Search The Query
Search

Rangun – dawna stolica Birmy. Co warto zobaczyć w Rangun?

Rangun

Birma to ciekawy kraj o zróżnicowanej kulturze i burzliwej historii. Na kartach dziejów tego państwa wielkimi literami zapisał się Rangun – dawna stolica Birmy. Choć dziś ten ośrodek nie jest już miastem stołecznym, to wciąż pełni funkcję centrum kultury i gospodarki Birmy. Poznaj historię i najważniejsze punkty na mapie miasta Rangun.

Rangun – krótka historia dawnej stolicy

Na półwyspie Indochińskim, w delcie rzeki Irawadi ulokowane jest miasto Rangun – dawna stolica Birmy lub w oficjalnym nazewnictwie Republiki Związku Mjanmy (ang. Republic of Myanmar). Rangun, podobnie jak i cała Birma, posiada bogatą oraz burzliwą historię. Początki państwowości Birmy sięgają IX w. p.n.e. W tym okresie kraj podzielony był na małe księstwa czy też królestwa. Mjanmę zamieszkiwały głównie plemiona Monów i przodkowie Arakańczyków. Z czasem na birmańskie ziemie zaczęli przybywać również mieszkańcy Indii oraz napływające z Chin protobirmańskie plemiona Mranma.

Pod koniec XI w. małe księstwa Birmy zjednoczyły się w nowopowstałym królestwie Pagan. Jednak pierwsze oznaki wspólnotowości nie okazały się trwałe. Po około 200 latach królestwo upadło na skutek wojen z Mongołami oraz aspiracji lokalnych wodzów Birmy. Po rozpadzie Paganu Rangun – znany wtedy pod nazwą Dagon – znajdował się na obszarze mońskiego królestwa Hanthawaddy ze stolicą w Pegu.

W XIV wieku Dagon zaczął zyskiwać na znaczeniu, ponieważ na jego terytorium znajdowała się pagoda Szwedagon – budowla sakralna uważana przez buddystów za jedno z najświętszych miejsc kultu. Kiedy birmański król Alaungpaya postanowił po raz kolejny zjednoczyć Birmę (1755 r.), ulokował stolicę w tym ważnym dla buddystów ośrodku miejskim. Zajęcie miasta Dagon wiązało się ze zmianą jego nazwy na Yangon. Władca otoczył miasto umocnieniami oraz stworzył w nim centrum handlu Dolnej Birmy.

rangun atrakcje

Wiek XIX w historii Birmy naznaczony był wojnami z Brytyjczykami. Skutkiem tych konfliktów był upadek państwa i włączenie go do brytyjskiej kolonii w Indiach. W tym okresie powstała funkcjonująca do dziś nazwa stolicy – Rangun, pochodząca od angielskiego Rangoon. Po I WŚ Birma uzyskała status samodzielnej kolonii. Jednak w 1942 r. władze przejęli tam Japończycy, których udało się wyprzeć dopiero pod koniec II WŚ.

W 1948 r. w mieście Rangun proklamowano niepodległość kraju. W latach 50. Birma stanowiła jedno z nielicznych azjatyckich państw o strukturze demokratycznej. Jednak krajem wciąż targały walki pomiędzy mniejszościami etnicznymi, ZSRR, Chinami i Antyfaszystowską Ligą Wolności Ludu. Na przestrzeni lat Birma przeszła rewolucyjne zmiany, kończąc z ustrojem socjalistycznym, a następnie z dyktaturą wojskową, która funkcjonuje do dziś. W 2006 r. wojskowa junta panująca w Birmie zarządziła przeniesienie stolicy z Rangunu do miasta Pjinmana.

Co robić w Rangun?

Choć Rangun nie nosi już miana stolicy Birmy, to wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalno-gospodarczych kraju. W jego obrębie znajdują się cenione świątynie, piękne obiekty zielone czy też reprezentatywne punkty handlowe. Poznaj atrakcje z Yangon w Myanmar.

Szwedagon – buddyjska świątynia

Jednym z najbardziej znanych zabytków, którymi może poszczycić się dawna stolica Birmy, jest wspominana już pagoda Szwedagon. Pełna nazwa tego buddyjskiego obiektu może być nieco myląca, ponieważ świątynia nie jest do końca pagodą (wieżą do przechowywania relikwii). Budynek jest stupą, która również pełni funkcję relikwiarza, ale ma kształt przypominający dzwon. W Szwedagonie przechowywane są przedmioty stanowiące dla buddystów największą świętość. Wśród najcenniejszych relikwii wyróżnia się Sandaw, czyli włosy z głowy Buddy Gotamy.

Kompleks zlokalizowany jest na najwyższym w okolicy Rangun szczycie – wzniesieniu Thein Gottara. Od czasu powstania świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Dziś składa się z wysokiej na 99 metrów, stożkowatej budowli, a także ponad 60 mniejszych kapliczek (stup) i pawilonów umieszczonych u jej podnóży. Bryła głównej budowli w całości pokryta jest złotem, a dekoracyjności dodają jej niezliczone kamienie szlachetne i dzwonki. Dla buddystów Szwedagon stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kultu, a dla turystów jest to obowiązkowy punkt na mapie Rangun.

Rangun Szwedagon

Park Kandawgyi

Na wschód od Szwedagonu położony jest park Kandawgyi oraz sąsiadujące z nim jezioro o tej samej nazwie. Zielony ogród ma 45 hektarów i mieści w sobie malownicze ścieżki, bujną roślinność i liczne restauracje. W parku Kandawgyi znajduje się również amfiteatr, w którym odbywają się koncerty.

Skwer okala zbiornik wodny będący sztucznym akwenem o powierzchni liczącej 150 hektarów. Jezioro, które powstało w czasach brytyjskiej kolonizacji, służyło niegdyś do zapewniania czystej wody mieszkańcom Rangun. Dzisiaj stanowi ono urozmaicenie pejzażu miasta i atrakcję dla turystów. Silnym magnesem dla zwiedzających Rangun i Park Kandawgyi jest stojąca przy linii brzegowej Karaweik – betonowa replika słynnej birmańskiej barki królewskiej.

Wycieczka pociągiem Yangon Circular

W dawnej stolicy Birmy można przejechać się lokalną koleją Yangon Circular, która powstała w czasach kolonialnych z inicjatywy Brytyjczyków. Trasę birmańskiego pociągu wyznacza pętla łącząca miasta satelitarne i obszary podmiejskie Rangun. Kurs kolejki zaczyna się na dworcu głównym w Rangun, a jej stacja końcowa ulokowana jest w okolicy lotniska – na dworcu kolejowym Mingaladon.

Cała trasa ma blisko 46 km długości. Przebycie tego odcinka trwa 3 godziny i pozwala zobaczyć przekroju życia w Rangun. Kolej wykorzystywana jest przez miejscowych jako środek transportu do pracy. Dlatego też jednorazowy bilet na pociąg Yangon Circular jest bardzo tani (kilkadziesiąt groszy), co zachęca do wybrania się na objazdową wycieczkę krajoznawczą.

Wizyta na lokalnym targu

Wycieczka po Rangun nie byłaby kompletna bez wizyty na lokalnym targu Bogyoke Aung San Market. Bazar, który powstał w 1926 r., jest głównym centrum handlowym miasta. Budynek targu wyróżnia się kolonialną architekturą oraz brukowanymi uliczkami wewnętrznymi. Cały kompleks zawiera sklepy o różnorodnym asortymencie. Znajdują się tam zarówno zwyczajne stragany z jedzeniem czy ubraniami, jak i stoiska nastawione na turystów i oferujące antyki, biżuterię oraz lokalne rękodzieło.

rangun targ

Posmakuj lokalnej kuchni

W Birmie żyje wiele mniejszości etnicznych, co wpływa na zróżnicowane tradycje kulinarne państwa. Lokalna kuchnia składa się z dań Birmańczyków, Szanów, Monów i wielu innych grup etnicznych. Azjatyckie smaki łączy zamiłowanie do ryżu. Rocznie każdy mieszkaniec Birmy zjada średnio 200 kg tego produktu zbożowego.

Oprócz potraw ryżowych można wyróżnić też kilka innych, typowych dań lokalnej kuchni. Do najciekawszych pozycji birmańskiego menu należy zupa rybna z makaronem ryżowym (Mohinga), pikantna pasta z fermentowanej ryby (Ngapi) czy sałatka z fermentowanej lub kiszonej herbaty (Lahpet).

Jak dostać się do Rangun?

Pomiędzy Polską a Birmą nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Dostanie się do Rangun, wymaga więc transferu z przynajmniej jedną przesiadką. Międzylądowanie warto zaplanować w jednym z arabskich krajów, ponieważ podróż tamtejszymi liniami stanowi najtańszą opcję.

Kiedy najlepiej jechać?

W Birmie można wyróżnić 3 pory roku. Pierwsza z nich trwa od marca do maja i nazywana jest porą suchą gorącą. Kolejna pora – deszczowa – zaczyna się mniej więcej w czerwcu i kończy w październiku. Podczas pozostałych miesięcy (listopad-luty) ma miejsce pora sucha chłodna. To właśnie w okresie trwania tej ostatniej pory roku, najlepiej jest wybrać się do Birmy.

Rangun to miasto o zróżnicowanej kulturze, zwyczajach i kulinariach, które uformowały się dzięki licznym mniejszościom etnicznym zamieszkującym Birmę. W planie zwiedzania Rangun nie może zabraknąć słynnej buddyjskiej świątyni Szwedagon, parku Kandawgyi czy targu Bogyoke. Pamiętaj, aby wyjazd w tamte rejony zaplanować podczas odpowiedniej, czyli suchej i chłodnej pory roku.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds