Search The Query
Search

Wenecja – najciekawsze miejsca, najpiękniejsze punkty widokowe i najważniejsze informacje!

Wenecja

Gondole, kolorowe budynki, kanały… Wenecja to jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Zachwyca swoim położeniem, architekturą i długą, złożoną historią. Przekonaj się, co trzeba zobaczyć podczas wycieczki do miasta na wodzie i z jakich atrakcji musisz skorzystać. W artykule podajemy też wiele praktycznych informacji o cenach czy transporcie. Zapraszamy do lektury!

Wenecja – przybliżamy historię miasta na wodzie

Wenecja powstała w połowie V wieku n.e. dzięki ludności uciekającej przed atakami barbarzyńców. W czasach panowania Justyniana I miasto zostało włączone do Bizancjum. Śmierć władcy zmniejszyła zakres podległości Wenecji: miasto stało się republiką na czele z dożą weneckim i skutecznie odpierało ataki najeźdźców. Według badań trzecim z kolei przywódcą Wenecji był Orso Ipato – to właśnie czas jego panowania uznaje się za prawdziwy początek istnienia Republiki Weneckiej. Miało to miejsce w VIII wieku. Wpływ Konstantynopola na Wenecję był coraz mniejszy. W IX wieku część miasta przeszła pod panowanie Imperium Karolińskiego. Kres temu położył jednak ówczesny doża. Istnieją dwie daty, które uznaje się za początki całkowicie samodzielnych rządów Republiki Weneckiej – rok 815 lub 887.

Pozycja Wenecji na arenie międzynarodowej rosła. Mocno rozwinął się tamtejszy handel. Miasto wzmacniało swoją rangę w czasach wypraw krzyżowych. XIV i XV wiek przyniosły sporo wojen, m.in. z Turkami. Choć pozycja Republiki w handlu międzynarodowym wciąż była silna, to mocno wpłynęły na nią np. kolejne odkrycia geograficzne, które sprawiły, że konkurencja na rynku wzrosła. Znacznie rozwinęła się wtedy kultura wenecka i powstało tam wiele cenionych dzieł. W XVII i XVIII wieku Wenecja zmagała się w wojnach m.in. z Austrią czy Imperium Osmańskim. Idee i wartości rewolucji francuskiej przeniknęły do Republiki. W 1797 roku tamtejszą władzę objął Napoleon Bonaparte, po czym Wenecja została przyłączona do Austrii. W połowie XIX wieku na jakiś czas zyskała niepodległość, by już niebawem trafić pod skrzydła Królestwa Włoskiego. Aktualnie Wenecja stanowi jedną z najpopularniejszych turystycznych destynacji we Włoszech i każdego roku przyciąga do siebie masę gości z całego świata. W 1987 roku architektura miasta wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

czysta woda w wenecji

Gdzie leży Wenecja?

Wenecja jest położona w północnej części Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Znajduje się na oddalonej o 4 km od lądu wyspie, a otacza ją Laguna Wenecka. Ze względu na swoją charakterystyczną lokalizację roi się tam od kanałów wodnych, samo miasto jest zaś regularnie podtapiane. Powierzchnia Wenecji wynosi ponad 415 km², z czego ponad połowę stanowi woda.

Wenecja – atrakcje, które musisz zobaczyć!

Wenecja to miasto, które wśród swoich wąskich uliczek i wód skrywa mnóstwo atrakcji. Mnogość tamtejszych zabytków zachwyca turystów z całego świata, dlatego w sezonie robi się tam naprawdę tłoczno. Poniżej opisujemy obiekty, które koniecznie musisz zobaczyć w trakcie odwiedzin w Wenecji.

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym mieście. Budowla została wzniesiona po to, by umieścić w niej relikwie św. Marka. Pierwszy kościół w tym miejscu oddano do użytku w pierwszej połowie IX wieku, jednak uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Odbudowano go w XI wieku. Zbudowana na planie krzyża greckiego świątynia znajdująca się do dziś na placu św. Marka jest utrzymana w stylu bizantyjskim. Ma pięć kopuł i pięć portali znajdujących się z przodu budowli. Centralny portal jest największy, a po obu stronach znajdują się dwa mniejsze. Każdy z nich u góry zdobiony jest tympanonem z mozaiką. Nad głównym portalem można dostrzec złotego lwa, a nad nim postać św. Marka.

