Search The Query
Search

Zielona Góra – najlepsze atrakcje turystyczne stolicy województwa lubuskiego

zielona gora atrakcje

Ten, kto nie był jeszcze w Zielonej Górze, zdecydowanie powinien rozważyć odwiedzenie tego pięknego miasta w województwie lubuskim. Czym może zaskoczyć stolica regionu? Zieloną Górę wyróżnia położenie na wielu wzgórzach, ciekawe muzea i potęga tradycji, którą można dostrzec na ulicach w zabytkowych pomników. Jaką historię skrywają te postacie i gdzie można dowiedzieć się najwięcej ciekawostek? W tym artykule przedstawiamy najlepsze zielonogórskie atrakcje!

Zielona Góra – podstawowe informacje

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się kilku podstawowych faktów na temat miasta. Zieloną Górę wyróżnia położenie, które miało duży wpływ na nazwę. Dawniej teren ten stanowiło wzgórze obfitujące w zieloną roślinność, co przyczyniło się do rozwoju życia ludności na tym terenie. Dziś żyje tu około 140 tysięcy mieszkańców, którzy doskonale wykorzystali pagórkowate tereny okolicy, a Zielona Góra stała się głównym miejskim ośrodkiem województwa lubuskiego. Poza siedzibą władz lokalnych znajduje się tu kilka wyższych uczelni, a do miasta co roku przyjeżdżają nowi studenci, co wpływa na rozwój i powstanie wielu ciekawych miejsc do spędzania wolnego czasu. Ciekawostką jest, że Zielona Góra jest nazywana polską stolicą wina, a na wzgórzach miasta rozciąga się wiele plantacji winorośli, z których otrzymuje się alkoholowy napój o barwie czerwonej, jak i białej. Co roku jesienią organizowane jest Święto Wina, na które przyjeżdżają wielbiciele tego alkoholu z całego świata!

Dojazd do Zielonej Góry

Dojazd do Zielonej Góry nie powinien stanowić problemu, ponieważ miasto jest doskonale skomunikowane z pozostałą częścią kraju. Samochodem można dojechać z każdej jego części, korzystając z jezdni szybkiego ruchu i autostrad, a następnie kontynuować lokalnymi drogami. Warto kierować się trasami: S3 oraz A2 i A4. Z większości dużych miast można dojechać bezpośrednio, dzięki przejazdom kolejowym. W Zielonej Górze jest również lotnisko obsługujące loty z Warszawy. Dla tych turystów, którzy nie mają dużo czasu, będzie to szybki i komfortowy sposób transportu.

Jak zwiedzać Zieloną Górę?

Dużo największych atrakcji Zielonej Góry znajduje się blisko centrum, więc zwiedzanie nie powinno stanowić problemu. Najłatwiejszym sposobem poruszania się po mieście jest jazda rowerem miejskim lub komunikacją – często kursują autobusy, dzięki którym można przemieścić się w wybrane miejsce. Niektóre z zabytków znajdują się na obrzeżach miasta, jak Muzeum Etnograficzne, więc warto przygotować mały plan zwiedzania, by wszystko dograć w czasie. Proponujemy w pierwszej kolejności zobaczyć stare miasto i okoliczne zabytki, a kolejno dalsze atrakcje.

zielona góra zabytki

Najciekawsze atrakcje w Zielonej Górze

Zielona Góra to prawdziwie przyjazne środowisku miejsce, którego dużą część stanowią lasy i obszary zielone. Wśród nich ukrywają się obiekty związane z historią miasta – pięknie zdobione kamienice, zabytkowy ratusz i wiele muzeów. Co jeszcze warto zobaczyć w Zielonej Górze? Miasto edukuje nie tylko miejscowych, ale również przyjezdnych turystów i robi to poprzez zabawę, więc świetnym pomysłem będzie wizyta w Centrum Nauki Keplera lub pięknie wysadzonym Ogrodzie Botanicznym.

Centrum Nauki Keplera

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji w Zielonej Górze. Instytucja jest filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a miejsce to zostało stworzone w myśl nauki w połączeniu z zabawą. Oglądać można wystawy stałe i czasowe, a niemal każda atrakcja wykorzystuje interaktywne elementy. Dodatkowo odwiedzający mogą zobaczyć pokaz w Planetarium i odkryć kilka ciekawostek na temat wszechświata.

Centrum Przyrodnicze Zielona Góra

Goście Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze mogą znaleźć odpowiedzi na pytania związane z występowaniem niektórych zjawisk w naturze oraz zrozumieć procesy im towarzyszące. Centrum dysponuje dwiema salami: stanowisk interaktywnych oraz wystaw czasowych. Wizyta w pierwszej z nich pozwala odkryć zasadę działania niektórych zjawisk z naukowego punktu widzenia, dzięki specjalnym narzędziom i różnych przedmiotom. Wśród atrakcji na stanowiskach warto wyróżnić: kulę plazmową, model oka, zasilanie baterii dłonią czy test słuchu i wiele innych. W sali wystaw czasowych oglądać można ekspozycje okolicznościowe, np. skamieniałości lub zwierzęta określonych regionów. Ponadto dla większych grup często organizowane są specjalne warsztaty i badania laboratoryjne, które poruszają nowe zagadnienia. Bilet normalny do Centrum Przyrodniczego Keplera kosztuje 20 złotych, natomiast ulgowy – 15 złotych.

Planetarium Wenus w Zielonej Górze

W Planetarium Wenus również nie można narzekać na nudę. W głównej sali pokazowej zainstalowano ruchomą kopułę z ekranem, na którym wyświetlane są prezentacje zjawisk zachodzących na niebie, gwiazdy i planety. Ekran zawieszony jest w odległości 10 metrów od głów widzów, a w czasie projekcji poza wirtualnym zwiedzaniem kosmosu, można dowiedzieć się wiele o życiu cenionych astronomów. Poza pokazami świetlnymi można zobaczyć Jaskinię Światła – Laboratorium Optyczne oraz Wystawę Meteorytów. W zależności od rodzaju pokazu (2D i 3D) i ulg cena biletu wynosi od 5 do 12 złotych.

Palmiarnia w Zielonej Górze

Na szczycie Wzgórza Winnego w Zielonej Górze mieści się niewielka palmiarnia, która wprowadza do miasta nieco tropikalnego klimatu. W oszklonym wnętrzu można podziwiać rzadko spotykane okazy egzotycznych roślin, jak kakaowce, palmy kokosowe, daktylowe i wiele innych, a hodowcy roślin dbają o wytworzenie wewnątrz unikalnego tropikalnego mikroklimatu, który przysłuży się rozwojowi roślin. Warto więc nastawić się na to, że będzie duszno i wilgotno! Wśród atrakcji można wyróżnić ogromne akwaria, które zamieszkują kolorowe rybki oraz restaurację z bogatą historią. Dla gości wydzielono również dwa widokowe tarasy, z których rozciąga się piękna panorama na miasto i okolice. W otoczeniu Palmiarni znajduje się Park Winny, w którym można zobaczyć prawdziwą winnicę i pobłądzić nieco w labiryncie z winorośli!

atrakcje zielona góra
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Po trochę historii o Zielonej Górze i całym regionie dobrze jest wybrać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Działalność placówki polega na edukacji gości na temat zabytków, kultury i historii ziem położonych nad środkową Odrą, czemu poświęcono wiele tematycznych – stałych i czasowych wystaw. Wśród zbiorów muzeum znajduje się 17 tysięcy eksponatów regionalnego pochodzenia, a wiek niektórych z nich sięga czasów średniowiecza. Bilet wstępu to koszt 16 złotych dla osoby dorosłej i 8 złotych dla osób, którym przysługują zniżki.

Muzeum Etnograficzne

Kolejna propozycja to zielonogórskie Muzeum Etnograficzne z siedzibą w Ochli poza miastem. Tu można dogłębnie poznać kulturę ludową regionu i wziąć udział w rzemieślniczych pracach oferowanych przez pracowników. Obiekt usytuowany jest na leśnym obszarze, a zgromadzone zabytki tworzą spójną kompozycję wiejskiego krajobrazu. Muzeum zadbało o każdy szczegół i wśród wystroju poszczególnych pomieszczeń nie brak akcesoriów oddających klimat dawnego budownictwa oraz technik i sztuk regionalnych. Bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego to koszt 10 złotych dla osoby dorosłej i 6 złotych dla osób korzystających z ulg.

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze

Przy ulicy Botanicznej w Zielonej Górze turyści mogą nacieszyć oczy przewagą zielonego krajobrazu, a to wszystko za sprawą Ogrodu Botanicznego, nad którym czuwa Uniwersytet Zielonogórski. Na powierzchni 2 hektarów można odnaleźć około 500 gatunków roślin, a całość zwieńczają przyjemne alejki. W ogrodzie wydzielono sekcje, według których sadzono poszczególne odmiany. Na obszarze ogrodu znajdują się: Dział Systematyki Roślin, Dział Geograficzny, Dział Roślin Górskich oraz Dział Roślin Wilgociolubnych. Wśród atrakcji, które przypadną do gustu najmłodszym turystom, jest Minii ZOO, ale o tym można dowiedzieć się więcej w dalszej części artykułu! Wstęp na teren ogrodu to koszt od 3 do 6 złotych.

Górka Tatrzańska

Jedną z atrakcji turystycznych w Zielonej Górze jest Górka Tatrzańska, czyli miejskie wzniesienie, które służy uprawianiu aktywności na świeżym powietrzu i zapewnia piękne widoki! Położona we Wzgórzach Piastowskich górka posiada 198 metrów n.p.m. To świetne miejsce na spacer, jogging oraz zimowe szaleństwo! Gdy śnieg pokryje wzniesienie, wiele miejscowych spotyka się tu na sanki i narty. Wejście na Górkę Tatrzańską sprzyja podziwianiu panoramy miasta i okolic.

Zielona Góra – co warto zobaczyć?

Zielona Góra to nie tylko wino, piękne skwery zieleni i przyrodniczo-edukacyjne atrakcje, a wśród wartych odwiedzenia miejsc należy koniecznie wspomnieć o miejskich zabytkach i urokliwej starówce. W zakamarkach ulic czekają na turystów Bachuski, a wzrok przyciągają zabytkowe fasady kamienic i ratuszowa wieża.

zielona góra rynek

Stare miasto w Zielonej Górze

Zielonogórska starówka to dobre miejsce na spokojny spacer. Centralna część miasta pochodzi z czasów średniowiecza, choć dawniej miejsce to stanowił jedynie rozległy plac. Dziś można obejrzeć odnowione kamienice, które zostały zachowane na przestrzeni dekad oraz ratusz z krzywą wieżą! W wyniku licznych renowacji po przebytych pożarach hełm zwieńczający konstrukcję jest delikatnie przechylony.

Bachuski

Wrocław ma krasnale, a Zielona Góra ma swoje oryginalne Bachuski, czyli niewielkie pomniki dzieci boga wina – Bachusa, które można odnaleźć na miejskim deptaku w rynku i jego okolicach. W mieście znajduje się około 50 małych mieszkańców, których poszukiwania stanowią świetną atrakcję turystyczną dla rodzin z dziećmi. Każdy Bachusek posiada inną historię i powód, dla którego znalazł się wśród miejskich uliczek, a mapę z lokalizacjami wszystkich posążków można znaleźć w Centrum Informacji Turystycznej miasta.

Wieża Wilkanowska

Nieopodal miasta w pobliżu wsi Wilkanowo wznosi się zabytkowa Wieża Wilkanowska zwana również Wieżą Bismarcka w Zielonej Górze. Obiekt jest wysoki na 20 metrów i usytuowany został na najwyższym wzniesieniu Wału Zielenogórskiego o wysokości 221 metrów n.p.m. Na terenie Polski można odnaleźć około 16 podobnych wież. Konstrukcję wykonano z cegły w 1902 roku. Turyści mogą wejść na punkt widokowy i zobaczyć panoramę miasta i okolicy sięgającą nawet 60 kilometrów.

Zielonogórskie pomniki

Zielona Góra to miasto pomników, z których każdy cechuje się swoją unikalną historią. Jakie posągi można znaleźć w okolicach centrum? Na deptaku w środku miasta, w 2018 roku stanął pomnik Huszczy – legendarnego żużlowca, którego mieszkańcy darzyli wielką sympatią. Poza małymi Bachuskami rozsianymi po całym mieście, u zbiegu ulic Kupieckiej, Żeromskiego i Alei Niepodległości wznosi się główny pomnik zielonogórskiego boga wina i winorośli. To właśnie od tego posągu rozpoczęto stawianie mniejszych pomocników. Poza tym w mieście znajduje się również pomnik Dobosza upamiętniający uczestników Powstania Warszawskiego, pomnik Ignacego Łukasiewicza, pomnik Jana Pawła II i wiele innych, które miasto postawiło w hołdzie znanym osobistościom.

Zielona Góra – co zwiedzić z dziećmi?

Do Zielonej Góry można śmiało przyjechać wraz z dziećmi, ponieważ znajdzie się kilka atrakcji, które spodobają się najmłodszym turystom. Poza poszukiwaniem Bachusków warto udać się do Bajkowej Zagrody, czyli Mini ZOO znajdującego się przy Ogrodzie Botanicznym. Na dzieci czeka tam plac zabaw, figury bohaterów z bajek i żywe zwierzęta. Ponadto w mieście jest wiele sal zabaw i rozrywki, w których sympatyczni animatorzy umilą każdą chwilę.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds