muzea warszawa

10 Najlepszych muzeów w Warszawie

Muzea w Warszawie stanowią jedną z ciekawszych atrakcji. Pozwalają poszerzyć wiedzę z przeróżnych zakresów, w tym m.in. historii Polski. Ze względu na ich ilość, każdy jest w stanie znaleźć miejsce, które go interesuje. W tym artykule przedstawiamy najlepsze i najpopularniejsze muzea w Warszawie — płatne i bezpłatne.

Warszawska moda na muzea

Pierwsze muzeum w Warszawie pojawiło się w roku 1805 w pałacu w Wilanowie. Turyści mogli wówczas zobaczyć szereg obrazów, a także rzemiosło artystyczne. W Warszawie obecnie znajduje się kilkadziesiąt muzeów, i co najciekawsze — wciąż powstają coraz to nowsze, bardziej innowacyjne i interesujące.

Jak wskazują dane Stołecznego Biura Turystyki z 2017 roku, Kopernik był jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. W roku 2018 muzeum te odwiedziło aż 1 144 188 osób! Kolejne statystyki mówią, że Muzeum Powstania Warszawskiego w 2019 roku odwiedziło ponad 700 000 osób. Miejsca te cieszą się ogromną popularnością.

Jakie muzea w Warszawie zobaczymy za darmo?

Nie wszystkie muzea w Warszawie są odpłatne. Za darmo odwiedzimy m.in. Muzeum Plakatu, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Karykatury czy Muzeum Więzienia Pawiak. Są to równie ciekawe miejsca co te odpłatne i warto się do nich wybrać!

Najlepsze muzea w Warszawie

Najczęściej odwiedzane muzea to Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy i Centrum Nauki Kopernik. Dowiedz się nieco więcej o tych miejscach oraz sprawdź, dlaczego warto je zwiedzić!

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Znajdziemy w nim kolekcję ponad 830 tysięcy eksponatów, do których zaliczyć można rzeźby, rzemiosła i malarstwa ze wszystkim epok — począwszy od antyku, a skończywszy na współczesności.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz we czwartki od 10:00 do 21:00. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, a ulgowy 10. Dostępny jest również bilet rodzinny obejmujący 2 dorosłe osoby oraz maksymalnie czwórkę dzieci.

muzea w warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy gromadzi i prezentuje zbiory, które mają związek z historią Warszawy. Niezwykłą historię stolicy Polski opowiada 7 tysięcy oryginalnych przedmiotów — rzeczy codziennego użytku, jak i dzieła sztuki. Dodatkowo muzeum obejmuje również niewielkie kino, kawiarnię oraz punkt widokowy, położony na piątej kondygnacji budynku.

Muzeum jest otwarte od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny w każdy czwartek.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wszystkim znane Muzeum Powstania Warszawskiego to szczególnie ważne miejsce, powstałe z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. Jest to interaktywne muzeum upamiętniające wydarzenie, które na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski — Powstanie Warszawskie, mające miejsce w roku 1944. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, komputery i monitory. Specjalnie wytoczona trasa prowadzi przez poszczególne sale tematyczne, zachowując chronologię wydarzeń. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy.

Ceny biletów zaczynają się od 18 złotych.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Mieści się w wyjątkowej lokalizacji, którą przed wojną zamieszkiwali Żydzi. W czasie wojny została przekształcona w getto. Wystawa Stała w muzeum przedstawia 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich. Opowiada o ich kulturze i dziedzictwie. Sam budynek wyróżnia przepiękny hol, ponadto skrywa wiele symboli i znaczeń.

Bilet normalny do muzeum kosztuje 30 złotych, ulgowy 20, a grupowy (od 10 osób) 15 złotych. Dojazd do muzeum jest prosty, obok budynku od strony ul. Anielewicza znajduje się również parking.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce przeznaczone dla miłośników nauki, ale nie tylko. Pozwala odkryć tajemnice natury, a nawet samodzielnie przeprowadzić doświadczenia i sprawdzić swoją wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje. W instytucji znajdziemy setki eksponatów, pozwalających zrozumieć zjawiska związane m.in. z prądem, strachem czy falami. Nie brakuje również spektaklów i Planetarium.

W weekendy, dni świąteczne i wakacje, cena biletu normalnego wynosi 33 zł, a ulgowego 22. Z kolei w dni powszednie za bilet normalny zapłacimy 31, a ulgowy 21. Do Planetarium należy kupić osobny bilet.

Muzeum Fryderyka Chopina

Kolejnym ciekawym muzeum w Warszawie jest Muzeum Fryderyka Chopina, sławnego warszawiaka. Budynek ten znajduje się w Pałacu Ostrogskich. Znajdziemy w nim wiele eksponatów i multimediów, które pozwalają zapoznać się nie tylko z jego twórczością, ale także historią.

Ceny biletów do muzeum wynoszą – 23 zł za bilet normalny i 14 zł za ulgowy. Jest otwarte codziennie od godziny 9:00 do 17:00.

warszawa muzea
Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Wojska Polskiego

Koleją ważną dla historii Polski instytucją jest Muzeum Wojska Polskiego. Jak sama nazwa wskazuje, prezentuje przede wszystkim zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski. Największą atrakcją na terenie muzeum są zdecydowanie samoloty, samochody wojskowe i czołgi.

Muzeum jest otwarte od godziny 9:00 do 16:00. Bilety obejmują oprowadzenie po ekspozycji grup. W przypadku 1-5 osób koszt będzie wynosił 160 zł, a 6-10 – 220 zł. Obok budynku znajduje się tani i wygodny parking.

Muzeum Neonów

Interesującym muzeum w Warszawie jest także Muzeum Neonów. Posiada stałą kolekcję eksponatów, na które składają się stare neony i inne instalacje reklamowe. Większość z nich została zaprojektowanych przez wybitnych artystów. W muzeum organizowane są także wydarzenia specjalne, tj. wycieczki z przewodnikiem czy pokazy filmowe.

Normalny bilet kosztuje 15 zł, z kolei ulgowy – 12. Muzeum jest otwarte w poniedziałki, czwartki i piątki od 12:00 do 17:30, w soboty od 12:00 do 18:00 oraz w niedziele od 11:00 do 17:30.

Muzeum Życia w PRL (dawniej Czar PRL)

Muzeum Życia w PRL jest miejscem, w którym młode pokolenie może przekonać się o przeszłości swoich rodziców. Osoby starsze z kolei przypomną sobie, jak wyglądało życie w czasach PRL. Muzeum powstało, aby opowiedzieć historię i realia życia w tamtych czasach – sprawdza się w tym świetnie.

Instytucja jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00 oraz w weekendy w godzinach 10:00-18:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 18 zł, a ulgowy 12 zł. Dostępny jest parkin podziemny całodobowy.

Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki to kolejne muzeum w Warszawie, które cieszy się niemałym zainteresowaniem. Osoba zwiedzająca może zapoznać się z historią powstania i produkcji wódki. Wystawa jest przeznaczona dla każdego, kogo ciekawi kultura polskiego stołu i tego trunku. Możliwa jest także degustacja, a nawet otrzymanie certyfikatu konesera.

Zwiedzanie muzeum bez degustacji wiąże się z kosztem 19 zł. W zależności od jakości i popularności degustowanych trunków cena ta będzie się zwiększać. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-20:00.

muzeum w warszawie
Muzeum Polskiej Wódki to jedno z nietypowych warszawskich muzeów, które warto odwiedzić!

Inne ciekawe muzea w Warszawie

Muzeów w Warszawie jest wiele, jednak nie sposób wszystkie wymienić. Poza zawartymi w liście, warte uwagi są również Muzeum Kosmosu, Muzeum Iluzji, Muzeum Katyńskie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Geologiczne.

Dostępnych muzeów jest znacznie więcej i z pewnością każde zasługuje na wyróżnienie. Zestawiliśmy jednak te, które cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem turystów.