puerta del sol madrid

Puerta del Sol – serce Madrytu i centrum całej Hiszpanii

Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. To najważniejszy punkt Madrytu, a nawet Hiszpanii. Miejsce to jest pełne historii i ciekawostek. Zagłębiamy się w jego tajemnice odkrywając stolicę. Puerta del Sol jest przestrzenią spotkań towarzyskich, tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Poznaj wszystkie ciekawostki na temat tego niesamowitego placu!

Najważniejszy plac w Madrycie

Puerta del Sol to najważniejszy plac w Madrycie, położony jest w samym centrum miasta. Uważany za środek Madrytu i Hiszpanii. Na placu znajduje się kilometr zero, jest to punkt, od którego liczy się odległość na mapach i drogowskazach. W XV wieku Puerta del Sol był pierwotnie jednym z wejść do Madrytu. Na jego bramie widniało słońce, które symbolizowało kierunek świata – wschód. Stąd również nazwa Brama Słońca.

Więcej o Madrycie przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Jak dojechać do Puerta del Sol?

Do placu prowadzą trzy linie metra: 1,2,3. Jest to najszybszy transport, rozciąga się przez całą stolicę i bardzo ułatwia zwiedzanie. Inną formą podziwiania miasta może być spacer. W pobliżu placu znajduje się między innymi Muzeum Prado, które uznawane jest za jedno z największych na świecie. Oddalony o 10 minut pieszo Pałac Królewski w Madrycie, jest również miejscem koniecznym odwiedzenia.

Plaza del Sol

Co warto zobaczyć na Puerta del Sol?

Puerta del Sol oferuje nam wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdź co takiego!

Niedźwiedź z drzewem truskawkowym

Posąg jest dziełem rzeźbiarza Antonio Navarro Santafé i został odsłonięty 10 stycznia 1967. Reprezentuje symbole Madrytu. Rzeźba wykonana jest z kamienia i brązu, ma 4 metry wysokości. Jest to częste miejsce spotkań mieszkańców Madrytu, a przede wszystkim wśród zakochanych.

Pomnik Karola III

Pomnik konny Karola III stanął na placu w 1944 roku. Został zbudowany, aby upamiętnić Pana Madrytu, czyli właśnie Karola III, który był tak nazywany przez swój lud, ponieważ nakazał wykonane wielu prac publicznych. Karol III był bardzo zaangażowanym władcą, zachęcał do nauki, naciskał na rozwój społeczeństwa, zlecał prowadzenia badań archeologicznych. Prowadził politykę odpowiednią dla Hiszpanii, a społeczeństwo było zadowolone z jego poczynań.

Pomnik Karola III

Dawna siedziba Poczty Królewskiej

Najstarszy budynek placu Puerta del Sol został postawiony prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. Funkcje budynku przez lata się zmieniały, obecnie jest to siedziba Rady Autonomicznej Prowincji Madrytu. Dom Poczty został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jacquesa Marqueta. Przez pewien czas wieża na dachu była terminalem jednej linii telegraficznych Hiszpanii. To miejsce, które z pewnością powinno znaleźć się na Twojej liście zwiedzania!

Zegar na Placu Puerta del Sol

Zegar Casa de Correos to część poczty. Jest to najstarszy budynek w okolicy. Na fasadzie znajdują się wyryte napisy. Są to ryciny pochodzące z ostatniej reformy z 1997 roku. Oprócz tego w budynku znajdują się trzy tablice oddające hołd ważnym wydarzeniom historycznym Madrytu. W październiku 2020 roku umieszczono tam tablicę upamiętniającą wszystkich zmarłych w czasie pandemii COVID-19.

Neon Tio Pepe

Na placu Puerta del Sol znajduje się popularny neon reklamujący wino Tío Pepe. Jest to jedyna taka zachowana reklama z 1920 roku. Kiedyś było ich tam kilkanaście.

Kilometr 0

Kilometr zero to unikalna lokalizacja geograficzna, od niego liczy się odległość na mapach i drogowskazach. Tabliczka z jego miejscem znajduje się naprzeciwko budynku poczty. Warto się tu udać!

Kilometr 0

Puerta del Sol – ciekawostki

  • Na budynku poczty Królewskiej znajduje się herb z medalionem, z twarzą Herkulesa. Król Karol III używał go jako swojego symbolu.
  • Wspomniany wyżej król Karol III, był pierwszym władcą, który zamieszkał w Pałacu Królewskim w Madrycie.
  • Puerta del Sol pojawia się w wielu dziełach literackich, kinie i kulturze popularnej Madrytu.
  • Na Puerta del Sol co roku odbywa się impreza sylwestrowa.
  • Na placu Puerta del Sol 17 października 1919 roku otworzono najstarszą linię metra.
  • W noc sylwestrową 2018-2019 zegar Puerta del Sol zadzwonił po raz pierwszy w historii według czasu Wysp Kanaryjskich, ponieważ leżą one w innej strefie czasowej niż reszta Hiszpanii. Po tradycyjnych dwunastu dzwonkach o północy zegar opóźnił swoje wskazówki o godzinę, aby dostosować się do czasu kanaryjskiego.
  • Było to symboliczne miejsce w protestach społecznych w 2011 roku.
  • Budynek Poczty Królewskiej jest miejscem ważnych imprez społecznych, czy wręczania nagród i tytułów dla sportowców.
  • Posąg niedźwiedzia z drzewem truskawkowym waży 20 ton.
  • Na początku XXI wieku tradycyjne przedsiębiorstwa, które istniały na Puerta del Sol, stopniowo zniknęły. Ich miejsca zajęły salony gier, restauracje, bary i kawiarnie. Niemniej jednak przetrwała stuletnia kawiarnia-cukiernia La Mallorquina.

Odwiedzając stolicę Hiszpanii, koniecznie udaj się na Puerta del Sol. Pełen historii i ciekawostek plac sprawi, że zapragniesz zostać tam jeszcze dłużej.