyłożona jest granitem ułożonym w równomierny, kwadratowy wzór. Przy wejściu do budynku po obu stronach schodów znajdują się złote lwy. Wewnątrz umieszczono posąg Leah, a w licznych pomieszczeniach znajdują się pamiątki po kobiecie. Wstęp do świątyni jest płatny.

Cebu, Świątynia Leah

Wodospady Kawasan

Niedaleko Moalboal znajdują się okazałe wodospady Kawasan. To idealne miejsce na wycieczkę zarówno dla miłośników podziwiania przyrody, jak i dla osób lubiących adrenalinę. Można bowiem udać się jedynie na spacer, oglądając spadającą wodę, ale można też skorzystać z licznych atrakcji, takich jak pływanie na tratwie czy skoki do wody z kilkunastu metrów. Wodospady Kawasan to wiele mniejszych kaskad oraz jeden główny, największy wodospad. Wybierając się tam na wycieczkę, spotkasz mnóstwo stoisk z pamiątkami, restauracje czy domki do wynajęcia. Ceny w knajpach mogą być jednak wysokie, a samo wejście na teren wodospadów także jest płatne.

Góra Osmeña

Miłośnicy wędrówek i pięknych widoków nie mogą ominąć Góry Osmeña. Najwyższy szczyt na wyspie zachwyca niezwykłym ukształtowaniem terenu. Wzniesienia w kształcie stożków zrobią wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Dotarcie na szczyt jest dość proste i szybkie, więc nadaje się także jako atrakcja dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia na górskich szlakach. Warto poświęcić od kilkunastu do kilkudziesięciu minut na wejście na szczyt, z którego rozpościera się imponujący widok na Cebu.

Cebu – co zobaczyć? Największe atrakcje wyspy już znasz! Niech staną się one punktami orientacyjnymi Twojej podróży. Pamiętaj, że zawsze warto odkrywać nowe miejsca własnymi ścieżkami. Cebu to doskonały teren do eksploracji i podziwiania.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.