Search The Query
Search

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – czy dla turystów jest tam coś więcej niż taras widokowy?

pałac kultury i nauki

Taras widokowy nazywany „trzydziestką” to punkt obowiązkowy, jeżeli chce się zwiedzić najważniejsze atrakcje w Warszawie. Widok na całe miasto zapiera dech w piersiach. Warto pamiętać, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to coś więcej niż wjazd windą na wysokość 114 m. Na terenie Pałacu znajduje się kino, 4 teatry, 2 muzea, sale edukacyjne oraz kawiarnia z aromatyczną kawą. Od którego z tych pomieszczeń rozpoczniesz zwiedzanie?

Pałac Kultury i Nauki – historia

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został zbudowany w 1955 r. Wtedy nosił imię Józefa Stalina, a w uroczystości otwarcia brali udział ówcześni przedstawiciele polskich władz. 3000 osób zwiedziło wnętrze budynku. Warszawiacy mogli również podziwiać konstrukcję ze specjalnej platformy widokowej, którą stworzono w pobliżu dworca Warszawa Śródmieście.

Budynek był darem narodu radzieckiego dla Polaków. Miał być symbolem przyjaźni obu nacji. Powstał w miejscu licznych przedwojennych kamienic. Pałac miał być nowym centrum stolicy, dając wyraz zmianom, jakie miały zajść.

Zaprojektował go Lew Rudniew, który wzorował się na moskiewskich drapaczach chmur, które z kolei były inspirowane amerykańskimi wieżowcami wybudowanymi w stylu art déco. Stanowi architektoniczną mieszankę socrealizmu z polskim historyzmem. Całkowita wysokość budynku wynosi 237 m, co przekłada się na 42 piętra.

W sylwestra 2000 r. ówczesny prezydent miasta Paweł Piskorski, odsłonił Zegar Milenijny, który znajduje się na wysokości 40. piętra. Tarcze mają średnice po 6 m. To trzeci pod względem wielkości zegar w Europie.

pałac kultury
Zegar Milenijny znajdujący się na 40 piętrze Pałacu Kultury i Nauki

Dla wielu Polaków budowa tego budynku do dziś wzbudza skrajne emocje, ponieważ przywodzi na myśl komunizm. Dla innych stanowi nieodzowną część stolicy. Mimo wszystko w 2007 r. PKiN wpisano do rejestru zabytków. Jest drugim najwyższym budynkiem w Polsce. Znajduje się tam siedziba Rady m. st. Warszawy – obradują w Sali Warszawskiej.

Zobacz także: Syrenka warszawska – symbol Warszawy i bohaterka legend

Pałac Kultury i Nauki – taras widokowy

Taras widokowy znajduje się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki i zdecydowanie stanowi największą atrakcję w Warszawie. Po dotarciu na szczyt, można podziwiać panoramę Warszawy. Wjazd windą na wysokość ok. 114 m zajmuje zaledwie 19 sekund. Potocznie taras nazywa się „trzydziestką”, z uwagi na kondygnację, na której się znajduje.

W 1956 r. rozpoczęła się seria tragicznych wydarzeń. Z położonego na wysokości ponad 100 m tarasu, zaczęli skakać ludzie, chcąc popełnić samobójstwo. Najpierw skoczył Francuz, a po nim jeszcze siedmiu Polaków. Te wydarzenia zdeterminowały założenie krat w punkcie widokowym.

Taras Widokowy czynny jest codziennie w godzinach 10:00-20:00. Kasa biletowa znajduje się na wprost wejścia w holu głównym, które jest od ul. Marszałkowskiej. Bilety można kupić tydzień przed planowanym wjazdem, jednak wcześniejsze rezerwacje biletów nie są możliwe. Można natomiast kupić je online, są ważne przez 12 miesięcy. Cena bilet ulgowego to 15 zł, a normalnego 20 zł.

Booking.com

Plac defilad

Plac Defilad leży u stóp Pałacu. Otaczają go ulice: od północy Świętokrzyska, od południa Aleje Jerozolimskie, natomiast od wschodu Marszałkowska. Cały plac ma powierzchnię 24 ha. Plac powstał podczas budowy samego PKiN.

Plac Defilad był centrum wydarzeń w 1956 r. Odbył się tam wiec, w którym uczestniczyło ok. 300 tysięcy ludzi – Władysław Gomułka został wybrany na I sekretarza KC PZPR. Podczas przemówienia potępił stalinizm oraz zapowiedział reformy państwowe, które miały prowadzić ku demokracji. Symbolem tych zmian było odmówienie głosu Konstantemu Rokossowskiemu. Zebrany na placu tłum wyraził poparcie dla reform „polskiego października”. Wiec zakończył się legendarnym odśpiewaniem Gomułce „Sto lat”.

pałac kultury warszawa
Pałac Kultury i Nauki oraz Plac Defilad

W 1987 r. na Placu Defilad papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą kończącą II Krajowy Kongres Eucharystyczny. Ołtarz znajdował się przed wejściem do Pałacu.

Pod koniec lat 80. powierzchnia Placu została zagospodarowana w zupełnie inny sposób. Było tam m.in. wesołe miasteczko Cricoland, a także targowisko, które potem przeniesiono na Stadion Dziesięciolecia. Później wzniesiono tam hale targowe Marcpol i Universal, a później również Kupieckie Domy Towarowe.

Co roku na Placu Defilad odbywa się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie Jurek Owsiak odlicza sekundy do Światełka do Nieba. Potem następuje pokaz sztucznych ogni.

Pałac Kultury i Nauki – zwiedzanie

Atrakcje w Warszawie przyciągają do stolicy wielu turystów. Pałac Kultury i Nauki to miejsce, na którego zwiedzanie trzeba poświęcić niemal cały dzień – w budynku znajdują się 2 muzea: Narodowe Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji PAN.

Narodowe Muzeum Techniki jest największą placówką muzealno-techniczną w Polsce. W 1995 r. kontynuowano w nim działalność przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. W ciągu 60 lat zebrano imponującą kolekcję eksponatów – historyczne motocykle, odbiorniki radiowe, instrumenty geodezyjne, komputery oraz inne mechanizmy grające.

Muzeum Ewolucji PAN jest poświęcone ewolucji oraz paleontologii. Wśród najciekawszych eksponatów można wyróżnić m.in. mongolskie dinozaury oraz ich jaja, gady morskie, praptaki i odlewy szkieletów, gady i płazy z Krasiejowa oraz rekonstrukcje wymarłych gatunków. W Muzeum przedstawiona jest także historia pochodzenia człowieka.

pkin
Trzon ekspozycji tworzą szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60 i 70. XX wieku

Na terenie Pałacu organizowane są również wycieczki. Można się na nie zapisać w kilku warszawskich lokalizacjach, m.in. w We love Warsaw przy ul. Pankiewicza 3 lub w Mazurkas Travel Poland przy Al. Wojska Polskiego 27.

Teatr w Pałacu Kultury

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to miejsce, gdzie swoją działalność prowadzą aż 4 teatry.

  • Teatr Dramatyczny powstał w 1949 r. jako Teatr Domu Wojska Polskiego. 6 lat później jego siedzibę przeniesiono właśnie do PKiN. Kiedy teatr został przejęty przez miasto, zaczęto w nim wystawiać Fredrę, Ionesco, Słomczyńskiego, Gombrowicza, Mrożka czy Shakespeare’a. Dwie główne sceny Teatru to Scena im. Gustawa Holoubka, która znajduje się przy placu Defilad 1 oraz Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego przy ul. Kasprzaka 22.
  • Teatr Studio od 1985 r. nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. W 2012 r. uroczyście nadano imię Józefa Szajny Dużej Scenie oraz Jerzego Grzegorzewskiego – Galerii. Część materiałów z Galerii dostępnych jest w ramach wirtualnego Archiwum. Prowadzona jest także dokumentacja audiowizualna spektakli.
  • Teatr Lalka został założony w 1945 r. Niemal od początku zdobywał liczne nagrody oraz cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Obecnie na terenie Teatru organizowane są warsztaty, np. wokalno-perkusyjne, teatralne lub artystyczno-kreatywne. Działa tam także Otwarta Scena grupy młodzieżowej pod okiem aktora Romana Holca oraz choreografki Katarzyny Uhmy.
  • Teatr 6. piętro rozpoczął działalność w 2010 r., kiedy odbyła się premiera komedii „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w reżyserii Eugeniusza Korina. W spektaklu u boku Daniela Olbrychskiego czy Michała Żebrowskiego (który jest też dyrektorem naczelnym Teatru), wystąpił Kuba Wojewódzki. Regularnie organizowane są tam projekty muzyczne oraz koncerty.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds