Przejdź do treści
ottawa

Co ciekawego kryje w sobie Ottawa – stolica Kanady?

Jaki jest najlepszy sposób na to, by poznać kulturę państwa oraz zobaczyć jak wygląda życie mieszkańców? To proste – najlepszym rozwiązaniem jest podróż do stolicy. Wycieczka do Ottawy to doskonały pomysł, by zgłębić wszystkie uroki kraju w mieście, które łączy w sobie historię, tradycję i dziedzictwo Kanadyjczyków, co dodatkowo uzupełnia piękny i chłodny krajobraz prowincji Ontario.

Ottawa – mało popularna stolica Kanady

Ottawa nie jest największym miastem Kanady i klasyfikuje się dopiero na czwartym miejscu pod względem wielkości. Daleko jej również do metropolii, jak Montreal czy Toronto, dlatego jest znacznie mniej znana i odwiedzana. Mimo to, właśnie tutaj znajduje się główce polityczne centrum kraju, a miasto jest znakomicie zlokalizowane i posiada bogato zapisane karty historii, dzięki czemu w 1885 roku Królowa Elżbieta uczyniła Ottawę stolicą Kanady.

Początki miejskiej osady na tym obszarze sięgają 1800 roku, ale największy rozwój nastąpił po II Wojnie Światowej, a miasto znacznie powiększyło swoje terytorium. Obecnie mieści się na 2 790 km2, a stolicę zamieszkuje niemal milion mieszkańców. Miasto oficjalnie jest dwujęzyczne i bez problemu można dogadać się w języku angielskim, jak i wśród mniejszości po francusku. Stanowi bardzo dynamicznie rozwijający się miejski kompleks, który dominuje w instytucje urzędowe i duże przedsiębiorstwa, jednak nie brak tu miejsc wartych odwiedzenia, zabytków i ciekawych dzielnic.

Co robić w Ottawie? – Atrakcje

Do głównych atrakcji miasta z pewnością należy zwiedzanie wzniesionych tu rządowych budynków, które zachwycają architekturą i rozmachem, z jakim zostały wykonane. Ponadto nie brak tu innych zabytkowych obiektów i gromadzących unikalne ekspozycje muzeów. Oto propozycje najciekawszych miejsc, które należy zobaczyć podczas wizyty w Ottawie.

Zwiedzanie Parlamentu Kanady

Na jednym z ottawskich wzgórz wznosi się potężny budynek, który jest siedzibą Parlamentu Kanady. W tym miejscu także odbywa się większość narodowych uroczystości. Całość kompleksu złożona jest z trzech oddzielnych budynków – centrum, przy którym wznosi się Wieża Pokoju oraz wznoszących się po dwóch jego stronach bloków: wschodniego i zachodniego. Zwiedzanie całości zajmuje od 30 minut do pełnej godziny, choć niejednokrotnie czas ten ulega wydłużeniu, gdyż akurat trwają obrady i należy zaczekać na ich zakończenie.

ottawa canada

Dla odwiedzających możliwy jest wstęp jedynie na teren centralnego i wschodniego budynku, natomiast blok zachodni jest wyłączony, ponieważ mieszczą się tam parlamentarne biura. We wschodniej części można przejść się po czterech wyremontowanych salach: dawnym biurze generalnego gubernatora, biurach założycieli konfederacji – Sir Johna A. Macdonald i Sir Georges-Étienne oraz Sali Tajnej Rady wraz z przyłączonym do niej przedpokojem. W centralnym budynku wolno odwiedzić obie Izby – Senatu i Gminy oraz bibliotekę Parlamentu. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje neogotycka architektura i bogato zdobione wnętrze. Nad fasadą głównego budynku wznosi się dzwonnica – jeden z popularniejszych zabytków Ottawy. Ciekawostką jest, że podczas obrad parlamentarnych wieża zostaje podświetlona.

Katedra Notre Dame

Główny zabytek miasta stanowi największy i najstarszy miejski kościół – Katedra Notre Dam i choć obiekt ten w pierwszej chwili kojarzy się ze słynną francuską budowlą o tej samej nazwie to mowa o zupełnie innym architektonicznym cudzie, które mieści się w stolicy Kanady. Dawniej na miejscu teraźniejszej świątyni znajdował się drewniany kościółek, który postanowiono przebudować i utworzyć większy obiekt. Ottawska Katedra Notre Dam wznosi się w gotyckim stylu architektonicznym, a w jej wnętrzu znajdują się zdobione złotem ołtarze, rzeźby i malowidła, więc szczególnie warto zajrzeć do środka. Przy budynku katedry powstała zdobiąca ją dzwonnica.

Maman

Niezwykła rzeźba, która może u niektórych wzbudzić trwogę jest stworzona przez Louise Bourgeois – Maman – postać przedstawiająca gigantycznych rozmiarów pająka. Monument ma ponad 9 metrów wysokości, a właśnie Ottawa jest jednym z miejsc, w których unikalny pomnik pojawia się na stałe. Wielki pająk został wykonany ze stali nierdzewnej, marmuru i brązu. Posiada worek, w którym mieszczą się schowane 32 jaja, a tytuł rzeźby nawiązuje do archetypu matki.

ottawa stolica

Muzea Ottawy

Wśród imponujących obiektów są liczne muzea otwarte w tym mieście. Obiekty, w których można dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii kraju to: Kanadyjskie Muzeum Historyczne oraz Muzeum Zimnej wody, oddalone nieco od centrum. Nieco sztuki nie tylko państwowej, ale wychodzącej spod rąk artystów międzynarodowych można zobaczyć w Kanadyjskiej Galerii Narodowej, natomiast rekreacyjnie i przyjemnie spędzić czas można w Muzeum Przyrodniczym i Kanadyjskim Muzeum Lotnictwa i Kosmosu. Wiele z nich znajduje się w bliskiej odległości od Parlamentu, dlatego warto rozważyć wizytę w którymś z nich, podczas odwiedzin siedziby senatu.

Ottawa – ciekawostki

Największą ciekawostką, która związana jest z Ottawą jest to, że w mieście na kanale Rideau, który łączy miasto z Kingstone, zimą utworzone jest najdłuższe lodowisko pod gołym niebem, a długość wodnej tafli wynosi aż 7,9 km! Jest to możliwe poprzez chłodny klimat, który daje Ottawie siódme miejsce w rankingu najchłodniejszych stolic świata. Kolejnym ciekawym faktem jest to, że choć miasto nie jest największe w państwie, to jest niemal 5,5 razy większe od stolicy Polski. Odbywa się tu wiele dużych festiwalów, na które przyjeżdżają ludzie z całego świata!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.