bohol

Bohol – rajska wyspa w archipelagu Filipin

Rajskie wakacje w Azji mogą oznaczać tylko jedno – relaks na wyspie o piaszczystej plaży, turkusowej wodzie i w otoczeniu egzotycznej roślinności. Bohol, czyli jeden z atrakcyjniejszych filipińskich lądów to prawdziwa perełka całego archipelagu. Miejsce to gromadzi cały urok regionu, a poza wypoczynkiem na leżaku, można odkryć naturalne pięknego dziewiczej natury i poznać rzadką faunę zamieszkującą ten zakątek świata.

Bohol – prawdziwe serce Filipin

Bohol to jedna z wysp archipelagu Filipin, która położona jest między Cebu i Mindnao w regionie Central Visayas. Na powierzchni 4 821 km2 mieszka ponad milion mieszkańców, którzy znani są ze swojego miłego usposobienia i chętnie witają odwiedzających turystów. Do Bohol należy około 70 mniejszych lądów, które znajdują się w strefie przybrzeżnej. Wśród miejscowej ludności do dziś żyje wielu potomków Pintados, czyli wytatuowanych, którzy stanowią ostatnią grupę tutejszych mieszkańców Filipin. Kultura tego miejsca zaczęła kształtować się jeszcze przed odkryciem lądu przez podróżników z Hiszpanii w 1521 roku, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne w miastach Tagbilaran, Dauis czy Mansasa. Niestety wiele zapisków nie przetrwało próby czasu i choć ludności udało się wykształcić nawet swój własny system pisania, nie ma na ten temat obecnie wystarczającej wiedzy, by móc potwierdzić rozwój filipińskich plemion. Do XX wieku wyspa Bohol często stanowiła miejsce rozlewu krwi i sporów obcych nacji, które przybywały i toczyły spory z miejscową ludnością. W tym regionie trwał najdłuższy bunt przeciw hiszpańskim kolonizatorom, któremu przewodniczył Francisco Daghoya. Dopiero po II Wojnie Światowej Bohol ogłoszono oddzielną prowincją Filipin w wyniku wyzwolenie ludności przez Amerykanów.

W kulturze mieszkańców do dziś można zauważyć odciśnięte piętno historii, ale liczne wydarzenia w przeszłości przyczyniły się do zwiększenia wśród nich zażyłości. Duży wpływ na ogólny wizerunek wyspy Bohol miała również ludność Malezji i Chin, która na stałe osiedliła się na wyspie. To właśnie dzięki nim w kuchni regionu można odnaleźć wiele orientalnych smaków. Najpopularniejsze dania to Pinakbet, Bicol Express i Pork Adobo. Ważnym aspektem jest religia, a ponad 80% ludności zamieszkującej ląd wyznaje wiarę chrześcijańską. Z życiem mieszkańców wyspy bezpośrednio związana jest zabudowa miast, które wyróżnia charakterystyczna dla Filipin architektura. Przemierzając wyspę, można zauważyć zabytkowe kościoły o wielu walorach estetycznych i ciekawej konstrukcji. Tylko tu dostrzec można portyki, czyli części fasady budynków podparte kolumnami. Na terenie całej wyspy większość posiadłości prywatnych jest zadbana i czysta.

wyspa bohol

Bohol (Filipiny) – najważniejsze informacje

Wyspa Bohol stanowi najbardziej zróżnicowany pod względem kultury i ukształtowania terenu ląd na Filipinach. Większość mieszkańców porozumiewa się między sobą w lokalnym języku Boholano, który stanowi dialekt sąsiedniej wyspy Cebula. Z niektórymi miejscowymi można dogadać się w języku angielskim, który jest drugim urzędowym językiem państwa. Wyspa leży w strefie klimatu równikowego, co warunkuje częste opady deszczu przez cały rok, dzięki czemu jest ciepło i wilgotno. Najlepsza pogoda panuje od grudnia do maja, ponieważ w tych miesiącach trwa na Filipinach lato, a temperatura w tym okresie oscyluje około 30 stopni Celsjusza. Co jeszcze warto wiedzieć przed wylotem? Walutą na wyspie Bohol jest peso filipińskie wartości 0,8 złotego. Pieniądze po dobrym kursie warto wymienić na lotnisku, ponieważ często oferta w tych kantorach jest wiele atrakcyjniejsza niż w Polsce.

Jak dostać się na wyspę Bohol?

Najłatwiejszym sposobem podróży na Bohol jest lot samolotem. Na wyspie znajduje się lotnisko, które obsługuje małą ilość lotów i trudno znaleźć bezpośrednie połączenie. Port lotniczy na Bohol znajduje się na przybrzeżnej wyspie Panglao. Można rozważyć lot samolotem z pobliskiej wyspy Cebu i kolejno dojazd transportem publicznym wgłąb wyspy. Najkorzystniejszą opcją transportu jest przylot na Wyspę Cebu i rejs promem do miejsca docelowego. Loty z Polski wymagają minimum jednej przesiadki, choć ich ilość często jest większa – w zależności od połączeń, które uda się znaleźć. Warto szukać lotów z dużym wyprzedzeniem, ponieważ kilka miesięcy przed podróżą można znaleźć ciekawe oferty. Lądowanie międzymiastowe odbywa się przeważnie w jednym mieście europejskim i kolejno azjatyckim przed lądowaniem na Filipinach.

Jak przemieszczać się po wyspie?

Najwygodniejszą metodą transportu po Bohol jest korzystanie z miejskich środków transportu, które stanowią busy i tricykle, czyli rowery o trzech kołach. Koszt podróży komunikacją nie jest wysoki i za kilka złotych można przejechać bardzo odległe dystanse. Przemieszczać można się także dzięki jeepneje, czyli mniejszym busom lub vanom, które kursują po wyspie. Świetną opcją podróży na własną rękę jest wynajęcie skutera. Ten rodzaj środka transportu dostępny jest przy lotniskach, portach lub w większych miastach i nie jest drogi. Należy jednak pamiętać, że będzie trzeba dodatkowo zadbać o benzynę, lecz jej koszt na wyspach również nie jest wysoki. Ponadto pokonywaniu większych odległości lub wycieczkom na okoliczne wyspy sprzyjają rejsy promem, dzięki którym można dotrzeć w każdą część całych Filipin.

panglao filipiny

Ceny na Bohol

Wakacje na wyspie Bohol nie są kosztowne, a na miejscu można dobrze zjeść, napić się i odwiedzić największe atrakcje regionu za kilka złotych. W restauracjach i lokalnych punktach serwujących uliczne jedzenie już za 5 złotych można kupić pełen obiadowy posiłek obfitujący w specjały regionalne jak owoce morza, ryby i mięso podawane z makaronem lub ryżem i warzywami. Do posiłku woda kokosowa w łupinie już za niecałe 6 złotych. Podobnie jest również w kwestii noclegów i zakupionych pamiątek. Pokój dwuosobowy z prywatną łazienką dostępny jest za 140-180 złotych w zależności od standardu. Na okolicznych straganach warto rozważyć zakup ręcznie wyrabianych przedmiotów jak biżuteria i drewniane ozdoby.

Czy na wyspie Bohol jest bezpiecznie?

Wielu turystów z obawy przed zdarzającymi się atakami terrorystycznymi na Filipinach rezygnuje z wyjazdu w tę część świata. Prawdą jest, że w obrębie całego archipelagu są miejsca uważane za obszar podwyższonego ryzyka i miejsca bezpieczne. Wyspa Bohol uważana jest za stosunkowo bezpieczny fragment państwa, choć warto zachować podstawowe zasady ostrożności, podróżować w większych grupach z dala od obszarów, w których odnotowano ostatnio jakieś porwania. Dla turystów zamkniętą strefę stanowi obszar południowy Filipin, czyli Mindanao, archipelag Sulu i półwysep Zamboang, ponieważ w tym regionie zauważalna jest działalność zorganizowanych grup terrorystycznych, jednak wybierając Bohol, można mieć pewność o bezpieczne spędzenie urlopu, szczególnie podróżując do miejsc, które nastawione są na odwiedziny turystów.

Wyspa Bohol – co warto zobaczyć?

Poza pięknymi plażami, które kuszą do całodziennego leżakowania, warto przemierzyć wyspę w poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnych miejsc tego regionu. Główne atrakcje Bohol to przede wszystkim liczne cuda natury związane z unikalnym krajobrazem, wzniesienia, laguny, rzeki o turkusowym zabarwieniu oraz egzotyczna flora i fauna. Na zwiedzenie całej wyspy wystarczą trzy dni, a w ten czas można poznać największe atrakcje Bohol i okolic.

Czekoladowe Wzgórza (Chocolate Hills)

Podróżnicy często wybierają podróż na Bohol głównie z jednego powodu, a jest nim odwiedzenie Chocolate Hills, czyli Czekoladowych Wzgórz. To bez wątpienia największa atrakcja wyspy, której trudno nie zobaczyć podczas pobytu. Czekoladowe Wzgórza, choć nie mają zbyt wiele wspólnego ze słodką tabliczką kakaowej masy, zachwycają odwiedzających oryginalną formą i ułożeniem, a niektórzy nazywają je ósmym cudem świata. Na obszarze około 50 km2 znajduje się blisko 2 000 niewysokich wzniesień o stożkowym i symetrycznym kształcie. Niezwykłe formy zadziwiają geologów, którzy starają się wytłumaczyć ich powstanie licznymi procesami erozyjnymi, które przez tysiące lat kształtowały regularne wypiętrzenia. Przez większą część roku wzgórza pokrywa zielona trawa, jednak podczas pory suchej na skutek intensywnych promieni słońca warstwa wierzchnia roślinności zyskuje delikatnie brązowy kolor, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Czekoladowe Wzgórza najlepiej podziwiać z punktu widokowego w Carmen, na który wejście kosztuje jedynie 50 PHP, czyli około 4 złote.

Więcej o Chocolate Hills przeczytasz w naszym artykule: Chocolate Hills, czyli Czekoladowe Wzgórza. Jeden z najważniejszych symboli wyspy Bohol

filipiny bohol

Sanktuarium Tarsierów

Miłośnicy zwierząt będą zachwyceni wizytą w Sanktuarium Tarsierów, które stanowi jedyną taką atrakcję na całych Filipinach. Na wyspie Bohol, dzięki fundacji wspierającej życie małych małp naczelnych o wyłupiastych oczach został wydzielony specjalny obszar lasu, w którym ochrania się ten gatunek zagrożony wyginięciem. Tarsiery, zwane w Polsce wyrakami można podziwiać w naturalnym środowisku, spacerując w okolicy miasta Corella. Małpki Tarsiery to zwierzęta, które osiągają zaledwie 12 centymetrów. Są bardzo delikatne i ospałe, ale również zwinne i z łatwością przeskakują z gałęzi na kolejną gałąź w lesie deszczowym, który zamieszkują. Turyści odwiedzający to miejsce muszą dostosować się do panujących zasad i regulaminu. Na terenie Sanktuarium Tarsierów nie można wykonywać zdjęć z lampą błyskową, palić papierosów i pod żadnym warunkiem dotykać żyjących w nim stworzeń. Na miejscu można zakupić wiele pamiątek, z których dochód wspomaga działalność fundacji. Są to koszulki, breloczki do kluczy i inne akcesoria, dzięki którym więcej osób może dowiedzieć się o ciężkiej sytuacji gatunku i jego ochronie. Bilet wstępu do sanktuarium to koszt 60 PHP.

Rejs po rzece Loboc

Wczasowicze przyjeżdżający na Wyspę Bohol chętnie korzystają z ofert rejsów turystycznym statkiem po rzece Loboc, która rozpoczyna swój bieg w okolicach Carmen i płynie aż do południowego wybrzeża. Najbardziej popularną formą wycieczki jest rejs platformą restauracyjną, podczas którego poza podziwianiem pięknych widoków filipińskiego krajobrazu, można próbować lokalnych przekąsek. Podróżowanie po rzece umila muzyka grana na żywo, a w ofercie organizowanych wojaży często jest przerwa na zejście z lądu i podziwianie atrakcji, które znajdują się w pobliżu. Wśród nich można wyróżnić  Czekoladowe Wzgórza, czy Kościół Baclayon. Ostatnim punktem wycieczki jest odwiedzenie pięknego, kaskadowego Wodospadu Busay. Rzeka posiada łagodny prąd, dzięki czemu cały rejs przebiega spokojnie i w malowniczych warunkach, co służy wykonywaniu zdjęć, a czasem także wędkowaniu! Łączny czas rejsu wraz z powrotem trwa około 60-90 minut, a jego cena wynosi 450 PHP od osoby.

bohol filipiny

Zipline na Bohol

W Carmen niedaleko Wzgórz Czekoladowych utworzono CHAP, czyli Chocolate Hills Adventure Park, w którym można doświadczyć niezwykłych przeżyć na wysokościach! Największą atrakcją jest tyrolka rowerowa Zipline. Jazda rowerem po zawieszonej w przestworzach linie o długości 255 metrów może solidnie podnieść adrenalinę. Kolejka zawieszona jest na wysokości ponad 45 metrów nad ziemią, co dodatkowo wymaga mnóstwa odwagi od chętnych przejażdżki w pięknych okolicznościach przyrody. Z kół roweru przeznaczonego do jazdy zostały zdjęte opony, a pojazd porusza się na obręczy dopasowanej kształtem do zawieszonych lin, co umożliwia przejazd. Uczestnik atrakcji jest dodatkowo zabezpieczony i solidnie przymocowany metalowymi hakami, które odpowiadają za pełne bezpieczeństwo i brak powodów do strachu. Na terenie parku znajduje się więcej linowych atrakcji, które sprawdzą się również dla młodszych uczestników wycieczek. Wejście do parku kosztuje 80 PHP, choć za korzystanie z kolejek i innych form rozrywki na terenie parku należy zapłacić więcej. Przejazd kolejką Zipline to wydatek 600 PHP.

Panglao – Bohol

Panglao to niewielka wyspa o powierzchni 80 km2 połączona z Wyspą Bohol mostem, dzięki któremu z łatwością można zwiedzić tę część lądu. Wczasowicze przyjeżdżają tu najczęściej w poszukiwaniu pięknych plaż i miejsc do nurkowania, choć atrakcji tego miejsca można wyróżnić wiele więcej! Zacznijmy od tych, które są najbardziej popularne. Na Panglao można wziąć udział w bezpłatnych lekcjach nurkowania lub rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem, czyli nurkowaniem z rurką. W wodach przybrzeżnych wyspy znajdzie się kilka miejsc, w których doskonale widać cały podwodny świat i jego mieszkańców. We wczesnych godzinach porannych można wziąć udział w rejsie po Morzu Mindanao i zobaczyć na własne oczy przepływające przez Zatokę Panglao Bay delfiny. Niektóre osoby posiadają więcej szczęścia i mogą czasem zaobserwować pojawiające się w okolicach orki! 

Za najbardziej turystycznie atrakcyjne miejsce w Panglao na Filipinach uznaje się Alona Beach znajdującą się przy południowym wybrzeżu. Główne cechy tej plaży to dziewicza natura i czystość, o którą zabiegają miejscowi mieszkańcy. Alona Beach to niewielki odcinek lądu przy morzu, który pokryty jest białym piaskiem, a delikatny cień zapewniają porastające teren drzewa palmowe. W pobliżu plaży można korzystać z szerokiej oferty turystycznej – restauracji i barów, które otwarte są do późnych godzin wieczornych. To świetne miejsce do spróbowania nowych dań kuchni filipińskiej, szczególnie tych przygotowywanych z organicznych produktów i dużej ilości warzyw.

Bambusowy most w Tigbao

W Tigbao nad rzeką Loboc można przejść się wiszącym mostem wykonanym z bambusów. Most Bambo, zwany również Mostem Sipatan to kolejna atrakcja turystyczna na Wyspie Bohol. Turyści mogą przejść się konstrukcją wykonaną niemal w całości z pędów bambusa, a jedynie elementy wzmacniające, które utrzymują naturalne przęsła, powstały z metalu. Mimo że most na pierwszy rzut oka wywołuje niemały lęk i niepokój, ponieważ dziennie pokonuje go kilkadziesiąt osób, przejście jest bezpieczne i nie należy obawiać się przed wpadnięciem do rzeki. Prawdą jest, że tak naprawdę istnieją dwa mosty służące przejściu w dwóch kierunkach, choć określane są one jako jeden. Bez względu na to, którym się przechodzi, można podziwiać piękny krajobraz rzeki i bujnej przyrody w otoczeniu.

panglao bohol

Wodospady Mag-Aso w Antequerze

Na Bohol w miejscowości Antequera przyroda niesamowicie ukształtowała teren, przyczyniając się do powstania wielu spadków i kaskad, które dziś pokrywa woda tworząca zjawiskowe wodospady. Mag-Aso to jeden z około 20 takim geologicznych form, który cechuje jednopoziomowa kaskada o wysokości ośmiu metrów. Dodatkowym atutem jest delikatnie brązowe zabarwienie skał i podłoża, które nadaje wodzie turkusowy kolor. Pod wodospadem znajduje się główny zbiornik, do którego wpada woda spadająca ze skał, a miejsce to służy jako kąpielisko. Powinno się zachować ostrożność szczególnie podczas dni deszczowych, ponieważ właśnie wtedy prąd rzeki rośnie w siłę i kąpiel może być niebezpieczna. Magiczny krajobraz urozmaica zielona flora otaczająca powstały wodny basen, a pojawiając się w tym miejscu z samego rana, można uniknąć turystów i cieszyć się z uroków krajobrazu na wyłączność. Do Wodospadów Mag-Aso najłatwiej dostać się ze stolicy Tagbilaran i kierować się mniej turystycznymi trasami. Po dotarciu na miejsce zostaje zakupić bilet w kasie znajdującej się w pobliżu wejścia, który kosztuje około 20 PHP.

Walki kogutów

W kulturze mieszkańców Bohol nietypowym, choć bardzo popularnym sportem są walki kogutów. Zwierzęta są specjalnie przygotowywane do wystąpienia i hodowane w odosobnieniu od innych przeciwników, co dodatkowo wzmaga ich siłę i przewagę nad rywalem. Podczas pobytu na wyspie można natrafić na uliczną konkurencję i zobaczyć na żywo tą tradycyjną, lecz brutalną rozrywkę. Przed wystąpieniem kogutów doczepia się im specjalne sztylety do łap, którymi kolejno atakują się nawzajem. Zanim jednak do tego dojdzie, wybiera się ptaki według wielkości, by każde zwierzę miało równe szanse. Walki polegają na hazardzie – uczestnicy widowni obstawiają swoich faworytów i przeznaczają na nich określoną sumę pieniędzy. Przed rozpoczęciem pojedynku właściciele kogutów dodatkowo rozjuszają zwierzęta, by wzbudzić w nich oczekiwaną agresją. Wygrywa kogut, który jako pierwszy pokona rywala na śmierć lub w przypadku nierozstrzygnięcia pojedynku ten, który po kolejnym ustawieniu do walki jako pierwszy dźgnie dziobem przeciwnika. Wśród przyjezdnych turystów zwyczaj ten budzi wiele kontrowersji, lecz dla lokalnych mieszkańców stanowi bardzo ważny element kultury. W domach miejscowej ludności bardzo często można zauważyć zadbane koguty z pięknie wypielęgnowanym pierzem. Zadbany kogut to szansa dla rodziny na zarobek, dlatego tradycja ta jest kontynuowana i na stale wpisała się w życie mieszkańców wyspy Bohol. Wstęp na arenę walki kosztuje 250 PHP.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Bohol

Wypoczynek na plaży to poza poznaniem nieznanej kultury mieszkańców Bohol główny cel wyjazdu. Filipiny to bogactwo pięknych i białych plaż, na których można zażyć rajskiego wypoczynku z kokosowym drinkiem w dłoni. Które miejsca najbardziej zachwycają turystów? Przedstawiamy 5 najlepszych plaż na Wyspie Bogol i Panglao!

  1. Dumaluan Beach – plaża u południowego wybrzeża mniejszej wyspy Pangloa. Cechą charakterystyczną tego odcinka wybrzeża jest łagodne zejście do wody, więc miejsce to jest idealne dla wypoczynku z dziećmi, a mielizna rozciąga się w głąb morza na kilkanaście metrów! Dodatkowo krystalicznie czysta woda o błękitnym odcieniu świetnie sprawdza się dla ochłody w gorące dni.
  2. Quinale Beach – plaża na wyspie Bohol stanowi zaciszne miejsce o piasku drobnym jak mąka! To jedna z najlepszych plaż wyspy, która bywa nazywa również Anda de Borocay. Jest czysto i nie sposób znaleźć tu glony, kamienie czy trawę.
  3. Alona Beach – to otoczony klifami fragment wybrzeża wyspy Panglao. Plaża ta nie jest duża i rozciąga się przez około 800 metrów, a jej największe walory stanowi ciekawe zagospodarowanie terenu. To dobre miejsce do snorkelingu lub uprawiania plażowych sportów.
  4. Santa Fe Beach – biała plaża w Albuquerque z łagodnym zejściem do morza i drobnym piaskiem. Dla urlopowiczów dostępne są leżaki i parasole, na których można relaksować się przez cały dzień.
  5. Can-Uba Beach – plaża dla miłośników dziewiczego krajobrazu. Wybrzeże pokrywa żwirowy piasek,  ale to nie odbiera mu uroku. Krajobraz urozmaicają kamienie i palmy wytyczające przestrzeń do wypoczynku bez tłumu turystów.