Search The Query
Search

Trasa Transfogarska – najpiękniejsza droga Europy

trasa transfogarska

Rumunia słynie z tego, że była domem Drakuli – słynnego „wypijacza” krwi i kolorowych klasztorów na Bukowinie. Choć to najpopularniejsze rumuńskie identyfikatory, ten kraj ma jeszcze coś niezwykłego – najbardziej malowniczą drogę w Europie i jedną z najbardziej niebezpiecznych. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Rumuńska wyprawa, czyli garść podstawowych informacji

Rumunia to państwo „upchnięte” między Węgry i Serbię leżące nad Morzem Czarnym. Od 2007 roku należy do UE. Jest krajem gór, Siedmiogrodu i Transylwanii oraz pysznego wina. O czym warto pamiętać, wybierając się do Rumunii?

  1. Chłodniejszy, górski klimat: na wycieczkę do Rumunii najlepiej wybrać się w ciepłych miesiącach – lato lub wczesna jesień. Idealne będą czerwiec lub wrzesień.
  2. Dokumenty potrzebne do wjazdu. Rumunia, dzięki temu, że jest członkiem UE wystarczy dowód osobisty i winieta. Winietę można kupić od razu po przekroczeniu granicy. Jej koszt to 7 euro na miesiąc lub 3 euro na tydzień. Kup winietę online
  3. Zmiana czasu. Wjeżdżając do Rumunii musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.
  4. Opłaty za parkingi. W większości miast parkingi są płatne i czynne od 7.00 do 18.00.
  5. Używane języki. W Rumunii można rozmawiać w języku angielskim, niemieckim oraz węgierskim.
  6. Ubezpieczenie. Jak przy każdej podróży warto pamiętać o ubezpieczeniu, które pokryje koszty leczenia. Nawet jeśli nie ma tego w planie, warto pamiętać o ubezpieczeniu NNW, np. złamań. To przydatne, gdy wybierasz się w góry.
  7. Trzęsienia ziemi. Rumunia leży w obszarze, na którym trzęsienia ziemi mogą występować. Warto przygotować się na taką sytuację i nauczyć odpowiedniego zachowania oraz procedur medycznych.

Czym jest Transfagarasan?

Transfagarasan to rumuńska droga krajowa DN7 i ciągnie się w środkowej części kraju. Ma 151 km długości i jest jedną z najbardziej malowniczych tras Europy. Przecina grzbiet Gór Fogaraskich w południowych Karpatach. Jest drugą z rumuńskich kultowych na Wołoszczyźnie. W szczytowym miejscu znajduje się najdłuższy rumuński tunel o długości 884 m. Jest największą atrakcją Rumunii.

Na trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h z powodu wysokich spadków i serpentyn. Ta wysokogórska droga, dzięki wysokim skałom wokół oraz zieleni i ciekawym zabudowaniom w górskich miasteczkach przyciąga wszystkich, którzy szukają niezwykłych doświadczeń i niezapomnianych przygód.

transfogarska
Transfagarasan – urokliwa droga krajowa w Rumunii

Gdzie znajduje się droga Transfogaraska?

Transfogarska trasa zaczyna się w Cartisoarze w łagodny sposób stopniowo zmieniając kąt nachylenia do stałego poziomu. Drogę zaprojektowano tak, by na całej nachylała się pod jednym kątem. Powoduje to ogromną trudność podczas wjeżdżania. Droga Transfogarska to serpentyny w malowniczych górach łączące Sybin w Transylwanii i Pitesti na Wołoszczyźnie, ale drogą można także dostać się do Bukaresztu.

Trasa słynąca ze spektakularnych widoków i zapory na rzece Ardżesz o wysokości 160 m. W 2011 roku drogę rozsławił Top Gear i James Bond i jest najlepszą drogą świata. Trasa transylwańska jest również jedną z najbardziej fascynujących dróg świata.

Droga Transfogaraska – historia powstania

Drogę zbudowano w latach 1970–1974. W czasie jej budowy użyto ok. 6 mln kg dynamitu i życie straciło kilkudziesięciu żołnierzy. Był to projekt na ogromną skalę i została oddana do użytku w 1974 roku, ale pracowano jeszcze nad jej formą do 1980 roku. Na całej długości droga jest wyłożona asfaltem.

Budowę zlecił Nicolae Ceaușescu na miejscu dawnych szlaków górskich i leśnych. Na początku była swoistym duktem militarnym, ponieważ dyktator po doświadczeniach związanych z „operacją Dunaj” z 1968 roku chciał sobie zapewnić drogę ucieczki podczas inwazji sowietów. Od 1970 roku ta jedna z dróg Rumunii będąca jedną ze strategicznych tras w kraju Drakuli.

Trasa Transfogarska – kiedy najlepiej jechać?

Autostrady w Rumunii to świetne miejsca na wakacje w mało znanym kraju Europy. By przejechać się jedną z najpiękniejszych dróg na Starym Kontynencie najlepiej wybrać się na przejazd od czerwca do końca października. W innym okresie z powodu na śnieg i mróz i bardzo silny wiatr droga jest zamknięta.

Przejazd Transfagarasan najlepiej zorganizować od poniedziałku do piątku, ponieważ trasa jest również jednym z ulubionych miejsc Rumunów na krótkie wycieczki w weekend. Dobrym pomysłem na przejazd jest również przełom września i października, ponieważ jest szansa na zobaczenie już ośnieżonych szczytów gór.

transfagarasan
Trasa Transfogarska

Ile czasu poświęcić na przejazd tej trasy?

Rumunia – wakacje samochodem to jedna z najlepszych atrakcji, jakie można zafundować spragnionej przygód rodzinie lub ekipie zakochanych w niepopularnych miejscach przyjaciół. Trasa transylwańska jest idealna na takie wypady, ale ile zajmuje jej odkrywanie?

Na przejazd wystarczą 3 maksymalnie 4 godziny, chociaż warto zapierającym dech w piersiach widokom po obu stronach tej niezwykłej drogi w kraju Vlada Palownika.

Kup Rumuńską winietę

Trasa Transfogarska – atrakcje przy trasie

Z Tranforgarskiej można zjechać, by zajrzeć do pięknych i uroczych wysokogórskich miasteczek i zasmakować w lokalnym kolorycie, który jest specyficzny i często niezrozumiały. Choć trasa jest jedną z najbardziej wymagających dróg Europy, warto poświęcić jej czas i uwagę, zatrzymując się częściej i podziwiając widoki.

Trasa to nie tylko piękne miejsca w obrębie samej trasy, ale również miasteczka w Fogaraszach. Góry Fogaraskie to jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich Europy. Są najwyższym pasmem Karpat Południowych.

Braszów

Jedno z większych miast u podnóża Fogaraszy, założyli je Sasi podążający za Krzyżakami w XIII wieku. Braszów ma ciekawy system fortyfikacyjny. W systemie są umieszczone kolejno bastiony Tkaczy, Kowali, sukienników i innych.

Większość zabytków znajduje się na Starówce. Zabytkowe kamieniczki, średniowieczny ratusz i Czarny Kościół o imponujących rozmiarach to tylko kilka miejsc wartych zobaczenia w tym jednym z górskich miast. W Braszowie warto odwiedzić również dzielnicę Şchei. To dzielnica, która leży za murami miejskimi. Znajdują się tu cerkwie – św. Mikołaja oraz św. Bartłomieja wybudowane w XIII oraz najstarsza rumuńska szkoła.

Sybin

To jeden z ostatnich przystanków na trasie transylwańskiej. Miasto powstało w 1190 roku i założyli je Sasi. W XIV wieku miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu.

W mieście można zobaczyć m.in. muzeum farmacji, historii naturalnej oraz broni i trofeów myśliwskich.

Zamek Poenari

Zamek powstał w pierwszych latach XIII wieku. Od XV wieku zamek stał się siedzibą Vlada Palownika, który stał się słynnym Drakulą. Z jego zamkiem przy Transfagarasan wiąże się ciekawa legenda. Gdy Palownik przejął zamek Poenari, twierdza była podniszczona. Podczas jednej z pierwszych uczt zorganizowanych przez niego jako władcę Wołoszczyzny, w ramach zemsty zabił bojarów – morderców swojego ojca i brata. Wbił ich na pale, a pozostałym kazał wspiąć się do swojego zamku i go odbudować. By zobaczyć wnętrze zamku, a raczej pozostałości z zamku trzeba podjąć wyzwanie i pokonać 1480 schodów.

Zobacz także: Zamek Poenari – prawdziwy zamek Drakuli

droga transfogaraska
Zamek Poenari – prawdziwy zamek Drakuli

Zapora wodna na rzece Ardżesz

To lewy dopływ Dunaju wypływający z Gór Fogaraskich. Zapora na rzece ma 160 m wysokości i budowano ją przez 4,5 roku, kończąc budowę w 1965. Skutkiem budowy stało się powstanie sztucznego jeziora Vidaru. Trasa Transfogarska biegnie na krawędzi zapory. Przy jeziorze znajduje się mała przystań.

Jezioro Vidaru

To sztuczne jezioro o wielkości ok. 9 km2 i głębokości ok. 155-ciu m. Jezioro mimo tego, że jest sztucznym zbiornikiem wygląda zjawiskowo. Miejscami zielona woda i skały wokół sprawiają, że odwiedzający czuje się jak w raju. Jadąc trasą transylwańską warto się zatrzymać przy Vidaru i podziwiać jego bezkres.

Trasa Transfogarska – noclegi

Ze znalezieniem noclegu na trasie nie powinno być większego problemu, w regionie znajduje się sporo hoteli o różnym standardzie – od trzech gwiazdek do pięciu. Wygląd pensjonatów i hoteli jest dość oryginalny, ponieważ niektóre z nich mają ścienne oświetlenie w niebanalnym stylu.

Najpiękniejsza trasa Europy – ciekawostki

  1. 1. Na trasie znajduje się ponad 25 wiaduktów i ponad 800 mostów.
  2. 2. Trasę można przejechać rowerem i motocyklem.
  3. 3. Na trasie mogą pojawiać się stada owiec schodzące z okolicznych pastwisk.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds