Przejdź do treści
chocolate hills

Chocolate Hills, czyli Czekoladowe Wzgórza. Jeden z najważniejszych symboli wyspy Bohol

Mimo ogólnego stwierdzenia, że cuda nie istnieją, zdarzają się czasem przypadki, w których trudno jednoznacznie to stwierdzić. Można tak powiedzieć o cudach natury, jakimi na pewno są Czekoladowe Wzgórza na Filipinach. Ich wyjątkowy kształt sprawia, że trudno jest uwierzyć, że nie stworzył ich człowiek. Istnieją nawet legendy, że powstały z inicjatywy olbrzymów! Jak powstały Czekoladowe Wzgórze i czy naprawdę są czekoladowe? Sprawdźmy to!

Wzgórza Czekoladowe – co warto o nich wiedzieć?

Czekoladowe Wzgórza, zwane również Chocolate Hills, to pasmo wapiennych wybrzuszeń porośniętych trawą, które rozciągają się na 50 km2 wyspy Bohol. Wyspa położona jest w okolicach miasteczka Carmen. Nie jest wiadome, ile konkretnie wzgórz znajduje się na wyspie, ale szacuje się liczbę od 1260 aż do 1776 naturalnych pagórków. Wyglądem przypominają stożki, ich standardowa wysokość to ok. 30-50 metrów. Są wśród nich jednak też przypadki, które sięgają nawet 120 metrów. Wyglądają jak liczne pozostałości po wygasłych wulkanach lub gigantyczne kopce kretów. 

Więcej o Bohol przeczytasz w naszym artykule: Bohol – rajska wyspa w archipelagu Filipin

Czy Czekoladowe Wzgórza naprawdę są czekoladowe?

Niestety, nazwa tych pagórków w rzeczywistości nie ma zupełnie nic związanego z czekoladą. Oczywiście poza tym, że zdecydowanie są ucztą dla oczu! Porównanie do czekolady wzięło się z powodu koloru trawy na pagórkach, która w wyniku nasłonecznienia przybiera czekoladowy, brązowy kolor. Efekt ten można zobaczyć tylko w porze suchej, czyli pomiędzy grudniem a majem. Przez resztę roku, szczególnie przy obfitych deszczach, wzgórza są pokryte jasno-zieloną trawą. 

Jak powstały te stożkowe pagórki?

Jest wiele teorii, mówiących o powstaniu Czekoladowych Wzgórz. Na widoku tarasowym można przeczytać o ponad tysiącletnim procesie wietrzenia skały, która w wyniku geologicznego przesunięcia, powstała nad powierzchnią wody. Druga z teorii na temat powstania tych wyjątkowych wzgórz mówi o erupcji podwodnych wulkanów oraz procesach krasowych. Takie przypadki bardzo często zdarzają się w Chorwacji czy Słowenii, jednak zazwyczaj temu procesowi towarzyszy tworzenie się jaskiń, które w przypadku Czekoladowych Wzgórz absolutnie nie powstały. Niektórzy mieszkańcy wyspy myślą na ten temat zupełnie co innego. Istnieją legendy na temat tego, że pagórki powstały z powodu… olbrzymów. 

Chocolate Hills

Chocolate Hills i legendy o olbrzymach

Widząc te cuda natury na swoje własne oczy, ciężko jest nie odnieść wrażenia, że ktoś musiał je zaprojektować. Ich niemalże idealny kształt i rozmieszczenie mogłyby jasno na to wskazywać. Jak się okazuje, są na ten temat pewne teorie mówiące, że Czekoladowe Wzgórza zostały stworzone przez olbrzymów. W jaki sposób? Chętnie Ci to wytłumaczymy! 

Pierwsza z legend mówi o walce pomiędzy dwoma olbrzymami. Przez kilka dni kłócili się oni ze sobą, niszcząc wszystko naokoło siebie i przede wszystkim – obrzucając się wzgórzami. Po jakimś czasie giganci uznali, że ich kłótnie są kompletnie pozbawione sensu i postanowili zostać przyjaciółmi. Zapomnieli jednak o posprzątaniu całego bałaganu, który pozostawili po sobie, w tym porozrzucanych wszędzie naokoło pagórków. Druga z historii jest zgoła inna, chociaż również opowiada o olbrzymie imieniem Argo. Zakocham się on w kobiecie, która była człowiekiem, a co za tym idzie, nie była nieśmiertelna. Po jej śmierci Argo nie mógł przestać płakać, a pozostałości po jego łzach to właśnie wysokie, stożkowe pagórki. 

Jak dotrzeć do Czekoladowych Wzgórz?

Cud natury, jakim bez wątpienia są Czekoladowe Wzgórza, znajduje się na wyspie Bohol. Jest to dziesiąta co do wielkości wyspa na Filipinach. Jeżeli chciałbyś zobaczyć Czekoladowe Wzgórza, możesz dostać się na wyspę samolotem. Każdego dnia, ze stolicy Filipin, Manili, odbywa się kilka kursów na lotnisko Tagbilaran. Stamtąd, musisz dostać się do terminalu autobusowego Dao, z którego autobusem dojedziesz do Carmen. Następnie, wystarczy, że udasz się na taras widokowy, z którego idealnie widać całą rozpiętość Czekoladowych Wzgórz.

Taras widokowy Czekoladowych Wzgórz

Warto zaznaczyć, że taras widokowy jest jedynym miejscem, z którego możesz podziwiać wzgórza. Nie możesz wejść „pomiędzy nie”, są one objęte ścisłą ochroną. Główny punkt widokowy znajduje się w okolicach Carmen i nazywa się Chocolate Hills Complex. Zlokalizowany jest ok. 50 km od lotniska, jednak możesz spokojnie się tam dostać autobusem. Jest on specjalnie przygotowany dla turystów, którzy chcą odwiedzić Chocolate Hills. Możesz też użyć skutera, samochodu czy vana, można wypożyczyć je tuż przy lotnisku. 

Aby dostać się na taras widokowy trzeba pokonać 214 schodków. Być może dla niektórych to wyprawa, jednak widok z tarasu na pewno ją zrekompensuje. Widać z nich bowiem do dziś niewyjaśnione, geologiczne cuda natury o idealnych, stożkowych kształtach. Na samym szczycie tarasu znajduje się również turystyczny resort, w którym można zakupić pamiątki związane z Czekoladowym Wzgórzami. Jeżeli chciałbyś zobaczyć wzgórza z nieco innej perspektywy, możesz udać się na inny punkt widokowy. Znajduje się on na szczycie Sagbayan i pozwala spojrzeć nie tylko na Chocolate Hills, ale również na niemalże turkusowe morze, oddzielające Bohol od Cebu.

Wstęp na obydwa punkty widokowe wynosi 50PHP, czyli w przeliczeniu ok. 4zł. Nie jest to duża kwota, a jednak dzięki niej mamy dostęp do zapierających dech w piersiach widoków. 

czekoladowe wzgórza

Atrakcje turystyczne wyspy Bohol

Poza Czekoladowymi Wzgórzami, Bohol oferuje wiele innych atrakcji. Warto zostać tutaj na dłużej! Jeżeli lubisz nurkować, na pewno będziesz zachwycony tym miejscem. Znajduje się tutaj kilka wyspecjalizowanych ośrodków oraz plaże z aksamitnie białym piaskiem. Dodatkowo organizowane są wycieczki, podczas których można zobaczyć delfiny i wieloryby. Ciekawym punktem na mapie podczas wycieczki do Bohol jest przygodowy park Danao. Możesz tutaj skoczyć na bungee, udać się na wspinaczkę po korzeniach drzewnych lub spłynąć rwącą rzeką. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie wytłumaczył Ci, czym są Czekoladowe Wzgórza i jak powstały. Być może zachęcił Cię do odwiedzenia tego malowniczego miejsca? Nie zastanawiaj się dłużej i kup bilet do Tagbilaran!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.