Przejdź do treści
edynburg

Edynburg (Szkocja) – TOP 7 atrakcji, które musisz zobaczyć!

Tu łączy się historia z nowoczesnością – Edynburg, stolica Szkocji inspiruje i pozwala się odkryć turystom z najlepszej strony. Zabytkowa starówka, ciekawe muzea, znamienite budowle i piękne krajobrazy to tylko namiastka atrakcji, które czekają Cię podczas pobytu. Poznaj historię średniowiecznego miasta i zobacz, jakich miejsc nie możesz przegapić, zwiedzając Szkocję i Edynburg!

Edynburg – krótka historia stolicy Szkocji

Edynburg (Edinburgh) to miasto w Szkocji, stolica od 1437 roku znana dziś jako główne centrum historyczne oraz kulturalno-rozrywkowe państwa. Pierwsze wzmianki na temat Edynburga sięgają czasów średniowiecza, gdzie w miejscu obecnego miasta, na jednym z wygasłych wulkanów, stanęły fortyfikacje obronne. Wokół warowni, w miarę upływu dekad rozwijał się gród i powstawały liczne zabudowania. W XII wieku zespół budowli utworzył małe miasteczko z licznymi osadami rozwijającymi się w jego okolicy. Obecnie na wzgórzu wznosi się wspaniały zamek wybudowany za czasów pierwszego rozkwitu, który stanowi symbol miasta i jeden z pokaźniejszych zabytków Wielkiej Brytanii.

stolica szkocji

Przynależność Edynburga do Anglii i Szkocji była wielokrotnie rozstrzygana na przestrzeni kolejnych wieków. Ostatecznie w XV wieku król Szkocji Jakub IV ustanowił go stolicą, a wiek XVIII i XIX przyniósł miastu największy rozwój. Dziś Edynburg zachwyca różnorodnością zabudowań, które łączą zabytkową historię i nowoczesny kunszt architektoniczny ceniony przez turystów przyjeżdżających z całego świata.

Edynburg atrakcje – TOP 7 najciekawszych miejsc!

Zwiedzanie stolicy Szkocji można określić mianem spotkania z żywą historią i kulturą. W Edynburgu atrakcji nie brak, dlatego przedstawiamy wyjątkowe miejsca, które szczególnie zasługują na Twoją uwagę.

Calton Hill – panorama na całe miasto

Na edynburskim wzgórzu piętrzy się Calton Hill, czyli haniebny zabytek miasta, który dziś jest obowiązkowym punktem zwiedzania turystów. Budowla zaprojektowana na wzór greckiego Panrtenonu to pomnik narodowy upamiętniający żołnierzy poległych w wojnach napoleońskich. Monument został wzniesiony w 1822 roku, jednak z powodu braku środków na kontynuowanie przedsięwzięcia ukończono jedynie fasadę, którą podtrzymuje 12 kolumn. W okolicy znajduje się wiele obiektów, które zasługują na uwagę turystów, w tym dwa obserwatoria gwiazd, a ze szczytu wzgórza rozlega się piękna panorama na cały Edynburg. Canton Hill położone jest w centrum miasta, a na górę prowadzi łatwo dostępna ścieżka dla odwiedzających.

edynburg, Calton Hill

Muzeum Narodowe Szkocji

W Muzeum Narodowym Szkocji poznasz historię narodu i zapoznasz się z największymi odkryciami pochodzącymi z całego świata. We wnętrzu znajdują się wystawy interaktywne oraz stałe eksponaty, które robią wrażenie zarówno na młodszych, jak i starszych odwiedzających. Wystawy organizowane są zgodnie z podziałem obiektu na 6 działów i dotyczą: Szkocji, wielkich odkryć, świata przyrody, nauki i technologii, a także kultury i sztuki. Muzeum Narodowe jest największym obiektem muzealnym w Edynburgu, a wstęp jest darmowy. Instytucja czynna jest przez cały rok.

Spacer starówką – The Royal Mile

Podczas zwiedzania starego miasta każdy turysta powinien odwiedzić The Royal Mile, Królewską Milę – najpopularniejszą ulicę w stolicy Szkocji. Swoją wyjątkowość zawdzięcza licznym zabytkom i magicznym przejściom, łączy Zamek Edynburg z Pałacem Holyrood. Ciekawostką jest, że jej długość odpowiada 1 mili szkockiej, jednostce używanej do XVIII wieku. W przybliżeniu długość Królewskiej mili to 1,81 km. Dziś Royal Mile dzieli się na 6 obszarów, a spacerując średniowieczną alejką, możesz zobaczyć rynek, ulicę High Street z Katedrą św. Idziego, Plac parlamentu, a także liczne puby i sklepy z pamiątkami. Towarzyszyć Ci będą piękne widoki i zabytkowe zabudowania mijanych kamienic z duszą.

The Royal Mile, edynburg

Pałac Holyrood

Odwiedziny w rezydencji brytyjskiej królowej Elżbiety II? Pałac Holyrood to jedyna taka okazja podczas pobytu w Edynburgu! Obiekt podczas nieobecności spadkobierczyni tronu jest udostępniany do zwiedzania. W środku kryje się bogactwo dzieł sztuki i zabytkowo umeblowane komnaty. Obiekt został wybudowany w miejscu dawnego opactwa Holyrood z polecenia króla Jakuba IV w XV wieku, jednak jego wygląd wielokrotnie ulegał zmianom w wyniku licznych przebudowań. Na zwiedzanie wnętrza pałacu warto przeznaczyć około 1,5 godziny. Wstęp jest płatny, a cena biletu zależy od sezonu. Od września do czerwca dorośli za zwiedzanie zapłacą 17,50£, osoby w wieku 18-24 lata – 11,50£, natomiast dzieci do lat 17 – 10£. Od lipca do sierpnia ceny są nieznacznie podwyższane – o 1£ w przypadku dorosłych zwiedzających i 0,50£ przy zakupie biletu dla pozostałych. Dzieci do lat 5 na teren Pałacu Holyrood mogą wejść bezpłatnie.

Dean Village – odwiedź uroczą wieś

W pobliżu rzeki Water of Leith znajduje się urokliwa dzielnica Dean Village, która zasłynęła z przemiału mąki. Dziś odwiedzając ten teren, możesz zobaczyć pozostałości młynów i tablic związanych z działalnością. Nie tylko z perspektywy dawnego przemysłu, który się tu odbywał, warto zobaczyć to miejsce. Dean Village to oaza spokoju, zielony obszar w centrum miasta, który zachęca do spacerowania. Turyści mogą podziwiać znamienite obiekty architektoniczne, a perełką wśród nich jest budynek Well Court powstały w latach 1883-1886, który wyróżnia się na tle całej osady. Nie zobaczysz tu restauracji, kawiarni i pubów – Dean Village tu spokojnie miejsce, które dziś służy rekreacji miejscowych i odwiedzających Edynburg turystów.

Dean Village, edynburg

Edynburg Zamek

Nad Edynburgiem wznosi się majestatyczny zamek, symbol miasta i pamiątka po dawnym systemie fortyfikacji obronnych. Edynburska forteca uważana jest za jedną z pokaźniejszych budowli w całej Szkocji, a także najchętniej oglądany zabytek. Została wybudowana na wzgórzu, co sprawia, że dominuje nad całym miastem. Zwiedzenie wnętrza zamku to podróż przez historyczne epoki. Turyści mogą odwiedzić muzea i zobaczyć liczne wystawy, a także zachowane działa armatnie, bogate komnaty, sale królewskie i więzienia. Wstęp na teren zamku jest płatny, a drzwi otwarte są codziennie z wyłączeniem okresu świąt Bożego Narodzenia. Bilet dla dorosłych to koszt 19,50£ dla dorosłych, 11,50£ dla dzieci i młodzieży, a 16£ dla seniorów powyżej 60 lat. Dzieci do 5 lat mogą zwiedzać zamek bezpłatnie.

Kaplica Rosslyn

Miłośnicy pięknej architektury i książek Dana Browna w niedalekiej odległości od centrum Edynburga mogą oddać się podziwianiu niezwykłego obiektu. Kaplica Rosslyn skrywa tajemnicze rzeźby z elementami symboliki celtyckiej i kościoła templariuszy. Bogate zdobienia, ornamenty i rzeźby, to obowiązkowa pozycja do zobaczenia dla fanów tajemniczych i niecodziennych rozwiązań architektonicznych. Kaplica położona jest w odległości 12 km od Edynburga, w miasteczku Roslin. Bezproblemowo dojedziesz tam komunikacją, samochodem oraz rowerem.

W Edynburgu nie można się nudzić, a miasto to spodoba się zwłaszcza pasjonatom historycznych zabudowań i pięknej architektury. Spacer zabytkowymi uliczkami i odpoczynek na łonie natury to doskonały pomysł na urlop o każdej porze roku.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.