Zobacz także: Bazylika św. Marka w Wenecji – poznaj historię, legendy i architekturę

Bazylika robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Wnętrze świątyni emanuje złotem. Na pozłacanych sklepieniach znajduje się całe mnóstwo różnorodnych mozaik przedstawiających m.in. sceny z życia Jezusa Chrystusa. W bazylice zobaczyć można Złoty Ołtarz, czyli zabytkową tablicę wysadzaną drogocennymi kamieniami.

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Na placu św. Marka poza bazyliką znajduje się jeszcze jedna z najwyższych budowli w mieście, czyli dzwonnica św. Marka. Jej budowę rozpoczęto w IX wieku i trwała aż do XII wieku. Często bywała uszkadzana przez pioruny, a następnie odrestaurowywana. Na początku XX wieku uległa zniszczeniu, ale po upływie zaledwie dekady na jej miejscu stanęła nowa, dokładnie taka sama dzwonnica. Mierzy ona ponad 98 m wysokości i 5 dzwonów. Znajduje się na niej taras widokowy, z którego można podziwiać całe miasto – to punkt zdecydowanie warty odwiedzenia.

Plac św. Marka

Bazylika i dzwonnica św. Marka znajdują się na placu tego samego patrona. Najbardziej okazały plac Wenecji do XII wieku był podzielony na dwa mniejsze, ponieważ znajdował się tam kanał. Następnie plac powiększono i w takim rozmiarze przetrwał do dziś. Tuż obok niego zobaczyć można mniejszy plac, Piazzetta San Marco, z którego rozpościera się wspaniały widok na wodę i zacumowane gondole. Przy placu św. Marka znajduje się też Pałac Dożów. Wokół zaś można odwiedzić kawiarnie i restauracje, jednak tamtejsze ceny są dość wysokie.

Zobacz także: Plac Świętego Marka – wszystko, co musisz wiedzieć o największym i najważniejszym placu w Wenecji

Most Westchnień i jego historia

Słynny Most Westchnień powstał w XVII wieku. Jest obiektem łączącym ścianę starego więzienia ze ścianą Pałacu Dożów. Jego nazwę zawdzięcza się pisarzom, którzy tworzyli dzieła o weneckich więźniach. Skazańcy mieli spoglądać z westchnieniem na Wenecję właśnie z tego mostu, który był drogą z sądu do celi. Wewnątrz zamkniętej konstrukcji znajdują się dwa korytarze. Część zewnętrzna jest zdobiona płaskorzeźbami, a w ścianach znajdują się też zdobione okna. Legenda głosi, że jeśli para pocałuje się na gondoli pod Mostem Westchnień, szybko weźmie ślub, a ich miłość będzie trwała wiecznie.

Zobacz także: Most Westchnień w Wenecji – historia i legendy

Most Rialto

Most Rialto to jeden z głównych symboli Wenecji i miejsce znane z pocztówek. Znajduje się nad Canal Grande i jest punktem obowiązkowym podczas każdej wycieczki do Wenecji. W XII wieku w tym samym miejscu powstał inny most – Ponte della Monete, który po kilkudziesięciu latach zamieniono na drewniany Ponte di Rialto. W połowie XV wieku konstrukcja zawaliła się, podczas gdy znajdowało się na niej mnóstwo osób. Niestety nawet po naprawie most ponownie uległ zniszczeniu. Budowa mostu, który przetrwał do dziś, zakończyła się pod koniec XVI wieku. Kamienna konstrukcja ma 48 m długości i 22 m szerokości. Mostem można przejść z jednego brzegu Canal Grande na drugi po schodach.

Zobacz także: Most Rialto – najstarszy wenecki most i jego historia

Most Rialto, Wenecja

Pałac Dożów

Początki Pałacu Dożów sięgają IX wieku, jednak na przestrzeni lat budynek wielokrotnie ulegał zniszczeniom, przebudowom i renowacjom. Znajduje się przy placu św. Marka i Piazzettcie San Marco. Jego cechą charakterystyczną są długie arkady znajdujące się na parterze oraz pierwszym piętrze. Przechadzają się pod nimi tłumy turystów. Obiekt jest wykończony głównie w stylu gotyckim. Most Westchnień łączy go z budynkiem więzienia. Bogato zdobiony pałac aktualnie pełni funkcję muzeum, a wybierając się na wycieczkę do jego wnętrza, można zapoznać się z historią Wenecji i tamtejszych władców.

Zobacz także: Pałac Dożów – zwiedzaj gotycką siedzibę władców Wenecji!

Spacer wzdłuż Riva degli Schiavoni

Wenecja to miasto stworzone do zwiedzania pieszo. Każda uliczka zachwyca kolorami budynków czy kanałami. Riva degli Schiavoni to idealne miejsce na spacer, tuż obok najważniejszych weneckich zabytków. Po zobaczeniu Pałacu Dożów i bazyliki św. Marka koniecznie udaj się na promenadę, by ujrzeć wspaniałą panoramę z gondolami. To doskonałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.

Widok z Ponte dell’Accademia

Ponte dell’Accademia to kolejny most nad Canal Grande. Początkowo w XIX wieku powstał tam most ze stali, który następnie rozebrano i zastąpiono mostem drewnianym. Aktualnie w wyniku renowacji jego konstrukcja jest drewniano-żelazna. Najważniejsze jest jednak to, co można z niego zobaczyć. Gdy wejdziesz nad nurt Canal Grande, Twoim oczom ukaże się wspaniała panorama, m.in. z bazyliką Santa Maria della Salute w oddali.

Zachwyć się Wenecją z tarasu widokowego Fondaco dei Tedeschi

Fondaco dei Tedeschi to budynek, w którym przed laty stacjonowali kupcy niemieccy, a następnie otworzono tam pocztę. Teraz wewnątrz znajduje się luksusowa galeria handlowa, a na samym szczycie darmowy taras widokowy. Wizytę można zarezerwować przez internet – to duże ułatwienie, zbawienne szczególnie w szczycie sezonu. Z góry rozpościera się widok na Canal Grande i niemal całą Wenecję.

Fondaco dei Tedeschi

Księgarnia Acqua Alta

Acqua Alta to miejsce z książkami, jakiego jeszcze nie widziałeś! Jedyna w swoim rodzaju księgarnia charakteryzuje się sporym nieładem i nietypowym sposobem ekspozycji książek. Dostępne publikacje i tomy znajdują się m.in. w gondoli czy w wannie, co zabezpiecza je przed wdzierającą się regularnie do wnętrza budynku wodą. Wśród tysięcy różnorodnych książek mieszkają także… koty, które uwielbiają się na nich wylegiwać.

Bazylika Santa Maria della Salute

XVII-wieczna bazylika mniejsza utrzymana w barokowym stylu znajduje się przy Canal Grande. Jej cechą charakterystyczną jest ogromna kopuła, która jako pierwsza rzuca się w oczy, gdy spojrzysz na panoramę miasta widoczną z mostów nad kanałem. Wokół obiektu znajduje się kilka kaplic. Budynek powstał jako wyraz dziękczynienia dla Maryi Uzdrowicielki tuż po zakończeniu epidemii dżumy. Wśród dzieł sztuki znajdujących się wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. obrazy Tycjana.

Zobacz także: Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji – odwiedź barokową bazylikę mniejszą

Urokliwa klatka schodowa – Scala Contarini del Bovolo

Scala Contarini del Bovolo to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne schody w całej Wenecji. Niesamowita konstrukcja z XV wieku jest częścią pałacu rodziny Contarini. Znajduje się w ukrytym zaułku, mniej więcej w połowie drogi między mostem Rialto a placem św. Marka. By wejść na taras widokowy zlokalizowany na szczycie wyjątkowych schodów, należy kupić bilet. Ażurowa klatka schodowa to jedyne tego rodzaju miejsce w Wenecji.

co zobaczyć w wenecji

Ogrody Biennale

Idealne miejsce na relaks i podziwianie uroków natury w Wenecji to ogrody Biennale. Powstały za sprawą Napoleona Bonapartego, a ich przeznaczeniem była promocja sztuki. Do dziś odbywają się tam wystawy i wydarzenia artystyczne. W ogrodzie znajduje się 30 pawilonów, z których każdy odpowiada innemu państwu. Umieszczono w nich dzieła sztuki promujące poszczególne kraje. Można tam odwiedzić także pawilon polski.

