Search The Query
Search

Uxmal: starożytne miasto Majów i Piramida Czarownika

uxmal

Uxmal to starożytne miasto Majów położone na półwyspie Jukatan w Meksyku. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych kultury Majów w regionie i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić to najpiękniej zdobione miasto Majów!

Uxmal – jedne z najlepiej zachowanych kompleksów piramid na Jukatanie

Uxmal na Jukatanie to jedne z najlepiej zachowanych kompleksów piramid. Ruiny prekolumbijskich miast to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Meksyku. Teren Uxmal jest rozległy z dużą ilością świątyń oraz obiektów z widocznymi zdobieniami na ścianach, które wręcz porażają ilością detali oraz symboliką. 

Gdzie znajduje się Uxmal i jak do niego dotrzeć?

Uxmal znajduje się 83 km od Meridy, 385 km od Cancun i ok. 338 km od Tulum. Bez względu na miejsce, z którego planuje się wycieczkę do piramid, najlepiej skorzystać z wypożyczenia samochodu i dojechać nim na własną rękę. Droga do Uxmal jest dość prosta, warto skorzystać z płatnej autostrady. Jadąc od Meridy widoczne są znaki kierujące bezpośrednio na Uxmal, co znacząco ułatwia dotarcie do celu. Oczywiście możliwe jest również wykupienie jednodniowej wycieczki za pośrednictwem np. biura podróży. Najlepiej jednak wybrać opcję, która optymalnie wpasuje się w plan podróży. 

Uxmal – historia

Historia Jukatanu sięga czasów przed naszą erą i są to przede wszystkim dzieje kultur prekolumbijskich. Uxmal jest najważniejszym reprezentantem stylu architektonicznego Puuc, który rozkwitł w późnym okresie klasycznym (600-900 n.e.). Charakterystyka stylu Puuc obejmuje konstrukcje z wapienia, często z gładkimi powierzchniami ścian. Widoczne są sztukaterie, maski i inne przedstawienia boga deszczu Chaca oraz dominacja stylizacji wzdłuż linii poziomych. Po około 1000 roku, kiedy Toltekowie (najeźdźcy) przybyli do Jukatanu i założyli swoją stolicę w Chichén Itzá, zaprzestano głównych prac budowlanych w mieście. Jednak według hieroglificznych zapisów Majów Uxmal nadal był okupowany i był członkiem politycznej Ligi Mayapán. Kiedy liga dobiegła końca, Uxmal, podobnie jak inne wielkie miasta północy, zostało opuszczone. 

Miejsce Uxmal to obszar sawanny suchej trawy, ale okolica jest silnie zalesiona. Woda była dostarczana przez cenoty w obrębie miasta lub przez baseny zbierające deszcz na zachodzie. Opady deszczu i zaopatrzenie w wodę były stałym przedmiotem troski mieszkańców miasta, którzy często wzywali Chaca do pomocy w tworzeniu ich symboliki architektonicznej i hieroglifów.

Co warto zobaczyć w starożytnym mieście Uxmal?

Zwiedzanie Uxmal nie może obyć się bez zobaczenia najbardziej charakterystycznych i najciekawszych budowli. Pięknych i wartych uwagi zakątków w tej strefie archeologicznej nie brakuje. Jakie są najważniejsze budowle Uxmal? 

Piramida Czarownika

Po wejściu do strefy archeologicznej króluje majestatyczna Piramida Czarownika. Budowla jest największą ze wszystkich w Uxmal – ma 38 metrów wysokości oraz owalną podstawę o wymiarach 53,5 na 35 metrów. Według starożytnej legendy powstała z dnia na dzień za sprawą zaczarowanego krasnoluda, który następnie został władcą miasta. W rzeczywistości tę wielką i imponującą konstrukcję budowano przez 400 lat. Kiedyś można było wejść na sam szczyt Piramidy Czarownika, niestety od dawna jest to zabronione. Obecnie można podziwiać ją jedynie z perspektywy ziemi lub potężnego Pałacu Gubernatora, z którego roztacza się piękny widok na strefę archeologiczną Uxmal. Piramida Czarownika nie pokazuje niestety tego, co w Uxmal jest najcenniejsze, czyli zdobień charakterystycznych dla stylu Puuc. Wierzchnia warstwa budowli odpadła wraz z upływem czasu – dziś widać przede wszystkim kamień, z którego ją zbudowano. Nie zmienia to jednak faktu, że piramida robi niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających Uxmal. 

piramida czarownika
Piramida Czarownika w Uxmal

Dom Mniszek

Obok Piramidy Czarownika i paru innych tutejszych budowli Dom Mniszek, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury Majów. Archeolodzy sądzą, że budynek pełnił funkcję szkoły wojskowej lub królewskiej. Skłaniają się również ku stwierdzeniu że Dom Mniszek był po prostu kompleksem pałacowym. Budowla jest pięknie zdobiona kamiennymi kratami, ozdobnymi maskami boga Chaca oraz rzeźbionymi wężami. Doskonale zachowane fasady Domu Mniszek pozwalają odwiedzającym Uxmal wyobrazić sobie jak wyglądało miasto w czasach Majów oraz ile pracy włożono w te misterne zdobienia. 

Boisko do gry w pelotę

Na terenie Uxmal, nieopodal Pałacu Gubernatora znajduje się świetnie zachowane boisko do gry w pelotę. W grze uczestniczyły dwie drużyny, z których każda składała się z 6 osób. Gra w pelotę polegała na odbijaniu kauczukowej piłki tylko przy użyciu kolan, łokci, bioder i barków od ścian, w taki sposób, aby trafić i zdobyć punkty przez dwa kamienne pierścienie umocowane na przeciwległych ścianach. Mimo, że rozgrywki miały krwawe zakończenie, ochotników do gry nie brakowało. W symbolice ludów prekolumbijskich boisko oznaczało wszechświat, piłka była równoznaczna ze Słońcem lub Księżycem, zaś sama gra symbolizowała niepewność losu i przypadek decydujący o życiu lub śmierci.

Pałac Gubernatora

Pałac Gubernatora uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektury Ameryki prekolumbijskiej. Najprawdopodobniej pełnił funkcję Pałacu Królewskiego – wskazuje na to jego lokalizacja oraz bogactwo zdobień. Z Pałacu Gubernatora rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. Budynek ma prawie 100 m długości i 8 m wysokości. Pałac został zbudowany ok. 987 r., wznosząc się na 15-metrowym, trójstopniowym tarasie. W północnej części tarasu pod Pałacem Gubernatora znajduje się Dom Zółwi. Swoją nazwę zawdzięcza dekoracjom zdobiącym ceglastą fasadę budynku. 

uxmal meksyk
Pałac Gubernatora

Wielka Piramida

Na południowym-wschodzie od Pałacu Gubernatora stoi Wielka Piramida, z której rozpościera się niesamowity widok na cały kompleks Uxmal i otaczającą go dżunglę. Ma ona wysokość około 30 metrów i przypuszczalnie stanowi jedną z najstarszych budowli w Uxmal na Jukatanie – prawdopodobnie pochodzi z połowy VII wieku. Na szczycie Wielkiej Piramidy znajduje się wyrzeźbiony w kamieniu wizerunek papugi, dzięki któremu budowla na szczycie piramidy została nazwana Świątynią Papug. 

Uxmal – cennik

Uxmal, tak jak Chichen Itza czy Park Narodowy Palenque, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie piramid w Uxmal jest możliwe 7 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 17:00. Miasto Majów w Uxmal, cały czas ma w sobie coś magicznego, a masowa turystyka nie zabiła tam jeszcze ducha Majów, ani nie zmieniła ruin w atrakcję zalaną rzeką zwiedzających. Dlatego też, Uxmal jest jedną z najdroższych stref archeologicznych w Meksyku. Wejście kosztuje ok. 400 pesos (ok. 70 zł) za osobę, trzeba doliczyć również 30 pesos za parking. Warto jednak zapłacić tę cenę i spędzić w Uxmal kilka wspaniałych godzin na podziwianiu starożytnego miasta.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds