Przejdź do treści
międzyrzecz lubuskie

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) – poznaj jedną z największych na świecie fortyfikacji podziemnych!

Będąc po zachodniej stronie Polski zastanawiasz się co takiego zwiedzić? Masz ochotę zagłębić się w historię konkretnego miejsca i planujesz cokolwiek zobaczyć? Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedna z największych fortyfikacji podziemnych, która na pewno zrobi na Tobie wrażenie, a historia wzbudzi w Tobie ciekawość i chęć zobaczenia innych fortyfikacji podziemnych.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – co warto wiedzieć?

Przed ustaleniem wycieczki w to miejsce, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami, które będą niezbędne do zwiedzania. Jeśli chce się zwiedzić to miejsce dokładnie, warto wybrać się tam w okresie letnim, ponieważ zimą mieszkają tam nietoperze i trasy są skracane, po to by nie zakłócać im spokoju. Co to w ogólne jest MRU? Jest to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 w celu ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). Korytarze mają łącznie ponad 30 km długości, dlatego warto włożyć wygodne buty, bo można tam spędzić cały dzień. 

MRU – historia

Mimo zakazu Niemcy rozpoczęli w 1927 przygotowania do umocnienia swojej wschodniej granicy i wszystkie działania utajniono. Budowa umocnień MRU przebiegała etapami od 1934. W latach 1934-1935 wzniesiono w ramach tzw. linii Nischlitz-Obra pierwsze umocnienia, składające się z 12 schronów dla karabinów maszynowych z ukryciem dla armaty przeciwpancernej. Następnie zaczęto budowę dziewięciu tam i sześciu mostów przesuwnych. Później w 1935 pozycję uzupełniono o dalsze 13 schronów, wyposażonych w kopuły pancerne. W tym czasie trwały prace nad przygotowaniem koncepcji tzw. frontu ufortyfikowanego. Największe nagromadzenie ciężkich fortyfikacji zaplanowano na centralnym odcinku Łuku Odry-Warty, pozbawionym przeszkód wodnych.

Obiekty planowano wyposażyć w karabiny maszynowe, broń przeciwpancerną i artylerię. Obiekty w centralnej części ciągłego Frontu Ufortyfikowanego miały być połączone ze sobą pomiędzy grupami ciągnąć się miała podziemna Główna Droga Ruchu. Miała to być najpotężniejsza i najnowocześniejsza linia umocniona świata. Po wojnie fortyfikacje zajmowały przejściowo wojska radzieckie i polskie. Wiele obiektów zostało wysadzonych po to, by zdobyć materiał. W latach 80. XX wieku były plany umieszczenia w podziemiach centralnego odcinka magazynu odpadów radioaktywnych. Obecnie większość obiektów jest opuszczona, ale można je zwiedzać.

mru bunkry

MRU – zwiedzanie

Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok tylko z przewodnikiem, jednak w okresie zimowania nietoperzy czyli od listopada do marca, dla odwiedzających dostępny jest tylko jeden z niemieckich obiektów bojowych  tylko z jednym korytarzem. Znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji:

Pętla Boryszyńska

Czyli tak naprawdę południowa część podziemia centralnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, mająca w założeniu stanowić zaplecze niewybudowanej baterii pancernej nr 5. Po wschodniej części od Pętli Boryszyńskiej znajdują się schrony tzw. Grupy Warownej „Jahn”. Podziemia owej pętli znajdują się w Rezerwacie przyrody „Nietoperek”. Na jej terenie funkcjonuje trasa turystyczna, z wejściem położonym przy niedokończonym schronie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – godziny zwiedzania

MRU jest czynny przez cały rok, jednak godziny zwiedzania nie są stałe. Od 30 września do 15 kwietnia, obiekt jest czynny codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00, natomiast od 15 kwietnia do 30 września codziennie w godzinach od 9:00 do 17.00. Jest jednak pewien wyjątek. Turyści, którzy chcą zwiedzić to miejsce indywidualnie, mogą to zrobić tylko i wyłącznie od 1 września do 30 czerwca. Jeśli chodzi o weekendy, są stałe godziny zwiedzania: o 11:00 można wyruszyć w tzw. trasę długą, a o 14:00 w trasę krótką, a także w innych godzinach po zebraniu grupy minimum 8-osobowej. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze ustalenie zwiedzania.

mru międzyrzecz

Bunkry Międzyrzecz – cennik 

Cennik dzieli się na kilka tras:

 1. Trasa krótka: bilet normalny 24 zł/osobę, bilet ulgowy 22 zł/osobę, bilet grupowy dla dorosłych 20 zł/osobę, bilet grupowy szkolny 17 zł/osobę.
 2. Trasa długa: bilet normalny 28 zł/osobę, bilet ulgowy 25 zł/osobę, bilet grupowy dla dorosłych 23 zł/osobę, bilet grupowy szkolny 22 zł/osobę
 3.  Trasa ekstremalna (3,5 h): cena biletu normalnego- 35 zł/osobę, cena biletu ulgowego- 30 zł/osobę
 4. Trasa ekstremalna (3 h): cena biletu normalnego- 32 zł/osobę, cena biletu ulgowego- 28 zł/osobę
 5. Trasa ekstremalna (4 h): cena biletu normalnego- 40 zł/osobę
 6. Trasa ekstremalna (6 h): cena biletu normalnego- 45 zł/osobę
 7. Trasa ekstremalna (8 h): cena biletu normalnego- 50 zł/osobę
 8. Trasa panzerwerk: cena biletu normalnego- 19 zł/osobę, cena biletu ulgowego- 17 zł/osobę

Oprócz wyżej wymienionych biletów, możecie kupić inne, w pakiecie. Na przykład, jeśli zabierzecie na wycieczkę rodzinę lub przyjaciół. Wtedy ceny zdecydowanie będą się różnić i będą korzystniejsze dla portfela:

 • Bilet rodzinny 2+2, krótka trasa 80 zł/za rodzinę
 • Bilet rodzinny 2+2, długa trasa 94 zł/za rodzinę
 • Bilet „karta dużej rodziny”, krótka trasa 80 zł/za rodzinę (cena dotyczy rodziców i trojga dzieci. Za każde następne dziecko trzeba dopłacić symboliczną złotówkę)
 • Bilet „karta dużej rodziny”, długa trasa 94zł/za rodzinę (cena dotyczy rodziców i trojga dzieci. Za każde następne dziecko, trzeba dopłacić symboliczną złotówkę)
 • Jeśli chodzi o zwiedzanie z przewodnikiem, to ceny znacznie się od siebie różnią w zależności od poziomu trudności tras, ilości osób oraz godzin. Najdłuższa trasa z przewodnikiem trwa 8 godzin i taka usługa kosztuje 351 zł na całą grupę. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika z oprowadzaniem w języku obcym. Koszt: 95 zł za trasę krótką i 110 zł za trasę długą. 

Warto zabrać ze sobą dodatkowe pieniądze, ponieważ na terenie MRU znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym można zaopatrzyć kogoś bliskiego w ładną pamiątkę, oprócz tego można skorzystać z oferty gastronomicznej. Jeśli chodzi o parking i toalety- to jest bezpłatne.

Międzyrzecki Rejon Umocnień – Rezerwat Nietoperek 

Rezerwat Nietoperek ma na celu ochronę siedliska nietoperzy, które hibernują tam każdej zimy. Ze względu na ich ochronę, niektóre trasy są niemożliwe do zwiedzania (w okresie, w którym nietoperze hibernują). Nietoperze w MRU stanowią największą zimową kolonię w Środkowej Europie. Każdego roku zimą odbywa się liczenie ssaków. Największą liczebność osobników była odnotowana w roku 2015 w ilości aż 39 tys. nietoperzy. Niestety ciepłe zimy mają wpływa na spadek liczebności tych zimnolubnych ssaków. Rezerwat został powołany w 1980 roku i pierwotnie obejmował podziemne korytarze, znajdujące się pomiędzy miejscowościami Nietoperek, Wysoka, Kęszyca i Boryszyn. Kilkanaście lat później, rezerwat rozszerzono o prawie całą środkową część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, tworząc na terenie gmin Międzyrzecz i Lubrza Rezerwat Nietoperek II.

mru zwiedzanie

Międzyrzecz – atrakcje, zabytki

W tym uroczym mieście w wojewódzctwie lubuskim, znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić i, na które warto zwrócić uwagę. Podczas wyjazdu do MRU, najlepiej wykorzystać ten czas i poświęcić go na odwiedzenie innych miejsc. W Międzyrzeczu znajdują się przepiękne kościoły, muzea, a także klimatyczne jezioro.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego

Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc województwa lubuskiego. Muzeum znajduje się w malowniczej okolicy ruin zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego. Na terenie ogromnego parku, który zlokalizowany jest w obok dwóch rzek Obry i Paklicy, turyści mogą podziwiać ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej charakteryzuje się największą w Polsce kolekcją portretów trumiennych. Kolekcja uzupełniona jest o tablice inskrypcyjne i wizerunkowe, związana z sarmacką obyczajowością sepulkralną i ukazuje stałe przenikanie i asymilację kulturową, która miała miejsce na zachodzie naszego kraju do początków XIX wieku.

Oprócz portretów trumiennych, znajdują się tu także portrety przedstawiające przede wszystkim wizerunki międzyrzeckich pastorów i międzyrzeckiego mieszczaństwa. Uzupełnieniem wystawy są eksponaty sfragistyczne, wyroby stolarskie, zabytkowe meble, ceramika, broń, dokumenty i księgi. Warto zwrócić uwagę na interesującą i pouczającą wystawę o tematyce etnograficznej. Obejmuje ona dziedziny codziennej działalności ludzkiej: uprawę, hodowlę, rybołówstwo, rzemiosło, obróbkę lnu- jest to istotny element obrazujący lokalne obyczaje. Ważnym punktem wystawy jest prezentowana kolekcja strojów ludowych i model izby mieszkalnej z końca XIX wieku. Wystawa prezentuje także losy Pierwszych Męczenników Polski, których klasztor znajdował się blisko grodu. Miejsce idealne na rodzinne zwiedzanie ze starszymi dziećmi. 

Jezioro Głębokie

Jezioro Głębokie jest turystyczną wizytówką regionu oraz jednym z największych i najbardziej znanych wypoczynkowych miejsc, położonym w malowniczym miejscu. Nad jeziorem można wynająć, np. domek, w którym można spędzić noc i odpocząć między zwiedzaniem. Podobno „kąpielisko” bardzo zmieniło się na korzyść. Jezioro leży ok. 5 km od Międzyrzecza, jego powierzchnia wynosi do 124,9 ha, a jego głębokość maksymalna wynosi 25,3 m. Można tam dojechać dawną drogą krajową nr 3 lub ścieżką rowerową, która znajduje się tuż obok drogi.

Jezioro Głębokie

Kościół św. Jana Chrzciciela

Jeśli fani zwiedzania kościołów wybiorą się do Międzyrzecza, warto odwiedzić „świątynię” imienia świętego Jana Chrzciciela. Jest to rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Pszczew, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jest najstarszą parafią w mieście. Kościół został zbudowany w XV wieku w stylu późnogotyckim. Gotycka świątynia przeszła konserwację w 1660 roku. Wystrój wnętrz pochodzi z XIX i XX wieku. Co ciekawe, w ołtarzu bocznym przechowywane są relikwie św. Pierwszych Męczenników Polski.

Ratusz w Międzyrzeczu

Jedną z najważniejszych budowli miasta Międzyrzecz jest ratusz, który znajduje się oczywiście w centrum miasta, pośrodku Rynku. Od swych początków po dziś stanowi on siedzibę władz miejskich. Jak donoszą źródła, można zakładać, że pierwotny ratusz istniał już w okresie średniowiecza. Jest to budynek klasycystyczny wzniesiony w latach 1743-1752 w miejscu poprzedniej siedziby władz miasta. W roku 1831 ratusz został przebudowany, a w 1924 dokonano renowacji. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, ratusz został wpisany do rejestru zabytków, z czego miasto aktualnie jest bardzo dumne. Turystów przyciąga wieża, z której codziennie w południe odtwarzany jest hejnał miejski. Budynek jest bardzo klasyczny i uroczy- wygląda jak zamek z bajki. 

Dzikie wejścia, bunkry i przygoda bardzo Cię interesują? Szukasz wrażeń i niezapomnianych chwil przepełnionych ciekawą historią? Chcesz z bliska stanąć „oko w oko” z nietoperzem? Na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco? Wycieczka w kierunku Międzyrzecza zdecydowanie powinna znaleźć się na Twojej liście „must see” w wakacje. Warto pojechać w tamte kierunki, odwiedzić międzyrzeckie i pniewskie bunkry oraz skorzystać z dodatkowych atrakcji malowniczego miejsca.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.