Arsenał wenecki

Za czasów Republiki Weneckiej arsenał stanowił miejsce produkcji: wytwarzano tam m.in. broń, amunicję, a nawet konstruowano okręty. Jego budowa rozpoczęła się w XII i zakończyła w XV wieku. Obiekt na co dzień nie jest dostępny dla turystów, ale jego wnętrza można podziwiać podczas organizowanych tam wydarzeń, np. wystaw sztuki. Warto jednak udać się w pobliże arsenału i zobaczyć okazałą tę budowlę – chociażby z zewnątrz. To właśnie jej bryła zainspirowała Dantego Alighieri do stworzenia Boskiej komedii.

Uliczka Fondamenta Sant’Anna

Fondamenta Sant’Anna to jedna z chętniej fotografowanych uliczek w Wenecji. Ciągnie się wzdłuż średniej szerokości kanału, nad którym można przechodzić po niewielkich mostach. Jeśli masz ochotę na typowo weneckie zdjęcia z kanałem i mostami w tle, koniecznie wybierz się na spacer tą uliczką. W tle uchwycisz nawet bazylikę Santa Maria della Salute.

Laguna Wenecka

Laguna Wenecka na Morzu Adriatyckim to obszar całego mnóstwa wysp połączonych ze sobą szlakami wodnymi. Najbardziej znane wyspy to Burano, Murano, Torcello czy Lido. Laguna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Poniżej omawiamy poszczególne wyspy, które naprawdę warto odwiedzić!

laguna wenecka

Rejs na Burano

Burano to jedna z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów weneckich wysp. Jej cechą charakterystyczną są kolory. Tamtejsze budynki zachwycają niezliczoną paletą barw. Każda uliczka odkrywa nowe zaułki będące idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. Jedna z teorii dotyczących barw domów mówi, że ze względu na to, że na Lagunie Weneckiej często występowała mgła, intensywne kolory miały wspomagać mieszkańców w nawigacji po wyspie i odnajdywaniu własnych domostw. Miejscowość słynie z rybactwa i koronek. Jak dostać się tam z Wenecji? Za pomocą tramwaju wodnego! W sezonie turystycznym tramwaje kursują bardzo często. Bezpośrednie rejsy na Burano startują z przystanku Fondamente Nove. Można wybrać też wycieczkę z przystankami, np. na wyspie Murano.

Zobacz także: Burano (Wenecja) – zakochaj się w kolorowej wyspie rybaków!

Rejs na Murano

Murano znajduje się jeszcze bliżej Wenecji niż Burano, dlatego często stanowi pierwszy przystanek wycieczki po Lagunie. Ten mikroarchipelag składa się z 7 małych wysp. Miejsce to jest znane na całym świecie ze względu na wytwarzane tam szkło Murano. Warto odwiedzić tamtejsze muzeum poświęcone właśnie produkcji szkła, by lepiej poznać historię tego miejsca. Murano sprawdzi się także w roli trasy krótkiego spaceru, ale pomimo jego piękna i podobieństwa do Wenecji, turyści znacznie chętniej kursują na Burano. Na Murano dotrzesz z Wenecji tramwajem wodnym – vaporetto.

Zobacz także: Murano – co kryje antyczna włoska wyspa, słynąca z tradycji wytwarzania szkła?

Wyspa Torcello

Torcello to nieduża wyspa niedaleko Burano. To urokliwe miejsce wolne od turystycznych tłumów, które urzeknie Cię spokojem, zabytkami i zielenią. Na wyspie na co dzień żyje jedynie kilkanaście osób. Najważniejszym tamtejszym zabytkiem jest bazylika Santa Maria Assunta. Charakteryzuje się wysoką dzwonnicą i pięknymi mozaikami. Nieopodal znajduje się niewielki most, który według tamtejszej legendy jest dziełem samego diabła! Tutaj także przypłyniesz vaporetto.

wycieczka wenecja

Wyspa Lido i plaża

Jeśli podczas zwiedzania Wenecji będziesz mieć ochotę na zobaczenie piaszczystych plaż – udaj się na wyspę Lido. To właśnie tam odbywa się każdego roku słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, na który przybywają gwiazdy kina (i nie tylko) z całego świata. Znajdują się tam eleganckie hotele, funkcjonuje komunikacja miejska, a także małe lotnisko. Lido to idealne miejsce dla miłośników pięknych plaż oraz wystawnego luksusu.

Muzea w Wenecji

Wenecja to nie tylko wspaniałe zabytki i zapierające dech w piersiach widoki, ale też sporo ciekawych muzeów. Jeśli chcesz lepiej poznać miasto i jego historię, koniecznie udaj się do któregoś z nich. Poniżej przedstawiamy najciekawsze muzea w Wenecji.

Kolekcja Peggy Guggenheim

Peggy Guggenheim to urodzona w Nowym Jorku kolekcjonerka sztuki, która zmarła we Włoszech pod koniec lat 70. XX wieku. W 1949 roku kupiła wenecki Palazzo Venier dei Leoni, który stał się jej domem. Dziś to właśnie w tym budynku znajduje się muzeum ze zgromadzonymi przez kobietę dziełami sztuki. Można tam zobaczyć m.in. obrazy Picassa, Dalego czy Pollocka. Muzeum zachwyca nie tylko zebranymi obiektami, ale także swoją lokalizacją i architekturą. Biały budynek z ogromnym tarasem wychodzącym na Canal Grande robi wrażenie na odwiedzających. Na zewnątrz znajdują się także okazałe rzeźby. By ominąć kolejki, warto kupić bilet online.

Kolekcja Peggy Guggenheim, wenecja

Casa dei Tre-Oci

Casa dei Tre-Oci to budynek powstały za sprawą artysty Mario de Maria na początku XX wieku. Architekt zaprojektował go, by upamiętnić swoją zmarłą córkę. Przez lata obiekt pełnił funkcję domu rodzinnego, jednocześnie będąc mocno związanym z lokalną kulturą. W 2012 roku stał się obiektem otwartym na turystów i miłośników sztuki. Większość tamtejszych zbiorów stanowią fotografie wykonywane przez rodzinę de Maria. Nie brakuje tam również innych zbiorów, m.in. książek dotyczących sztuki współczesnej. W okazałych wnętrzach, z których rozpościerają się widoki na bazylikę i kursujące tramwaje wodne, organizowane są wystawy czasowe.

Palazzo Grassi

Tuż przy Canal Grande znajduje się utrzymany w klasycystycznym stylu Palazzo Grassi. Jego nazwa pochodzi od nazwiska jednych z pierwszych właścicieli obiektu – rodziny Grassi. Przez lata budynek miał wielu różnych gospodarzy, a wśród nich znalazło się przedsiębiorstwo motoryzacyjne FIAT. To właśnie za sprawą przedstawicieli marki budynek przekształcono w galerię sztuki. W 2005 roku pałac kupił miliarder François Pinault. Aktualnie można podziwiać tam wystawy i brać udział w wydarzeniach kulturalnych.

Gallerie dell’Accademia

W XVIII wieku w Wenecji powstała Akademia Malarzy i Rzeźbiarzy, w ramach której gromadzono dzieła sztuki, mające służyć kształcącym się artystom. Za czasów Napoleona wszelkie dzieła z kościołów czy klasztorów trafiły pod opiekę Akademii. W XIX wieku otwarto muzeum, w którym zaczęto wystawiać zgromadzone dzieła weneckich artystów. Miejsce to do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników sztuki. Można tam obejrzeć dzieła takich artystów jak m.in. Giovanni Bellini, Giovanni Battista Pittoni czy Paolo Veronese. Znajduje się tam również wystawiany czasowo Człowiek witruwiański autorstwa Leonarda da Vinci.

zabytki włochy

Muzeum Correr

Muzeum Correr charakteryzuje się doskonałą lokalizacją. Znajduje się bowiem na placu św. Marka, więc tuż przy najczęściej odwiedzanych atrakcjach miasta. Tamtejsze eksponaty pozwalają na dogłębne poznanie historii Wenecji. Znaczna część wystawy pochodzi ze zbiorów kolekcjonera sztuki Teodora Correra, które zostały przekazane w XIX wieku. Wśród eksponatów znajdują się m.in. mapy, monety, portrety czy rzeźby. Można tam obejrzeć dzieła Belliniego, Vivariniego, Giovanettiego i wielu innych.

Karnawał w Wenecji

Jednym z symboli Wenecji są charakterystyczne maski. Kojarzą się przede wszystkim z hucznie obchodzonym każdego roku w mieście karnawałem. Prawdopodobnie pierwszy raz karnawał na placu św. Marka obchodzono już w XII wieku, a jego szczególny rozwój nastąpił w okresie renesansu. Huczne imprezy w sercu Wenecji trwają co roku od setek lat, ale podczas rządów niektórych władców były one zakazane. Mimo przerw w obchodach tradycja przetrwała i cieszy się popularnością do dziś. Niestety w ostatnich dwóch latach organizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. W 2022 roku karnawał powraca w nieco skromniejszej odsłonie.

Obchody karnawału w Wenecji trwają nawet kilkanaście dni i zawsze kończą się tuż przed Wielkim Postem. Podczas uroczystości odbywa się m.in. konkurs na najpiękniejszą maskę, tradycyjny Lot Anioła czy pokazy fajerwerków. Lot Anioła polega na tym, że na zawieszonej między dzwonnicą a Pałacem Dożów linie zjeżdża przebrana w karnawałowy strój postać. Wydarzenie to uroczyście rozpoczyna obchody karnawału, a zjazd anioła z wysokiej dzwonnicy zawsze obserwują z dołu tysiące turystów i mieszkańców Wenecji. Wydarzenie to jest tylko jedną z wielu atrakcji i wydarzeń, w których można wziąć udział podczas słynnego karnawału.

wenecja ciekawostki

To Ci pomoże podróżować po Wenecji!

W Wenecji funkcjonują dwa lotniska – Marco Polo i Treviso. Loty bezpośrednie z Polski są dostępne z Nowego Dworu Mazowieckiego (port lotniczy Modlin), Warszawy (Okęcie), Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa czy Katowic. Aby dostać się z lotnisk do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej. Najpopularniejszym sposobem transportu z lotniska Marco Polo są autobusy i tramwaje wodne. Przystanki autobusowe znajdują się tuż przy lotnisku, natomiast do przystani trzeba zrobić sobie niedługi spacer. Bilet na autobus to koszt około 10 euro, natomiast za vaporetto trzeba zapłacić kilkanaście euro.

Z lotniska Treviso dojazd trwa nieco dłużej. Najpierw można skorzystać z autobusu, na który bilet kupimy za około 2 euro. Trzeba nim dojechać do dworca, gdzie czeka nas przesiadka do pociągu. Za ten środek transportu trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu euro. Z lotniska kursują także autobusy bezpośrednie do Wenecji. Ich koszt to około 12 euro. Wielu turystów wybiera Wenecję jako miejsce na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w północnych Włoszech. Często turyści przylatujący do Bolonii czy Mediolanu odwiedzają miasto na wodzie. Jest to możliwe dzięki kursującym tam pociągom regionalnym. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane i można je sprawdzić na stronie internetowej tamtejszych przewoźników.

Jak wyglądają ceny biletów na tramwaje wodne oraz przejażdżki gondolami w Wenecji? Jeśli mowa o vaporetto, dostępne są bilety zarówno jednorazowe, jak i jedno-, dwudniowe, a nawet tygodniowe. Można zatem dopasować bilet do własnych potrzeb i długości pobytu. Bilet jednorazowy w 2021 roku kosztował 7,5 euro, jednodniowy 20 euro, dwudniowy 30 euro, trzydniowy 40 euro, a tygodniowy 60 euro. Najbardziej kontrowersyjne są w Wenecji ceny gondoli. Większość przyjezdnych marzy o przepłynięciu się tą kultową łodzią, jednak ceny bywają zaskakujące. 30-minutowy rejs gondolą za dnia to koszt 80 euro. Wieczorem i nocą ceny wzrastają do 100 euro. Aby zaoszczędzić, warto wybrać się na rejs w kilka osób. Łodzie mieszczą nawet 5 osób jednocześnie.

Co musisz zjeść w Wenecji? Lokalne dania

Kuchnia w Wenecji jest dosyć zróżnicowana, ponieważ w mieście znajduje się mnóstwo restauracji nastawionych na turystów z całego świata. Królują w nich dania znane wszędzie i wszystkim – głównie pizze i makarony. Jednak tuż obok funkcjonują także knajpki serwujące lokalne, weneckie przysmaki. Jeśli chcesz poznać prawdziwy smak tego miasta, koniecznie wybierz się do jednej z nich. Co znajdziesz w menu?

włochy wenecja

Najpopularniejszą wenecką przystawką są cicchetti, czyli małe kanapki z różnymi dodatkami. Mogą się na nich znajdować wędliny, owoce morza, warzywa, jajka czy sery. Zazwyczaj podaje się je wraz z winem, na które mówi się ombra. Poza tym często przed daniem głównym jada się baccalà mantecato, czyli pastę z dorsza lub carpaccio. A jeśli mowa o daniach głównych, tradycyjnym weneckim przysmakiem jest moleche. Są to małe, smażone kraby. Dzięki temu, że są zbierane w odpowiednim okresie, ich mięso jest wyjątkowo miękkie.

Wenecka kuchnia nie mogłaby obejść się bez fegato alla veneziana, czyli wątróbki duszonej w białym winie z cebulą. Warto spróbować też dań z atramentem z mątwy. Nabierają one charakterystycznego, czarnego koloru i są w Wenecji bardzo popularne. W mieście na wodzie zjesz mnóstwo przysmaków z owocami morza – to właśnie one królują w tamtejszej tradycyjnej kuchni. Typowy wenecki deser to poza klasycznym tiramisu małe pączki frittole. Smaży się je, podobnie jak ich polskie odpowiedniki, na głębokim tłuszczu. Zwykle są posypane cukrem pudrem, a w środku mają rodzynki lub skórkę pomarańczy. Jeśli masz ochotę na drinka, spróbuj weneckiego bellini, czyli musu brzoskwiniowego z prosecco.

Ciekawostki o Wenecji

Na koniec przedstawiamy zestawienie ciekawostek o Wenecji, które warto znać przed wyjazdem do miasta.

  • Na Canal Grande są tylko cztery mosty.
  • W mieście nie można jeździć rowerem ani wieszać kłódek na mostach.
  • Caffè Florian przy placu św. Marka to najstarsza działająca bez przerwy kawiarnia we Włoszech.
  • W XVII wieku wprowadzono zakaz noszenia masek.
  • Jakub Rekwirowicz z Polski jest jedynym gondolierem, który nie pochodzi z Włoch.
  • Słynny podróżnik Marco Polo urodził się właśnie w Wenecji.
  • W XVII wieku w Wenecji powstało pierwsze na świecie kasyno.
  • Miasto składa się z 118 wysp.
  • Liczba mieszkańców cały czas maleje.
  • Za kilkadziesiąt lat Wenecja najprawdopodobniej zostanie całkowicie zalana przez morze. Jest to wynik postępujących zmian klimatycznych.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci nieco historię Wenecji i pomógł w zaplanowaniu miejsc do odwiedzenia. Pamiętaj, by podczas zwiedzania miasta nie ograniczać się tylko do głównych uliczek. Śmiało skręcaj w urocze, kolorowe alejki i odkrywaj Wenecję po swojemu. Udanej podróży!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds