Search The Query
Search

Awentyn – miejsce, w którym możesz spojrzeć na Rzym przez dziurkę od klucza

awentyn

Wzgórze Awentyn jest głęboko zakorzenione w historii Wiecznego Miasta. Wnosi się nad brzegiem Tybru i choć znajduje się w samym sercu tętniącego życiem Rzymu, pozostaje oazą spokoju. Awentyn to idealne miejsce na przyjemny spacer, ze wspaniałymi widokami i jednymi z najciekawszych, starożytnych skarbów Wiecznego Miasta. Poznaj historię przeklętego wzgórza i sprawdź, co warto na nim zobaczyć!

Przeklęte wzgórze

Awentyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, było niegdyś przedmieściem starożytnego rzymskiego miasta, zanim stał się ważnym ośrodkiem kultu chrześcijańskiego. Według legendy o założeniu Rzymu, Romulus planował zbudować miasto na Palatynie, a jego brat Remus uważał, że lepszym miejscem będzie wzgórze Awentyn. Niezgoda braci doprowadziła do śmierci Remusa z rąk Romulusa, który następnie zbudował Rzym na Palatynie. Co więcej, wzgórze Awentyn nie zostało włączone do murów starożytnego miasta. Zostało oddzielone od Palatynu przez Circus Maximus.

Więcej o Rzymie przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Wzgórze Awentyn zostało nazwane na cześć Aventina Silviusa, króla, który rządził po Romulusie. 

Niegdyś najbardziej wysunięte na południe ze wszystkich siedmiu wzgórz, było zboczem, zamieszkiwanym przez plebejuszy. W okresie cesarskim nastąpiła jednak zmiana, a Awentyn stał się wówczas domem patrycjuszy i arystokratów. Według starożytnych źródeł znajdował się tam nawet osobisty majątek Trajana. Dzięki niewielkiemu portowi zlokalizowanemu po stronie Tybru wzgórze stało się nowym centrum miasta. 

Dziś wzgórze jest przepiękną, prywatną częścią miasta z bogactwem pałaców, kościołów oraz ogrodów. Z Awentynu rozciąga się wspaniały widok na panoramę Rzymu. Jest to doskonałe miejsce aby odpocząć od zgiełku miasta.

Awentyn – gdzie się znajduje?

Awentyn znajduje się w bliskim sąsiedztwie Circus Maximus, w pobliżu Term Karakalli i słynnej Piramidy Cestiusza. Na południowo-wschodnim rogu Awentynu znajduje się rzymska brama Porta San Paolo, która stanowi część węzła komunikacyjnego ze stacją Roma Porta San Paolo, która prowadzi do Ostii, stacji metra linii B Piramide i rzymskiej kolei Ostiense. Wzgórze Awentyn znajduje się niedaleko dworca kolejowego Trestevere (Zatybrze), znajdującego się po drugiej stronie Tybru.

Jak zwiedzać wzgórze Awentynu?

Wzgórze Awentyn jest jednym z siedmiu wzgórz Rzymu, a obecnie stanowi bogatą część mieszkalną miasta. Znajduje się blisko centrum, bezpośrednio przed Palatynem, w odległości krótkiego spaceru od Koloseum. 

Wzgórze Awentyn najlepiej zwiedzać pieszo. Spacerując zajść można do różanych ogrodów, podziwiać drzewa cytrusowe i romantyczny widok z tarasu znajdującego się w Parku Savellich. Zwiedzanie wzgórza to również zabytkowe budowle oraz nieoczywista atrakcja w postaci widoków na Watykan przez dziurkę od klucza. Wzgórze Awentyn to najlepsze miejsce do odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. 

Wzgórze Awentynu – atrakcje

Wzgórze Awentyn dzięki swej bogatej historii posiada wiele atrakcji turystycznych w postaci licznych zabytków oraz miejsc, z których widoki zapierają dech w piersi każdego odwiedzającego. Bezapelacyjnie jest to jedno z najbardziej romantycznych obszarów Wiecznego Miasta, w którym przyjemnie spędza się czas bez względu na porę roku czy dnia. Jedną z najciekawszych atrakcji wzgórza są z pewnością tajemnicze, drewniane drzwi, które przez dziurkę od klucza odkrywają przed odwiedzającymi niesamowity widok na Bazylikę Św. Piotra. Będąc w Rzymie warto zastanowić się nad spędzeniem kilku godzin na wzgórzu Awentynu, aby rozkoszować się doskonałymi widokami na panoramę tego magicznego miasta. Jakie jeszcze atrakcje skrywa wzgórze Awentyn? 

Plac Rycerzy Maltańskich

Plac Rycerzy Maltańskich (Piazza dei Cavalieri di Malta) to uroczy plac znajdujący się na południowo-zachodnim rogu wzgórza Awentyn. Został on zaprojektowany w 1765 roku przez włoskiego architekta Giovanniego Battistę Piranesiego. Plac otoczony jest wysokim murem ozdobionym neoklasycystycznymi obeliskami i wojskowymi trofeami. Po prawej stronie Placu Rycerzy Maltańskich znajduje się rezydencja wielkiego mistrza kawalerów maltańskich (joannitów) – siedziba zakonu została przeniesiona na stałe do Rzymu w 1834 roku. Najważniejszą atrakcją znajdującą się na placu są jednak słynne drewniane drzwi posiadłości Gran Priorato dell’Ordine. 

Dziurka od klucza

Po prawej stronie Placu Rycerzy Maltańskich, w murze separującym plac od ogrodu zakonnego, znajduje się okazała brama ze słynną dziurką od klucza. Widok z niej daje niemal idealną perspektywę na drzewa i kopułę Bazyliki Św. Piotra, w samym środku małego otworu. Dziurka od klucza jest częścią majątku należącego do Zakonu Rycerzy Maltańskich, rzymskokatolickiego zakonu krzyżowców, który powstał w Jerozolimie w XI wieku. Jest to najstarszy zachowany zakon rycerski na świecie, który jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego. Na terenie posiadłości mieści się również ambasada Zakonu Maltańskiego we Włoszech. Dziurka od klucza Rycerzy Maltańskich to jeden z bardziej intrygujących zabytków miasta, która stała się ulubionym przystankiem dla podróżników szukających alternatywnych atrakcji w Rzymie.

dziurka od klucza rzym
Słynna dziurka od klucza

Widok przez dziurkę od klucza był niegdyś atrakcją znaną nielicznym turystom, z roku na rok to miejsce jest jednak coraz bardziej popularne i chętnie odwiedzane przez tłumy, co wiąże się niestety z długimi kolejkami. Chcąc więc podejrzeć Watykan przez dziurkę od klucza, szczególnie w sezonie letnim, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Bazylika św. Sabiny

Bazylika św. Sabiny położona na wzgórzu Awentyn, ze wspaniałym widokiem na Rzym, jest najstarszą bazyliką w Rzymie, która zachowała swój pierwotny plan i prostotę. Bazylika Santa Sabina została ufundowana przez rzymskiego prezbitera Pietro d’Illiria za pontyfikatu papieża Celestyna I (422-432). Mimo interwencji na przestrzeni wieków zachowuje uroczysty i surowy charakter późnoantycznych budowli kultowych, których jest niezwykłym przykładem. Sama bazylika stała się kościołem konwentualnym wspólnoty Braci Kaznodziejów i tak jest do dziś. Rzymianie cenią Santa Sabina jako jedną z najpopularniejszych bazylik na uroczystości weselne.

Booking.com

Kościół św. Bonifacego i Aleksego

Z kościołem wiąże się legenda o świętym Aleksym, który był jedynym synem zamożnego patrycjusza. W dniu swojego ślubu poczuł powołanie do służby Bogu. Aleksy porzucił rodzinę i wybrał żywot pustelnika, ascety w Ziemi Świętej. Po latach tułaczki powrócił, przywożąc ze sobą cenną ikonę, którą do dziś czci się w prawej nawie kościoła. Nierozpoznany przez nikogo Aleksy umarł pod schodami rodzinnego domu – do dziś w lewej nawie kościoła znajdują się schody pod którymi dokonał swych dni. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i w rezultacie nosi ślady różnych epok – ogólny kształt jest klasycystyczny z romańską dzwonnicą, starożytnymi kolumnami i średniowiecznym dziedzińcem. Nad głównym ołtarzem wznosi się masywne XVI-wieczne cyborium. Choć ślub Aleksego z Adriaticą do szczęśliwych nie należał, dziś kościół jest chętnie wybierany przez nowożeńców, a dekoracje ślubne właściwie z niego nie znikają. 

Miejski Ogród Różany

Ogród Różany w Rzymie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych ogrodów Wiecznego Miasta. Jego początki sięgają czasów starożytnych, w 1645 roku stał się Ogrodem Żydowskim. W 1950 roku powstał dzisiejszy Ogród Różany w porozumieniu ze społecznością żydowską, która wyraziła zgodę na jego utworzenie. W ramach upamiętnienia poprzedniego przeznaczenia, przy wejściu została umieszczona tablica. Ścieżki ogrodu uformowano tak, by przybrały formę siedmioramiennego świecznika (menorah), który jest symbolem judaizmu. Podzielony na dwa obszary Ogród Różany, w górnej części zawiera stałą kolekcję różnych znanych gatunków róż, natomiast dolna część przeznaczona jest dla corocznego konkursu nowych gatunków. W ogrodzie podziwiać można ciekawe gatunki róż z całego świata, w tym z Chin i Mongolii. 

ogród pomarańczowy rzym
Miejski Ogród Różany

Ogród pomarańczowy

Tuż przy kościele Świętej Sabiny znajduje się Ogród Pomarańczowy (Giardino degli Aranci). Według legendy pierwsze drzewka pomarańczowe w ogrodzie posadził w V wieku sam Święty Dominik, a z pierwszych owoców marmoladę zrobiła Święta Katarzyna. Otoczony średniowiecznym murem Ogród Pomarańczowy, swą nazwę zawdzięcza licznym drzewom cytrusowym rosnącym w otoczeniu cyprysów, choć zwany jest również Parkiem Savellich (powstał z inicjatywy rodu Savelli w XIV wieku). Znajduje się w nim jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych, z którego podziwiać można Tybr, panoramę Wiecznego Miasta oraz otoczoną zielenią Bazylikę Św. Piotra. Romantycznej atmosferze często towarzyszy muzyka grana przez miejscowych, ulicznych muzyków. Ogród Pomarańczowy jest chętnie odwiedzany przez turystów, dlatego aby podziwiać jego piękno w nieco spokojniejszej atmosferze warto odwiedzić go wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca. 

Jakie atrakcje znajdują się w pobliżu wzgórza Awentyn? 

Lokalizacja wzgórza Awentyn pozwala na szybkie dotarcie do innych ciekawych miejsc, zabytków czy atrakcji Rzymu. W pobliżu znajduje się m.in.:

  • Koloseum – znajduje się w odległości krótkiego spaceru, jest to jeden z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków Rzymu, symbol miasta niczym wieża Eiffla w Paryżu.
  • Forum Romanum – kolejny skarb Wiecznego miasta, najstarszy plac miejski w Rzymie, który niegdyś stanowił centrum polityczne i towarzyskie miasta.
  • Piramida Cestiusza – czyli, grobowiec Gajusza Cestiusza Epulona, wchodzący w skład Murów Aureliana. Najlepiej zachowana i największą piramidą spośród tych, budowanych w Rzymie.
  • Usta Prawdy – znajdujące się w Bazylice Santa Maria in Cosmedin, to okrągły, marmurowy medalion, z którym wiąże się niesamowita legenda. 
  • Zatybrze (Trastevere) – awangardowa, kolorowa dzielnica artystyczna kryjąca w sobie najlepsze restauracje, kawiarnie i bary. Najlepsze miejsce aby posmakować Rzymu. 
  • Circus Maximus – największy i najstarszy cyrk starożytnego Rzymu.
  • Termy Karakalli – monumentalny kompleks rzymskich łaźni, najlepiej zachowane, publiczne termy w Rzymie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds