Search The Query
Search

Kościół Pokoju w Świdnicy – największa drewniana barokowa świątynia w Europie

kościół pokoju w świdnicy

Wzniesiony ponad 300 lat temu wbrew religijnemu uciskowi ze strony katolickich Habsburgów, dziś stanowi jeden z okazalszych obiektów religijnego kultu o drewnianej konstrukcji. Ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy zachwyca niespotykaną architekturą i bogactwem barokowego dziedzictwa. Poznaj historię wyjątkowej świątyni i dowiedz się, co kryje jeden z piękniejszych zabytków sakralnych na Dolnym Śląsku.

Zwiedzanie, ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie kościoła w Świdnicy obfituje w doświadczenie religijnej wspólnoty i piękna barokowej architektury, które razem stanowią przyjemne doznanie dla ciała i ducha. Kościół Pokoju pw. św. Trójcy dostępny jest dla odwiedzających przez cały rok. W okresie od kwietnia do października turyści mogą podziwiać obiekt w godzinach: 9:00-18:00 (poniedziałek – sobota) oraz 12:00-18:00 (niedziela i święta). W listopadzie świątynia zaprasza gości w godzinach: 9:00-16:30 (poniedziałek – sobota) i 12:00-16:30 (niedziela i święta). Od grudnia do marca również zmienia się czas otwarcia dla odwiedzających. Podczas zimy zwiedzający mogą podziwiać wnętrze w godzinach: 10:00-15:00 (poniedziałek – sobota) oraz 12:00-15:00 (niedziela i święta). Kościół Pokoju jest wyłączony z wizyt w Wielki Piątek, Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Wigilię Bożego Narodzenia.

Bilety dostępne są w formie cegiełki na Fundusz Renowacji Kościoła Pokoju. Koszt wstępu dla osób dorosłych to 15 złotych przy zwiedzaniu indywidualnym. Grupy zorganizowane, studenci oraz emeryci muszą liczyć się z wydatkiem 12 złotych, natomiast dzieci i młodzież – 8 złotych. Istnieje również możliwość wpłaty cegiełki rodzinnej dla 2 dorosłych z dziećmi poniżej 18 lat. Łączny czas zwiedzania obiektu z nagraniem lektora wynosi 40 minut, a na zobaczenie całego zespołu architektoniczno-urbanistycznego placu Pokoju warto poświęcić 1-2 godziny.

kościół pokoju świdnica

Nabożeństwa

W Świdnicy i Kościele Pokoju posługę kapłańską pełni proboszcz, ks. Waldemar Pytel – biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wierni mogą wziąć udział w nabożeństwach odprawianych we wnętrzu świątyni w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Dodatkowo nabożeństwa odbywają się również w dni świąteczne o godzinie 17:30, a także podczas adwentu i czasu pasyjnego w czwartki o godzinie 17:30.

Historia i ciekawostki

Wzniesienie Kościoła Pokoju trwało zaledwie 10 miesięcy, jednak krótki czas budowy niewiele mówi o trudnościach, z jakimi spotkali się luteranie przed ustanowieniem pokoju westfalskiego w 1648 roku. Wybuch wojny 30-letniej w 1618 roku wykluczył ewangelicką społeczność ze swobodnego wyznawania wiary. W wyniku nakazu cesarza Ferdynanda III Habsburga świątynia mogła zostać wzniesiona jedynie poza miejskim kompleksem przy wykorzystaniu materiałów takich jak glina, słoma, piasek i drewno. W dodatku kościół kształtem miał nie przypominać tradycyjnych budowli sakralnych z wieżą i dzwonnicą na czele. Zaangażowanie mieszczan różnych warstw społecznych, pozyskanie funduszy i wspólne działanie pozwoliło ukończyć budowę w 1657 roku, dokładnie 24 czerwca.

Kościół ewangelicki wzniesiono na planie krzyża, a z czasem dobudowano do niego Halę Ślubów, Halę Polną, Halę Zmarłych oraz Halę Chrztów i zakrystię. Budowla z nietrwałych materiałów przetrwała 365 lat, a dzięki licznym renowacjom zachwyca pierwotnym bogactwem architektonicznym. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy ołtarz, ambona, organy, liczne płaskorzeźby i figury. Kunszt architektoniczny i upór luteranów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa, który zadecydował o wpisaniu Kościoła Pokoju w Świdnicy na Listę zabytków UNESCO w 2001 roku.

Architektura budowli

Kościół Pokoju w Świdnicy stanowi książkowy przykład barokowego budownictwa, w którym króluje drewno. Prosta budowla rozbudowana w późniejszych latach obecnie zajmuje 1090 m² powierzchni i może pomieścić 7,5 tysiąca wiernych. Świątynię otacza plac Pokoju z licznymi zabytkami pochodzącymi z XVII i XVIII wieku, a jego obszar wyznacza kilkumetrowy mur. Co warto zobaczyć, podczas zwiedzania kościoła? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem!

świdnica kościół pokoju

Loża Hochbergów

Wśród zdobień i licznych rzeźb wzbogacających wnętrze możesz dopatrzyć się obecności pięknych lóż, które dawniej należały do najbardziej uprzywilejowanych rodzin. Najokazalsza z nich – loża Hochbergów oparta na złotych kolumnach wyróżnia się bogactwem dekoracyjnych form. Rodzina Hochbergów dostarczyła drewno dębowe do budowy świątyni, a loża jest dowodem wdzięczności dla całej rodziny.

Dzieła sztuki w kościele

Wyjątkowość wnętrza zawdzięcza się kunsztowi artystów, którzy dołożyli cegiełkę do powstania bogatego wnętrza mimo obecnych nakazów. Wszystkie rzeźby zostały wykonane z drewna, choć na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że to marmur. Na uwagę zasługują również sufitowe malowidła. Freski przedstawiają upadek Babilonu, Sąd Ostateczny, Trójcę Świętą i Niebiańskie Jeruzalem. Twór świdnickich malarzy – Chrystiana Sussenbacha i Chrystiana Kolitschka urozmaicają liczne zdobienia roślinne.

Ołtarz

Jednym z dominujących zabytków we wnętrzu Kościoła Pokoju jest drewniany, XVIII-wieczny ołtarz. W głównym punkcie przy pomocy rzeźbionych figur przedstawiono scenę Chrztu Chrystusa oraz postacie apostołów Piotra i Pawła, Mojżesza i Aarona. Nad mensą ołtarza znajduje się płaskorzeźba ukazująca Ostatnią Wieczerzę, natomiast wyżej – na sześciu kolumnach umieszczono fryz z fragmentem tekstu Ew. Mateusza. Ostatnia kondygnacja przedstawia baranka z chorągwią i księgę opatrzoną siedmioma pieczęciami.

Organy

Kościół w Świdnicy może poszczycić się jednymi z największych organów w regionie, które wyposażono w niemal 4 tysiące piszczałek. Fasadę zdobią mniejsze figury aniołów, natomiast całą konstrukcję wspierają postacie dwóch atlasów. W 2016 roku organy przeszły gruntowną renowację, dzięki której dziś odwiedzający mogą podziwiać ich dawny blask. Nie jest to jednak pierwotny instrument, ponieważ ten został wymieniony w I połowie XX wieku.

Ambona

Podczas zwiedzania wnętrza świątyni uwagę przyciąga XVIII-wieczna ambona, której konstrukcję podtrzymują rzeźby-alegorie: wiara, nadzieja i miłość. Całość utrzymana jest w barokowym stylu, a schody odwzorowują wybrane sceny biblijne.

Wytrzymałość Kościoła Pokoju zadziwia odwiedzających Świdnicę oraz znawców sakralnej sztuki barokowej. Przetrwanie próby czasu mimo niemożności wykorzystania trwałych materiałów konstrukcyjnych tylko zwiększa nabytą wartość budowli, którą warto zobaczyć na własne oczy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds