Search The Query
Search

Co warto zobaczyć w centrum Birmingham?

birmingham

Birmingham to drugie pod względem wielkości miasto w Wielkiej Brytanii. Nie wiesz, od czego rozpocząć jego zwiedzanie? Jeżeli lubisz poznawać tajemnice przyrody, możesz wybrać się do Ogrodu Botanicznego lub zwiedzić największy park w Anglii – Sutton Park, jeżeli wolisz obejrzeć zabytkowe konstrukcje to wybierz się do kościoła św. Marcina, zarezerwuj nocleg w Rotundzie lub udaj się na Gas Street. Birmingham to kolebka kultury, pochodzą stamtąd pisarze oraz wiele zespołów muzycznych. Chcesz dowiedzieć się kto? 

Historia Birmingham

Kiedyś na terenie obecnego Birmingham, znajdował się obóz wojskowy. Pierwszy raz o miejscowości wspomniano w Domesday Book, czyli Księdze Sądu Ostatecznego, która pochodzi z 1086 r. Birmingham było tam nazwane małą wioską – Bermingeham. W XII wieku utworzono tam osadę targową,  więc zaczęło do niej przybywać coraz więcej ludzi. Początkowo w celach handlowych, a potem osiedleńczych. Nastąpił też rozwój przemysłu metalowego, na co wpłynęło też odnalezienie w pobliży złóż rud żelaza i węgla kamiennego. W zakładach zbrojono np. wojska Cromwella. Miasto na tyle się rozrosło, że w końcu powstało tam centrum przemysłowe. Od 1760 r. Do lat 20 XIX wieku w mieście rozwijała się sieć kanałów. Obecnie ich łączna długość jest większa niż długość kanałów w Wenecji. 

Grand Junction Railway było pierwszym połączeniem kolejowym, powstało w 1837 r. Drugim było London and Birmingham Railway. W 1854 r. spółki połączyły się i oddały do użytku stację New Street Station. Następnym przełomowym krokiem było otworzenie stacji Snow Hill Station przez Great Western Railway. W XIX wieku można już było mówić, że Birmingham jest bardzo dobrze rozwiniętym miastem. W 1889 r. uzyskało prawa miejskie, a 11 lat później powstał Uniwersytet. 

Rozwój miasta

Największy rozwój miasta jest datowany na XIX i XX wiek. Zwrócono wtedy szczególną uwagę na rozwój przemysłu zbrojeniowego. W czasach II Wojny Światowej, na miasto zrzucano bomby, przez co trzeba było gruntownie je przebudować. Udało się to dopiero w latach 50. i 60. XX wieku. Na pewno znane Ci jest określenie „betonowe miasto” – Birmingham zyskało to niechlubne miano ze względu na dużą liczbę wieżowców, drapaczów chmur i biurowców, które znacząco wpływały na panoramę miasta. Pod koniec XX wieku ponownie zdecydowano się na przebudowę miasta. Od tego czasu stanowi nowoczesny i stylowy ośrodek miejski. 

Birmingham – atrakcje

Kiedy jesteś w Birmingham zwiedzanie to coś, co koniecznie musisz tam zaplanować. Atrakcje czekają na każdym kroku, zatem jeśli wybierasz się tam jedynie na weekend, musisz wybrać te, które są najbardziej warte uwagi. Ogród Botaniczny, Rotunda, Kościół św. Marcina czy Gas Street – nie da się przejść obok nich obojętnie! 

Ogród Botaniczny w Birmingham

Ogród botaniczny w Birmingham został otwarty w 1832 r. Został zaprojektowany przez znanego publicystę, dziennikarza oraz projektanta J. C. Laudona. Ogród zajmuje ponad 1,5 hektara. W Ogrodzie ustawiono kilka szklarni, w których można obejrzeć egzotyczne rośliny, są też gatunki zagrożone oraz duża kolekcja pelargonii, które roztaczają wokół zapach mięty. Jest zaprezentowany również Hylocereus undatus, który osiąga dość duże rozmiary. Dużą część Ogrodu zajmuje wiejski ogród angielski, który jest oddzielony od reszty terenu za pomocą ciętego żywopłotu z cisów i ostrokrzewu. Niedaleko jest też pnąca hortensja. Inną część stanowi również ogród wystylizowany na czasy średniowiecza. Posadzono w nim zioła i byliny, które w tamtych czasach były przywożone z Europy. Dbali o to mnisi i wędrujący krzyżowcy. Można podziwiać także ogród rzymski, który jest otoczony murami. Idealne miejsce na upamiętnienie wycieczki zdjęciem to pergola, na której rośnie winorośl. Są też bukszpany w donicach oraz drzewa cytrusowe. Ogród rzymski ma przypominać czasy cesarza Probiusa, który żył w III wieku – po dotarciu na wyspy brytyjskie nakazał żołnierzom zakładanie winnic. Te wydarzenia zakończyły wyłączność Rzymu na produkcję wina. Pięknie prezentuje się też Cedrus deodara, czyli cedr himalajski. 

Rotunda

Rotunda jest cylindrycznym zabytkowym budynkiem, którego wysokość wynosi 81 m. Jego budowa zakończyła się w 1965 r. Początkowo planowano, że będzie biurowcem – do takiej funkcji stworzył go architekt James A. Roberts. Jednak kiedy dokonano renowacji w latach 2004-2008, przekształcono go w budynek mieszkalny. Zajął się tym Urban Splash z Glenn Howells. Na 19. i 20. piętrze znajdują się apartamenty, które wynajmowane są na krótki okres, tzw. serviced apartments. Oficjalne ponowne otwarcie nastąpiło właśnie w 2008 r.

Okrągły kształt nadaje apartamentom niezwykłego charakteru, zupełnie tak jak okna, które ciągną się od ziemi do sufitu i zapewniają panoramiczny widok na całe miasto. 

birmingham atrakcje
Słynna rotunda w Birmingham

Dokładny adres: Anglia Birmingham, 150 New Street Birmingham B2 4PA

Pomnik Nelsona

Horatio Nelson był brytyjskim admirałem, który cieszył się największą sławą w historii floty brytyjskiej. Wstąpił do Royal Navy w wieku 12 lat. Pływał na żaglowcu razem z wujem, kapitanem Mauricem Sucklingiem. Uczestniczył w ekspedycjach skierowanych na Arktykę oraz brał udział udział w wyprawach do Indii Wschodnich. Mimo spędzenia większości życia na statku, cierpiał na chorobę morską. 

Horatio Nelson odwiedził miasto w 1802 r. Do dziś uchodzi za bohatera, a gdziekolwiek by się nie pojawił, jest uznawany za bohatera. Jako hołd dla niego, w 1809 r. postawiono pomnik autorstwa Sir Richarda Westmacottsa. Powstawał 6 miesięcy, a jego stworzenie umożliwiło zebranie datków od klasy pracującej. 

Legenda głosi, że trzy paski na jego kołnierzu upamiętniają jego 3 największe zwycięstwa: Abukir, Kopenhagę oraz Trafalgat. Natomiast czarny krawat marynarski ma symbolizować żałobę po jego śmierci. Jest to pierwszy pomnik Nelsona, jaki kiedykolwiek pojawił się w Wielkiej Brytanii. 

Kościół St. Martin

Kościół św. Marcina jest położony między centrum handlowym The Bull Ring a rynkiem. Obecna konstrukcja została wybudowana w XIII wieku w wiktoriańskim stylu. W średniowieczu mocno go rozbudowano, co wpłynęło na powiększenie również prezbiterium i naw.  Kościół mierzy od wschodu do zachodu 47 m, a jego wysokość to 18 m, zaś wysokość iglicy to 61 m. 

Obecny styl budowli określa się jako neogotycki. W 1873 r. Chatwin odbudował kościół, zachowując wcześniejszą wieżę i iglicę. Podczas przebudowy odkryto średniowieczne malowidła ścienne oraz dekoracje, które przedstawiały miłosierdzie św. Marcina – podzielił swój płaszcz z żebrakiem. 

Patronem kościoła jest żołnierz urodzony w 316 r. na Węgrzech. Wstąpił do wojska zgodnie z obowiązującym prawem, jednak nie był do tego przekonany. Kiedy osiągnął pełnoletność, został zesłany do Francji. Kiedy zimą przejeżdżał przez jedno z miast, dostrzegł półnagiego żebraka. Oddał mu więc połowę swojego nakrycia. Potem, gdy zasnął, ukazał mu się Jezus. Następnego dnia św. Marcin przyjął chrzest, a następnie został biskupem we Francji

Selfridges

To budynek, który wchodzi w skład centrum handlowego The Bull Ring. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Anglii – znajduje się w centrum miasta i cały pokryty jest tysiącem aluminiowych dysków. Otrzymał sporo nagród jako zachwycająca architektura. Użyto go również jako tło pulpitu w Windows 7. 

Obecnie znajduje się tam dom towarowy, gdzie znajdują się raczej ekskluzywne marki, np. Dior, Alexander McQueen, The Kooples, Whistles czy Isabel Marant. 

Gas Street

Kiedy miasto nie miało jeszcze zbyt dobrze rozwiniętej sieci dróg i kolei, Gas Street było ważnym punktem transportowym. To tam załadowywano oraz rozładowywano kolejne promy i łódki. To pierwsze miejsce, gdzie wykorzystano oświetlenie gazowe. 

Obecnie znajduje się tam mnóstwo barów, restauracji i klubów – kompletnie porzucono pierwotną funkcję tego miejsca, Gas Street stało się kolejnym punktem turystycznym, który jest odwiedzany przez setki turystów. Można też przepłynąć się łódką po kanałach i poznać miasto od zupełnie odmiennej strony. 

Centenary Square

Plac Stulecia znajduje się na północnej stronie Broad Street. Swoją nazwę zyskał w 1989 r. jako upamiętnienie setnej rocznicy nadania miastu praw miejskich. W tym miejscu są też zlokalizowane popularne budynki miasta: Hall of Memory, Biblioteka, Symphony Hall oraz Repertory Theatre. Można tam też znaleźć posąg pionierów epoki industrialnej – należą do nich szkocki inżynier James Watt, jego wspólnik Matthew Boulton oraz William McMaster Murdoch. 

Niedaleko znajduje się też pomnik A Real Birmingham Family, który przedstawia dwie matki z dziećmi. Autorką jest Gillian Wearing, która poświęciła 4 lata na wykucie pomnika. Ostatecznie postawiono go w 2014 r. Siostry Emma i Roma Jones oraz ich dzieci zostały wybrane przez specjalne jury jako najbardziej reprezentatywne dla całego miasta.

Centenary Square
Centenary Square i widok na Hall of Memory, Bibliotekę miejską oraz Baskerville house

Jak poruszać się po mieście?

Po Birmingham można poruszać się za pomocą komunikacji miejskiej, czyli pociągiem, tramwajem lub autobusem. Miasto liczy ponad milion mieszkańców, co przekłada się również na wzmożony ruch na drogach. Wybranie pociągu pomoże Ci dostać się do celu nieco szybciej, jednak to autobus będzie tańszy. Najlepiej kupić bilet całodzienny, Daysaver, który kosztuje 4.40 GBP – daje on możliwość podróżowania po mieście z nieograniczoną liczbą przejazdów. Jeżeli podróżujesz w grupie, która liczy 2-5 osób, warto zainwestować w Group Daysaver, który kosztuje 8 GBP. Pojedynczy kurs to cena od 1 do 2,30 GBP, w zależności od długości trasy. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy. 

W Birmingham jest również metro. Stacja Snow Hill obsługuje lokalne połączenia kolejowe do Solihull i Worcester oraz połączenia tramwajowe do Wolverhampton. Linia tramwajowa skupia się wokół Bull Street w centrum, Corporation Street, New Street Station oraz biblioteki na Broad Street. 

Birmingham stanowi serce brytyjskiej sieci kolejowej oraz węzeł komunikacyjny dla osób, które podróżują po całej Wielkiej Brytanii. Jest aż 8 linii kolejowych, które przecinają się między kolejnymi zabytkami i atrakcjami. Stacja New Street obsługuje 52 miliony pasażerów rocznie. Z każdej stacji można też w miarę szybko dostać się na lotnisko. Warto zwrócić też uwagę na West Midlands Railway, która oferuje tanie i szybkie przejazdy. 

Bardzo popularne jest też przemieszczanie się rowerami miejskimi. Utworzono tam specjalne trasy rowerowe, które są wolne od ruchu. Tras można szukać w aplikacjach z GPS oraz na stronie miasta Birmingham. Są również przygotowane parkingi rowerowe, gdzie można bezpiecznie zostawić rower. 

Ciekawostki związane z Birmingham

  • W 1962 r. Naukowcy z Birmingham i Cambridge podjęli się znalezienia potwora z Loch Ness. Wykonywali badania z zastosowaniem sonaru. Nie natrafiono jednak na żadne ślady, które pomogłyby w rozwikłaniu tajemnicy tego stworzenia. Znacząco przyczyniły się jednak do rozwoju oraz poprawy jakości badań zarówno nad planktonem, jak i dnem słynnego jeziora. 
  • Wielu znanych brytyjskich pisarzy pochodzi z Birmingham. Athur Conan Doyle pracował w dzielnicy Aston, a autor „Władcy Pierścienia” J. R. R. Tolkien wychowywał się w tym mieście. Twórca inspirował się wieloma miejscami, mówi się, że „Dwie wieże” bazują na budynku wodociągów w Edgbaston w Birmingham. 
  • Miasto określane jest jako kolebka heavy metalu – pochodzi stąd wiele gigantów muzycznych tego gatunku, są to np. Black Sabbath, Judas Priest czy połowa członków zespołu Led Zeppelin. 
  • W 2013 r. w Birmingham otworzono największą bibliotekę publiczną w Wielkiej Brytanii. Jest to również największa przestrzeń kulturowa na świecie. Jej zbiory oszacowano na ponad milion drukowanych tomów. Ma również pokaźną ofertę archiwów oraz fotografii. Jest tam też jedna z największych kolekcji dzieł Shakespeare’a. Biblioteka jest też miejscem spotkań – można tam napić się kawy oraz kupić bilet do teatru. Na górze otworzono tarasy widokowe, z których widać naprawdę piękne miejsca. 
  • Mówi się, że Birmingham jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. Znajduje się w nim 600 parków, a otwarte przestrzenie zajmują ponad 8000 akrów. To stanowi ok. 16% powierzchni całego miasta. Największym parkiem jest Sutton Park, który zajmuje 2400 akrów. 

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds