wroclawska fontanna

Wyjątkowa Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Ewenementem na skalę Polski i jednym z większych obiektów w Europie wyświetlającym świetlne pokazy wodne jest wrocławska Fontanna Multimedialna. Obiekt co roku w sezonie letnim przyciąga setki turystów, którzy mogą podziwiać efektowne wizualizacje współgrające z odtwarzaną muzyką, a wszystko razem stanowi niezwykłe widowisko. To jedna z głównych atrakcji w mieście Wrocław, która dostępna jest dla wszystkich odwiedzających urokliwą pergolę. 

Największa fontanna multimedialna w Polsce

Fontanna multimedialna we Wrocławiu to obiekt o powierzchni 1 hektara, na który składa się konstrukcja wyposażona w 300 dysz tryskających wodą i tworzących ekran do wyświetlania barwnych pokazów. Całość dopełnia mnogość świateł i laserów mieniących się na różne kolory, dzięki którym możliwe jest prezentowanie wizualizacji – animacji, zdjęć i specjalnie utworzonych programów, które skomponowane z muzyką dają spektakularne show. Fontanna wrocławska to największy tego rodzaju obiekt w całej Polsce, a swoją potęgą dorównuje pokazom światowym. W miesiącach – od kwietnia do października codziennie w różnych godzinach można oglądać różne tematyczne wodne widowiska w towarzystwie muzyki klasycznej, nowoczesnej, pop lub ambient, a woda potrafi wystrzelić do góry nawet na wysokość 40 metrów, przybierając postać gejzeru, mgły bądź piany. 

Więcej na temat atrakcji Wrocławia przeczytasz w naszym artykule: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Poza skomponowanym harmonogramem, odbywają się również specjalne przedsięwzięcia, podczas których można obejrzeć pokazy nawiązujące do historii miasta lub Polski. Rocznie wyświetlane widowiska ogląda średnio około 2 milionów osób, wśród których uczestniczy wiele zagranicznych turystów. 

Gdzie znajduje się wrocławska fontanna multimedialna?

Wrocławska fontanna znajduje się na pergoli, bezpośrednio przy Hali Stulecia na terenie Parku Szczytnickiego. Poza tą atrakcją na obszarze miejskiego parku mieści się Ogród Japoński, do którego warto wybrać się przy okazji odwiedzenia tego miejsca. Wodny obiekt jest świetnie skomunikowany z pozostałą częścią miasta i bez problemu można tu dojechać komunikacją miejską lub samochodem. Parking usytuowany jest tuż przy budynku Hali Ludowej lub przy pobliskim Wrocławskim ZOO, z którego bardzo blisko do udania się na świetlne pokazy, a atrakcję tą można dodatkowo uwzględnić w harmonogramie wycieczki po Wrocławiu.

Hala stulecia

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu – historia

Fontanny Wrocławskie znane są ze swojej wyjątkowości i podobnie jak wodna kompozycja zdobiąca centrum miasta, tak i obiekt usytuowany na pergoli cechuje się swoją indywidualną historią. Fontanna Multimedialna we Wrocławiu została oficjalnie otwarta 4 czerwca 2009 roku i stanowi upamiętnienie 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów odbywających się w wolnej Polsce po wojnie. Ciekawą historię przedstawia także wznosząca się na terenie Hali Stulecia Iglica, która jest przejawem siły i potęgi polskich mieszkańców, a obiekty te dzieli bardzo mała odległość! Fontanna działa zawsze od wiosny do jesieni, a na czas zimy obszar wodnych widowisk zamienia się w lodowisko będące kolejną z zimowych atrakcji na mapie miasta! 

Pokazy wrocławskiej fontanny multimedialnej

Fontanna na pergoli oferuje codzienne pokazy, które odbywają się w jednogodzinnym odstępie czasowym, a każdy z nich prezentuje inne widowisko opierające się o specjalnie dobrany muzyczny podkład. Pokazy Fontanny Multimedialnej dzielą się w zależności od pory dnia – na dzienne oraz wieczorne. Show w ciągu dnia rozpoczyna się o godzinie 10:00 i co godzinę do 17:00 prezentowane są świetlne wizualizacje, natomiast pokazy wieczorne startują wraz z wybiciem na zegarze godziny 18:00 i trwają do 21:10. Dodatkowo w weekendy istnieje możliwość oglądania specjalnie przygotowywanych pokazów, które różnią się formą i przedstawieniem od wyświetlanych widowisk. Przedstawienie zajmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. 

O każdej godzinie prezentowany jest pokaz do innych muzycznych aranżacji – niektóre opierają się o muzykę klasyczną, popularną a inne stanowią świetną możliwość do relaksu, bujając się w łagodne tony muzyki kontemplacyjnej. Niektóre z widowisk nawiązują do wydarzeń kulturowych bądź sportowych. Niejednokrotnie na fontannie wrocławskiej ukazywały się postacie największych narodowych bohaterów lub przedstawicieli polskich reprezentacji sportowych, w tym szczególnie znane jest show nawiązujące do odbywającego się również w mieście Wrocław Euro 2012. Do artystycznych przedstawień wykorzystywane są 3 dysze ogniowe, 300 dysz wodnych, ponad 800 świetlnych punktów, by stworzyć niesamowite artystyczne wydarzenie w stolicy Dolnego Śląska! 

Fontanna Multimedialna Wrocław – godziny otwarcia

Od kwietnia do października, w zależności od rozpoczęcia sezonu pokazowego Fontanna Multimedialna we Wrocławiu czynna jest codziennie w godzinach: 10:00 – 21:00, a pokazy odbywają się co godzinę. W weekendy harmonogram może czasami ulec zmianie w związku z organizacją pokazów specjalnych. Wstęp jest bezpłatnych dla wszystkich. Istnieje możliwość oglądania świetlnych wizualizacji z widokowego tarasu w Hali Stulecia, jednak taka opcja podlega dodatkowym opłatom.