Search The Query
Search

Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie – symbol miasta i wspaniały punkt widokowy

kapitol rzym

Wzgórze Kapitolińskie to jedno z najpopularniejszych i najbardziej znaczących z siedmiu wzgórz, na których zbudowano Rzym. Kapitol symbolizował epicentrum imperium rzymskiego i był domem dla najważniejszych świątyń Wiecznego Miasta. Sprawdź, co sprawia, że Kapitol jest najbardziej znanym wzgórzem w Rzymie!

Najmniejsze z siedmiu rzymskich wzgórz

Wzgórze Kapitolińskie jest najważniejszym i najbardziej urzekającym z siedmiu wzgórz, na których powstał Rzym. Symbolizował epicentrum imperium rzymskiego i mieścił najważniejsze świątynie w mieście. XVI- wieczny projekt obecnego placu jest dziełem samego Michała Anioła.

Kapitol (po włosku Campidoglio) zlokalizowany został w pobliżu Forum Romanum, Koloseum i Palatynu – był strategicznym miejscem w czasach starożytnych oraz ośrodkiem władzy religijnej i politycznej. Pomimo faktu, że jest to najmniejsze z siedmiu wzgórz Rzymu, to miejsce, w którym historia pozostawiła ogromny ślad.

Głowa znaleziona podczas budowy świątyń

Etymologię nazwy Wzgórza Kapitolińskiego można odnaleźć w okresie rządów władcy Tarkwiniusza Starego (VI wiek p.n.e.). Prawdopodobnie podczas prac przygotowawczych do budowy Świątyni Jowisza odnaleziono uciętą głowę osoby nazywanej Oli. Nazwa Kapitol ma pochodzić od połączenia dwóch słów – caput (głowa) oraz Oli. Połączenie tych wyrazów dało „Capitolium”, co nawiązywało do tego, że Kapitol miał być głową powstającego imperium.

wzgórze kapitolinskie

Gdzie znajduje się wzgórze kapitolińskie?

Wzgórze Kapitolińskie znajduje się w centrum Rzymu, obok Piazza Venezia i Forum Romanum. Dotarcie na Kapitol jest więc bardzo proste. Można skorzystać z jednej z wielu linii autobusowych takich jak np. 60, 81, 170, czy C3. Niektóre z tych linii zatrzymują się na Placu Weneckim (Piazza Venezia), który znajduje się zaledwie kilka metrów od Kapitolu, inne w pobliżu Via del Corso. Alternatywnie można skorzystać z metra (linia metra B) i wysiąść na przystanku Colosseo. Wzgórze Kapitolińskie znajduje się zaledwie 10 minut spacerem.

Zobacz także: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Legenda o gęsiach kapitolińskich

Legenda głosi, że gdy Galowie postanowili zdobyć wzgórze nocą, wybrali najbardziej strome podejście i moment, w którym obrońcy Kapitolu zasnęli ze zmęczenia. O zbliżającym się wrogu ostrzegły gęsi – ptaki poświęcone bogini Junonie. Dzięki nim atak został odparty. Rzymianie nie tylko skutecznie obronili wzgórze, ale również wyparli wroga z Rzymu.

Historia Kapitolu

Według słynnej legendy, kiedy Romulus założył Rzym, zbudował pierwsze mury obronne między Kapitolem a Palatynem. Później, gdy wczesna monarchia była zagrożona przez wojska okolicznych miast, tutaj rzymscy żołnierze stoczyli swoje pierwsze bitwy. Na pewno nie zdawali sobie sprawy, że ich odwaga sprawi, że to miejsce stanie się centrum życia politycznego i biznesowego największego imperium starożytnej historii.

Ta niewielka przestrzeń była świadkiem spotkań królów, cesarzy, polityków i wybitnych przedstawicieli wszystkich kultur świata, aż do czasów obecnych. Dziś na placu znajduje się Pałac Senatorów (siedziba Rady Miasta Rzymu), Muzea Kapitolińskie oraz różne interesujące budynki i dzieła sztuki.

Zobacz także: Jak zwiedzić Rzym w jeden dzień?

Na początku na miejsce osady wybrano wzgórze, ponieważ jego strome klify górowały nad Tybrem i starymi mokradłami otaczającymi jego brzegi, przez co trudno było do niego dotrzeć wrogom. Na przestrzeni wieków wzgórze powoli łączono z resztą dużego centrum Rzymu, w tym z leżącym na jego boku Forum. Dziś, aby dostać się na szczyt wzgórza, trzeba wspiąć się po schodach zaprojektowanych przez słynnego malarza, rzeźbiarza i architekta – Michała Anioła w połowie XVI wieku.

muzeum

Plac Kapitoliński

Centralnym punktem Kapitolu jest mistrzowsko zaprojektowany Plac Kapitoliński (Piazza del Campidoglio). Pałace i okazałe budowle zaprojektowane przez Michała Anioła otaczają plac z trzech stron. Centralnym budynkiem jest ratusz Rzymu zwany Pałacem Senatorskim (Palazzo Senatorio), który w rzeczywistości znajduje się na szczycie ruin Tabularium.

Budynki na prawo i lewo od ratusza to muzea. Jednym z nich jest Pałac Konserwatorski (Palazzo dei Conservatori), a drugim Pałac Nowy (Palazzo Nuovo). W centrum placu znajduje się pomnik Marka Aureliusza na koniu, inspirowany przez cesarza Konstantyna – rzeczywisty posąg z brązu z epoki renesansu znajduje się obecnie w Palazzo dei Conservatori. 

Pomnik Marka Aureliusza

Centralnym punktem placu Kapitolińskiego jest pomnik konny Marka Aureliusza będący jednym z najważniejszych posągów w Rzymie. Pomnik jest repliką – oryginał znajduje się w Muzeach Kapitolińskich, na tym samym placu – jednak ma ogromne znaczenie w historii i sztuce rzymskiej. 

Mówi się, że posąg został pomylony z posągiem cesarza Konstantyna, co tłumaczyłoby jego dominującą pozycję w papieskim Rzymie. Obecnie wśród historyków sztuki panuje zgoda, że posąg konny z brązu reprezentuje Marka Aureliusza i najprawdopodobniej pochodzi z lat 176 – 180 n.e.

pomnik Marka Aureliusza

Świątynia Jowisza

Świątynia Jowisza Optimusa Maximusa, zwana też Świątynią Jowisza Kapitolińskiego, była najważniejszą świątynią starożytnego Rzymu, położoną na Kapitolu. Niestety budowla kilkukrotnie uległa zniszczeniu wskutek pożarów i była odbudowywana – ostatnia przetrwała do upadku imperium. Jej pozostałości zostały rozkradzione w średniowieczu i renesansie, a obecnie zachowały się tylko elementy fundamentów. Zachowany fragment podstawy Świątyni Jowisza można zobaczyć w Pałacu Konserwatorów w Muzeach Kapitolińskich.

Zobacz także: Jak spędzić idealny weekend w Rzymie?

Pałac Senatorski

Zbudowany między 1200 a 1300 rokiem pałac stoi na szczycie Tabularium, budynku, w którym niegdyś mieściły się archiwa Cesarstwa Rzymskiego. Dziś budynek jest siedzibą Gminy Rzymu. Podwójny bieg schodów na froncie został zaprojektowany przez Michała Anioła.

Stare Tabularium, które stanowiło solidne fundamenty pod nowy budynek, od 1144 roku służyło jako gmina, co czyni to miejsce najstarszą radą miejską na świecie. Można zobaczyć tu imponującą łukowatą konstrukcję, inskrypcje, posągi i pozostałości marmurowych ozdób i pomników, należących do epoki cesarskiej. 

Pałac Nowy

Jak wskazuje sama nazwa, Pałac Nowy jest ostatnim dodanym do kompleksu Placu Kapitolińskiego. Został zbudowany w XVII wieku i jest kopią Pałacu Konserwatorów. Był używany do przechowywania starożytnych posągów, które nie znalazły miejsca w Palazzo dei Conservatori. Dziś w Pałacu znajdują się cenne dzieła klasyczne, najważniejsze sanktuarium w Rzymie poświęcone egipskim bogom, popiersia poetów, filozofów i mówców starożytnej Grecji, portrety cesarzy i postaci z cesarskiej epoki, sarkofagi i ważne dokumenty. Pałac Nowy należy do jednej z siedzib Muzeów Kapitolińskich.

Pałac Konserwatorów

Pałac Konserwatorów (Palazzo dei Conservatori) znajduje się po prawej stronie placu Kapitolińskiego i został zbudowany w XIII wieku jako siedziba urzędników wybieranych przez ludność do administrowania miastem. 

Dziś Pałac mieści galerię sztuki, gobeliny i różne rzeźby z brązu, w tym Wilka Kapitolińskiego. Tak jak Palazzo Caffarelli-Clementino, Palazzo Nuovo i Tabularium należy do sekcji Muzeów Kapitolińskich.

Palazzo dei Conservatori

Muzea Kapitolińskie

Początki Muzeów Kapitolińskich datuje się na rok 1471, kiedy to papież Sykstus IV podarował ludowi rzymskiemu posągi z brązu o wielkiej wartości symbolicznej. Zbiory znajdujące się w muzeum mają ścisły związek z Rzymem, ponieważ to właśnie stąd pochodzi większość dzieł.

Aby zwiedzać Muzea Kapitolińskie, niezbędne jest posiadanie biletów, które można zakupić bezpośrednio w kasie lub na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

Booking.com

Punkt widokowy na Forum Romanum

Rzym ma mnóstwo punktów widokowych, z których rozciągają się przepiękne panoramy miasta. Na Kapitolu również można taki znaleźć. Taras widokowy to miejsce na Via San Pietro in Carcere tuż za Pałacem Senatorskim i Muzeami Kapitolińskimi. Roztacza się stąd ciekawa panorama na miasto z kościołem Santi Luca e Martina w tle oraz na pozostałości archeologiczne Forum Romanum.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds